UYARI!

Kullandığınız tarayıcının JavaScript kullanımı kapalı olduğundan sayfada bloke halindesiniz.

Sayfamızın tasarımı JavaScript kodları ile daha düzgün çalışmakta olduğundan bu uyarıyı aldığınızı belirtmek isteriz.

TRT Kanallarının Yayın Akışı ile İlgili Haberler - Türkiye'deki TV Kanallarıyla İlgili Haberler - Sayfa 7 - Page 7 of 8
UydumTürk UydumTürk UydumTürk

UydumTürk

Fark Edilmeyeni Görür, Söylenilmeyeni Yazar!
15 Yaşındayız!
08 Eylül 2024 | Saat: Yükleniyor...

TRT Kanallarının Yayın Akışı ile İlgili Haberler

Başlatan KARTAL DEMİR, 05 Ocak 2020 | 14:38

« HABERTÜRK TV'nin Yayın Akışı | Bursa Hakimiyet Gazetesi ile AS TV Yayınlarına Son Verdi »
ADMIN-DIYARBAKIR avatar
★RECAİ KARAKUŞ★
Admin
İleti 5,697 Konu 242 Beğeni 162 Puan 10,147
Admin
ADMIN-DIYARBAKIR avatar
  • 👑Kurucu👑Yönetici👑
  • 👑Hakimiyet;Alemlerin👑RABBİ Yüce ALLAH'INDIR👑
  • İleti 5,697
  • Konu 242
  • Beğeni 162
  • Puan 10,147
  • Almanya / Diyarbakır
Sevilen diziye final şoku! Reyting rekoru kırması bekleniyordu!

Büyük umutlarla başlayan diziler birer birer final yaparken, bir final haberi de TRT 1'den geldi. Reytinglerde istenilen başarıyı aniden fişi kesilen diziler kervanına bir yapım daha dahil oldu. O dizi de final yapıyor!

TRT1, birbirinden başarılı yapımlarla seyircinin beğenisini toplarken, ekranların en çok izlenen dizilerini yayına koyuyor. "Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi", "Gönül Dağı" ve "Mehmed Fetihler Sultanı" gibi reytinglerde zirve dizileriyle bilinen kanaldan ani bir final haberi geldi.

9 haftadır ekranda olan Kül Masalı, yayın hayatının sonuna geldi.

Gökhan Alkan ve Sevda Erginci'nin başrolleri paylaştığı, Metin Balekoğlu'nun yönettiği, çekimleri Kapadokya ve Antalya'da gerçekleştirilen Kül Masalı dizisinin 10. bölümde ekrana veda edecek.

TRT1'den gelen final kararı izleyenleri yasa boğarken dizinin reytinglerde düşüşe geçmesi sonu oldu.

Medyaradar

ADMIN-DIYARBAKIR avatar
★RECAİ KARAKUŞ★
Admin
Admin
ADMIN-DIYARBAKIR avatar
  • 👑Kurucu👑Yönetici👑
  • İleti 5,697
  • Konu 242
  • Beğeni 162
  • Puan 10,147
  • Almanya / Diyarbakır
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan TRT'ye tebrik mesajı

TRT'nin 60. Kuruluş Yıl Dönümünü kutlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "TRT; ülkemizde sektör için bir okul niteliği taşımakta, bu alanda kıymetli televizyon ve radyocuların yetişmesinde önemli rol oynamaktadır." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT'nin 60. Kuruluş Yıl Dönümü dolayısıyla kutlama mesajı gönderdi.

Erdoğan, mesajında şu ifadeleri kullandı:

"Bilgi ve birikimini, sorumlu, tarafsız, ilkeli habercilik anlayışıyla 60 yıldır vatandaşlarımıza sunan Türkiye Radyo Televizyon Kurumu'nun kuruluş yıl dönümünü kutluyorum.

Çağdaş sayısal yayıncılığın gerektirdiği tüm yeni olanakları yetkin bir biçimde kullanan güçlü ve etkili bir kurumsal yapıya sahip TRT, yayıncılık alanında ulaştığı seviye ile bizleri gururlandırmaktadır.

Kamu hizmeti yayıncılığının verdiği sorumluluğu da gözeten TRT, dinamik yapısı ve öncü yayıncılık deneyimiyle ülkemizin değerlerini, tarihini, kültürünü, gücünü ve sesini tüm dünyaya yansıtmaya devam etmektedir.

"TRT ülkemizde sektör için bir okul niteliği taşımakta"
Haberden spora, müzikten belgesele, çocuktan kültüre kadar bütün kanallarıyla örnek olmayı sürdüren TRT; ülkemizde sektör için bir okul niteliği taşımakta, bu alanda kıymetli televizyon ve radyocuların yetişmesinde önemli rol oynamaktadır.

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu'nun tüm bu başarılı çalışmalarını bundan sonra da sürdüreceğine inanıyorum.

Kuruluş yıl dönümü vesilesiyle Türkiye Radyo Televizyon Kurumu'nun tüm çalışanlarını tebrik ediyor, en kalbi duygularımla selamlıyorum."

Akit Haber

ADMIN-DIYARBAKIR avatar
★RECAİ KARAKUŞ★
Admin
Admin
ADMIN-DIYARBAKIR avatar
  • 👑Kurucu👑Yönetici👑
  • İleti 5,697
  • Konu 242
  • Beğeni 162
  • Puan 10,147
  • Almanya / Diyarbakır

ADMIN-DIYARBAKIR avatar
★RECAİ KARAKUŞ★
Admin
Admin
ADMIN-DIYARBAKIR avatar
  • 👑Kurucu👑Yönetici👑
  • İleti 5,697
  • Konu 242
  • Beğeni 162
  • Puan 10,147
  • Almanya / Diyarbakır

ADMIN-DIYARBAKIR avatar
★RECAİ KARAKUŞ★
Admin
Admin
ADMIN-DIYARBAKIR avatar
  • 👑Kurucu👑Yönetici👑
  • İleti 5,697
  • Konu 242
  • Beğeni 162
  • Puan 10,147
  • Almanya / Diyarbakır
TRT dizisi 'Mehmed: Fetihler Sultanı' gündemde! Herkesi işten çıkardılar

TRT'de yayınlanan Fatih Sultan Mehmet'in hayatını anlatan 'Mehmed: Fetihler Sultanı' dizisinde çalışanlar toplu olarak işten çıkarıldı. Başrolünü Serkan Çayoğlu'nun üstlendiği diziye dair iddialar gündem oldu.

Fatih Sultan Mehmet'in hayatını anlatan TRT dizisi 'Mehmed: Fetihler Sultanı' hakkında bomba iddialar bulunuyor. Başrolünü Serkan Çayoğlu'nun üstlendiği dizi, ağır çalışma koşulları, eksik prim ve set çalışanlarının toplu olarak işten çıkarılmasıyla gündeme geldi.

"Mehmed: Fetihler Sultanı" dizisi setinde yaşanan hak ihlalleriyle ilgili DİSK'e bağlı Sinema Emekçileri Sendikası bir açıklama yayımladı.

TOPLU İŞTEN ÇIKARMA...
Sine-Sen'in X hesabından yapılan paylaşımda "Yasa dışı çalışma saatleri, bölüm başı ücret dayatması, eksik prim, ağır çalışma koşulları, toplu işten çıkarma... Mehmed: Fetihler Sultanı dizisi emekçileri yalnız değildir. Aralarında çok sayıda üyemizin bulunduğu emekçilerin hak mücadelesinin yanındayız" ifadeleri kullanıldı.

Medyaradar

ADMIN-DIYARBAKIR avatar
★RECAİ KARAKUŞ★
Admin
Admin
ADMIN-DIYARBAKIR avatar
  • 👑Kurucu👑Yönetici👑
  • İleti 5,697
  • Konu 242
  • Beğeni 162
  • Puan 10,147
  • Almanya / Diyarbakır
AYM'den TRT için kritik kararlar! Genel müdürün maaş düzenlemesi iptal edildi!

Anayasa Mahkemesi (AYM), TRT Kanunu'ndaki kamudaki taşınmazların TRT'ye bedelsiz tahsis edilmesi, TRT Genel Müdürü'ne en yüksek devlet memuru aylık ve sözleşme ücreti ödenmesine ilişkin düzenlemeleri iptal etti.

T24'ten Sibel Yükler'in haberine göre; Anayasa Mahkemesi (AYM), 703 sayılı Anayasa'da Yapılan Değişikliklere Uyum Sağlanması Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'deki (KHK) çok sayıda düzenlemenin iptaline karar verdi. Resmi Gazete'de yayınlanan 482 sayfalık gerekçeli kararda "hüküm" bölümü 58 sayfadan oluştu.

CHP, 2018 tarihli ilgili kararnamenin tümünün iptali için 2018 yılında AYM'ye başvurdu. 1. İstanbul 12. İş Mahkemesi ve Konya Bölge İdare Mahkemesi 1. İdari Dava Dairesi de 2020 ve 2022 yıllarında itiraz yoluna başvurdu.

Başvuruları inceleyen AYM, 100'e yakın kanunda, ilgili KHK ile düzenlenen birçok kuralın iptaline karar verdi.  Bunlardan biri de 2954 sayılı Türkiye Radyo ve Televizyon Kanunu'ndaki (TRT) düzenlemelere ilişkin oldu.

Yüksek Mahkeme, 2 Temmuz 2018 tarihli ve 703/95 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile TRT Kanunu'nda yapılan bazı düzenlemeleri anayasaya aykırı bularak iptal etti. Buna göre, Kanunun 13, 43, 37, 50, 51 ve 60'ncı maddeleri ile Geçici 14 ve 15. Maddelerini sil baştan düzenlenecek.

Karar 12 ay sonra yürürlüğe girecek. Meclis'in 4 Haziran 2024 tarihine kadar yeni bir düzenleme yoluna gitmesi gerekiyor.

"Kamudaki taşınmazlar, TRT'ye bedelsiz tahsis edilebilir" kuralı da iptal
 Buna göre, TRT Kanunun "Kamulaştırma ve taşınmaz tahsisi"ni düzenleyen 60 maddesindeki, "Kamu idarelerine ait taşınmazlar ile Devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan yerler, görev ve faaliyetlerinde kullanılmak üzere TRT'ye bedelsiz tahsis edilebilir" kuralı yetki kanunu kapsamı dışında bulunarak iptal edildi.

TRT'nin ihale işlemlerini mevzuat kapsamı dışına çıkaran madde iptal
 Başvuru kapsamında "TRT'nin tüm işlemlerinin ihale mevzuatı kapsamı dışına çıkarılmasının keyfiliğe ve yolsuzluğa sebebiyet verebileceği" iddialarını da inceleyen AYM, TRT'nin tedarik işlerini KHK ile yeniden düzenleyen ilgili 47. maddeyi iptal etti. Yüksek Mahkeme, "Her türlü alım, satım, hizmet, danışmanlık, yapım ve taşıma işleri ile bu hususlara ilişkin ihale işlemleri, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ve 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu hükümlerine tabi değildir. Bu iş ve işlemler yönetmelik ile düzenlenir" maddesini yetki kanunu kapsamında bulmayarak iptal etti.

TRT Genel Müdürü'ne en yüksek devlet memuru maaşına iptal
 AYM, TRT Genel Müdürüne en yüksek devlet memuru aylık ve sözleşme ücreti ödenmesine ilişkin düzenlemeyi de iptal etti. KHK ile düzenlenen maddede, "Genel Müdüre en yüksek devlet memurunun almakta olduğu aylık ve sözleşme ücreti (ikramiye dâhil) ödenir. Aylık ödemelerinde ek gösterge, kıdem ve taban aylıkları ile sosyal yardım, zam ve tazminatlar esas alınır" ibaresi yer alıyordu.

"Personel özlük haklarının Cumhurbaşkanınca tespit edilmesi yasak alanda kalıyor"
"Personelin özlük haklarını" içeren 50. maddenin f bendinde yer alan, "Kurumun Yönetim Kurulunun teklifi üzerine Cumhurbaşkanınca tespit olunur" düzenlemesi de iptal edildi. AYM, iptale ilişkin gerekçesinde, "TRT Genel Müdürlüğünde genel idare hizmetleri sınıfına dâhil kadrolara uygulanacak ek göstergelerin Cumhurbaşkanı tarafından belirlenmesini öngören kural Anayasa'nın mülkiyet hakkına ilişkin düzenleme içerdiğinden KHK ile düzenlenemeyecek yasak alanda kalmaktadır" diyerek, kuralı anayasaya aykırı buldu.

Yüksek Mahkeme, TRT'de çalıştırılacak kadro karşılığı sözleşmeli personelin kamu görevlisi olduğundan atanması, hakları, ödenekleri, kadro iptali gibi hususların Yönetim Kurulu teklifiyle Cumhurbaşkanına yetki verilmesini düzenleyen kuralı da iptal etti. AYM, bu kuralı da yetki kanunu dışında buldu.

"Sözleşmeli personel" ile "Özel hukuk hükümlerine tabi personel" kuralları sil baştan
 Yüksek Mahkeme, TRT Kanununda KHK ile yapılan değişiklikten sonra "sözleşmeli personel", "geçici personel" ve "özel hukuk hükümlerine tabi personel" ayrımına ilişkin kuralları da sil baştan düzenleyecek iptallere gitti. Buna göre, "sözleşmeli personeli" "özel hukuk hükümlerine tabi personel" olarak değiştiren kural da yetki kanunu dışında bulunarak iptal edildi.

TRT Kanunun 51. maddesindeki "sözleşmeli personelin" ikramiyelerine ilişkin kural da 2018 yılında KHK ile "özel hukuk hükümlerine tabi personel" olarak değiştirilmişti. AYM, "Kadrolu veya özel hukuk hükümlerine tabi personele, yılda dört aylık ücret tutarını aşmamak üzere Genel Müdürün teklifi ve Yönetim Kurulunun onayı ile ikramiye verilebilir" diyen kuralda, sözleşmeli personel ibaresinin çıkarılmasını iptal etti.

Kanunun yine 50. maddesine göre, TRT'de çalıştırılan özel hukuk hükümlerine tabi personelin mali ve sosyal haklarını düzenleyen kural da "mülkiyet hakkına ilişkin düzenleme içerdiğinden" iptal edilmiş oldu.

TRT Kanununda, geçici personelin parasal haklarına ilişkin düzenlemeler de 2018 yılındaki KHK ile kaldırılmıştı. Kuralda, geçici personelin istihdam ve ücretlerine ilişkin usul ve esasların Yönetim Kurulunca tespit edileceği hüküm altına alınıyordu. AYM, geçici personelle ilgili kuralın yürürlükten kaldırılmasını da anayasaya aykırı buldu.

Kanunun yine 50. maddesinde KHK ile düzenlenen, "Genel Müdürlük personelinin görevleriyle bağlantılı olarak işledikleri iddia edilen suçlara ilişkin soruşturmalar, 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanuna göre yapılır ve bunlar hakkında soruşturma izni Genel Müdür tarafından verilir" kuralı da iptal edildi. AYM gerekçesinde, "Anayasa'da yapılan değişikliklere uyum sağlamak amacı taşımadığından KHK çıkarma yetkisinin amaç ve kapsamı içinde değerlendirilemez" denildi.

Kanunda Geçici 15. madde ile TRT'deki istihdam fazlası personelin, Devlet Personel Başkanlığına bildirilerek diğer kamu kurum ve kuruluşlarına naklini düzenleyen kural da iptal edildi.

TRT'nin "Şirket kurma, satın alma ve ortaklık" düzenlemesi tümüyle iptal
 AYM, TRT Kanununda "Şirket kurma, satın alma ve ortaklık" düzenlemesini içeren 37. maddesini içeren kuralı da anayasaya aykırı bularak tümüyle iptal etti. Gerekçede, "KHK çıkarma yetkisinin amaç ve kapsamı içinde değerlendirilemez" denildi. Kural, TRT Yönetim Kurulunun, özel hukuk hükümlerine tabi şirket kurabileceği gibi yerli veya yabancı gerçek veya tüzel kişilerle ortaklıklar yapabileceği, mevcut ortaklıklara veya şirketlere iştirak edebileceği, yurt içinde veya yurt dışında yerli veya yabancı ortaklıkları veya şirketleri tamamen satın alabileceği veya devralabileceğini hüküm altına alıyordu.

2018 yılındaki KHK ile değişikliğe gidilen madde şu şekildeydi:

"-Yönetim Kurulu, Kurumun amaçlarına uygun olmak şartıyla, özel hukuk hükümlerine tabi şirket kurabileceği gibi yerli veya yabancı gerçek veya tüzel kişilerle ortaklıklar kurabilir. Mevcut ortaklıklara veya şirketlere iştirak edebileceği gibi, yurt içinde veya yurt dışında yerli veya yabancı ortaklıkları veya şirketleri tamamen satın alabilir veya devralabilir.

-Kurum tarafından kurulan veya satın alınan ya da iştirak edilen şirketlerin Kurum payına bakılmaksızın, her türlü alım, satım, hizmet, danışmanlık, yapım ve taşıma işlerine ilişkin ihale işlemleri 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ve 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu hükümlerine tabi değildir.

-Kurumun, kendisine ait şirketlerden veya ortak olduğu şirketlerden yapacağı her türlü alım, satım, hizmet, danışmanlık, yapım ve taşıma işlerine ilişkin ihale işlemleri 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ve 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu hükümlerine tabi değildir. Buna ilişkin usul ve esaslar Genel Müdür teklifi ve Yönetim Kurulunun kararı ile belirlenir.

-Kurum personeli Genel Müdür onayı ile Türkiye Radyo - Televizyon Kurumuna ait şirketler ile ortak olduğu şirketlerde Yönetim Kurulu başkanı ve/veya üyesi olarak görevlendirilebilir. Diğer kanunlardaki düzenleme ve kısıtlamalara tabi olunmaksızın, bu kişilere ödenecek ücret görevlendirildikleri şirketin Yönetim Kurulunca belirlenir. Söz konusu personelin kadroları ve pozisyonları ile ilişkileri devam eder ve bu kadroya ilişkin haklarını almaya devam eder."

Emekliğe hak kazananlar ile istihdam fazlası personele ilişkin kurallar da iptal
 TRT bünyesinde çalışırken emekliliğe hak kazanan personelin iki ay içinde emekliliğe başvurması durumunda emekli ikramiyelerine ilişkin düzenlemeler getiren Geçici 14. maddedeki kural da "KHK ile düzenlenemeyecek yasak alanda" kaldığı gerekçesiyle iptal edildi.

İptal edilen kural şu şekildeydi: "Yaş haddinden emekliliğine bir yıldan daha az süre kalanlar hariç olmak üzere, yaş haddinden emekliliğine en fazla beş yıl kalanlar için yüzde 30, yaş haddinden emekliliğine beş yıldan daha fazla kalanlar için yüzle 50 fazlasıyla ödenir. Bu madde uyarınca yapılan emeklilik başvurularında emeklilik tarihi olarak daha sonraki bir tarih gösterilemez, başvurular herhangi bir kayda bağlanamaz ve geri alınamaz. Bu kapsamda emekli olan personel, emekli olduğu tarihten itibaren beş yıl içinde Kurumda yeniden istihdam edilemez."

Medyaradar

ADMIN-DIYARBAKIR avatar
★RECAİ KARAKUŞ★
Admin
Admin
ADMIN-DIYARBAKIR avatar
  • 👑Kurucu👑Yönetici👑
  • İleti 5,697
  • Konu 242
  • Beğeni 162
  • Puan 10,147
  • Almanya / Diyarbakır
Apar topar veda etti! TRT 1'in sevilen akşam kuşağı Teşkilat dizisinde deprem!

Teşkilat dizisinde deprem! Ömer şehit oldu! Murat Yıldırım diziden neden ayrıldı?

TRT1 ekranlarında yayınlanan Teşkilat dizisinde Ömer karakterini oynayan sevilen oyuncu Murat Yıldırım, sezon finaliyle ekibe veda etti. Setten kareler yayınlayan oyuncu, ekibe teşekkür etmeyi de ihmal etmedi.

Başrollerinde Murat Yıldırım, Aybüke Pusat, Sarp Levendoğlu, Yunus Emre Yıldırımer ve Cengiz Bozkurt'un yer aldığı TRT 1 ekranlarının sevilen dizisi Teşkilat dün akşam sezon finali yaptı. Dizinin başrol oyuncusu Murat Yıldırım da son bölümle ekipten ayrıldı.

"İYİ Kİ TEŞKİLAT'TA OYNADIM"
İki sezondur kadroda Ömer rolünü oynayan Murat Yıldırım, sosyal medya hesabından bir veda paylaşımı yaptı. Teşkilat dizisinden kareleri yayınlayan Yıldırım, "Miray'ımın doğduğu günlerde kabul ettiğim Teşkilat'a bu akşam son bölümümle veda ediyorum. Çok güzel zamanlarım oldu, çok güzel anılar biriktirdim. İyi ki kabul ettim iyi ki oynadım. Teşkilat bir ailedir öncekilerle ve sonrakilerle. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Teşkilat seni bulur" notunu düştü.

Akit Haber

ADMIN-DIYARBAKIR avatar
★RECAİ KARAKUŞ★
Admin
Admin
ADMIN-DIYARBAKIR avatar
  • 👑Kurucu👑Yönetici👑
  • İleti 5,697
  • Konu 242
  • Beğeni 162
  • Puan 10,147
  • Almanya / Diyarbakır
TRT'den üst düzey ayrılık haberi geldi! Emeklilik dilekçesini verdi...

TRT'den üst düzey ayrılık haberi geldi. Yaklaşık 3 yıldır TRT'de Merkez Haberler Müdürlüğü yapan isim, emeklilik dilekçesini vererek görevinden ayrıldı.

TRT'den üst düzey ayrılık haberi geldi. MedyaRadar'ın özel haberine göre 2021 yılı Kasım ayında TRT'ye transfer olan TRT Merkez Haberler Müdürü Lamia Ayhan, kuruma veda etti. Emeklilik dilekçesi verip görevinden ayrılan Lamia Ayhan, bir süre haberciliğe ara verecek.

EMEKLİ OLARAK BUGÜN AYRILDIM..."

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla "Bayram gibi uğurladılar. Öylesine güzel vefayla gönderdiler ki beni... Dilerim herkese böylesine sevgiyle ayrılmak nasip olur" diyerek çalışma arkadaşlarına teşekkür eden Lamia Ayhan, devamında şu ifadeleri kullandı:

Onlar koşturdu, onlar üşüdü, ıslandı, sahada ter döktü, onlar emek verdi.

Beraber ağladık da güldük de... Çocuklar doğdu, kayıplar oldu. Yaralarımızı birlikte sardık. Zaman oldu, incittik, kızdık, küstük ama uzatmadık, barıştık, sarıldık değer verdik, hayatlarımıza dokunduk...

Emeğin, başarının, özverinin fedakarlığın en büyüğünü merkez haber muhabirleri ve tüm çalışma arkadaşlarım yaptı.

En büyük alkış da teşekkür de onların...

Hayat yolculuğuma katkılarınız çok değerliydi. Her birinizin yolu açık olsun. Güzel günler görün, güzel insanlarla karşılaşın.

3 yıl boyunca görev yaptığım TRT Merkez Haberler Müdürlüğü görevimden emekli olarak bugün ayrıldım.

Her zaman desteğini yanımda hissettiğim kanal koordinatörümüz Mücahid Eker ve Kuruma geldiğim günden bu güne hem arkadaşım, hem yöneticim olarak beni hiç yalnız bırakmayan "iyi ki" dediğim Haber Koordinatörüm Ahmet Görmez'e, zor ve stresli zamanlarda bana hep omuz veren Koordinatör Yardımcım Enes Polat'a ve diğer yöneticilerime, çalışma arkadaşlarıma gönülden teşekkür ederim ediyorum."

Medyaradar

ADMIN-DIYARBAKIR avatar
★RECAİ KARAKUŞ★
Admin
Admin
ADMIN-DIYARBAKIR avatar
  • 👑Kurucu👑Yönetici👑
  • İleti 5,697
  • Konu 242
  • Beğeni 162
  • Puan 10,147
  • Almanya / Diyarbakır

ADMIN-DIYARBAKIR avatar
★RECAİ KARAKUŞ★
Admin
Admin
ADMIN-DIYARBAKIR avatar
  • 👑Kurucu👑Yönetici👑
  • İleti 5,697
  • Konu 242
  • Beğeni 162
  • Puan 10,147
  • Almanya / Diyarbakır
La Casa De Papel'in yıldızı Luka Peroš TRT'nin 'Mehmed Fetihler Sultanı' dizisinde

TRT1'in salı akşamları yayınlanan dev bütçeli dönem dizisi "Mehmed Fetihler Sultanı"na Hırvat oyuncu Luka Peroš konuk oluyor.

Netflix'in ünlü suç gerilim dizisi "La Casa de Papel"de Marsilya rolüne hayat veren Hırvat oyuncu TRT1'in "Mehmed Fetihler Sultanı" dizisiyle el sıkıştı. Geçen yıllarda da ülkemize tatil için gelen ve turistik yerlerden paylaşım yapan Luka Peroš dün akşam "Mehmed Fetihler Sultanı"nın başrol oyuncusu Serkan Çayoğlu'yla akşam yemeğinde buluştu.

Serkan Çayoğlu "Çok heyecanlıyız, çok fazla sahne paylaşamayabiliriz sette ama sürekli beraber olacağız. Dünya standartlarında oyuncularla çalışmak bizim için de çok güzel... Bakalım heyecanlıyız, biz sezon finalini öyle bir yerde bıraktık ki... Seneye heyecanlı ve ağır bir sezon olacak. Bu kez sıcaklarda başlayacağız, zor bir iş bizi bekliyor" dedi.

Heyecanlı olduğunu belirten Luka Peroš, dizide kuşatma ustası Giovanni Giustiniani'ye hayat vereceğini anlattı.

Medyaradar

ADMIN-DIYARBAKIR avatar
★RECAİ KARAKUŞ★
Admin
Admin
ADMIN-DIYARBAKIR avatar
  • 👑Kurucu👑Yönetici👑
  • İleti 5,697
  • Konu 242
  • Beğeni 162
  • Puan 10,147
  • Almanya / Diyarbakır
Dünyanın en büyük yayın birliği ABU'nun haber grubu TRT'ye emanet

Asya Pasifik Yayın Birliği tarafından 17-19 Temmuz tarihleri arasında Tayland'da düzenlenen 2024 Global Haber Forum'unda dünyanın dört bir yanından gazeteciler bir araya geldi. Forum'un ilk gününde Haber Grubu Başkanlığı seçimlerinde, TRT Haber, Haber Koordinatörü Ahmet Görmez oy birliği ile ABU Haber Grubu Başkanı olarak seçildi.

Yaklaşık 3,5 milyar izleyiciye ulaşan ve 65 ülkeden 246 üyesi ile dünyanın en büyük yayın birliği olan Asya-Pasifik Yayın Birliği'nin (ABU) tarafından düzenlenen 2024 Global Haber Forumu, 17-19 Temmuz tarihlerinde arasında Tayland'da gerçekleştiriliyor. Forum'un ilk gününde yapılan seçimlerde, TRT Haber, Haber Koordinatörü Ahmet Görmez oy birliği ile ABU Haber Grubu Başkanı olarak seçildi. Görmez, görevini 3 yıl boyunca sürdürecek. Görmez'in yardımcılığı görevlerine ise Japonya NHK ve Avustralya ABC televizyonu temsilcileri seçildi.

Asya Pasifik Yayın Birliği'nin altı alt grubundan olan Haber Grubu, ABU üyesi birlikler arasında video haber alışverişi gerçekleştirme ve bu haberlerin doğruluğunun sağlanması, yüz yüze ve online eğitimlerin gerçekleştirilmesi ve tüm bu çalışmaların objektif bir bakış açısı ile sunulmasını üstlenecek.

TRT Genel Müdürü Sobacı da ABU Başkanlığı görevini sürdürüyor

ABU'nun geçtiğimiz sene kasım ayında düzenlenen 60. Genel Kurulu'ndaki başkanlık seçimlerinde, TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı ABU Başkanı seçilmişti. Sobacı, başkan olarak seçildiği toplantıda "ABU Başkanlığını uluslararası medya alanında Türkiye'nin önüne koyduğu hedefleri gerçekleştirmesi açısından bir adım, bir katkı olarak değerlendirebiliriz," ifadelerini kullanmış ve TRT'nin objektif ve adil bir şekilde çalışmalarını yürüttüğünün altını çizmişti.

Asya Pasifik Yayın Birliği (ABU) hakkında

ABU, dünyanın 8 farklı bölgesinden 65 ülkenin yayın kuruluşlarından oluşan 246 üyesi ile dünyanın en fazla üyeye sahip ve en büyük yayın birliği durumunda.

Üyesi yayın kuruluşları ile yaklaşık 3,5 milyar izleyiciye ulaşan Asya Pasifik Yayın Birliği(ABU) kurulduğu 1964 yılından bu yana yayıncılığı geliştirmek adına çabalıyor, yayın kuruluşları arasında işbirliğini teşvik ediyor, ortak projeler üretilmesini sağlıyor.

ABU'nun 61. ABU Genel Kurulu Toplantısı, önümüzdeki ekim ayı içinde TRT'nin ev sahipliğinde Türkiye'de gerçekleştirilecek.

Medyaradar

ADMIN-DIYARBAKIR avatar
★RECAİ KARAKUŞ★
Admin
Admin
ADMIN-DIYARBAKIR avatar
  • 👑Kurucu👑Yönetici👑
  • İleti 5,697
  • Konu 242
  • Beğeni 162
  • Puan 10,147
  • Almanya / Diyarbakır
TRT'den EURO 2024'te Tarihi Rekorlar

Almanya'nın ev sahipliğinde 14 Haziran'da başlayan ve bir ay boyunca büyük bir heyecana sahne olan 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda tam 51 maç canlı yayınlarla TRT ekranlarından soluksuz izlendi. TRT, UEFA ile yaşanan zorluklara rağmen gösterdiği üstün performansıyla izleyicilerin takdirini topladı, izlenme oranlarında rekor üstüne rekor kırdı.

Dünyanın en büyük futbol organizasyonlarından birisi sayılan EURO 2024 tarihi bir finalle sona erdi ve İngiltere'yi 2-1 mağlup eden İspanya Avrupa Şampiyonu oldu.

Almanya'nın ev sahipliğinde 14 Haziran-14 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen EURO 2024 maçları tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de soluksuz izlendi ve bu büyük ilgi izlenme oranlarına da rekor olarak yansıdı.

Sahip olduğu uluslararası yayıncılık deneyimi ve sayısız organizasyon yayıncılığı tecrübesi ile TRT, EURO 2024 süresince dünya standartlarında yayınlara imza attı. Bu büyük heyecan yalnızca TRT 1 ekranlarından değil, TRT Spor, tabii platformu ve Radyo 1 aracılığıyla da yaşandı.

Turnuvanın başından itibaren UEFA'nın özellikle Türkiye'ye yönelik uyguladığı katı sinyal düşürme ve şifreleme politikaları ile büyük bir mücadele ortaya koyan TRT, başta A Milli Takımın maçları olmak üzere EURO 2024'ün tüm heyecanını futbolseverlerle buluşturdu.

Ekranların tozunu attıran TRT, rekor ratinglerle zirvede

Ay yıldızlı ekibin maçlarında TRT, tarihinin en yüksek izlenmesine ulaşarak izlenme oranlarında rekor üstüne rekor kırdı. Yapılan ölçümlerde TRT yayınları, özellikle A Milli Futbol Takımının gurup aşamasını geçtikten sonra oynadığı Avusturya ve Hollanda maçlarında rekor izlenme oranlarına ulaştı. Mert Günok'un A Milli Takımını çeyrek finale taşıyan unutulmaz kurtarışı sonrası "Ahtapot musun? Örümcek misin?" tasviri ile akıllara kazınan Avusturya ile oynadığımız maçta TRT 1; 67,87 share ile tarihin en yüksek rakamını görerek rekor kırdı. Bu rekor, 16 yıl sonra çıktığımız çeyrek finalde oynadığımız Hollanda - Türkiye karşılaşmasında 73,42 share ile yine TRT 1 tarafından kırıldı. Türk televizyon tarihine geçen rekorların kırıldığı bu maçlarda TRT, UEFA ile yaşanan tartışmalara rağmen açık olan her 4 televizyondan 3'ünde kendini izletmeyi başardı.

Türkiye-Avusturya -  TRT 1 AB  24,20 rating - 67,87 share

Hollanda-Türkiye   - TRT1   AB 26,08 rating - 73,42 share 

TRT ailesi, yalnızca maç yayınlarıyla değil karşılaşmaların öncesi ve sonrasında üretilen birbirinden özel içeriklerle de futbolseverlere büyük heyecanı anbean yaşattı. Karşılaşmalara ev sahipliği yapan şehirlerin tarihi ve kültürel yapısını anlatan izlenim bantları, Avrupa'nın dört bir yanından turnuvayı takip etmeye gelen futbolseverlerle yapılan röportajlar ve efsane futbolcularla, teknik adamlarla gerçekleştirilen röportajlar aracılığıyla Avrupa Futbol Şampiyonası'nın ruhunu izleyicilere aktaran TRT, bu turnuvada bazı yayıncılık ilklerine de imza attı. A Milli Takımının oynadığı kritik maçlar öncesi TRT Spor yorumcuları, ilk düdüğe dakikalar kala başlama vuruşunun yapıldığı noktadan gerçekleştirilen yayınlarla izleyicilerin stadyumlardaki atmosferi hissetmesini sağladı. Yine TRT 1 ve TRT Spor ortak yayınlarıyla maçların öncesi ve sonrasındaki tüm detaylar, sıcağı sıcağına yapılan röportajlar, detaylı analizler futbolseverlerle buluştu.

14 milyon kişi EURO 2024'ü tabii'den izledi

Dünya çapında böylesine büyük bir organizasyonda TRT'nin uluslararası dijital platformu tabii, ilk spor yayın tecrübesine rağmen şampiyona boyunca sorunsuz bir izleme deneyimi yaşattı. Bir ay boyunca 14 milyon kişi, EURO 2024 maçlarını tabii üzerinden izledi. Platform, A Milli Takımının oynadığı her karşılaşmada ortalama 2 milyon izleyiciye ulaştı. Yüzbinlerce yeni üyenin katıldığı tabii, EURO 2024'te toplamda 4,6 milyon saat boyunca izlendi ve HD kalitesinde anlık olarak bir dijital platformda bugüne kadar gerçekleşen en yüksek rakamları elde etti.

Radyo severler EURO 2024 heyecanını TRT ile yaşadı

EURO 2024 futbol şöleninde TV başında olamayanlar da unutulmadı. A Milli Futbol Takımının oynadığı karşılaşmalar TRT Radyo 1 aracılığıyla canlı anlatımlarla futbolseverlerle buluştu. Turnuva boyunca dinleyicilerden büyük ilgi gören Radyo 1 ve TRT Dinle uygulaması özellikle Ay-Yıldızlı ekibin maçlarında tarihinin en yüksek takip edilme rakamlarına ulaştı.

Geçmişte olduğu gibi bu büyük turnuvada da Ay-Yıldızlı ekibin unutulmaz anlarını en üst seviyede izleyici ve dinleyici ile buluşturan TRT, ayrıca turnuvanın heyecanını tüm detaylarıyla yansıttığı yayıncılık anlayışı sayesinde bir kez daha milyonlarca kişiye "Maç TRT'de izlenir" dedirtmeyi başardı.

Akit Haber

ADMIN-DIYARBAKIR avatar
★RECAİ KARAKUŞ★
Admin
Admin
ADMIN-DIYARBAKIR avatar
  • 👑Kurucu👑Yönetici👑
  • İleti 5,697
  • Konu 242
  • Beğeni 162
  • Puan 10,147
  • Almanya / Diyarbakır
Tarihin Arka Odası TRT 1'le geri dönüyor

Murat Bardakçı ile Erhan Afyoncu, "Tarihin Arka Odası" programı için yeniden bir araya gelecek. "Fatih Sergisi"nin anlatılacağı program Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi'nden canlı yayınlanacak.

Tarihin Arka Odası" programı uzun bir aradan sonra yeni bölümüyle TRT 1 ekranlarında izleyiciyle buluşacak.

TRT'den yapılan açıklamaya göre, programın yeni bölümü, Murat Bardakçı ile Prof. Dr. Erhan Afyoncu'nun sunumuyla bugün Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi'nden canlı yayınlanacak.

Türkiye tarihinde ilk kez düzenlenen "Fatih Sergisi"nin anlatılacağı bölümde, Fatih Sultan Mehmed'e ait olan ve bu sergi için ilk kez bir araya getirilen birbirinden ilginç özel eşyalar ile savaş objeleri, Fatih dönemine ait belgeler ve tek nüsha kitaplar tanıtılacak.

Sergide yer alan çok sayıda obje arasında Fatih Sultan Mehmed'in kılıcı, çocukluk elbiseleri, kaftanı, defteri, şiirlerinin yer aldığı ve dünyada tek nüsha olan divanı, fermanları, İstanbul'un fethinden sonra cami haline getirdiği Ayasofya için hazırlattığı meşhur vakfiyesi, Ayasofya'nın ilk çizimleri, Bizanslılar'ın kuşatma sırasında Haliç'e çektikleri zincirin parçası, döneme ait tablolar, madalyonlar ve Fatih döneminde kaleme alınan kitapların tek nüsha elyazmaları bulunuyor.

Medyaradar

ADMIN-DIYARBAKIR avatar
★RECAİ KARAKUŞ★
Admin
Admin
ADMIN-DIYARBAKIR avatar
  • 👑Kurucu👑Yönetici👑
  • İleti 5,697
  • Konu 242
  • Beğeni 162
  • Puan 10,147
  • Almanya / Diyarbakır
TRT Ekibine İsrail Askerlerinden Saldırı!

İsrail güçleri Mescid-i Aksa'da TRT Haber ekiplerini hedef aldı. Saldırıda, TRT kameramanı yaralandı. Muhabirin telefonuna zorla el koyan İsrail güçleri telefondaki görüntüleri sildi. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik "İsrail'deki katliam rejimi insanlığa karşı işlediği suçların er ya da geç hesabını verecektir" dedi.

TRT Haber'de yer alan bilgilere göre, İsrail TRT Haber ekiplerine saldırdı.

TRT Haber ekibi, işgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa'da cuma namazı öncesi İsrail güçlerinin ihlallerini görüntülüyordu.

İsrail güçleri ilk olarak Aksa'nın kapısında Filistinlilere saldırdı. Ardından saldırıyı görüntüleyen TRT Haber ekibini hedef aldı.

Saldırıda kameramın yaralandığı bildirilirken, muhabirin telefonu alınarak telefondaki görüntüler silindi.

AK PARTİ SÖZCÜSÜ ÇELİK: KATLİAM REJİMİ İNSANLIĞA KARŞI İŞLEDİĞİ SUÇLARIN HESABINI VERECEK!

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve parti sözcüsü Ömer Çelik X üzerinden yaptığı açıklamada: "İsrail güçlerinin TRT Haber ekibine yönelik saldırganlığını şiddetle lanetliyoruz. Netanyahu hükümetinin Filistin halkına yönelik katliam ve soykırımını dünya kamuoyuna taşıyan ve tarihe not düşen TRT Haber insanlık adına görev yapmaya devam ediyor. TRT ve Anadolu Ajansı hakikatleri insanlık adına duyurmaya devam edecek. İsrail'deki katliam rejimi insanlığa karşı işlediği suçların er ya da geç hesabını verecektir!" dedi.

MECLİS BAŞKANI NUMAN KURTULMUŞ "BU ALÇAK SALDIRI, İSRAİL YÖNETİMİNİN BARBARLIĞINI BİR KEZ DAHA GÖZLER ÖNÜNE SERMİŞTİR."

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Numan Kurtulmuş saldırıyı lanetleyip şunları kaydetti: "Görevi başındaki TRT Haber ekibine karşı İsrail güvenlik güçlerinin gerçekleştirdiği kalleş saldırıyı lanetliyor, gazeteci arkadaşlarımıza ve TRT ailesine geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Tek gayesi, Filistin'de yaşanan insanlık suçlarını tüm gerçekliğiyle dünyaya duyurmak olan basın mensuplarımıza yapılan bu alçak saldırı, İsrail yönetiminin barbarlığını bir kez daha gözler önüne sermiştir."

ADALET BAKANI TUNÇ'TAN SERT TEPKİ

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, İsrail askerlerinin Kudüs'te Mescid-i Aksa kapısındaki saldırıda, TRT kameramanını yaralaması olayını kınadı.

Bakan Tunç'un paylaşımında şu ifadeler yer aldı:

"İşgalci İsrail güçleri tarafından Mescid-i Aksa kapısındaki TRT Haber ekibine yapılan saldırıyı şiddetle kınıyorum. Saldırıda yaralanan TRT kameramanına acil şifalar diliyor, TRT ailesine geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

Bir terör devleti gibi davranan İsrail, gazetecileri kasıtlı olarak hedef almakta, yaptığı katliamları gizlemeye çalışmaktadır. Ne yaparsa yapsın işgalci İsrail, yaptığı soykırımı, insanlık ve savaş suçlarını gizleyemeyecektir."

TİCARET BAKANI ÖMER BOLAT: KATİL İSRAİL DEVLETİ'NİN MEDYA MENSUPLARINA SALDIRMASININ ARKA PLANINDA GAZZE'DE VE FİLİSTİN'İN TAMAMINDA İŞLEDİĞİ SAVAŞ SUÇLARINI GİZLEME ARZUSU OLDUĞUNU BİLİYORUZ

"İşgalci İsrail güçleri tarafından Mescid-i Aksa kapısında görüntü almaya çalışan TRT Haber ekibine yapılan saldırıyı şiddetle kınıyorum. Saldırıda yaralanan TRT kameramanına acil şifalar diliyor, TRT ailesine geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Bir terör devleti gibi davranan İsrail, 7 Ekim'den bu yana yüzlerce gazeteciyi hedef alarak katletmiştir. Katil İsrail Devleti'nin medya mensuplarına saldırmasının arka planında Gazze'de ve Filistin'in tamamında işlediği savaş suçlarını gizleme arzusu olduğunu biliyoruz. Gazetecilere yönelik bu tür şiddet eylemleri, İsrail'in soykırımcı tutumunu tüm dünya kamuoyuna bir kez daha göstermiştir. İsrail er ya da geç işlediği savaş suçlarından sorumlu tutulacaktır."

İLETİŞİM BAŞKANI FAHRETTİN ALTUN: TÜRK MEDYASI MAZLUM FİLİSTİN HALKININ SESİNİ DUYURMAYI SÜRDÜRECEK

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada tepki göstererek, "Bizler İsrail'in barbarlıklarını, katliamlarını dünyaya göstermeye, anlatmaya devam ettikçe İsrail'in, görevi hakikatin peşinde koşmak olan gazetecilere yönelik zulümleri daha da artıyor...

İsrail'in silahlı zorbalarının, elinde kamerası ve mikrofonundan başka bir şey olmaksızın bir zulmü ve trajediyi gözler önüne seren TRT Haber ekibine yönelik yaptığı alçak ve korkakça saldırıyı şiddetle kınıyor ve lanetliyorum.

Bu insanlıktan nasibini almamış katil sürüsünün tüm baskılarına ve şiddetine rağmen, başta TRT ve Anadolu Ajansı olmak üzere Türk medyası mazlum Filistin halkının sesini duyurmayı sürdürecek." dedi.

Oydar Haber

ADMIN-DIYARBAKIR avatar
★RECAİ KARAKUŞ★
Admin
Admin
ADMIN-DIYARBAKIR avatar
  • 👑Kurucu👑Yönetici👑
  • İleti 5,697
  • Konu 242
  • Beğeni 162
  • Puan 10,147
  • Almanya / Diyarbakır
O rezalet TRT'yi çıldırttı! Ahlaksızlara prim vermeyip yayını kestiler

Sabah yazarı Yüksel Aytuğ, Paris Olimpiyatları açılış törenini eleştirdi. Törenin LGBT geçit törenine dönüştüğünü belirten Aytuğ, TRT Spor'un bu sahnelere dayanamayarak yayını kestiğini yazdı. Aytuğ, Batı'nın ahlaki çöküşünü bu olayla ilişkilendirdiği yazısında şunları kaydetti:

Sabah yazarı Yüksel Aytuğ, Paris Olimpiyatları açılış törenini eleştirdi. Törenin LGBT geçit törenine dönüştüğünü belirten Aytuğ, TRT Spor'un bu sahnelere dayanamayarak yayını kestiğini yazdı. Aytuğ, Batı'nın ahlaki çöküşünü bu olayla ilişkilendirdiği yazısında şunları kaydetti:

"Dünya iki gün arayla iki büyük rezalete tanık oldu. Önce Gazze kasabı, artık "Yeni Hitler" dediğimiz, İsrail'in eli kanlı lideri Netanyahu, ABD Kongresi'nde yüzsüzce alkışlandı. Ardından Paris Olimpiyatları'nın açılışı adeta LGBT'nin geçit törenine dönüştürüldü. Meşale taşıyan transseksüeller, podyumda yürüyen sakallı, mini etekli homoseksüeller, çıplak vücudu maviye boyanmış zevk ve şarap tanrısı Dyonisos, vs... Öyle ki; TRT Spor kanalı bu rezalete daha fazla dayanamayıp, canlı yayını bir süreliğine keserek olimpiyatlarla ilgili paket programları yayınladı. Modern olimpiyatların mimarı Baron De Coubertin sembol olarak iç içe geçmiş halkaları dizayn ederken muhtemelen bunu kast etmemişti.

Peki olan bitene şaşırdım mı? Asla!.. Bence şu son bir kaç gün, Batı'nın ahlaki çöküşünün "miladı" değil, "malumun ilamı" oldu.

Bu arada sapkınlığı göndere çeken aynı Fransa, ülkeyi 4x100 yarışında temsil edecek bisikletçisi Sounkamba Sylla'nın baş örtüsü ile geçit törenine katılmasına izin vermedi. Sylla törene mecburen şapka takarak katılabildi.

Heyhat... Eskiden olimpiyatlar yapılırken savaşlara ara verilirmiş. Şu anda Gazze'de çocuklar katlediliyor, Rusya ile Ukrayna'nın askerleri birbirini boğazlıyor. Törende ise alay eder gibi Sen Nehri üzerindeki bir teknede sanatçılar dünyanın en barışçıl şarkısı Imagine'i seslendiriyorlardı. Gerçekten de barış, insanlık ve ahlak artık Batı'da sadece "hayal edilebilecek" erdemler..."

Akit Haber