23 Ekim 2019, 11:53:24

* OCTAGON GERMANY-UYDU MALZEMELERİ

* UYDUMTÜRK'TEN DEV REKLAM KAMPANYASI!  GÜNLÜK SADECE 1 TL

Gönderen Konu: GÖKTÜRK 3 HAKKINDA.  (Okunma sayısı 2164 defa)

Çevrimdışı ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★

 • ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
 • Kahraman Üye
 • **********
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 15948
 • Karma +156/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • اللهHAKİMİYET KAYITSIZ , ŞARTSIZ ALLAHINDIRالله
  • www.uydumturk.com
GÖKTÜRK 3 HAKKINDA.
« : 13 Nisan 2013, 17:10:32 »
Facebook Facebook'da Paylas Twitter Twitter'da Paylas

GÖKTÜRK 3 HAKKINDA.

"Göktürk-3"ün fırlatılma tarihi belli oldu.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Savunma Sanayii Müsteşarlığı Uzay ve İnsansız Sistemler Daire Başkanı Müjdat Uludağ, Göktürk-3 adı verilen radar gözlem uydusunun 2019 yılı sonuna doğru fırlatılmasının hedeflendiğini belirterek, ''Uydularımızın fırlatmasını kendi teknolojimizle yapabilmek için 'Uydu Fırlatma Merkezi' kurma kararını aldık ve çalışmalara bu yıl başlıyoruz'' dedi.

Uludağ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Kongre Merkezi'nde, Hezarfen Havacılık ve Uzay Kulübü'nce düzenlenen ''Hezarfen Savunma Sanayi Günleri'' etkinliğinde yaptığı konuşmada, son 10 yılda Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) ihtiyaçları çerçevesinde toplam bedeli 30 milyar dolara yaklaşan savunma sanayisi projelerinin yürürlüğe konulduğunu söyledi.

Son 10 yılda savunma sanayisi sistemleri ihtiyaçlarının yurt içinden karşılanma oranının iki kat artarak yüzde 54'e ulaştığını belirten Uludağ, ithaline devam edilen malzeme ve teçhizatın yurt içinde özel sektör tarafından üretilmesi için girişimlerin hızlandırıldığını anlattı.

Uludağ, aynı dönemde savunma ve havacılık sanayisi cirosunun 4 kat artışla 4,38 milyar dolara, ihracatın 5 kat yükselerek 1,2 milyar dolara, yıllık Ar-Ge harcamalarının da 14 kat fazlalaşarak 672 milyon dolara ulaştığını vurguladı.

Türkiye'nin, 2023 vizyonu doğrultusunda dünyada savunma sanayisi en gelişmiş 10 ülke arasına girmesinin hedeflendiğine dikkati çeken Uludağ, ''Bu çerçevede tüm kara ve deniz araçlarıyla insansız hava araçlarının ülkemizde geliştirilmesi ve üretilmesi sağlanacaktır'' diye konuştu.

Uludağ, Askeri Elektronik Sanayii (ASELSAN) ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ'nin (TUSAŞ) dünyada en büyük 100 savunma sanayisi şirketi arasına girme başarısını gösterdiğini bildirerek, şöyle devam etti:

''Göktürk-2 uydusunun fırlatılmasının ardından uydu projelerine hız verdik. Gerek askeri gözlem gerekse ticari haberleşme uydularımızın üretimlerini Ankara'da kurmakta olduğumuz ve bu yıl açılışı yapılacak 'Uydu Montaj ve Entegrasyon Tesisi'nde gerçekleştireceğiz. Uydularımızın fırlatmasını kendi teknolojimizle yapabilmek için 'Uydu Fırlatma Merkezi' kurma kararını aldık ve çalışmalara yıl içinde başlıyoruz. Radar teknolojilerine dayalı bir gözlem uydusunun milli teknolojilerle geliştirilmesi için çalışmalara başladık. Göktürk-3 adını verdiğimiz radar gözlem uydusunu 2019 yılı sonuna doğru fırlatmayı hedefliyoruz.''

         

Altay Milli Tankı'nın seri üretimine 2015'te başlanacak

         

Uçak ve tank modernizasyonlarının da Türkiye'de yapılabildiğini hatırlatan Uludağ, son yıllarda önemi artan mayın, el patlayıcıları ve hafif silahlara karşı korumalı araç ihtiyacı kapsamında geliştirilen ''Kirpi'' aracının seri üretimine devam edildiğini belirtti.

Uludağ, ''Kirpi'' aracından şimdiye kadar 293 adet teslim edildiği ve bu ay 20 aracın daha teslimatının sağlanacağı bilgisini verdi.

Milli sermayeyle üretilen Mini İnsansız Hava Aracı (İHA) sistemlerinin seri üretiminin sürdüğüne işaret eden Uludağ, şöyle devam etti:

''Bugüne kadar TSK'nın hizmetine 164 adet insansız uçak, 4 adet insansız helikopter sunuldu. Uzun süre havada kalma özelliğine sahip 'ANKA' insansız hava aracımızın tasarım ve prototip imalatını tamamladık. 100 saatin üzerinde uçuş testlerini başarıyla gerçekleştiren ANKA'nın geliştirme aşaması kabul testleri geçen ocak ayında başarıyla gerçekleştirilmiştir. Prototip uçaklarla bu yıl hizmet vermeye başlayacak. ANKA'nın seri üretimi ve ihracatına yönelik çalışmalara hız veriyoruz. Türkiye bu kategoride insansız hava aracı geliştirebilen önemli ülkeler arasında yerini almıştır.

Altay Milli Tankı'nın devam etmekte olan kritik tasarım süreci bu yıl tamamlanacak. Bu çerçevede üretimi gerçekleştirilen iki adet prototip tank üzerinde hareket ve atış kabiliyetine yönelik denemeler devam etmektedir. Bu tank, ülkemizin imkan ve kabiliyetlerini kullandığı ilk milli ana muharebe tankıdır. Tankımızın seri üretimine 2015 yılında geçilmesini bekliyoruz.''

         

''Helikopter tasarımını 5 yılda tamamlamayı hedefliyoruz''

         

Uludağ, Fırtına/Panter Obüsleri ve uzun menzilli roket sistemlerinin de Türkiye'de üretildiğine dikkati çekerek, 50 kilometre ve daha uzun menzilli obüs ve roket sistemlerinin seri üretimine başladıklarını söyledi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın ihtiyacı olan tüm askeri gemilerin özel sektör tersanelerinde inşa edildiğini bildiren Uludağ, şöyle konuştu:

''Taarruz Taktik Keşif Helikopterlerinin (ATAK) haberleşme, uçuş, silah sistemleri ile silah kontrol sistemleri ve bunları yöneten bilgisayarlar ve içinde çalışan yazılım kodları, Türk mühendisleri geliştirmektedir. Helikopterlerin üretimi Ankara'da yapılmaktadır. Yoğun test aşamalarının artık sonuna gelinmiş, terörle mücadelede önemli role sahip olacak bu helikopterlerimiz inşallah bu yıl Silahlı Kuvvetlerimizin emrine verilecektir. Orta ve hafif sınıf genel maksat helikopterlerinin üretilmesi için altyapı oluşturmak adına 'Özgün Helikopter Geliştirme Projesi' başlattık. Helikopter tasarımını 5 yılda tamamlamayı hedefliyoruz. Böylece gerek ülkemizin gerekse bölge ülkelerinin ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyoruz. 2020'li yıllarda değiştirilmesine ihtiyaç duyulacak F-16 muharip uçakları ve T-38 eğitim uçaklarının yerini alabilecek modern TSK ihtiyaçlarına uygun platformların, yurt içi imkan ve kabiliyetlerle tasarlanarak prototiplerin üretilmesine yönelik 23 Ağustos 2011'de Jet Uçağı ve Muharip Uçak Kavramsal Projesi Sözleşmesi'ni imzaladık. İnşallah 2013 yılı sonunda çalışmaların sonuçlarını değerlendirdikten sonra milli savaş uçağımızın geliştirme dönemine geçiş kararını almak istiyoruz. Alçak ve orta irtifa hava savunma sistemleri, ülkemiz sanayisi tarafından tasarlanarak önümüzdeki 5 yıllık dönemde üretime geçilecek. Tüm bu projelerimizi hayata geçirerek, savunma ve havacılık ürün ve hizmetleri ihracatımızı 2023 yılında toplam 25 milyar dolar olarak gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.''

KAYNAK : ZAMAN

« Son Düzenleme: 01 Ocak 2016, 17:25:16 Gönderen: YÖNETİCİ RECAİ KARAKUŞ »Çevrimdışı ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★

 • ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
 • Kahraman Üye
 • **********
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 15948
 • Karma +156/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • اللهHAKİMİYET KAYITSIZ , ŞARTSIZ ALLAHINDIRالله
  • www.uydumturk.com
Ynt: GÖKTÜRK 3 HAKKINDA.
« Yanıtla #1 : 10 Mayıs 2013, 01:33:58 »
"Göktürk-3" uydusu 2019'da hazır.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin karasuyu ve hava sahası kısıtlamaları olmaksızın, her türlü hava şartında uydu görüntüsü ihtiyacı karşılanacak Uydu Sistemi Geliştirme Projesi'nin, 2019 yılına kadar tamamlanması hedefleniyor.

Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Faruk Özlü, Türkiye'nin kendi uydusunu üretmek için çalışma yaptığını söyledi.

İlk yerli uydu Göktürk-3 için TAI'yle dün sözleşme imzalandığını belirten Özlü, "Göktürk-3 uydusunu 2019 yılına kadar tasarlayacağız, üreteceğiz ve fırlatacağız" dedi.

Uydunun tasarım aşamasının 2 yıl süreceğini, kalan sürede ise prototip çalışmalara geçileceğini anlatan Özlü, ortaya çıkabilecek hataların da düzeltileceğini kaydetti.

Özlü, Göktürk-3 uydusunun yarım metrenin altında çözünülürlükle SAR özelliklerine sahip olduğunu dile getirerek, uydu kamerasını ASELSAN'ın üreteceğini, tasarımında ise TÜBİTAK'ın görev alacağını söyledi.

"Bulutlu havalardan etkilenmeyecek"

Uzaydan bakıldığı zaman 50 santimetreye kadar olan cisimlerin tanınacağını anlatan Özlü, "Yani, bir insan suretini belirleyebilecek çözünürlükte olacak. En büyük özelliği de bulutlu havalardan etkilenmeyecek olmasıdır" diye konuştu.

Özlü, kameraların eskiden ihraç edildiğine dikkati çekerek, bu dönemlerin sona ereceğini vurguladı.

"Türkiye'nin artık uzayda kendisinin tasarlamış olduğu bir uydusu olacak" diyen Özlü, "Ankara'da Uydu Test ve Entegrasyon Merkezi kurduk. O merkez büyütülecek. Artık kendi uydularımızı kendimiz yapmış olacağız. Bu sayede Türkiye olarak uzaydan daha fazla istifade edeceğiz. Teknolojik olarak da bir adım ileri gitmiş olacağız" ifadesini kullandı.

Göktürk-3'ün, Türkiye için ciddi bir hamle olduğuna vurgu yapan Özlü, yabancı desteği ve ana yüklenicisi olmadan kendi tasarladıkları ürünü uzaya göndereceklerini kaydetti.

Kaynak: AAÇevrimdışı KEMO

 • Kahraman Üye
 • *****
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 1014
 • Karma +6/-10
 • Cinsiyet: Bay
 • Bulgaristan-Paylaşmak Güzeldir.
Ynt: GÖKTÜRK 3 HAKKINDA.
« Yanıtla #2 : 26 Haziran 2013, 15:48:57 »
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=7fgOuuI9OrU" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=7fgOuuI9OrU</a>

 


* SON İLETİLER/KONULAR

topic ╚► TV'DE SPOR EKRANI
[TV'DE SPOR EKRANI- SPOR KANALLARININ YAYIN AKIŞI İLE İLGİLİ GÜNCEL HABERLER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
Bugün, 01:36:04
topic HOTBİRD 13 DERECE UYDUSU HAKKINDA BİLGİLER VE GÜNCEL GELİŞMELER
[HOTBİRD 13B/13C/13D°E HAKKINDA BİLGİLER]
ADMİN KARTAL DEMİR
Bugün, 00:00:56
topic KANAL D VE CNN TÜRK'ÜN YAYIN AKIŞI İLE İLGİLİ HABERLER
[TÜRKİYE'DEKİ TELEVİZYON KANALLARI İLE İLGİLİ GELİŞMELER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
Dün, 20:24:18
topic TÜRKSAT'TAN GÜNCEL GELİŞMELER
[TÜRKSAT 2A,3A,4A,4B - 42.0° E / 50.0° HAKKINDA BİLGİLER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
Dün, 20:21:57
topic RTÜK, SAHTE BİTKİSEL ÜRÜN SATAN TELEVİZYONLARA CEZA VERDİ!
[FAYDALI BİLGİLER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
Dün, 20:16:02
topic BEHZAT Ç, HAKKINDA GÜNCEL HABERLER VE GELİŞMELER!
[BLU TV]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
Dün, 14:01:17
topic BLU TV HAKKINDA GÜNCEL HABERLER VE GELİŞMELER
[BLU TV]
ADMİN KARTAL DEMİR
Dün, 11:13:15
topic UYDUMTÜRK FORUMUNDA GÜNÜN HABERİ
[FAYDALI BİLGİLER]
ADMİN KARTAL DEMİR
Dün, 11:10:55
topic FLYSAT'TAN GÜNCEL HABERLER
[FLYSAT'TAN HABERLER]
ADMİN KARTAL DEMİR
Dün, 11:08:11
topic DIGITÜRK'ÜN YENİ DİZİ KANALI BEIN SERIES 101, 21 EKİM'DE YAYINA BAŞLIYOR!
[DİGİTÜRK]
ADMİN KARTAL DEMİR
Dün, 00:00:17
topic BEIN SPORTS KANALLARININ YAYIN AKIŞI
[TV'DE SPOR EKRANI- SPOR KANALLARININ YAYIN AKIŞI İLE İLGİLİ GÜNCEL HABERLER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
21 Ekim 2019, 17:31:15
topic RADYO DÜNYASINDAN HABERLER
[RADYOLAR]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
21 Ekim 2019, 17:24:04
topic INSTAGRAM HAKKINDA GÜNCEL HABERLER
[FAYDALI BİLGİLER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
21 Ekim 2019, 17:21:40
topic RTÜK'TEN GÜNCEL HABERLER / KANALLARA VERİLEN CEZALAR!
[FAYDALI BİLGİLER]
ADMİN KARTAL DEMİR
21 Ekim 2019, 12:06:18
topic WHATSAPP HAKKINDA GÜNCEL HABERLER
[FAYDALI BİLGİLER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
20 Ekim 2019, 15:48:14
topic ATV VE A HABER'İN YAYIN AKIŞI İLE İLGİLİ HABERLER
[TÜRKİYE'DEKİ TELEVİZYON KANALLARI İLE İLGİLİ GELİŞMELER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
20 Ekim 2019, 15:35:03
topic DİGİTÜRK PLATFORMU İLE İLGİLİ GÜNCEL HABERLER
[DİGİTÜRK]
ADMİN KARTAL DEMİR
20 Ekim 2019, 10:42:35
topic İPHONE CEP TELEFONLARI HAKKINDA GÜNCEL HABERLER
[FAYDALI BİLGİLER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
19 Ekim 2019, 18:54:46
topic NETFLİX HAKKINDA GÜNCEL HABERLER
[NETFİLİX]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
19 Ekim 2019, 18:47:09
topic S SPORT2'NİN YAYIN AKIŞI İLE İLGİLİ HABERLER
[TV'DE SPOR EKRANI- SPOR KANALLARININ YAYIN AKIŞI İLE İLGİLİ GÜNCEL HABERLER]
ADMİN KARTAL DEMİR
19 Ekim 2019, 12:48:50