12 Aralık 2019, 14:26:57

* REKLAM ALANI

Gönderen Konu: İNTERNET ÜZERİNDEN YAYIN YAPAN TV’LERE RTÜK DENETİMİ!  (Okunma sayısı 3272 defa)

Çevrimiçi ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★

 • ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
 • Kahraman Üye
 • **********
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 16257
 • Karma +156/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • اللهHAKİMİYET KAYITSIZ , ŞARTSIZ ALLAHINDIRالله
  • www.uydumturk.com
Facebook Facebook'da Paylas Twitter Twitter'da Paylas

İNTERNET ÜZERİNDEN YAYIN YAPAN TV’LERE RTÜK DENETİMİ!


« Son Düzenleme: 29 Ağustos 2019, 22:05:28 Gönderen: KARTAL DEMİR »Çevrimiçi ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★

 • ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
 • Kahraman Üye
 • **********
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 16257
 • Karma +156/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • اللهHAKİMİYET KAYITSIZ , ŞARTSIZ ALLAHINDIRالله
  • www.uydumturk.com
Ynt: İNTERNET ÜZERİNDEN YAYIN YAPAN TV’LERE RTÜK DENETİMİ!
« Yanıtla #1 : 01 Ağustos 2019, 12:17:23 »
İnternet üzerinden yayın yapan TV’lere RTÜK denetimi
İnternet üzerinden yayın yapan yurtiçi ve yurtdışı televizyon kanallarına RTÜK denetimi getirildi.Radyo ve Televizyon Kurumu (RTÜK), İnternet üzerinden yayın yapan Netflix, BluTV ve Puhutv gibi internet televizyonlarına yeni düzenleme getirdi. Buna göre İnternet üzerinden yayın yapan televizyonların yurtiçi-yurtdışı kaynaklı olanları RTÜK denetimine dahil olacak ve bu kurumların yurtdışı kaynaklı olanları Türkiye’de şirket kurmak zorunda kalacak.

“Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik”le yapılan düzenlemeler bugün itibariyle Resmi Gazete'de yayınlanarak yasalaştı.

İNTERNET RADYOSU İÇİN 10 BİN TL İNTERNET TV İÇİN 100 BİN TL LİSANS PARASI

Yönetmeliğe göre yayınlarını internet üzerinde sunmak isteyen medya hizmet sağlayıcılarının RTÜK'ten yayın lisansı alması gerekiyor. Yayın lisansına başvuruları sadece ananomim şirketlerinin yapabileceğini belirten düzenlemede, lisans ücretleri de belirtildi. İnternet radyoları için lisans ücreti 10 bin TL, internet TV yayın lisansı için 100 bin lira istendi.

LİSANS ZORUNLULUĞU

İnternetten yayın yapmak için lisans almanın zorunlu hale getirildiği düzenlemede şunlar kaydedildi:

“Radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetlerini sadece internet ortamından sunmak isteyen medya hizmet sağlayıcılar Üst Kuruldan internet ortamından yayın lisansı almak zorundadır.

Bu Yönetmelikte belirtilen şartları sağlayan medya hizmet sağlayıcı kuruluşlardan internet ortamından radyo yayını sunmak için talepte bulunanlara İNTERNET-RD yayın lisansı, internet ortamından televizyon yayını sunmak için talepte bulunanlara İNTERNET-TV yayın lisansı, internet ortamından isteğe bağlı yayın hizmeti sunmak için talepte bulunanlara İNTERNET-İBYH yayın lisansı verilir.
Aynı medya hizmet sağlayıcı kuruluş ancak bir radyo, bir televizyon ve bir isteğe bağlı yayın hizmeti sunabilir ve bu hizmetler için ayrı ayrı yayın lisansı almak zorundadır.”

YABANCI MEDYAYI DA KAPSIYOR

Yabancı içerik sağlayıcıları için de yeni düzenlemeler yapıldı:

“İçerik veya yer sağlayıcısının yurt dışında bulunmasına rağmen, Türkiye Cumhuriyetinin taraf olduğu Üst Kurulun görev alanına ilişkin uluslararası antlaşmalar ve 6112 sayılı Kanun hükümlerine aykırı yayın yaptığı Üst Kurulca tespit edilen bir başka ülkenin yargı yetkisi altındaki medya hizmet sağlayıcılarının veya platform işletmecilerinin yayın hizmetlerinin internet ortamından iletimi ile internet ortamından Türkçe olarak Türkiye’ye yönelik yayın yapan veya yayın dili Türkçe olmamakla birlikte Türkiye’ye yönelik ticari iletişim yayınlarına yer veren yayın kuruluşlarının yayın hizmetleri hakkında da bu Yönetmelik hükümleri uygulanır. Bu kuruluşların internet ortamındaki yayınlarına devam edebilmeleri için Türkiye Cumhuriyeti Devletinin yargı yetkisi altındaki diğer kuruluşlar gibi Üst Kuruldan internet ortamından yayın lisansı, bu kapsamdaki platform işletmecilerinin de internet ortamından yayın iletim yetkisi alması zorunludur.”

YILLIK NET SATIŞLARININ BİNDE BEŞİNİ RTÜK ALACAK

Netflix, BluTV gibi abonelerine içerik sağlayanlardan da ayrıca para istendi:

"Yayın hizmetlerini abone ve/veya kullanıcılara ücret karşılığında ve koşullu erişim yoluyla sunan medya hizmet sağlayıcı kuruluşlar yıllık net satışlarının binde beşini izleyen yılın Nisan ayı sonuna kadar Üst Kurula öderler."

Yönetmelikte, gereken şartları yerine getirmeyenlerin lisanslarının iptal edileceği, yayın durdurma uygulanacağı belirtildi.

İnternetteki yayınların da mahkeme kararıyla erişime engellenebileceği vurgulandı.

Çocuklarla ilgili de düzenleme getirildi:

"İnternet ortamından yayın lisansı verilen medya hizmet sağlayıcı kuruluşlar ile yayın iletim yetkisi verilen internet yayın platform işletmecileri, çocukların fiziksel, zihinsel veya ahlaki gelişimine zarar verebilecek türde yayınlara ebeveyn kontrolünü sağlayıcı tedbirleri almakla yükümlüdür.”

1 AY SÜRE VERİLDİ

Yayıncılara lisans almak için 1 ay süre verildi. Yönetmelikle şu hükümler getirildi:

“Karasal, uydu, kablolu veya diğer ortamlardan ilgili mevzuata uygun olarak Üst Kuruldan geçici yayın hakkı ve/veya yayın lisansı bulunan ve bu yayınlarını internet ortamından da sunan medya hizmet sağlayıcı kuruluşlar bir ay içerisinde 7 nci maddenin üçüncü fıkrasında istenilen bilgi ve belgelerle birlikte 6 ncı maddenin birinci fıkrası uyarınca Üst Kurula başvuruda bulunmaları halinde yayınlarına internet ortamından da devam edebilirler.

Karasal, uydu, kablolu veya diğer ortamlardan geçici yayın hakkı ve/veya yayın lisansı bulunmadığı halde internet ortamından radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmeti sunan gerçek ve tüzel kişiler bir ay içerisinde internet ortamından yayın lisansı başvurusunda bulunmaları halinde yayın lisansı verilmesi işlemleri tamamlanıncaya kadar yayın hizmetlerini sunmaya devam edebilirler.

İnternet ortamından yayın hizmetlerinin iletimini gerçekleştiren platform işletmecileri yayın iletim yetkisi almak için bir ay içerisinde Üst Kurula başvurmak zorundadır. Bir ay içerisinde internet ortamından yayın iletim yetkisi başvurusunda bulunmaları halinde yayın iletim yetkisi verilmesi işlemleri tamamlanıncaya kadar yayın hizmetlerinin iletimini yapmaya devam edebilirler.
Medyaradar
« Son Düzenleme: 01 Ağustos 2019, 20:50:21 Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ »Çevrimdışı ADMİN KARTAL DEMİR

 • Kahraman Üye
 • **********
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 13558
 • Karma +106/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • UYDUMTÜRK, TARAFSIZ, BAĞIMSIZ VE İLKELİ!
  • UYDUMTÜRK, UYDU VE MEDYA HABER FORUMU
Ynt: İNTERNET ÜZERİNDEN YAYIN YAPAN TV’LERE, RTÜK DENETİMİ!
« Yanıtla #2 : 01 Ağustos 2019, 18:38:40 »

İnternet Televizyonlarında, RTÜK Denetimi Neyi Kapsıyor?

İnternet televizyonları üzerine RTÜK denetimi resmen geldi. RTÜK isterse İnternet'te yayımlanan bir dizinin ilgili bölümünün de erişimini engelleyebilecek.

"Mücbir bir sebep" görmesi durumunda kurumların yayın lisansını iptal edebilecek. Dizilerin ilgili bölümleri talep edilmesi dahilinde RTÜK'e gönderilecek.

Resmi Gazete'de bugün yayımlanan yönetmelik ile birlikte internet televizyonları üzerindeki RTÜK denetimi resmen gelmiş oldu.

NETFLIX, TÜRKİYE'DE ŞİRKET KURMAK ZORUNDA!


Düzenlemeye göre internetten yayın yapmak isteyen yurt dışı menşeli kurumlar Türkiye'de şirket kurmak ve lisans başvurusu yapmak zorunda.

Yani şirket merkezi Hollanda'da olan Netflix, lisans almak için Türkiye'de şirket kurmak durumunda olacak.

LİSANS ALMADAN YAYIN YAPANA NE OLACAK?

RTÜK lisans almayan yayın yapan platformu tespit edip internet sitesinde duyuracak. 72 saat içinde lisans almak için kanal harekete geçmezse söz konusu platformla ilgili erişim engelleme talebinde bulunacak. Kanalın ilgilileri hakkında suç duyurusunda bulunulacak.

LİSANS ÜCRETİ NE KADAR OLACAK?

İnternetten radyo yayını yapmak için 10 bin TL lisans ücreti ödenecek. İnternet üzerinden televizyon yayını yapmak için 100 bin TL lisans ücreti ödenecek. İnternet üzerinden alışveriş konulu tematik yayın yapanlar 500 bin TL ödeyecek. RTÜK abonelik ile internet üzerinden TV yayını yapan şirketlerin yıllık gelirinin binde beşini de talep ediyor. Ödemeler peşin veya taksitle olabilecek. Yayın lisansı sonlandırılan kuruma kalan gün hesabına bakılarak ücreti iade edilecek.

LİSANS SÜRESİ NE KADAR?


İnternet yayın lisansının yıllık ücreti olacak fakat lisans başvurusu 10 yılda bir yapılacak. Lisans dolma süresine iki ay kalaya kadar yenileme başvurusu yapılamayacak.

YAYINLAR RTÜK'E GÖNDERİLECEK!


İnternet üzerinden yayın yapan kuruluş geçmiş bir yıla ilişkin verdiği medya hizmetini kayıt edecek. İstendiğinde kayıtlar RTÜK'e gönderilecek. Gerektiğinde diziler RTÜK'ün kayıt sistemine de kayıt edilecek.

SORUŞTURMA OLURSA…

Eğer yayınlanan bir içerik hakkında soruşturma açılırsa soruşturma açılan kayıt üzerinden süre geçmiş olsa bile muhafaza edilecek.

KORUYUCU SEMBOL SİSTEMİ GELİYOR!


Yayınlar başlamadan önce yaş grubunu, genel izleyici kitlesine uygun olup olmadığını belli edecek şekilde koruyucu sembol sistemi uygulanacak. Örneğin bir dizi cinsellik içeriyorsa başında +18 işareti çıkacak.

ABONE SAYISI BİLDİRİLECEK!


Koşullu erişim sağlanan kullanıcı sayıları her yıl Aralık ayı başında Üst Kurulca talep edildiğinde RTÜK'e bildirilecek.

YAYIN ÜÇ AY DURDURULABİLECEK!


Lisans verilmesi için aranan koşulların kaybedilmesi durumunda yayın üç ay süre ile durdurulabilecek. Gerekli şartların tekrar sağlanması için yayıncı kuruluşa 30 gün süre verilecek. Üç ay sonunda kuruluş lisansını kaybedebilecek.

MÜCBİR SEBEPLE LİSANS İPTALİ!


Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun uygun gördüğü bir mücbir sebeple yayın lisansı sonlandırılabilecek.

DİZİDEN BİR KISIM ÇIKARILABİLECEK!


19. maddenin 3. Bendine göre erişim engelleme kararı alınan bir içerikle ilgili olarak ihlalin gerçekleştiği yayın komple kaldırılabilir, söz konusu kısım da diziden çıkarılabilecek. Yayın sağlayan sitenin tümü de kapatılabilir. İlgili madde şöyle: Ancak, teknik olarak ihlale ilişkin içeriğe erişimin engellenmesi yapılamadığı veya ilgili içeriğe erişimin engellenmesi yoluyla ihlalin önlenemediği durumlarda, İnternet sitesinin tümüne yönelik olarak erişimin engellenmesi kararı verilebilir.

ÇOCUK KORUMA VURGUSU

Madde 21’e göre İnternet ortamından yayın lisansı verilen kurumlar, çocukların fiziksel, zihinsel veya ahlaki gelişimine zarar verebilecek türde yayınlara ebeveyn kontrolü sağlayıcı tedbirler almak ile yükümlü tutuldu.


Medya Radar


« Son Düzenleme: 01 Ağustos 2019, 20:37:10 Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ »


Çevrimiçi ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★

 • ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
 • Kahraman Üye
 • **********
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 16257
 • Karma +156/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • اللهHAKİMİYET KAYITSIZ , ŞARTSIZ ALLAHINDIRالله
  • www.uydumturk.com
Ynt: İNTERNET ÜZERİNDEN YAYIN YAPAN TV’LERE, RTÜK DENETİMİ!
« Yanıtla #3 : 01 Ağustos 2019, 20:39:42 »
Bir Yükseliş ve Çöküş Hikayesi: NETFLIX
Netflix... Bundan birkaç yıl önce meraklısı dışında kimsenin ismini bilmediği ama şimdilerde TV kumandalarına bile adını yazdırmış kral katili bir firma...
Netflix... Bundan birkaç yıl önce meraklısı dışında kimsenin ismini bilmediği ama şimdilerde TV kumandalarına bile adını yazdırmış kral katili bir firma... Kral katili diyorum çünkü Netflix seyircinin izleme alışkanlıklarını değiştiriyor. Özellikle de bizim gibi temel ihtiyaçlar dışında harcama yapmayı sevmeyen insanların yaşadığı ülkelerde.

Netflix, sadece bir sinema bileti parasına onlarca filmi ve diziyi evimize getirdi. Hem de reklam falan göstermeden ve oldukça güçlü bir görüntü-ses kalitesiyle. Gerçi ben 4K diye yayınladıkları içeriklerin 4K olduğundan şüpheliyim ama genel olarak fena değil.

Ama işte oyuncaklarından sıkılan çocuklar gibi Netflix deneyiminden de sıkılmak üzereyiz. Bunu belli eden kuvvetli veriler var. Netflix uzun zaman sonra ilk kez abone kaybı yaşadı. Hem ABD’de hem de dünya genelinde aktif olarak kullanılan platform yakın zamanda abone sayısında ani bir düşüşle karşı karşıya kaldı.

Buna bağlı olarak, hisse adet fiyatı 362 dolar olan Netflix'in hisse adet fiyatı 307 dolara kadar geriledi. Netflix, bir haftalık periyotta yaklaşık 24 milyar dolar (137 milyar lira) zarar etti. Netlix hisselerindeki düşüş halen devam ediyor.

Netflix tarafı diyor ki; üyelik ücretlerine zam yaptık, ondan böyle oldu. Gerçekten öyle mi dersiniz zira yaptıkları zam özellikle ülkemiz enflasyonunda yok sayılacak kadar düşük bir rakamdı.

Aslında Netflix, elini belli eden ve oyunu kaybetmesine yol açacak açıklamayı kendisi yaptı. Bol yıldızlı kadrosu ve 115 milyon dolarlık bütçesine rağmen beğenilmeyen Triple Frontier filmi Netflix'i strateji değiştirmeye yöneltti. Açıklama şuydu, "artık filmler ve diziler için daha az para harcayacağız". İşte seyircinin en son duymak istediği şey!

Rakipler, Netflix'in yayıncılık tarifini aynen uygulayarak yayın yapmaya hazırlanırken hızlı büyüyen ama çabuk yorulan bu şirketin hali nice olacak?

Konuyu Türkiye özelinde açıklamaya gayret edeceğim.

Netflix'in dev ama erimekte olan bir arşivi var. Eriyor çünkü Disney ve diğer yapım firmaları filmlerini kendi platformlarında yayınlamak istiyorlar ve bu yüzden yeni anlaşma yapmıyorlar. Disney'in elinde kendi markası dışında Lucas, Pixar, Marvel, 20th Century Fox ve Fox Searchlight var. Bu markalara ait eserler Netflix'ten çekilecek yani yeni Marvel maceralarını Netflix'ten değil Disney'den izleyeceğiz. Üstelik Disney pazara oldukça agresif şekilde giriyor ve Netflix'in yarı fiyatına paket satacağını açıkladı. Disney, küresel ölçekte yayına başladığı vakit Netflix, şimdikiyle kıyaslanamayacak kadar korkunç bir abone kaybı yaşayacak.

Türkiye'de yaşayan izleyiciler için Netflix'in dev arşivi yalan! ABD arşivinin 8/1'i kadar filme ve diziye sahibiz. Özellikle film tarafında işin tadı kaçmış durumda!

Netflix'in yerli yapımları, yerli seyircinin ilgisini çekmek için değil küresel pazarda Türkiye kartpostalları satmak için kotarılmış gibi duruyor. BluTV gibi ondan çok daha küçük bir platform Türk seyircisinin nabzını çok daha iyi yakalıyor. Bir sürü örneği var ama son olarak karşımıza çıkan Behzat Ç. ile bunun altı bir kez daha çizildi.

Disney, Amerikan aile değerlerine bağlı bir yayıncılık sürdürüyor. Bu bizim insanımıza da uygun geliyor. Netflix ise liberal bir politika izliyor. Yayınladıkları dizi ve filmlerde, başkasının satmadığı malı satarak yeni abone kazanma çabası var o yüzden yayınladıkları film ve dizilerde eşcinsellik sunumundan kaçınmıyorlar. Meselenin ahlaki tartışmasını bir yana bırakalım, Netflix bu konuda samimiyetsizlikte zirve yapmış durumda. Platformun gerçek bir LGBTİ duyarlılığı taşıdığını ve olumlu bir farkındalık yaratma amacını taşıdığını düşünmüyorum. Gerçekten de o tarafı tavlamak için çekilen işlerle doldu platform. Bu oltacı yayıncılık anlayışı özellikle Black Mirror'ın son sezonunda yayınlanan bir bölümde artık karikatür seviyesine ulaşmıştı. Çaresiz çırpınışlar... Netflix bu olayı biraz daha abartırsa küresel ölçekte çok seyirci kaybedecek hatta bazı ülkelerde yasaklanacak gibi duruyor. Bekar, beyaz yakalılara güvenerek çok uzağa gidemez bu gemi.


Netflix'in iyi filmleri yok ama Stranger Things, Black Mirror, La Case de Papel, Narcos gibi iyi dizileri var ama yeri göğü inleten diziler için seyirci başka platformlara mahkum! Hani nerede herkesin konuştuğu Game of Thrones ya da Chernobyl?

Film işi, dizi işine benzemiyor. Netflix'in bu alanda Disney gibi, yılların tecrübesine sahip, mega bütçeli işlere para yatırmaktan kaçınmayan firmalarla başa çıkması imkansız. Bu yüzden yıldız oyuncularla, kariyerlerinin en kötü filmlerini çekip duruyorlar ve artık "Netflix Filmi" diye seyirciye uzak dur işareti veren bir tanım ürettiler.

Bir zamanlar, Netflix'in sinemayı bitireceğini öngörüyordum, seyirci deneyimi sonsuza kadar değişecekti ama artık Hollywood'u sallayan Cannon Films'le aynı akıbeti paylaşacak diye düşünmekteyim. Tıpkı Cannon'un ikinci ölçeğinde olduğu gibi sürekli büyüyen ama kar etmeyen bir firma Netflix. Ölü projelere yatırım yapıyorlar. Sinemacılık deneyiminden gelen devler, Netflix'in açtığı yoldan ilerleyip onu batıracaklar. Seyirci en güçlü kimse gidip ona üye olacak. Film işi müzik işine benzemiyor o yüzden Spotify, Apple Music, Youtube Music, Deezer vs. gül gibi geçinip giderken çevrimiçi film ve dizi izletme işinde en fazla 2-3 firma kalıcı olacaktır.

Asıl işi film yapmak değil kiralamak olan Netflix, Blockbuster'ı (film kiralama zincir mağazaları) batırdı ama onu da işi film yapmak olan bir firma olan Disney yok edecek gibi.

Bu çok erken bir tahmin olabilir ancak önümüzdeki yıllarda üretilecek TV'lerin kumandalarında başka bir isim yazacak gibi görünüyor. İyi seyirler...

murattolga@gmail.com
« Son Düzenleme: 01 Ağustos 2019, 20:43:10 Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ »Çevrimiçi ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★

 • ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
 • Kahraman Üye
 • **********
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 16257
 • Karma +156/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • اللهHAKİMİYET KAYITSIZ , ŞARTSIZ ALLAHINDIRالله
  • www.uydumturk.com
Ynt: İNTERNET ÜZERİNDEN YAYIN YAPAN TV’LERE, RTÜK DENETİMİ!
« Yanıtla #4 : 01 Ağustos 2019, 20:44:20 »


Netflix’den RTÜK Kararına İlişkin İlk Açıklama Geldi.


Radyo ve Televizyon Kurumu'nun (RTÜK) internet üzerinde yayın yapan dijital mecraları denetlemesine yol açan yeni yasa ile ilgili olarak Netflix cephesinden ilk açıklama geldi.

Çıkarılan yeni yasa sonrasında dijital platform üzerinden yayın yapan kanalların yoğun bir şekilde sansüre uğrayacağı ve aralarında Netflix’in de bulunduğu bazı firmaların zor durumda kalacağı konuşulanlar arasındaydı. Netflix’den yapılan ilk açıklama ise şu şekilde:

“İnternet yayınlarına yönelik getirilen düzenlemeyi yakından takip ediyoruz. Türkiye bizim için çok önemli bir pazar. Bu nedenle Türk yetenekleriyle birlikte film ve dizi sektörüne yatırım yapmaya, üyelerimizin bu içeriklere keyifle ulaşmalarını sağlamaya devam etmek istiyoruz.”

Haber365Çevrimiçi ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★

 • ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
 • Kahraman Üye
 • **********
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 16257
 • Karma +156/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • اللهHAKİMİYET KAYITSIZ , ŞARTSIZ ALLAHINDIRالله
  • www.uydumturk.com
Ynt: İNTERNET ÜZERİNDEN YAYIN YAPAN TV’LERE, RTÜK DENETİMİ!
« Yanıtla #5 : 04 Ağustos 2019, 14:06:51 »
İnternet TV'lerine gelen denetime ilişkin RTÜK Başkanı'ndan açıklama!
RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, "Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik" ile ilgili, "Yoğun eleştirilerin çoğunluğu eksik bilgi ve iyi niyetli olmayan muhalefet alışkanlığından kaynaklanıyor" dedi.
Yönetmeliğe tabi kuruluşlardan neredeyse hiçbir itirazın gelmediğini söyleyen Şahin, "RTÜK olarak gerek ilgili kanuni değişiklik çalışmalarında gerekse yönetmelik çalışmaları esnasında taraflarla yakın iş birliği içinde hareket ederek, ilgili taraflardan gelen görüş ve önerilere tüm düzenlemelerde yer vermeye çalıştık. Yönetmelik yayınlandıktan sonra üzerinde spekülasyonlar yapılmak istenen bahse konu platformların, Üst Kurulumuz ile yakın iş birliği, sağlam bir iletişimi ve sektöre ilişkin çalışmaları bulunmaktadır." dedi.

Şahin, düzenlemenin internet üzerinden radyo televizyon yayıncılığı yapacak tüm kuruluşları ilgilendirdiğine vurgulayarak, "Düzenlemeyi, sadece müstehcenlik ve sansür gibi birkaç hususa indirgemenin sağlıklı olmadığı kanaatindeyiz. Yönetmenlik yayınlandığı andan itibaren çektiğimiz fotoğrafta gördük ki yoğun eleştirilerin çoğunluğu ya eksik bilgiden ya da iyi niyetli olmayan muhalefet etme alışkanlığından, ön yargılardan kaynaklanıyor. Başta sosyal medyada olmak üzere 'İnternete sansür geldi' eleştirilerinin ağırlıklı olarak yapılması, yönetmeliğin sağlıklı şekilde incelenmediğini gösteriyor" diye konuştu.

Yönetmeliğin öncelikle RTÜK’ün görev alanı radyo ve televizyon yayınlarını kapsadığını, "İnternete sansür geldi." ifadelerinin maksatlı çarpıtma ve kışkırtmalardan öteye gitmediğini belirten Şahin, şunları söyledi:

"Sansür kavramının ne olduğunu çok iyi bilen bazı art niyetli kesimler, kamuoyunu yanlış yönlendirerek sansürcülük eleştirisi yapıyor. Sansürden bilerek veya bilmeden, bir amaca hizmet ederek ya da bilinçsizce bahsedenlerin iyi niyetli oldukları düşünülemez. Herkesin malumu sansür, yayınların daha yapılmadan denetlenmesi ve müdahalelerin uygulanmasıdır. Anayasamızda da açıkça sansür yasaklanmıştır. Hiçbir kişi ya da kurum sansür uygulayamaz."

RTÜK'ün hiçbir zaman, hiçbir yayını önceden denetlemediğini, yayınlandıktan sonra kendisine verilen yetkiler çerçevesinde görevini yaptığını belirten Şahin, Üst Kurulu zaman zaman "sansürcü bir kurum" gibi gösteren çevrelerin, aynı tutumlarını maksatlı olarak yeniden sergilediklerini dile getirdi.

MedyaradarÇevrimiçi ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★

 • ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
 • Kahraman Üye
 • **********
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 16257
 • Karma +156/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • اللهHAKİMİYET KAYITSIZ , ŞARTSIZ ALLAHINDIRالله
  • www.uydumturk.com
Ynt: İNTERNET ÜZERİNDEN YAYIN YAPAN TV’LERE, RTÜK DENETİMİ!
« Yanıtla #6 : 05 Ağustos 2019, 12:15:40 »
RTÜK BAŞKANI'NDAN NETFLİX AÇIKLAMASI!
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, "İnternete sansür geldi" ifadelerinin maksatlı çarpıtma ve kışkırtmalardan öteye gitmediğini belirtti. Kanunla birlikte özellikle Netflix'in de yer aldığı, internet üzerinden yayın yapan platformlara 'sansür' getirileceği iddiaları kamuoyunda tartışma yaratmıştı.
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin yaptığı açıklamada TBMM'de daha önce görüşülerek yürürlüğe giren kanuna göre çıkarılan ve önemli bir boşluğu dolduran yönetmeliğin ülke ile millete hayırlı olmasını temenni etti.

Yönetmeliğin Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından yapılan tartışmaları titizlikle takip ettiklerini ve her görüşü dikkatle ele aldıklarını vurgulayan Şahin, olumlu yorumları, haksız ve acımasız eleştirileri tek tek analiz ettiklerini kaydetti.

Yönetmeliğe tabi kuruluşlardan neredeyse hiçbir itirazın gelmemesinin, hatta RTÜK’ün düzenlemelerini dikkate alacaklarını ifade etmelerinin oldukça anlamlı ve memnuniyet verici olduğuna değinen Şahin, şöyle devam etti:

"RTÜK olarak gerek ilgili kanuni değişiklik çalışmalarında gerekse yönetmelik çalışmaları esnasında taraflarla yakın iş birliği içinde hareket ederek, ilgili taraflardan gelen görüş ve önerilere tüm düzenlemelerde yer vermeye çalıştık. Yönetmelik yayınlandıktan sonra üzerinde spekülasyonlar yapılmak istenen bahse konu platformların, Üst Kurulumuz ile yakın iş birliği, sağlam bir iletişimi ve sektöre ilişkin çalışmaları bulunmaktadır."

Şahin, düzenlemenin internet üzerinden radyo televizyon yayıncılığı yapacak tüm kuruluşları ilgilendirdiğine işaret ederek, "Düzenlemeyi, sadece müstehcenlik ve sansür gibi birkaç hususa indirgemenin sağlıklı olmadığı kanaatindeyiz. Yönetmenlik yayınlandığı andan itibaren çektiğimiz fotoğrafta gördük ki yoğun eleştirilerin çoğunluğu ya eksik bilgiden ya da iyi niyetli olmayan muhalefet etme alışkanlığından, ön yargılardan kaynaklanıyor. Başta sosyal medyada olmak üzere 'İnternete sansür geldi' eleştirilerinin ağırlıklı olarak yapılması, yönetmeliğin sağlıklı şekilde incelenmediğini gösteriyor." şeklinde konuştu.

Yönetmeliğin öncelikle RTÜK’ün görev alanı radyo ve televizyon yayınlarını kapsadığını, "İnternete sansür geldi" ifadelerinin maksatlı çarpıtma ve kışkırtmalardan öteye gitmediğini belirten Şahin, şunları söyledi:

"Sansür kavramının ne olduğunu çok iyi bilen bazı art niyetli kesimler, kamuoyunu yanlış yönlendirerek sansürcülük eleştirisi yapıyor. Sansürden bilerek veya bilmeden, bir amaca hizmet ederek ya da bilinçsizce bahsedenlerin iyi niyetli oldukları düşünülemez. Herkesin malumu sansür, yayınların daha yapılmadan denetlenmesi ve müdahalelerin uygulanmasıdır. Anayasamızda da açıkça sansür yasaklanmıştır. Hiçbir kişi ya da kurum sansür uygulayamaz."

RTÜK'ün hiçbir zaman, hiçbir yayını önceden denetlemediğini, yayınlandıktan sonra kendisine verilen yetkiler çerçevesinde görevini yaptığını hatırlatan Şahin, Üst Kurulu zaman zaman "sansürcü bir kurum" gibi gösteren çevrelerin, aynı tutumlarını maksatlı olarak yeniden sergilediklerini dile getirdi.

"İnternet üzerindeki platformlarda isteğe bağlı yayıncılığı düzenleme ve denetleme çalışmalarımız hayatın doğal akışına ters düşecek şekilde olmayacaktır. Kişilerin özgürlük alanları bizim için çok değerli ve anlamlıdır." diyen Şahin, yönetmelikle, yayın hizmetleri alanında ifade ve haber alma özgürlüğünün, düşünce çeşitliliğinin, rekabet ortamının, çoğulculuğun güvence altına alınması, haksız rekabetin ortadan kaldırılması ve kamu menfaatinin korunmasının amaçlandığına dikkati çekti.

Geleneksel radyo ve televizyonların aldıkları yayın lisanslarıyla frekans kullanım ücreti gibi yükümlülüklerini yerine getirerek devlete vergi sorumluluğunu da üstlendiklerini anlatan Şahin, topladığı vergilerle istisnasız her vatandaşa hizmet eden devlet mekanizmasının, her alanda olduğu gibi yayıncılıkta da kayıt dışılığa müsaade edemeyeceğine değindi.

'VERGİ VERECEKLER'

Ebubekir Şahin, "Abonelik sistemiyle milyonlarca lira gelir elde eden, internet üzerinden platformlardan isteğe bağlı yayıncılık yapan şirketler, maalesef ülkemizde şu anda hiçbir düzenlemeye ve vergi yükümlülüğüne tabi değildir. Hukuki hiçbir sorumlulukları yoktur. Kazançları üzerinde denetim imkansızdır. Burada çarpık bir durum da ortaya çıkıyor. Mevcut lisanslı platformlardan isteğe bağlı yayıncılık hizmetlerine abone olanlar, çeşitli kalemlerde devlete sorumluluklarını yerine getirerek vergilerini öderken, abonelerinden yüksek miktarda gelir elde eden internet tabanlı şirketler, devlete tek kuruş vergi ödemiyor." diye konuştu.

Yeni düzenlemeyle, internet tabanlı yayıncılık yapacak kuruluşlarla birlikte yayınlarını sürdüren uluslararası yayın kuruluşlarının Türkiye'de kuracakları şirketlerle resmiyete kavuşacağını vurgulayan Şahin, bu kurumların diğer tüm yayıncılar gibi yasal yükümlülükleri de yerine getireceğini anlattı.

İnternet yayıncılığının kayıt dışı olmasının eşitlik ilkesine aykırı olduğunu ve haksız rekabete yol açtığını belirten Şahin, Üst Kurulun geleneksel yayıncılık yapan kuruluşları da korumak durumunda olduğunu, dünyada hiçbir ülkenin bu şekilde kayıt dışı faaliyet gösteren oluşumlara müsaade etmeyeceğini dile getirdi.

Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Düzenlemenin yurt dışı menşeli yayıncılara kayıt ve veri temini sorumluluğu getirilmesi, kamu menfaati ve güvenliğinin korunabilmesi için şarttır. Çocukların ve gençlerin ruhsal ve fiziksel gelişim sürecinde maruz kalabilecekleri zararlı yayın içeriklere karşı alınması gereken tedbirler zorunluluktur. Mevzubahis platformlarda gösterilen çizgi filmlerde çocukların ruhsal ve psikolojik gelişimini etkileyen sahneleri ya da dizilerde yapılan terör propagandalarını, her türlü şiddeti ve bağımlılığı özendiren yayınları görmezden gelmemiz mümkün değildir. İnternet yayıncılığı, başta yoğun genç nüfusumuz olmak üzere toplumun çoğunluğunu etkisi altına almışken, bu alanda düzeleme yapılmaması ve denetimsizlik söz konusu olamaz."

Başkan Şahin, 2018 Yılı Çocukların Yeni Medya Kullanım Alışkanlıkları ve Siber Zorbalık Araştırması sonuçlarına göre, öğrencilerin yayınları televizyonun yanı sıra farklı cihazlar vasıtasıyla internet ortamından takip ettiklerinin açıkça ortaya çıktığını vurguladı.

Buna göre, yayınları klasik ve akıllı televizyondan her gün izleyenlerin oranının yüzde 29,2, cep telefonundan takip edenlerin oranının yüzde 26,1 olduğunun belirlendiğini dile getiren Şahin, sırasıyla yüzde 12,3 ile masaüstü ve dizüstü bilgisayar, yüzde 9,7 ile tabletin kullanıldığını söyledi.

Televizyon izleme alışkanlıklarına yeni boyut kazandıran yeni medya araçlarının öğrenciler tarafından kullanımının dikkat çekici olduğunu anlatan Şahin, yayınların çocuklar tarafından internet ortamından takibinin bu alanda yapılacak düzenlemelerin ve denetimlerin ne denli gerekli olduğunu gösterdiğine işaret etti.

'DENETİM OLMASIN DİYENLER YÜZDE 13'

Şahin, İzleyici Eğilimleri Araştırması 2018 verilerine göre, vatandaşların yüzde 70,4'ünün internet üzerinden yayın yapan platformların denetlenmesi gerektiğini düşündüğünü, "Denetim olmasın" diyenlerin oranının yüzde 13 olduğunu bildirdi.

Aynı araştırmada, internet üzerinden yayın yapan bazı platformlara üyeliği olanların görüşlerine de yer verildiğine değinen Şahin, bunlardan birine üye olan ve yayınları takip edenlerin yüzde 65,9'unun bu platformlarda denetim olması, yüzde 29,5’inin de denetim olmamasını istediğini söyledi.

Şahin, "Birçok ülkede internet yayın içeriklerinin denetlenmesi ve içerik üreticilerinin lisanslanmasına yönelik çalışmalar mevcuttur. Ülkemiz, internet yayıncılık alanına ilişkin hayata geçirdiği demokratik düzenlemesiyle pek çok Avrupa ülkesini geride bıraktı." ifadesini kullandı.

AVRUPA'DAKİ DÜZENLEMEYE ATIFTA BULUNDU

Avrupa Görsel-İşitsel Medya Hizmetleri Direktifi'nde yapılan değişiklikle "isteğe bağlı yayın hizmetleri denetimi uygulaması"nın AB Resmi Gazetesi'nde yayımlanarak 19 Aralık 2018'de hayata geçmeye başladığını anımsatan Şahin, ülkelerin 21 aylık uyum süresi sonunda iç hukuka aktarmak durumunda oldukları yeni direktifte video paylaşım platformlarının da düzenleme kapsamına girdiğini söyledi.

ABD'de de çocukların ve gençlerin cinsellik, şiddet ve uyuşturucu temalı yayınlara karşı korunması amacıyla video paylaşım sitelerinin içeriklerinin kısıtlanması için kanun teklifi hazırlandığının bilindiğini belirten Şahin, şöyle devam etti:

"Gerçekler ve örnekler ayan beyan ortadayken düzensizlik ve denetimsizlik talep eden sınırlı kesimin maksadını anlamak mümkün değildir. RTÜK, özgürlükleri kısıtlamayı değil özgürlük alanını genişletmeyi ve aziz milletimizin menfaatlerini gözetmektedir. İnternet, özgürlükler alanıdır. O yüzden, internet ve sosyal ağlardan eleştiriler özgürce devam ediyor.

Özgürlüklerle birlikte internet yayınlarında zararlı içerikler olmamalıdır. Özgürlük demek işimize geldiği gibi her an her zeminde karşımızdakinin kutsallarına, ailesine ve değerlerine sınırsızca küfretmek değildir. Hem özgürlükleri yaşayacak hem de aile ve çocukları korumak adına milli ve manevi değerlerimize sahip çıkacağız. Kimsenin endişesi olmasın. Türkiye Cumhuriyeti'miz, kişisel özgürlükleri de garanti altına alan demokratik hukuk devletidir."

Ebubekir Şahin, Üst Kurul olarak yayıncılık alanını da çeşitlendirme çabasında olduklarını vurgulayarak, "Bu düzenlemeyle geleneksel yayıncılara da alan açtık. Onların ilave lisans almadan internet yayınlarının önünü açtık." dedi.

Geleneksel yayıncıları cesaretlendirerek daha pratik ve hedef kitleye daha kolay ulaşabilen bir yayıncılık alanı oluşturduklarına işaret eden Şahin, şunları kaydetti:

"Bütün yayıncılarımızın yanındayız. Uydu, kablo ya da internet, nereden yayın yapılırsa yapılsın halkımızın haber alma ihtiyacını karşılayan, eğlence mecrası olan yayınları en modern şekilde düzenlemeye çalışıyor, yayıncı paydaşlarımıza rehber oluyoruz. Hedefimiz, basın ve yayın özgürlüğüne, toplumun haber alma hakkına, özgür ve eleştirel yayıncılığa sahip çıkarken, ailenin korunması, milli ve manevi değerler ile devletimizin, milletimizin bölünmez bütünlüğüne sahip çıkmaktır."

UçankuşÇevrimdışı ADMİN KARTAL DEMİR

 • Kahraman Üye
 • **********
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 13558
 • Karma +106/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • UYDUMTÜRK, TARAFSIZ, BAĞIMSIZ VE İLKELİ!
  • UYDUMTÜRK, UYDU VE MEDYA HABER FORUMU
Ynt: İNTERNET ÜZERİNDEN YAYIN YAPAN TV’LERE, RTÜK DENETİMİ!
« Yanıtla #7 : 06 Ağustos 2019, 18:05:02 »

RTÜK'ün "İnternet'e sansür" Yönetmeliği, Danıştay'a Taşındı!

RTÜK'ün internet yayınlarını denetlemesine imkan sağlayan yönetmelik Ankara Barosu tarafından Danıştay'a taşındı.

Ankara Barosu, Radyo Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) internet üzerinden yapılan yayınları denetlemesine imkan tanıyan yönetmelik değişikliğinin Anayasa'ya aykırılığı iddiasıyla, Anayasa Mahkemesi'ne itiraz yoluyla başvurulması talebiyle Danıştay'a dava açtı.

Ankara Barosu’ndan yapılan yazılı açıklamada, "1 Ağustos 2019 tarih ve 30849 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmeliğin, 2/2-b ve 4/1-a maddelerinin yürütmesinin durdurulması ve iptali ile dayanak 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un 29/A maddesinin Anayasa'ya aykırılığı iddiası ile Anayasa Mahkemesi'ne itiraz yoluna başvurulması talebiyle Baromuzca Danıştay'da dava açılmıştır" denildi.

Açıklamada, söz konusu yönetmelik ile getirilen düzenlemenin ifade, haber alma ve verme özgürlüğüne doğrudan müdahale oluşturacağı, bireylerin tercih hakkının önüne geçerek otokontrolün kamunun denetimine aktarılmasına neden olacağı vurgulandı. Dava dilekçesinde, davalı idarenin savunması alınmaksızın yürütmenin durdurulmasına karar verilmesinin talep edildiği bildirildi.Medya Radar
« Son Düzenleme: 06 Ağustos 2019, 21:54:28 Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ »


Çevrimdışı ADMİN KARTAL DEMİR

 • Kahraman Üye
 • **********
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 13558
 • Karma +106/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • UYDUMTÜRK, TARAFSIZ, BAĞIMSIZ VE İLKELİ!
  • UYDUMTÜRK, UYDU VE MEDYA HABER FORUMU
Ynt: İNTERNET ÜZERİNDEN YAYIN YAPAN TV’LERE, RTÜK DENETİMİ!
« Yanıtla #8 : 11 Ağustos 2019, 14:41:55 »

Bomba Netflix Anketi! Her 10 Kişiden 8'i Bırakabilir!

Geçen haftadan bu yana gündemin en önemli konularından birisi RTÜK’ün internet yayıncıları için aldığı karar.
 
Resmi düzenleme gereği RTÜK, Netflix gibi platformlardaki içerikleri de düzenleme yetkisine sahip oldu. Webtekno'nun anketine göre, kullanıcıların yüzde 78'i RTÜK denetimi nedeniyle Netflix ve BluTV gibi servisleri bırakabilir.

TV kanallarından çok daha etkili olmaya başlayan isteğe bağlı yayın platformları, internet üzerinden milyonlarca insana ulaşıyor. Kullanıcılar bu platformlarda, kendi istekleriyle film ya da diziler izliyor, izleme alışkanlıklarına göre kişiselleştirilmiş öneriler alıyorlar.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından geçen yıldan bu yana üzerinde çalışılan bir düzenleme ise 1 Ağustos 2019'da resmiyete kavuştu. Kurum, internet yayınlarını da TV yayınları gibi denetleme hakkına kavuştu. Henüz Netflix ya da BluTV gibi platformların içeriklerine müdahale edilmedi, ancak zamanla edileceği de kesinleşti.

Webtekno konuyu yakından takip eden okuyucularına bir soru yöneltip getirilen denetimin, isteğe bağlı platformlardan ayrılmalarına sebep olup olmayacağını sordu. Toplamda 15 bin 155 kişi soruya yanıt verdi.

webtekno'nun anketindeki soru “RTÜK denetimi nedeniyle Netflix ve BluTV gibi servisleri bırakır mısınız?” şeklindeydi. Sonuç dağılımı şöyle:

Evet, üyeliklerimi silerim: %78

Hayır, kullanmaya devam ederim: %22

RTÜK'ten, henüz ilgili platformlara bir düzenleme ya da sakıncalı görünen içerikleri kaldırma talebi yapılmadı. İnternet ortamında ve sosyal medyada olası sansür ihtimalleri, daha denetimin ilk sonuçlarını görmeden ses getirmeye başladı. Anket sonucunda bu düzenlemenin de şimdiden kullanıcıları etkilediği görülüyor.

Netflix’in Türkiye’de 200 bine yakın abonesi bulunuyor. Ankete verilen yanıtların doğrudan sonuca etki edeceğini söylemek zor. Ancak kullanıcıların büyük kısmı, verilere göre RTÜK denetimini hissettiğinde, platformdaki üyeliğini iptal edecek gibi görünüyor. Bu da yabancı bir şirket olan Netflix’in ya da yakında gelecek olan Disney+'ın Türkiye'den çekilme ihtimalini arttırabilir.

BluTV gibi yerli ve ücretli platformlar için de bu anketin sonuçları, daha büyük bir tehlikeyi gösteriyor. Zira yerli kullanıcıya hitap eden yerli platformların başka gelir kaynağı da yok. Puhutv gibi reklam gelirine dayanan platformlarda da reklamların etkisinin, dolayısıyla reklam gelirlerinin düşmesi ihtimali var.

Söz konusu düzenlemenin önce kullanıcı tercihini, sonra da platformları etkileyeceğini görmek güç değil. Anket verilerimiz de bunu doğrulamış oluyor.


Medya Radar


« Son Düzenleme: 11 Ağustos 2019, 18:14:52 Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ »


Çevrimdışı ADMİN KARTAL DEMİR

 • Kahraman Üye
 • **********
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 13558
 • Karma +106/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • UYDUMTÜRK, TARAFSIZ, BAĞIMSIZ VE İLKELİ!
  • UYDUMTÜRK, UYDU VE MEDYA HABER FORUMU
Ynt: İNTERNET ÜZERİNDEN YAYIN YAPAN TV’LERE, RTÜK DENETİMİ!
« Yanıtla #9 : 12 Ağustos 2019, 09:55:40 »

RTÜK Başkanından, Netflix ve Blu TV Açıklaması!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, internet yayıncılığı hakkında kabul edilen yeni düzenlemeye dair görüşlerini paylaştı...

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, internet yayıncılığı hakkında kabul edilen yeni düzenlemeye dair görüşlerini paylaştı.

Şahin, "Netflix, Blu TV, Turkcell Plus gibi platformların tepe yöneticileriyle sağlam bir iletişim içindeyiz. Bu platformların yöneticileri, lisanslama için gerekenleri yapmaya hazırlar" dedi.

Hürriyet yazarı Ahmet Hakan, kamuoyunda tartışılan yeni internet yayıncılığı düzenlemesi hakkında Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin ile konuştu.

Hakan, Şahin'in ifadelerini okurlarına şöyle aktardı:

"GÖRÜŞÜYORUZ:
Biz RTÜK olarak... Netflix, Blu TV, Turkcell Plus gibi platformların tepe yöneticileriyle sağlam bir iletişim içindeyiz. Bu platformların yöneticileri, lisanslama için gerekenleri yapmaya hazırlar.

SADECE BUNLAR: Yönetmelik, tüm interneti kapsamıyor. Düzenleme internet üzerinden radyo-televizyon yayıncılığı yapacak kuruluşları ilgilendiriyor.

ÖZGÜRLÜK ANLAMLI: Platformlarla ilgili yapacağımız denetlemeler, hayatın doğal akışına ters düşecek şekilde asla olmayacaktır. Kişilerin özgürlük alanları bizim için çok değerli ve anlamlıdır.

GEREKSİZ VE HAKSIZ: Denetim başladığında bugün koparılan fırtınaların gereksizliği, acımasız eleştirilerin haksızlığı ortaya çıkacaktır.

SON VERİLECEK: İnternet tabanlı yayın yapan şirketlerin, hiçbir vergi yükümlülüğü yoktu. Hukuki hiçbir sorumlulukları yoktu. Buna son veriliyor.

ÇOCUKLAR VE GENÇLER:
Çocuklarımızın, gençlerimizin ruhsal ve fiziksel gelişim süreçlerini etkileyecek içeriklere karşı tabii ki tedbir alacağız. İşin bu kısmına önem veriyoruz."


Medya Radar

« Son Düzenleme: 12 Ağustos 2019, 14:05:26 Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ »


Çevrimiçi ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★

 • ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
 • Kahraman Üye
 • **********
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 16257
 • Karma +156/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • اللهHAKİMİYET KAYITSIZ , ŞARTSIZ ALLAHINDIRالله
  • www.uydumturk.com
Ynt: İNTERNET ÜZERİNDEN YAYIN YAPAN TV’LERE, RTÜK DENETİMİ!
« Yanıtla #10 : 13 Ağustos 2019, 17:02:53 »
RTÜK kararı sonrası Netflix'ten şok hamle!
t24 yazarı Füsün Sarp Nebil, geçtiğimiz haftalarda yürürlüğe giren RTÜK yönetmeliğiyle alakalı Netflix'in atmaya başladığı adımları kaleme aldı.

. Netflix'in çok sayıda diziyi yayından çektiğini belirten Nebil, ''Netflix karar verirken acele mi davranıyor? Netflix Orijinal İçerik Başkan Yardımcısı Cindy Holland, 1 yıl önce verdiği bir röportajda, Netflix yenileme / iptal etme kararlarının, dizi yayına başladıktan sonraki 4 hafta içindeki izlenme sayısı ile verildiğini söylemiş'' dedi.

Füsün Sarp Nebil'in yazısı şöyle:

Netflix dizileri ekrandan erken mi çekiyor?

Yaklaşık 3 haftadır hastalıklarla uğraşıyoruz (kayınvalidemin kalp kapakçığı ameliyatı ve yoğun bakıma kadar kaldırılan babam). O nedenle yazamadım. Ama birçok olay var yazılması gereken. Bu ara biraz daha sık yazmaya çalışacağım bütün bunları.

İlk konumuz, “Yayın Akışlı Video” diye tanımlayabileceğimiz, yeni video platformları ile ilgili haberler ve gelişmeler. Biz şimdilik PuhuTV, BluTV, kısmen Amazon TV ve Netflix'i biliyoruz. Ancak bu dünya kaynıyor. Mesela eylülde Disney+ geliyor. Henüz Türkiye’de de başlar mı, ya da ne zaman başlar bilemiyoruz. Ama geleceğine eminim.


Geçtiğimiz haftalarda yürürlüğe giren RTÜK yönetmeliği de diğer bir önemli gelişme. Onu da bir yazımızda detayları ile anlatmaya çalışacağız.

Bir de film seçmelerinizde dikkatinizi çekmek istediğim birkaç dizi var. O nedenle birkaç film seçimi yazısı yayınlayacağım.

Şimdi bu yazımızda yayın akışı platformlarına bir göz atalım..

Netflix çok sayıda diziyi yayından çekiyor

Netflix [1], sürekli genişleyen video kütüphanesinde temizliğe başladı. İlk olarak, şubat ayında 2 Marvel serisi olan The Punisher (Cezalandırıcı) ve Jessica Jones iptal edildi. Iron Fist, Dare Devil, Luke Cage gibi diğer Marvel dizileri de ondan daha önce iptal edildiği için, bu beklenen bir gelişmeydi. Arkasından Friends'in (Arkadaşlar) ve Office'in ABD'de yayın iptali geldi.

Şimdi de iptal edilen diğer filmler arasına, Stranger Things, Sense8, Gypsy, Nightflyers,The Get Down, Designated Survival ve OA gibi popüler olduğu sanılan başkaları katıldı. Amerikalı bir uzman

"Netflix artık evlerdeki en büyük eğlence, Office yoksa başka bir şey buluruz"

diyor. Yani seyircilerin klasik TV programlarından iptal edilen bir diziye üzülmesi gibi bir durum olmayacak, çünkü geride daha pek çok başka dizi ve film var.

Ama yine de soru şu; neden bazı dizileri kaldırıyor?

Orijinal içeriğe ağırlık vermek mi?

Araştırmalara göre bugün yaş gruplarına göre değişmekle birlikte Netflix kullanıcıları arasında yüzde 67-78 arasındaki grubun lisanslı içerik seyrettiği kaydediliyor.

Ama “orijinal içerik” seyircilerinin artmakta olduğu da kaydediliyor. Zaten haberlere bakılırsa, Netflix orijinal (yani kendi yaptığı) içeriğe eğileceğe benziyor. Not olarak hatırlatalım; Netflix seyircilerinin yüzde 83'ü ABD dışından. Orijinal içerik ise (Türkiye’deki Muhafız örneği gibi), Netflix’in bu çok uluslu müşteri portföyüne hitap edecek yerli dizileri desteklemesi anlamına geliyor.

Gerçi bunu da bir tartışmak lazım. Muhafız içinde Kapalıçarşı, Adalar ve İstanbul panaroması gibi bize özgü ayrıntılar taşısa da, bana göre, “Yerli Türk içeriği”nden ziyade, batı dünyasının vampirli, bir yerleri ele geçirmeye çalışan şeytanı güçlerinin bir taklidinden ileri gidemedi. Ama Netflix bu yapımın dünya çapında önemli miktarda seyirci yakaladığını düşünüyor. O nedenle de 2. sezonu yapıldı. Arkasından gelen Beren Saat’li dizi de içinde Göbeklitepe gibi unsurlar içeriyor gözüküyor ama anladığımıza göre yine kurgusal bir şeyler anlatılıyor.

Daha doğrusu Netflix bunları alıyor. Ben de kendilerine teknoloji ile ilgili yerel bir dokümanter önerisi yaptım. Çok sayıda başvuru olduğunu da biliyorum (benim yaptığım Netflix röportajı sonrası bile 3-4 kişi benden temas bilgisi istedi). Ama Netflix Türkiye’de şu ana kadar, daha çok bu tür uçar-kaçar şeyler yapıyor. Katkı anlamında henüz “turistlere merak saldıracak panaromik görüntüler” söylenebilir.

Rakipler dizileri Netflix’den çekiyor mu?

Geçen ay Netflix yayınladığı bir açıklamada orijinal içeriğe yöneleceklerini şöyle ifade etti:

"Disney film listemizden, Friends, Office ve bazı diğer lisanslı içerikler ABD ve bazı ülkeler için çıkarılıyor. Böylece orijinal içeriğe daha fazla bütçe ayırabileceğiz."


Nielsen raporuna göre, 2018 yılında Friends ve Office'in ABD'de dakika olarak en çok izlenen diziler olduğu kaydediliyor. 9 Temmuz’da, Netflix'in ABD’de Friend lisansını kaybettiği anlaşıldı. Bunun nedeni WarnerMedia’nın ABD'de HBO Max'da yayınlanmaya başlayacak olması. Office'in iptalinin nedeni ise yayın haklarının NBC Universal'e geçmesi oldu. Marvel iptallerine bakıldığında ise, Disney+ isimli benzer platformun devreye girmesi ile aynı günlerde olması dikkati çekti.

Ya fayda/maliyet analizi?

Bazı uzmanlar ise farklı düşünüyor. Netflix'in iptallerinde maliyet-fayda analizine bakıldığı kaydediliyor [2].  Örneğin, en çok izlenen denilen Friends ve Office aynı zamanda en pahalı yapımlar. Netflix'in Friends'i yayınlamak için 100 milyon dolar ve Office için 90 milyon dolar ödediği kaydediliyor. Buna karşılık, NBC'nin Office için 100 milyon dolara anlaştığı kaydediliyor [3].

Çok sayıda yıldızın yer aldığı bu diziler, pahalıya mâl oluyor. Lisans ücretleri de yüksek oluyor. Dolayısıyla bütçe bir hayli rahatlayacak gözüküyor.

Bir başka not da, Netflix'in yaklaşımının fayda/maliyet analizi yönünde değiştiğini gösteriyor. Şöyle bir bilgi var:

"Netflix, bir gösterinin ilk iki sezonunun aboneleri getirmenin anahtarı olduğunu öğrendi. Ancak üçüncü ve sonraki sezonlar yeni abone getirmiyor"

Netflix'in iptal ettiği diğer diziler

İptal edilen diğer diziler arasında NightFlyers, Amerikan Vandal, One Day at a Time, The Good Cop, Santa Clarita Diet, Travellers, Happy, Chambers, Tuca & Bertie var. Bunların bir kısmı için sosyal medyada epeyce tepki oldu.

Netflix dizileri ekrandan erken mi çekiyor?

Ama bir başka soru da şu; Netflix karar verirken acele mi davranıyor? Netflix Orijinal İçerik Başkan Yardımcısı Cindy Holland, 1 yıl önce verdiği bir röportajda, Netflix yenileme / iptal etme kararlarının, dizi yayına başladıktan sonraki 4 hafta içindeki izlenme sayısı ile verildiğini söylemiş[4].

Bu sürenin yetersiz olduğu da konuşuluyor. Nielsen raporuna göre, Netflix seyircileri ne seyredeceğine dair kararı toplam 7 dakikada veriyor. Bu 7 dakika tüm filmleri incelemek için yeterli bir süre değil. Dolayısıyla iptal edilen bazı diziler için insanlar, "Hemen mi?" ya da "O da neydi" diyebiliyor.

Dolayısıyla Netflix'in iptal kararlarında farklı kriterler olması gerektiğini söyleyenler de var.

Yayın akışında aradığını bulamayan kapatıyor, gelenekselde favori kanalına dönüyor

Nielsen’in en son "Toplam İzleyici Raporu"na göre, online video platformları ve Netflix, çok fazla seçenekle karşılaşan tüketicilerin kafasını karıştırıyor. Rapor Amerikalı seyircilerin verilerini sunuyor.

Şöyle ki; Yetişkin SVOD[2] kullanıcılarının sadece üçte birinin izleyecek içeriği bulmak için platformun menüsüne göz attığı kaydediliyor. Ortalama bir Amerikalı 7,4 dakikada izleyeceği içeriği buluyor. 18 ila 34 yaş arası, 9.4 dakikada, 35 ila 54 yaşları arası 8.4 dakikada buluyor. 50 ve üstü, yaklaşık 5 dakika sonra vazgeçiyor ve başka bir şeyle ilgilenmeye başlıyor. Toplamda yüzde 21 seyredecek bir şey bulamaz ise, kapatıyor.

Oysa Geleneksel ödemeli(pay) TV kanallarında, izleyicilerin yüzde 58'i, ne izleyeceğini bulamadığında, favori kanalına geri dönüyor.

Özetle yeni nesil platformlarda seyircinin kafası karışık. Dolayısıyla yeni gelişen platform şirketlerinin de önünde çözmesi gereken bir problem var.

Rapor, kullanıcıların izleyeceğini filmi seçme konusunda sorun yaşadığına işaret ediyor. Streaming servislerinin algoritmalar ve bireysel içerik deneyimleri ile desteklenen seçme olanakları -- aslında rahatlık sağlamaya yönelik-- tam tersine huzursuzluk yaratıyor.

Sektörün şimdilik lideri Netflix. Teknoloji ya da yayıncılık (medya) firmaları bu konuda öne geçmek için savaş veriyor ve milyarlarca dolar harcıyor.

Televizyonların yüzde 72'si internete bağlanıyor

2019 yılının ilk çeyreğini kapsayan Nielsen raporu, genel izleme süresinin artmaya devam ettiğini gösteriyor. ABD’de TV'ye bağlı cihazlardan video izleme, bu cihazların penetrasyonunun artması ve eski moda seyretme cihazlarının azalması ile, günde 8 dakika artmış durumda. Ayrıca bu değişimin bir sonucu olarak, ABD'de her 10 evden yedisinde artık en az bir SVOD servisi var. Yüzde 72'si internete bağlanabilen TV cihazları kullanıyor.

Raporda, tüketicilerin toplam medya tüketiminin güçlü kalmaya devam ettiği bildirildi. Tüm ortamlardan, günde 11 saat ve 27 dakika izlenme var. Bu 2018 aynı çeyreğinden 21 dakika daha fazla.

Gelecek bölümlerde diğerlerine ve RTÜK yönetmeliğine göz atacağız.

Medyaradar
« Son Düzenleme: 13 Ağustos 2019, 17:07:00 Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ »Çevrimiçi ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★

 • ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
 • Kahraman Üye
 • **********
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 16257
 • Karma +156/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • اللهHAKİMİYET KAYITSIZ , ŞARTSIZ ALLAHINDIRالله
  • www.uydumturk.com
Ynt: İNTERNET ÜZERİNDEN YAYIN YAPAN TV’LERE, RTÜK DENETİMİ!
« Yanıtla #11 : 19 Ağustos 2019, 00:58:56 »
Netflix Rtük Denetimine Girdi! Peki Netflix Türkiye’den Çekilecek Mi?


 
Netflix Rtük Denetimine Girdi! Peki Netflix Türkiye’den Çekilecek Mi?
Tags: çekilecek mi, çekiliyor, disney+, gidiyor mu, netflix, netflix çekildi mi, netflix çekilecek, netflix gidecek, netflix gidiyor, netflix rtük, netflix türkiye, sonuçları ne olacak

Netflix Rtük Denetimine Girdi! Peki Netflix Türkiye'den Çekilecek Mi? - basin-medya

Duymuş olmalısınız, Netflix Rtük denetimine girdi! Hemen ardından en çok merak edilen sorulardan birisi şu oldu; “Netflix Türkiye’den çekiliyor mu?” Bu sorunun cevabı muhtemelen “EVET”. Ama ne zaman? Bazı kaynaklar; “Netflix, bir ay içerisinde Türkiye’den çekilebilir.” diyor, bazı kaynaklar “Henüz değil!.” Eğer Netflix giderse, bunun sebebi Rtük baskısı olacak. Çünkü Netflix’in içeriklerinin %80’inde Türk aile yapısına uygun olmayan, Rtük kurallarına takılacak şeyler var. Ya ceza yiyecek, yada gidecek.


Mevzu derin. Herkes farklı düşünebilir. “Sonuçta parasını veriyoruz, üyeliğimiz var ve bunu bilerek kullanıyoruz” diyenler olacaktır. Diğer tarafta ise “Netflix kullanmak istiyorum fakat içerikleri aşırı cinsellik barındırıyor, küfür barındırıyor yada kötü davranışlar var..” diyenler olacak.

Peki bu durumda olması gereken nedir?
Netflix kendi içinde bir sansür seçeneği mi sunmalı?
Rtük Netflix’e hiç karışmamalı mı?
Yoksa Netflix’in Türkiye’den çekilmesi en doğru karar mı?
Sansür istiyoruzcular ile sansür istemiyoruzcuları mutlu edecek bir sonuç bulamıyorsak, Netflix’in gitmesi herkesin hayrına olacak. Sonuç olarak Netflix, Türkiye’deki abonelerinden büyük paralar kazanmıyor. Türk dizi – film izleyicilerinin çoğu, dizi ve filmleri korsan sitelerden izlemeyi tercih ediyor. Bu durumda Rtük’den milyon liralık cezalar yemesi muhtemel olan Netflix’in bu sonucu bile bile Türkiye’de kalması ona ne kazandırır? Hiç bir şey..


Benim şahsi fikrim, Netflix’in kendi içinde bir sansür seçeneği sunması yönünde fakat bunu yapmayacaklarını biliyorum. Halbuki böyle bir şey yapılsa, isteyen sansürlü versiyonu izler, isteyen sansürsüz versiyonu izler. Bu sayede Rtük’ün Netflix’e müdahale etmesine de gerek kalmaz.

Olası Sonuçlar!

Diyelim ki Netflix Türkiye’den çekildi.

Devletimiz bundan etkilenecek mi? Etkilenmeyecek. Ayrıca Netflix’in gitmesi, Digitürk, Dsmart, Blutv, Puhutv gibi yerli içerik sağlayıcılara yarayacak.

Netflix’in gitmesi, Türkiye’deki Netflix kullanıcısını etkileyecek mi? Bir kesim evet, bir kesim hayır. Bazıları Netflix’in yokluğunu hep hissedecek, bazıları ise Netflix’de izlediği diziyi korsan dizi sitelerinden izlemeye devam edecek.

Peki Netflix’in çekilmesi diğer yabancı servisleri etkileyecek mi? Bu sorunun cevabı duruma göre değişir..


Mesela Spotify için, Apple Music için Rtük’lük bir mevzu yok. Çatır çatır para kazanıyorlar.

Yakın zamanda Disney+’ın Türkiye’de hizmete başlaması bekleniyor. Disney eğer temiz içerikler sunarsa yada kendi sansür seçeneğini yaratırsa onun için bir sorun olmayacaktır.

Fakat Disney+’ın da hayali Netflix gibi sınırsız özgürlük ise, Türkiye’ye gelme planları Netflix’in gidişi ile doğrudan etkilenebilir.

Sonuçta bugün Netflix’e “dur bakalım” diyen Rtük, Disney+ ve diğerlerine de aynı şeyi yapacaktır.

Türkiye’de durumlar böyle. Ya duruma kendini uyduracaksın yada bu ortamda barındırılmayacaksın. Paypal’da, Wikipedia’da olduğu gibi.

Bakalım birkaç ay içerisinde neler olacak? Netflix gidecek mi? Netflix giderse Disney+ ve diğerlerinin akıbeti nasıl olacak?

Konuyla alakalı Twitter’da #Netfliximedokunma etiketi ile herkes tepkilerini yazıyor. İsterseniz bu etiket altından sizde tepkilerinizi, yorumlarınızı paylaşabilirsiniz. Yada insanların ne düşündüğünü okuyabilirsiniz.

Güncel Durum: Netflix’in Türkiye’den çekileceği kesin değil. Şuan sadece söylentiler var.

LordizÇevrimdışı ADMİN KARTAL DEMİR

 • Kahraman Üye
 • **********
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 13558
 • Karma +106/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • UYDUMTÜRK, TARAFSIZ, BAĞIMSIZ VE İLKELİ!
  • UYDUMTÜRK, UYDU VE MEDYA HABER FORUMU
Ynt: İNTERNET ÜZERİNDEN YAYIN YAPAN TV’LERE, RTÜK DENETİMİ!
« Yanıtla #12 : 19 Ağustos 2019, 10:52:07 »


Netflix, Türkiye’den Çekiliyor Mu?

CHP Milletvekili Özgür Karabat, RTÜK'e internet üzerinden yayın yapan platformları denetleme yetkisi verilmesinin ardından Netflix'in Türkiye pazarından çekilme kararı aldığını iddia etti.
Sosyal medyada ‘Netflix’in Türkiye pazarından çıkacağı’ iddia edildi.

CHP Milletvekili Özgür Karabat, resmi Twitter hesabından “Netflix, RTÜK’ün sansüründen dolayı Türkiye’den çekiliyor. “Bir kereden bir şey olmaz” diyen anlayışın uluslararası bir platformun ahlakını sorgulaması gerçekten takdire şayan! AKP, krallıkla yönetilen Katar’da bile olmayan sansür anlayışıyla tarihe geçti!” açıklamalarında bulundu.DAHA ÖNCE NE OLMUŞTU?

Netflix başta olmak üzere internet üzerinden yapılan yayınların denetimiyle ilgili 1 Ağustos'ta bir yönetmelik yayımlanmıştı. Yönetmelik uyarınca artık söz konusu platformlar RTÜK'ten lisans almadan bu hizmetleri veremeyecek. Yayıncı kuruluşlar, RTÜK'ün uygun bulmadığı içerikleri de kataloglarından çıkarmak durumunda kalacak, koruyucu sembol sistemi kullanarak izleyicileri program hizmetlerinin içeriği hakkında sesli veya yazılı olarak bilgilendirmekle de sorumlu olacak. Yayıncı kuruluşlar yıllık gelirlerinin binde 5'ini de her yıl RTÜK'e verecek.

NETFLIX: TÜRKIYE BİZİM İÇIN ÇOK ÖNEMLI BiR PAZAR
Yönetmeliğin yayımlanmasının ardından Netflix'ten yapılan açıklamada "İnternet yayınlarına yönelik getirilen düzenlemeyi yakından takip ediyoruz. Türkiye bizim için çok önemli bir pazar. Bu nedenle Türk yetenekleriyle birlikte film ve dizi sektörüne yatırım yapmaya, üyelerimizin bu içeriklere keyifle ulaşmalarını sağlamaya devam etmek istiyoruz." denilmişti.Medya Radar


« Son Düzenleme: 19 Ağustos 2019, 11:48:38 Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ »


Çevrimdışı Rizgar21

 • Acemi Üye
 • **
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 96
 • Karma +7/-2
 • Cinsiyet: Bay
Ynt: İNTERNET ÜZERİNDEN YAYIN YAPAN TV’LERE, RTÜK DENETİMİ!
« Yanıtla #13 : 19 Ağustos 2019, 17:34:19 »
Uber Wikipedia paypal şimdi netflix tam bir arap ülkesi olduk..

Çevrimdışı ADMİN KARTAL DEMİR

 • Kahraman Üye
 • **********
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 13558
 • Karma +106/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • UYDUMTÜRK, TARAFSIZ, BAĞIMSIZ VE İLKELİ!
  • UYDUMTÜRK, UYDU VE MEDYA HABER FORUMU
Ynt: İNTERNET ÜZERİNDEN YAYIN YAPAN TV’LERE, RTÜK DENETİMİ!
« Yanıtla #14 : 29 Ağustos 2019, 18:47:56 »


RTÜK DUYURDU!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, resmi sitesinden duyurdu.
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından ortak hazırlanan Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik 01 Ağustos 2019 tarihli ve 30849 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Resmi siteden yapılan duyuruda, “Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmeliğin Geçici 1’inci maddesi uyarınca anılan Yönetmeliğin yürürlük tarihinden itibaren bir ay içerisinde Üst Kurulumuza yapılması zorunlu bulunan başvurular 30 Ağustos 2019 Cuma, 31 Ağustos 2019 Cumartesi ve 1 Eylül 2019 Pazar günlerinde de alınmaya devam edilecektir” denildi.


Uçan Kuş


 


* SON İLETİLER/KONULAR

topic ╚► TV'DE SPOR EKRANI
[TV'DE SPOR EKRANI- SPOR KANALLARININ YAYIN AKIŞI İLE İLGİLİ GÜNCEL HABERLER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
Bugün, 14:26:41
topic TÜRKSAT'TAN GÜNCEL GELİŞMELER
[TÜRKSAT 2A,3A,4A,4B - 42.0° E / 50.0° HAKKINDA BİLGİLER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
Dün, 23:07:11
topic RADYO DÜNYASINDAN HABERLER
[RADYOLAR]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
Dün, 23:04:30
topic GOOGLE'DA 2019'DA EN ÇOK NE ARANDI?
[FAYDALI BİLGİLER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
Dün, 15:45:51
topic KANAL D VE CNN TÜRK'ÜN YAYIN AKIŞI İLE İLGİLİ HABERLER
[TÜRKİYE'DEKİ TELEVİZYON KANALLARI İLE İLGİLİ GELİŞMELER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
Dün, 15:40:53
topic FLYSAT'TAN GÜNCEL HABERLER
[FLYSAT'TAN HABERLER]
ADMİN KARTAL DEMİR
Dün, 10:37:04
topic AGRO TV, ÇOK YAKINDA SİZLERLEYİZ!
[TÜRKSAT 2A,3A,4A,4B - 42.0° E / 50.0° HAKKINDA BİLGİLER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
Dün, 01:19:26
topic KONTV, ARTIK HD YAYINDA!
[TÜRKSAT 2A,3A,4A,4B - 42.0° E / 50.0° HAKKINDA BİLGİLER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
Dün, 01:11:30
topic TV8'İN YAYIN AKIŞI İLE İLGİLİ HABERLER
[TÜRKİYE'DEKİ TELEVİZYON KANALLARI İLE İLGİLİ GELİŞMELER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
10 Aralık 2019, 16:46:17
topic ŞAMPİYONLAR VE AVRUPA LİGİ KARŞILAŞMALARI
[TV'DE SPOR EKRANI- SPOR KANALLARININ YAYIN AKIŞI İLE İLGİLİ GÜNCEL HABERLER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
10 Aralık 2019, 16:43:03
topic SHOW TV'NİN YAYIN AKIŞI İLE İLGİLİ HABERLER
[TÜRKİYE'DEKİ TELEVİZYON KANALLARI İLE İLGİLİ GELİŞMELER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
10 Aralık 2019, 16:38:27
topic BAHARTÜRK TV,YENİDEN TÜRKSAT'TA YAYINDA!
[TÜRKSAT 2A,3A,4A,4B - 42.0° E / 50.0° HAKKINDA BİLGİLER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
09 Aralık 2019, 15:51:26
topic WHATSAPP HAKKINDA GÜNCEL HABERLER
[FAYDALI BİLGİLER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
09 Aralık 2019, 15:36:28
topic UYDUMTÜRK FORUMUNDA GÜNÜN HABERİ
[FAYDALI BİLGİLER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
09 Aralık 2019, 15:34:15
topic HALK TV SATILIYOR MU?
[TÜRKİYE'DEKİ TELEVİZYON KANALLARI İLE İLGİLİ GELİŞMELER]
ADMİN KARTAL DEMİR
08 Aralık 2019, 16:16:18
topic GAGAVUZ TÜRKLERİNİN SESİ GRT, YENİDEN YAYINDA!
[TÜRKSAT 2A,3A,4A,4B - 42.0° E / 50.0° HAKKINDA BİLGİLER]
ADMİN KARTAL DEMİR
08 Aralık 2019, 16:07:55
topic MİLYON TV, 7 ARALIK'TA HD YAYIN FORMATINA GEÇİYOR!
[TÜRKSAT 2A,3A,4A,4B - 42.0° E / 50.0° HAKKINDA BİLGİLER]
Turgay75
08 Aralık 2019, 00:18:14
topic TÜRKSAT UYDUSUNDAKİ RADYO VE TV KANALLARIYLA İLGİLİ GÜNCEL KONU,SORU VE YORUMLAR
[TÜRKSAT 2A,3A,4A,4B - 42.0° E / 50.0° HAKKINDA BİLGİLER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
07 Aralık 2019, 17:37:40
topic S SPORT PLUS'IN YAYIN AKIŞI İLE İLGİLİ HABERLER
[TV'DE SPOR EKRANI- SPOR KANALLARININ YAYIN AKIŞI İLE İLGİLİ GÜNCEL HABERLER]
ADMİN KARTAL DEMİR
07 Aralık 2019, 11:05:26
topic S SPORT2'NİN YAYIN AKIŞI İLE İLGİLİ HABERLER
[TV'DE SPOR EKRANI- SPOR KANALLARININ YAYIN AKIŞI İLE İLGİLİ GÜNCEL HABERLER]
ADMİN KARTAL DEMİR
07 Aralık 2019, 11:03:46