22 Şubat 2019, 02:03:49

* İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK SPONSOR BAĞLANTILAR

* OCTAGON GERMANY-UYDU MALZEMELERİ

* UYDUMTÜRK'TEN DEV REKLAM KAMPANYASI!  GÜNLÜK SADECE 1 TL

Gönderen Konu: UYDUMTÜRK FORUMUNDA GÜNÜN HABERİ  (Okunma sayısı 145550 defa)

Çevrimdışı ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★

 • ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
 • Kahraman Üye
 • ************
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 14697
 • Karma +153/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • اللهHAKİMİYET KAYITSIZ , ŞARTSIZ ALLAHINDIRالله
  • www.uydumturk.com
Ynt: UYDUMTÜRK FORUMUNDA GÜNÜN HABERİ
« Yanıtla #1365 : 24 Haziran 2018, 17:30:14 »
Facebook Facebook'da Paylas Twitter Twitter'da Paylas

MURAT SAYGI: "TELEViZYON KANALI HAYIR KURUMU DEGiL!.."

Doğan Medya Grubu'nun Demirören Medya Grubu'na satılmasının ardından yeniden Kanal D Genel Müdürü olan Murat Saygı, Hürriyet Gazetesi yazarı Cengiz Semercioğlu'nun sorularını yanıtladı.
İşte o röportaj:Özel televizyon tarihinin en kıdemli isimlerindensin. Ben yakından tanıyor ve biliyorum ama bilmeyenler için TV yöneticiliği kariyerini kısaca anlatır mısın?

- Teşekkür ederim. 1992-2001 yılı arası Show TV’de çalıştım. Bu dönemde CINE5’in de yönetim kurulundaydım. 2001’in sonundan 2008’e kadar Kanal D’yi yönettim. 2008-2009’da Star TV’de yöneticilik yaptım. Ondan sonra 2 sene D-Smart çalıştım, 2011’de  ayrıldım.

20 yıla yakın büyük kanalları yönettin... 7 yıldır ise bu pozisyondan uzaksın ama sektörden hiç kopmadın... Neler yaptın 7 yılda?

- Önce bir arkadaşımla 4 tematik kanal kurduk. Çocuk kanalı, yemek kanalı vb... Onları büyüttük ve Sony’e sattık. O arada ben biraz kendi beğenilerime göre belgesel, film satışları yaptım. 22 tane belgesel şirketinin temsilciliğini aldım. Onların malzemelerini sattım. Tabii ülkede çok belgesel satılmıyor...

Sonra ufak tefek prodüksiyon işleri yaptım. En önemlisi bir arkadaşımla Netflix yapısına uygun Film Club’ı kurduk.

Ancak dönem dönem bazı şeyleri çok erken yapmak iyi olmaz ya, bizimki de o hesap oldu. Sistem çok mükemmel çalışıyordu ama korsana alışıldığı için kimse bu işlere para vermek istemiyordu... Onu da doğru zamanda yapmak lazımmış. O sistemi de kapatmadık, beraber iş yaptığımız arkadaşların Pay TV işleri vardı, oraya aktardık, hâlâ çalışıyor.

Teknolojiden hiç kopmadın yani...

- Evet, teknoloji ve yenilikten hiç kopmadım. “Dijital dünyada neler oluyor” üzerine oldukça kafa yordum. Gençliğin ilgi alanlarını inceledim. Onların gözdesi gamer’larla birtakım işlerimiz oldu.

Televizyon formatlarını gamer’lara uyarladık. Onlarla “Biri Bizi Gözetliyor” tarzı formatlar yaptık. Ayrıca Turkcell TV gibi önemli platformlar kurulurken danışmanlık görevi üstlendim. Kısaca 7 yıl boyunca sektörden hiç elimi çekmedim.

Demirören Ailesi’yle yolunuz nasıl kesişti?

- Demirören Medya Grubu İcra Kurulu Başkanı Mehmet Soysal’ı çok eskiden tanırdım ama yıllardır görüşemiyorduk. Bir perşembe günü beni aradı. “Holdingte buluşalım” diye... Gittiğimde Meltem Demirören ve Yıldırım Demirören de oradaydı. Sandım ki öncelikle benden danışmanlık isteyecekler. Tam çıkarken Yıldırım Başkan, “Kanalın başına geçmeye ne dersin” diye sordu.

Benim bir de Demirören ailesi ile eskiden gelen bir dostluğum var. Mehmet Bey ile görüştükten sonrayı takip eden hafta işe başladım.

Umarım hayırlı olur, sektörün harekete ihtiyacı var.

 

TV piyasası gelir gelmez dizilere koyduğun 800 bin liralık üst limit barajını konuşuyor. “Milyon liralık diziler kapıdan içeri girmeyecek” sözün doğru mu?

- Evet, doğru... Dediğim gibi asıl problem sektörün genelinde. Sektöre giren reklam parasıyla çıkan program maliyeti dengesiz. 1-2 kanalın mutlu olması fark etmiyor, sektör kendi içinde zararda. “Niye zararda” diye baktığın zaman sebebi, yüksek maliyetler. Peki, bu yüksek maliyetler yüzünden televizyonlar zarar ediyor da yapımcılar para mı kazanıyor, hayır. Para kazananlar sadece menajerler ve oyuncular. Çok büyük paralar kazanıyorlar. Oyuncuların kazandığı paralar Hollywood fiyatlarına çıkmış. Ben diyorum ki, bu sektörde bu kanallar yaşamazsa, yapımcılar da yaşayamaz, oyuncular da yaşayamaz.

Oyuncuların fedakârlık yapması mı gerek?

- Yapmak zorundalar. Dönem yapımcının da oyuncunun da fedakârlık yapması gereken bir dönem.

Ben bu bütçelerle yapımcıların kazanmadığına katılmıyorum ama...

- Yapımcıların para kazanmasının tek şansı da yurtdışı satışları olmuş. Bunun için öncelikle yurtdışına satılabilecek miktarda dizi yapman lazım.

Dizin burada 5 bölümde yayından kalkarsa nasıl para kazanacaksın? Dolayısıyla satışı yaparken, yurtdışı satış payı koyuyorsun da bugünü düşünmeden tamamen afaki yapıyorsun bu işi.

Birkaç yapımcı yurtdışına satılabilir diziler yapmışlar, çok iyi para kazanmışlar filan ama önce bugün. Bugün kanallar yaşamalı ki yarın olabilsin. Bu yapımcı için de, sanatçı için de, menajer için de böyle...

Bu söylediklerimden menajer ve sanatçıya karşıyım diye bir şey de çıkmasın. Burada rasyoneli doğruyu bulmak lazım.

Bugünkü koşullarda kanalın bir diziden kâr etmesi için ne olması lazım?

- Herhangi bir televizyon kanalı, 800 bin liranın üstünde bir iş yapıyorsa, o işten para kazanması için en aşağı 10-12 reyting alması lazım. Çok da kolay bir şey değil bu.

Mesela biz bir diziye başlarken “5-6 reytingle bu dizi yaşar” diyoruz. 5-6 reytingli dizi, 800 bin lira maliyetliyse yaşayabilir.

Çünkü o 800 bin liralık dizi, minimumda 1.2 milyon lira gelir elde edecek ki kanalın genel giderleri, maaşları çıkabilsin.

Çünkü bir tek o dizi için para kazanmak diye bir şey yok.

Yönetici olarak bıraktığın özel televizyonculukla geldiğinde bulduğun özel televizyonculuk arasında nasıl bir fark var?

- Ne yazık ki olumsuz yönde bir fark var. Bunu Kanal D özelinde söylemem doğru değil. Sektör bazında konuşuyorum... Çünkü kanalların biri çıkar, biri düşer. Fazla takılmamak lazım. Ama sektör maalesef çok aşağı gitmiş.

Neler değişmiş 7 yılda?

- Sektörde birçok grubun ana işi medya değil. Bu nedenle gerçekten çok kalifiye yöneticilerin yönetmediği bir dönem yaşanmış. Bir taraftan da kanal sayısı çok arttı. Eskiden 4 kanallı bir ortam varken şimdi TRT dahil 7 kanallı bir ortam var. Eskiden asıl konu birinci olmakken, şimdiki zamanda önem sırası değişmiş. En kötüsü, işin ekonomisi maliyetler açısından büyümüş ama gelir bacağında çok da artamamış. Tam tersi pazar, 7 kanala kırılmış görünüyor. Dolayısıyla, kanal kâr mı ediyor, etmiyor mu kimse bu konularla ilgilenmemiş. Eski patronlar döneminde zarar eden bir iş yapmak mümkün değildi.

Gelinen noktada seni en çok şaşırtan ne oldu?

- Ben sektörde en çılgın patronlarla çalıştım, en sıkışık dönemlerde bile hiç toplu personel çıkartmadım. Şimdi güçlü kanallarda bile toplu personel çıkarma durumu var. Ben patrona “Diziyi tekrar edelim, şu personeli çıkarmayalım” derdim. Onlar da ikna olurdu... Rasyonel kaybolmuş sektörde.

“Niye sen bu kadar milyona dizi yapıyorsun, bu işin rasyoneli var mı” diyecek birisi çıkmamış. Yöneticiler de hesap makinesiz devam etmişler.

Günümüzde dizilere artık çok şans da verilmiyor. Tutmadıysa iki bölümde yayından kaldırılıyor... Sizin zamanınızda böyle değildi...

- Ben, “Deli Yürek” gibi bir diziyi 10 bölümden sonra tutturmuştum. O zaman dizinin arkasında “Televole” vardı. Şansal Büyüka gelirdi, “Murat Bey, bunu ne zaman kaldıracaksınız” diye. Biz de “Dur Şansal bey, biraz daha” deyip idare ederdik. 10’uncu bölümden sonra dizi fenomen oldu. Mesela “Bir Demet Tiyatro”, Star TV kaldırma kararı aldıktan sonra tutmuştu. Ama şimdi sektöre panik hakim. Bir dizi, ilk gün kötü reyting almışsa hemen, “Bunun yedeği nerede”... “Yedeği hazırlanana kadar kaç bölüm garanti”, “Yapımcıya söyleyin 3 bölümde toplasın kalksın”... Yapımcı da zaten cenazeyi yıkamak üzere o 3 bölümü yapıyor. Aman para harcamayayım diye. O anlamda sektörün disipline olması lazım.

Bir müdür tek başına sektörü değiştirebilir mi?

- Biz artık sektörün veteranıyız...

Veteran dedin de, yaş kaç oldu?

- Boş ver. (Gülüyor) Ruhum genç. En azından sabah 07.30, gece 23.00 çalışabilecek haldeyim. 30 yaşındakilerle spor yapabiliyorum. Hayat kalitesi odur...

Soruya tekrar dönersek, bütün kanalların para kaybettiği dönemde reklam konusunda vadelerin kısaltılması lazım. Türkiye hâlâ gayri safi milli hasılanın reklama oranının en düşük olduğu ülkelerden biri. Onun için hâlâ Amerika, Türkiye’de birçok kanal kuruyor. Discovery, Sony onun için geliyor buralara. Biz de reklam bedava. Amerika’ya git saniyesi 400 dolardan aşağı reklam bulamazsın. Ben televizyonların bir araya gelerek bu dertleri çözeceğine inanıyorum. Hem maliyetleri düşürme hem de gelirleri artırmayla ilgili ortak sektör menfaatine bir şeyler yapabileceğimizi düşünüyorum.

Kanal patronları bir araya gelir mi?

- Şu anda iletişim kuramayacağımız kanallar yok. Eskiden vardı. “Ben Doğan grubuyla iş yapmam”, “Ben Sabah’la bir araya gelmem” diye... Artık kavgalar dövüşler yok. Artık şirketlerin ve sektörün kendi rasyonelleri var. Hep birlikte para kaybedip batalım mı? Battıkça kanallar el değiştirip durur, onun yerine kanalları yaşatmak lazım...

Yeni dönemde rakip kanalların alım gücünü nasıl görüyorsun?

- Bu dönemde biz dâhil hiçbir kanalın eli bol davranma lüksü yok. Şu anda sektördeki en büyük alıcı Kanal D. Çünkü Kanal D’nin elinde sadece benim başlattığım ve eylül itibari ile 13’üncü sezonuna merhaba diyecek “Arka Sokaklar” var. Bundan dolayı, güzel projelerle gelen herkese kapımız açık. Daha öncesinde çalışılmayan birçok yapımcı, kanalın el değişimi ve benim gelmemle misafirimiz oldu.

Bu yapımcılar daha önce neden Kanal D ile çalışmak istemiyorlarmış?

- Türkiye’nin en iyi işlerini yapan yapımcılar buranın kapısından geçmez olmuşlar. Hem de “Dizinin yurtdışı satışı da bende olacak”, “Bunun mülkiyeti de benim” gibi bana göre 3 para etmeyecek şeyler yüzünden. Zaten buralarda oluşan gelirler paylaşılıyor. Sen satsan ne olacak, ben satsam ne olacak? Önemli olan geliri maksimize etmek.

Şimdi herkese kapımızı açtık, projelerini getiriyorlar. Bu yapım işi yapımcıya güvenilerek yapılan bir iş. Yapımcı inandığı işi sana getiriyor, sen de inanıyorsan yap. Ondan sonra, “Yok ben onun senaryosuna sahne yazayım”, “Şu cast’ı da ben belirleyeyim” olmaz. Hem öyle yaparsan yapımcının sorumluluğu olmaz. İş tutmadığı zaman yapımcı “Sen söyledin bana” derse ne diyeceksin? Kanal veya yönetici kendini yapımcı zannediyorsa problem var demektir.

Murat Saygı denince akla stüdyo programları gelir. Yeni sezonda Kanal D’de stüdyo programları daha mı ağırlık kazanacak?

- Evet, 1-2 tane stüdyo programının siparişini verdik bile. Dizisiz bir hayatı bugün düşünemiyorsun ama ben Show TV’deyken haftada 1 dizim, 2 sitcom’um vardı. Kanal D’deki dönemimde 4-5 dizi, 1-2 gün ise stüdyo programları vardı. Şimdi en azından o günlere dönmek istiyorum. Kanal D’de şu an “Arka Sokaklar” var, 3-4 tane daha dizi yaparız. 2 günde format program yaparız. Onlar tutmazsa başka format tutar.

Format programların maliyeti daha az olduğu için mi böyle rahatsın?

- Dizi tutmadığı zaman acayip bir ekonomik zarar yaratıyor. Bir formata başladın ama tutmadı, çok büyük zarar verecek rakamlar ile karşılaşmıyorsun. Tutturduğun zaman ise az maliyetle, çok reyting üreten bir proje yapıyorsun ve kanalın ışıltısı çıkıyor ortaya. Bana göre Kanal D’nin ekranı şu an tozlu. Yeni dönemde ışıltılı bir kanal olacak.

Nasıl ekran yüzlerinin olmasını istersin?

- Genç, dinamik ve eğlenceli tipler olsun. Televizyonlar çok ağlak, gülen insan yok. Gün boyunca ya bağırış çağırış, ya ağlayan ya da çocuğunu kaybedenlerin olduğu programlar var. Kanal D’de öyle şeyler olmayacak.

Ne tür programlar olacak?

- Gündüz son derece neşeli kadın programları olacak. Güzellik ve moda gibi ümit veren programlar yayınlayacağız. Moda programı yaparken de o dünyanın ünlü isimleri ile çalışmayacağız. Gerçek insanlarla reality şov yapacağız. Son derece eğlenceli bir şey olacak.

Diziler de mi eğlenceli olacak, sitcom yayınlayacak mısınız?

- Dizilerde öyle bir lüksüm yok. Ama mesala, “Ne deneyeceksin” dersen, haftada 1-2 gün rakiplerimin çok dram ağırlıklı olduğu günlerde komedi deneyeceğim, alternatif olarak. Karşı tarafta birileri birbirini boğazlarken, Kanal D’de komedi olacak. Sitcom da yapacağız. Sitcom bir televizyon çeşidi ve de çok makul maliyetle yaparsın. Ama herkes akıbeti belli olmayan yurtdışı satışına yatırım yapmaktan sit-com yapmıyor.

Hâlbuki sitcom’un en büyük avantajı, al 10 kere yayınla... Oysa ki yüksek reyting alan dramayı bir kere daha yayınlayamazsın. Onun için sitcom da yapacağım, “Güldür Güldür” vari programlar da...

İsterse çok reyting almasın, kanalda onların olmasına ihtiyaç var. Mümkünse format gecelerini hafta sonu üst üste yapabilirim. 4 tane üst üste format yapsam 1 dizi maliyeti yapmaz. Beyaz (Öztürk) gibi büyük bir değer var elimde.

Beyaz Show devam edecek mi?

- Beyaz’la devam edeceğiz ama klasik Beyaz Show yapmayacak. Yeni bir format düşünüyoruz. Onun da içine sinen bizim de üzerinde anlaşacağımız yeni bir format olacak.

Yine sohbet, talk show mu olacak?

- İnan bakıyoruz. Yarışma da, game şov da olabilir.

Beyaz’ın yeni programı saat kaç gibi yayınlanır, nasıl bir akış var kafanda?

- 23.00’ten geç olmayacak.

“2 tane programla anlaştık” dedin. Biraz da onlardan bahseder misin?

- Stüdyo formatları, yurtdışından. Biri tahmin, diğeri eğlenceli içinde komedinin fazlası ile yer alacağı bir yarışma. İkisi için de Eser Yenenler’le anlaştık.

Programların içerikleri hakkında biraz daha detay verir misin?

- Yurtdışında siyasilerin yüzlerini kullanarak yaptıkları maskları biz burada futbolcu ve sanatçı ile yapacağız. Onların oyunlardaki komedileri çok iyi. Bizim kendi stüdyolarımızı kullanacağız. Ben programın eski “Şahane Pazar” gibi pazar akşamlarında reytingte zirveye oynayacağını düşünüyorum. Diğeri dediğim gibi tahmin yarışması. Tahmin yarışmaları her zaman iş yapar. Çünkü herkesin oynayabileceği bir şey. Yazın prime time’da gireceğiz.

“Çarkıfelek” de geri döndü...

- Yazın bir deneyeceğiz. Çarkıfelek dünyada her zaman iş yapıyor. Eylülden itibaren belki belli periyotlarda yayınlayabiliriz ama anlaşmamız diğer yazı da kapsayacak şekilde.

Bu iki yarışma dışında başka format var mı yakın zamanda?

- Evet, çocuklara özel gerçekten güzel bir programımız daha Kanal D’de olacak.

 Anlaştığını yeni dizi var mı?

- Drama ekibimle 7-8 diziyi inceliyoruz. 2 tanesini sipariş verdik gibi. Kontrat aşamasındayız. 3 ve 4’üncüyü de olgunlaştırıyoruz. Yazın tek dizi gireceğiz.

Gündüz kuşağında tasarrufun ne olacak?

- Gündüz kuşağımızda magazin programı var, gelin-kaynana yemek yarışması devam ediyor. Yeni dönemde sabahları 4 kadının sunacağı bir sabah programı yayınlayacağız.

Kimler sunacak?

- Kesin olarak Hande Ataizi var. Diğerleri sürpriz olsun.

Programın içeriği ne olacak?

- İçinde yemek, güzellik ve moda her şey var. Çok hafif magazin sohbeti de yer alacak. Bizim stüdyolarda çekilecek. Dikkat edersen hep bizim stüdyolarda diyorum. Çünkü en çok şoka girdiğim şey döndüğümde Kanal D’nin yarısını bulamadım. Ben burayı bıraktığım zaman Kanal D’nin arka tarafında izleyiciler birbirinin üzerinden geçerdiler, programlara konuk olmak için... Şimdi ise her yer ofise dönmüş. Oraları yaşamadan buraları yaşatamazsın. Yeni dekorlar gelmeye başlıyor, burası yine yaşayan bir yer olacak.

15 dakikalık reklam kuşakları için ne diyorsun?

- Çok sıkıcı buluyorum. Ne seyrettiğini unutuyorsun. Ben kısa reklam kuşaklarını denemek istiyorum. Malın iyi ise 3 dakikalık kuşak koy. İzleyiciye “çayını koy gel” de. 15 dakika neredeyse bir komşuya git gel periyodu.

Kısa reklam kuşaklarının reytinglere faydası olur mu?

- Bunu denemek istememin nedeni reytinge faydası olur, zararı olurdan öte reklam değerlerini artırmak. Bir firma geliyor, ilk reklam ben gireceğim diye 200 bin lira ödüyor. Sıralamaya göre fiyat gittikçe düşüyor en arkadaki 20 bin lira ödüyor. Çünkü oradaki izlenme oranı çok daha düşük. Onun yerine ben bir sürü ilk reklam fiyatını alırım. Deneyeceğim...

TV’ye kazandırdığın unutamadığın format programlar hangisi?

- “Kim 500 bin İster”i unutamam. Onu yapmak o zaman büyük bir cesaretti. Aslında “Dadı”ya başlarken de kendi yardımcılarım bile isyan etmişti. Türkiye’de dadı mı var, uşak mı var diye. O sitcom’ları yaparken çok heyecanlanmıştım. Popstar mesela... Popstar 50’nin üzerinde share alıyordu, restoranlar bize o faks çekiyorlardı. “Lütfen yayını erken kesin, millet yemeğe gelmiyor” diye.

Kanal D’de yayınlanan en son “Popstar”ı nasıl buldun?

- İzlerken kanaldan arkadaşlara mesaj attım. “Bunu benim zamanında yapsaydınız, kafanıza atardım kasedi” diye... Bir işi 15 sene önce yaptığından daha kötü nasıl yaparsın? O zamanlar yayınlar eskiydi, HD yok, 4K yok. Ona rağmen ışıl ışıl bir mal çıkmıştı. Yenisi ise 80’ler yılbaşı programı gibiydi.

Tutan bir formatı yeniden denemek doğru mu?

- Bazı formatları tekrar deneyebilirsin ama ben televizyonculukta kendini bile taklit etme diyenlerdenim. Bir işi iyi yaptın, dur orada. Kendine hayran olup da bir daha taklit etme. Şimdi Müge Anlı o işi çok iyi yapıyor diye, niye 10 tane daha Müge Anlı yaratmaya çalışıyorsun? Sonra hepsi batıyor. Çünkü aralarındaki rekabet, reyting uğruna her şeyi yapılabilir haline getiriyor. Düzeyi düşürüyor.

Gündüz kuşağında da sınırı günlük 20 bin lira olarak belirlediğin konuşuluyor... Şu sıralar günlük diziler de çok revaçta. Onlar hakkında ne düşünüyorsun?

- O dizilerin günlüğü 100 bin lira. E kaç para reklam alıyor? 50 bin lira. Burası hayır kurumu değil ki her yayınladığın günde 50 bin lira zarar ediyorsun. 20 ile çarp, ayda 1 milyon lira zarar. Öyle bir şey yok. Dolayısıyla 20 bin liralık iş yapar, 30 bin liralık reklam alırsa günlük diziler yayınlanabilir. Diğer gündüz kuşağı programlar için de aynı şey geçerli...

Kanallar artık prime time’da tek dizi yayınlayarak günü kurtarıyorlar. Buna ne diyeceksiniz?

- İş televizyonculuğu şık olmaktan çıkartıyor. Gerçekten televizyonculuk yapılamaz hale geliyor. Diziler 120-130 dakika... Haberlerden sonra dizinin özeti başlıyor, gece yarısına kadar aynı dizi sürüyor. Son derece sıkıcı bir şey. 21.00’de bak aynı dizi, 22.00’de bak aynı dizi, 23.00’de aynı dizi...

Kimsenin televizyonculuk yapmaya niyeti kalmamış. Bir senaristin hayal dünyasına sığın, bir tane de yapımcı bul... Yap 5 bölüm, tutmazsa kaldır. E böyle böyle sonunda elbet bir tane tutturuyorsun. Var öyle kanallar. 30 tane dizi yapıyor, 1 tane tutturuyor. Kimse de “29’una ne oldu” diye sormuyor.

Televizyonda kötü işler hatırlanmaz zaten ama...

- Doğru, televizyonculuğun iyi yanı budur, başarısız iş hatırlanmaz. Herkes parlak işleri hatırlar. Başarısız işi yapmadım sayabilirsin. Paralar gider ama kimse de, “Ya Cengiz ne kötü iş yaptın” demez. Çünkü kimse farkında değildir. Hep başarılı işler konuşulur ya, onun için biz televizyoncular kendimizi bir şey zannederiz. “Ne muazzam işler yaptım, onu da ben yaptım” diye.

Yapımcılar da öyle. Başarı oranın yüzde 30’sa çok başarılısın. 40’sa zaten git Miami’de yaşa, ayakkabılarını yolla. Ama benim Türkiye’de gördüğüm yüzde 10’larda başarı oranı.

Bu arada dizilerin uzunluğundan herkes şikâyetçi, ama  öte yandan 60 dakikalık diziler de denendi, tutmadı...

- Tutmadı. Çünkü dizinin kendi içinde tutarlılığı olması lazım. Ben dizinin kendi matematiğine girmiyorum. Ben televizyonculuk açısından rakamların rasyonelliğine bakıyorum. Yapımcılar, “1 milyon 200 bin liraya dizi yaptım ama 120 dakika” diyor. Ya bana 800 bin liraya dizi yap, 120 dakika getirme, 90 dakika getir. Ben arkadaki 100-150 bin lirayla ikinci bir program yapayım, yeni bir reklam kuşağı açayım, yeni bir hedef kitleye ulaşayım. Çünkü sen bu gece benim kanalımda yayınlanan diziyi beğenmiyorsan bir daha benim kanalıma uğramıyorsun.

Hâlbuki televizyonculuk devamlılığı olan bir iş. Mesela İstanbul’dan bir otobüs Erzurum’a gidiyor. İlk başta 10 yolcusu var, İzmit’ten 5 kişi daha alıyor. Ankara’dan 15 kişi daha alıyor, Samsun’da 3 kişi iniyor. Erzurum’a belki 15 kişi ulaşıyor ama belli bir devir daim var.

Sen “sadece bu diziyi seyredenler benimle olsun” diyorsan, İstanbul’dan aldığın 10 kişiyle Erzurum’a ulaşıyorsun demektir...

Gündüz programlarındaki durum ne?

- Oradaki programlardaki durumda bu. AB grubunu kaybetmeden CD’yi alacaksın, CD’yi kaybetmeden E’yi alacaksın. Onu kaybetmeden de onun üzerine koyacaksın. Mesela Acun (Ilıcalı) sadece prime time televizyonculuğu yapıyordu. Bu sene ilk defa, üstelik yazın gündüz programlarına ağırlık verdi. Çünkü hayat öyle akmıyor. Gündüzden de müşteri taşıman lazım ki kanal olabilesin.

Reklamverenlerin vazgeçmemesi açısından da burayı 24 saat yaşayan ve çalışır bir programlılıkla yürütmen lazım.

Televizyonda bu matematikler bozulmuş. Videocu dükkanına dönmüş.

Yeni dönemde Kenan İmirzalıoğlu ya da Kıvanç Tatlıtuğ’a gidip “2 milyon lira vereyim sana, anlaşma yapalım” der misin?

- Hayır, ben hayatımda böyle bir şey yapmadım. Benim bu konudaki üstadım Faruk Bayhan’dır. Onun hiç starlık anlaşması yaptığını görmedim. Ben de kimseye böyle bir şey öğretmedim. Kanal bir gazino ya da yapım şirketi değildir. Sanatçıyla benim işim olmaz. Ben yapım şirketini tanırım, onlar benim muhatabımdır. Yaptığım işi iyi biliyorum. Reyting satın alıyorum, reyting satıyorum. Dolayısıyla sanatçı işletmek, onu memnun etmek, ona dizi yapmaya çalışmak ve ona para verip kendime bağlamak benim işim değil. Ben reyting alacağım bir yapım şirketi bulurum. Yapım şirketlerinden reyting alırım, reklam verene bu reytingleri satarım. Arasında da para kazanırım.

Bölüm başına 150 bin lira alan oyuncular var. Sen 800 bin liralık maliyet sınırı koyuyorsun. Ünlülerle çalışmayacaksın o halde. Kanal D, starların ekranı olmayacak mı?

- Tabii ki olacak. Ama starlar da makul rakamlara inecek... Bu paraları alan 8 ya da 10 isim var. Her genel müdür gibi ben de çalışmak isterim onlarla ama olmazsa da olmaz. Çünkü şöyle bir şey var; senin projen iyi ise her zaman iş yapar. Bir tane parlak oyuncuyu oynattın diye, her iş tutacak kaidesi yok.

Yeni dönemde starlar o paraları alamayacaklar mı yani?

- Amacım ünlüleri mağdur etmek değil. Onların tarafından bakarsan tamam ama bu taraftan bakınca da bu kanallar var olmalı ki onlar da yaşamlarına devam etsin. Yani bugün sana birisi, “1 milyon lira vereyim hayatın sonuna kadar çalışma” mı desin, yoksa “Ayda 50 bin lira vereyim. Hayatın boyunca bu 50 bin liraya kazan” mı? Konu bu. Algıyı doğru yönetmezsek, sanatçılar, oyuncular tarafından yanlış anlaşılabilir. Ama her bölüm yayınlandığında kanal 500 bin lira zarar etsin ama her oyuncu cebine 100 bin lira para koysun. Bu sürdürülebilir değil. Bugün ben varım, yarın başkası olur. Bir patron sonunda buraya kilit vurup gider. Sektör olmadık insanların eline geçer.

Uçankuş


Çevrimdışı ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★

 • ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
 • Kahraman Üye
 • ************
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 14697
 • Karma +153/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • اللهHAKİMİYET KAYITSIZ , ŞARTSIZ ALLAHINDIRالله
  • www.uydumturk.com
Ynt: UYDUMTÜRK FORUMUNDA GÜNÜN HABERİ
« Yanıtla #1366 : 24 Haziran 2018, 22:39:08 »


Çevrimdışı ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★

 • ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
 • Kahraman Üye
 • ************
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 14697
 • Karma +153/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • اللهHAKİMİYET KAYITSIZ , ŞARTSIZ ALLAHINDIRالله
  • www.uydumturk.com
Ynt: UYDUMTÜRK FORUMUNDA GÜNÜN HABERİ
« Yanıtla #1367 : 29 Haziran 2018, 10:48:16 »
2 yıldır ekranlarda yoktu! Kıvanç Tatlıtuğ'un yeni dizisi belli oldu!
Dünyaca ünlü dizinin yerli versiyonunda Kıvanç Tatlıtuğ'un başrol oynayacağı iddia edildi


FOX, Prison Break'in Türkiye'de bir uyarlamasını çekmek için geçtiğimiz dönemlerde yayın haklarını satın almıştı.

Gelen haberler, Michael Scofield karakterine Türk versiyonunu Kıvanç Tatlıtuğ'un hayat vereceği konusunda kendisiyle anlaşıldığını da söylüyordu. Kıvanç Tatlıtuğ'un bölüm başına talep ettiği ücret ise dudakları uçuklattı. Tatlıtuğ, kanaldan bölüm başına tam 280 bin TL talep etti.

Geçtiğimiz günlerde eşi Başak Dizer'le Cunda'da tatil yapan Kıvanç Tatlıtuğ, Yılmaz Erdoğan'ın 13 yıl aradan sonra çekmeye karar verdiği 'Organize İşler 2: Sazan Sarmalı' filminde de rol alacak.

Medyaradar
Çevrimdışı ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★

 • ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
 • Kahraman Üye
 • ************
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 14697
 • Karma +153/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • اللهHAKİMİYET KAYITSIZ , ŞARTSIZ ALLAHINDIRالله
  • www.uydumturk.com
Ynt: UYDUMTÜRK FORUMUNDA GÜNÜN HABERİ
« Yanıtla #1368 : 02 Temmuz 2018, 03:48:31 »
Medya Radar Nazar Etme!
Milliyet yazarından dizi oyuncularına kötü haber! Yüzde 30 azalacak!
Milliyet gazetesi yazarı Ali Eyüboğlu bugünkü köşesinde, dizi oyuncularının aldığı ücretlere değindi.Milliyet yazarları Ali Eyüboğlu, köşe yazısında dizi yıldızlarının ücretlerinde yüzde 30 indirim yapıldığını yazdı.

Eyüboğlu yazısında, son dönemde milyonluk dizilerin tek kazananı ünlü oyuncular olduğunu, kanallar yapımlarını yurt dışına satamadıkları için zarar ettiğini açıkladı. Ancak Kanal D ve Star TV'nin bu gidişe ‘Dur’ deyince, sektörde de işlerin değiştini yazdı.

İşte Ali Eyüboğlu'nun bugünkü yazısından o bölüm:

'Erkenci Kuş' dizisinin Etiler Develi’deki yemeğindeyiz. Masada Star TV yöneticileri; Çağatay Önal, Ayşe Durmaz, Arzu Haksun Güvenilir, yapımcı Faruk Turgut ve birçok ünlü oyuncunun menajeri var. Sohbette konu, dizi maliyetlerine geldi. Daha önce defalarca yazdığım gibi, Türkiye’de milyonluk diziler dönemi bitti. Kanalların çoğu, dizi kaşelerini 1 milyonun altına indirdi. Toplam maliyeti 800-900 milyon TL olan bir eserden, tüm oyuncu kadrosuna ödenmesi gereken para 250-300 milyon TL’ye kadar geriledi. Aklın yolu bir çünkü...
Yapımcılığın kitabını yazan  Hollywood’da bu konudaki altın kural belli: ‘Hiçbir işin cast maliyeti, toplam bütçenin yüzde 30’unu geçmemeli.’

Oysa, son yıllarda bizde dizi bütçelerinin yüzde 25-30’u sadece başrol oyuncusuna
ödeniyordu. Milyonluk dizilerden tek kazançlı çıkan oyunculardı. Kanallar ve yapımcılar, dizilerini yurt dışına satamadığında zarar eder hale gelmişti. Kanal D ve Star TV, bu gidişe ‘Dur’ deyince, sektörde de işler değişti.

Birçok dizi starının menajeri, son noktayı özetledi:

“Aynı geminin içindeyiz. O yüzden geldiğimiz noktada yapımcılarla gerçekleştirdiğimiz toplantılarda, ‘Oyuncu fiyatlarında yüzde 25-30 indirime hazırız’ dedik. Her şey gibi, yüksek kaşeli dönem bitti.”

Medyaradar


Çevrimdışı ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★

 • ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
 • Kahraman Üye
 • ************
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 14697
 • Karma +153/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • اللهHAKİMİYET KAYITSIZ , ŞARTSIZ ALLAHINDIRالله
  • www.uydumturk.com
Ynt: UYDUMTÜRK FORUMUNDA GÜNÜN HABERİ
« Yanıtla #1369 : 03 Temmuz 2018, 13:12:07 »
Star TV'den bir ilk! Hangi programın yapımı ihaleyle verildi? (Medyaradar/Özel)
Ciddi bir kemer sıkma politikası izleyen Star TV, eşine az rastlanır bir olaya imza attı.
Eser Yenerler ve Mehmet Ali Erbil gibi isimlerin sunumlarıyla daha önce Star TV ekranlarında izleyici ile buluşan Eyvah Düşüyorum’la ilgili önemli bir detay ortaya çıktı.

Medyaradar’ın ulaştığı bilgilere göre; Türkiye yayın hakları Star TV’nin elinde bulunan programı yapım işi ihale ile verildi.

Piyasadaki tüm yapım firmaları bu işi alabilmek için birbirleriyle kıyasıya yarıştı. İhaleyi en düşük fiyatı teklif eden Provizyon Medya aldı.

Provizyon Medya daha önce, Milyonluk Resim, Ekip Şahane, Her şey Burada, Rap Star, Kaybolan Çiçekler, Nilüfer Zamanı, Son Moda gibi programların da yapım işlerini üstlenmişti.

Ferit Şahenk’in sahibi olduğu STAR TV’de son dönemde ciddi bir kemer sıkma politikası olduğu biliniyor.

MEDYARADAR/ÖZEL

« Son Düzenleme: 03 Temmuz 2018, 14:07:36 Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ »
Çevrimdışı ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★

 • ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
 • Kahraman Üye
 • ************
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 14697
 • Karma +153/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • اللهHAKİMİYET KAYITSIZ , ŞARTSIZ ALLAHINDIRالله
  • www.uydumturk.com
Çevrimdışı ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★

 • ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
 • Kahraman Üye
 • ************
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 14697
 • Karma +153/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • اللهHAKİMİYET KAYITSIZ , ŞARTSIZ ALLAHINDIRالله
  • www.uydumturk.com
Ynt: UYDUMTÜRK FORUMUNDA GÜNÜN HABERİ
« Yanıtla #1371 : 12 Temmuz 2018, 14:34:36 »
Star TV'den 15 Temmuz'da Börü sürprizi!
Börü; 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde 6 bölüm art arda kaçıranlar için ekrana gelecek.Alper Çağlar/Çağlararts ile Doruk Acar/Insignia yapımcılığı ve Star ortaklığıyla hayata geçen Börü 15 Temmuz gecesinde yeniden ekrana gelecek.

Börü’nün oyuncu kadrosunda, izleyicinin DAĞ film serisinden tanıdığı pek çok isim var. Aralarında, Ahu Türkpençe, Serkan Çayoğlu, Murat Arkın, Emir Benderlioğlu, Fırat Doğruloğlu, Ahmet Pınar, Can Nergis, Armağan Oğuz, Ozan Ağaç, Bedii Akın, Gürol Tonbul, Tan Altay, Melis Hacic gibi isimlerin bulunduğu oyuncuların her biri, Polis Özel Harekat’ın en seçkin birimi, 34 50 telsiz kodlu Börü timinin üyelerine hayat verecek. Deneyimli oyuncu Mesut Akusta ise Özel Harekat’ın kurucuları arasında yer alan en önemli karakterlerden birini canlandıracak.

Polis Özel Harekat'ın en seçkin taarruz timlerinden biri olan 34 50 telsiz kodlu BÖRÜ'nün öyküsü 2014 senesi sonbaharında Diyarbakır'da başlıyor. Efkarlarıyla, kahramanlıklarıyla ve vatan uğruna perişan etmeye hazır yaşamlarıyla BÖRÜ, kendi dertlerine rağmen asla pes etmeyenlerin öyküsünü ekrana getiriyor.

Medyaradar


Çevrimdışı ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★

 • ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
 • Kahraman Üye
 • ************
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 14697
 • Karma +153/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • اللهHAKİMİYET KAYITSIZ , ŞARTSIZ ALLAHINDIRالله
  • www.uydumturk.com
« Son Düzenleme: 12 Temmuz 2018, 18:28:41 Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ »
Çevrimdışı ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★

 • ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
 • Kahraman Üye
 • ************
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 14697
 • Karma +153/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • اللهHAKİMİYET KAYITSIZ , ŞARTSIZ ALLAHINDIRالله
  • www.uydumturk.com
Çevrimdışı ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★

 • ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
 • Kahraman Üye
 • ************
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 14697
 • Karma +153/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • اللهHAKİMİYET KAYITSIZ , ŞARTSIZ ALLAHINDIRالله
  • www.uydumturk.com
Çevrimdışı ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★

 • ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
 • Kahraman Üye
 • ************
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 14697
 • Karma +153/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • اللهHAKİMİYET KAYITSIZ , ŞARTSIZ ALLAHINDIRالله
  • www.uydumturk.com
Ynt: UYDUMTÜRK FORUMUNDA GÜNÜN HABERİ
« Yanıtla #1375 : 18 Temmuz 2018, 02:23:40 »
Kadroda bomba isimler var! Türkiye'nin ilk vampir dizisinin tanıtımı yayınlandı! (Medyaradar/Özel)
Yaşamayanlar, Eylül ayında BluTV’de seyirciyle buluşacak.Türkiye’nin yıldız oyuncularından Elçin Sangu, Kerem Bürsin, Birkan Sokullu ve Selma Ergeç’in başrollerini paylaştığı BluTV’nin sıra dışı yeni vampir dizisi 'Yaşamayanlar' yayınladığı yeni tanıtımla heyecanı daha da arttırıyor.

Masum, 7 Yüz, Sıfır Bir - Bir Zamanlar Adana’da gibi, izleyicinin geleneksel televizyon kanallarında göremediği farklı projelerle Türkiye’nin en sevilen dijital televizyon platformlarından biri haline gelen BluTV, “Yaşamayanlar” isimli alışılmadık bir projeye daha imza atarak Türkiye’de yapılmış ilk vampir dizisini gerçekleştiriyor.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=5TGUIQcl9aI" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=5TGUIQcl9aI</a>


Başrollerini Elçin Sangu, Kerem Bürsin, Birkan Sokullu ve Selma Ergeç’in paylaştığı dizinin yaratıcılığını ve yönetmenliğini Eve Dönüş: Sarıkamış 1915 filminin ve BluTV Özel Yapım'ı 7YÜZ dizisinin ‘Prosedür’ bölümünün yönetmeni olan Alphan Eşeli üstleniyor. ‘Eve Dönüş: Sarıkamış 1915’ ile dünyanın dört bir yanında pek çok film festivalini gezen Eşeli, Hong Kong Asya Film Festivali’nden New Talent (Yeni Yetenek) ve Montreal Dünya Filmleri Festivali’nden de FIPRESCI ile Golden Zenith (Altın Zenith) ödüllerini kazanarak büyük uluslararası başarılara imza attı.

Çarpıcı konusuyla çok konuşulacak dizinin senaryosunu Şamil Yılmaz kaleme alıyor. Dizinin görüntü yönetmeni Tariel Meliava ise izleyicileri gizemli ve heyecan dolu dünyanın içine sürükleyecek görüntülere imza atıyor. Dizinin yapımcılığını Bubi Film, Ran Film, Braveborn ve İstanbul ‘74 üstleniyor.

Yıldız isimleri bir araya getiren “Yaşamayanlar”ın çekimleri geçtiğimiz ay tamamlandı. Eylül ayında seyirci ile buluşmaya hazırlanan ve yeni tanıtımıyla projeyi merakla bekleyen seyircinin heyecanını daha da arttıran dizisinin konusu ise şöyle;

164 yaşında genç bir vampir olan Mia (Elçin Sangu), akıl hocası Karmen’in (Selma Ergeç) önderliğinde, aklındaki planı gerçekleştirmek için İstanbul’a gelir. Amacı kendisini vampire dönüştüren Dmitry'yi (Kerem Bürsin) öldürüp yeniden insan olmaktır fakat tarihin en güçlü vampirlerinden biri olan Dmitry'yi öldürmek sandığı kadar kolay olmayacaktır. Karanlık geçmişine sırtını dönmüş olan kadim vampir Numel (Birkan Sokullu) de, bu amaç uğruna Mia ve Karmen’le ittifak kurar. Tutku ve nefreti, yaşam ve ölümsüzlüğü, iyilik ve kötülüğü birbirinden ayıran sınırların belirsizleştiği bu evrende, işler gittikçe içinden çıkılmaz bir hal alır. Ve hepsinden de önemlisi, insanlar ve vampirler arasında büyük bir savaş başlamak üzeredir. Mia'nın en büyük sınavı ise büyük savaş başladığında kimin tarafında savaşacağı sorusudur.


Medyaradar
Çevrimdışı ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★

 • ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
 • Kahraman Üye
 • ************
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 14697
 • Karma +153/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • اللهHAKİMİYET KAYITSIZ , ŞARTSIZ ALLAHINDIRالله
  • www.uydumturk.com
Çevrimdışı ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★

 • ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
 • Kahraman Üye
 • ************
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 14697
 • Karma +153/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • اللهHAKİMİYET KAYITSIZ , ŞARTSIZ ALLAHINDIRالله
  • www.uydumturk.com
Ynt: UYDUMTÜRK FORUMUNDA GÜNÜN HABERİ
« Yanıtla #1377 : 25 Temmuz 2018, 14:15:57 »
Nefes Nefese dizisi ne zaman başlıyor? Yayın tarihi belli oldu!
Star TV'nin merakla beklenen yeni aksiyon dizisi Nefes Nefese'nin yayın tarihi belli oldu.
Başrollerinde Şükrü Özyıldız, Uğur Yücel ve Melisa Şenolsun'un yer aldığı Nefes Nefese dizisi Star TV ekranlarında başlıyor. Dizinin yapımcılığını TMC Film'den Erol Avcı üstlenirken, dizinin yönetmen koltuğunda Uğur Yücel oturuyor.

NEFES NEFESE NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Senaryosunu Yabancı Damat, Canım Ailem ve Aramızda Kalsın gibi başarılı işlerin de senaristliğini yapan Selin Tunç’un yazdığı, Nefes Nefese 1 Ağustos Çarşamba 20.00'da Star TV ekranında izleyicisiyle buluşacak.


Medyaradar
Çevrimdışı ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★

 • ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
 • Kahraman Üye
 • ************
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 14697
 • Karma +153/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • اللهHAKİMİYET KAYITSIZ , ŞARTSIZ ALLAHINDIRالله
  • www.uydumturk.com
Ynt: UYDUMTÜRK FORUMUNDA GÜNÜN HABERİ
« Yanıtla #1378 : 25 Temmuz 2018, 14:19:08 »
Posta yazarı bomba anket sonuçlarını açıkladı! İşte ekran tarihinin EN dizileri!
Posta yazarı Mesut Yar, bugünkü köşesinde 'en'leri sıraladı.
Mesut Yar, bir süredir elinde bulunduğunu söylediği anket sonuçlarını bugünkü köşesinde okuyucuları ile paylaştı. İşte en iyi aile, entrika, aşk, komedi, dönem, çocuk, gençlik, polisiye, aksiyon ve uyarlama diziler...

İşte Mesut Yar'ın "Ekran tarihinin ‘EN’ dizileri" başlıklı bugünkü yazısı:

Hazır ekranlarda benzeri görülmemiş bir boşluk yaşanıyorken, bir süredir yapıp kenara koyduğum anket sonuçlarını sizinle bölüşsem mi acaba?

EN İYİ BEŞ AİLE DİZİSİ
Tüm yanıtları gelmiş geçmiş kategorisi içinde değerlendirdik. Bu sayfada sıklıkla sorduğum “sizce” ya da “ne dersiniz?” sorularına gelen yanıtlardan derlendiler. Bu zorunlu notu düştükten sonra sıralamayı da verelim. İlk beş arasında zirvede “Süper Baba” yer aldı. “Ferhunde Hanımlar” ikinci, “Bizimkiler” üçüncü, “Ekmek Teknesi” dördüncü ve “Çocuklar Duymasın” beşinci oldu.

EN İYİ BEŞ ENTRİKA DİZİSİ
Beş kıta2 yüz küsur ülkede dizilerimiz izleniyorsa bu başlıktaki entrika ekinin katkısı büyüktür. Gelmiş geçmiş en iyi beş entrika dizisi içinde zirvede “Aşk-ı Memnu” yer aldı. “Kara Melek” ikinci, “Melekler Adası” üçüncü sırada kendine yer buldu. Dördüncü sırada “Güllerin Savaşı” yer alırken beşinciliği “Fazilet Hanım ve Kızları” aldı...

EN İYİ BEŞ AŞK DİZİSİ
Aşk ekranda her daim iş yaptı. Hele ki diziler söz konusuysa. Bu kategoride birincilik “Binbir Gece”nin oldu. “Dudaktan Kalbe” ikinci sırada yer alırken, “Ihlamurlar Altında” üçüncü sırayı aldı. “Asmalı Konak” efsanesini dördüncü sırada görürken beşincilik “Bir İstanbul Masalı”nın oldu.

EN İYİ BEŞ KOMEDİ DİZİSİ
Ekranda neredeyse hiç güçlü mizah kalmadı. Ama komedi dizisi denince akla beş rakamını çok aşan sayıda isim geldi. İlk beş ise şöyle sıralandı: “Avrupa Yakası”, “Geniş Aile”, “Kardeş Payı”, “Ulan İstanbul” ve “Yalan Dünya”...

EN İYİ BEŞ DÖNEM DİZİSİ
Dönem dizilerinde çığır açan (siyah beyaz ekranı saymazsak) ilk dizi “Muhteşem Yüzyıl” oldu. İkinci sırayı birkaç sezondur fırtına gibi esen “Diriliş Ertuğrul” aldı. Üçüncü sırada daha yakın dönemi anlatan “Öyle Bir Geçer Zaman ki” yer alırken dördüncülüğe “Elveda Rumeli” oturdu. Beşincilik “Hatırla Sevgili”nin oldu...

EN İYİ BEŞ ÇOCUK DİZİSİ
Bir zamanlar o kadar çoktular ki artık yerlerinde yeller esiyor. Fantezi dünyası geniş çocuk dizileri arasında birinci sırada “Sihirli Annem” yer aldı. İkinci sırayı “Selena” alırken, üçüncülük “Acemi Cadı”nın oldu. Dördüncü sırada yer alan “Bez Bebek” ve beşinci sıraya oturan “Pulsar”ı da eklersek liste tamamlanır...

EN İYİ BEŞ GENÇLİK DİZİSİ
Yaz dizilerinin tamamı gençlik dizisi gibi. Ama unutulmayanları bir hayli az. Bu kategoride zirvede yer alan dizinin adı “Kavak Yelleri”. Hemen ardından gelen “Arka Sıradakiler”i “Güneşin Kızları” izledi. “Pis Yedili” dördüncü sırada yer alırken beşincilik “Çilek Kokusu”nda kaldı...

EN İYİ BEŞ OTANTİK DİZİ
Otantik dizilerimiz hiç bitmedi. Kimi Kapadokya’da kimi daha Doğu’da çekildi. Ama ilk sırayı “Zerda” aldı. İkinci sırada “Sen Anlat Karadeniz”, üçüncü sırada ise “Aşkın Dağlarda Gezer” yer aldı. “Fırtına” isimli Karadeniz dizisinin hemen ardından beşinci sıraya “Gurbet Kadını” oturdu...

EN İYİ BEŞ POLİSİYE DİZİ
Polisiye konusunda çok da hasat çıkaramadık. Ama çıkanlarda fena çıkmadı. Gelmiş geçmiş en iyi polisiye dizisi olarak “Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi” ilk sırayı haklı olarak elde etti. İkinci sırada yer alan “Arka Sokaklar”ı tekrarlarıyla hâlâ gündemde olan “Kanıt” izledi. “Hırsız Polis” dördüncü sıraya yerleşirken “Ufak Tefek Cinayetler” listeye son anda katıldı...

EN İYİ BEŞ AKSİYON DİZİSİ
Son 10 yılda aksiyon dizileri hayatımızda daha çok yer almaya başladı. Bu işin kapısını “Deli Yürek” araladı. “Kurtlar Vadisi” serisi ikinci sıraya yerleşirken, “İçerde” üçüncü oldu. Dördüncü sırada yer alan “Söz”ü “Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz” takip etti...

EN İYİ BEŞ UYARLAMA DİZİ
Son üç sezondur uyarlama dizi işi patladı gidiyor. En iyi uyarlama dizi “Anne” oldu. Hemen ardından gelen “Galip Derviş”i üçüncü sıraya yerleşen “Kadın” izledi. “Umutsuz Ev Kadınları” dördüncü sıraya yerleşirken beşincilik “Bizim Hikaye”de kaldı!

Medyaradar

.
Çevrimdışı ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★

 • ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
 • Kahraman Üye
 • ************
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 14697
 • Karma +153/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • اللهHAKİMİYET KAYITSIZ , ŞARTSIZ ALLAHINDIRالله
  • www.uydumturk.com
Ynt: UYDUMTÜRK FORUMUNDA GÜNÜN HABERİ
« Yanıtla #1379 : 29 Temmuz 2018, 13:50:04 »
Canan Karatay'a büyük şok! Danıştay da onadı!
“Gebelikte şeker yüklemesi testi bebeği zehirliyor” şeklindeki açıklaması nedeniyle şikayet edilen Prof. Dr. Canan Karatay’ın 15 gün süreyle meslekten men cezası, Danıştay 8. Daire tarafından onandı.
Ekranların en tanınmış diyetisyenlerinden biri olan Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay’ın “Gebelikte şeker yüklemesi testi bebeği zehirliyor” şeklindeki açıklaması nedeniyle başı dertten kurtulmuyor. Canan Karatay’ın 15 gün süreyle meslekten men cezası, Danıştay 8. Daire tarafından onandı.

TABİP ODASI CEZA VERMİŞTİ...

Üç yıl önce bu sözlerden sonra harekete geçen Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği, 5 Ocak 2015’te Karatay’ı İstanbul Tabip Odası’na şikayet etmiş, yapılan soruşturma sonunda 6 Ekim 2015’te Karatay’ın “15 gün meslekten alıkoyma cezasıyla cezalandırılması”na karar vermişti. Karatay, bu karara itiraz etmiş, ama sonuç alamamıştı. Bunun üzerine Karatay, kararının iptali istemiyle 8 Ağustos 2016’da Ankara 12. İdare Mahkemesi’ne iptal davası açmış ancak mahkeme 21 Nisan 2017 tarihli disiplin işleminin iptali istemli davanın reddine karar verip “Disiplin cezası yerindedir” denilmişti.

İSTİNAFTAN SONRA DANIŞTAY DA ONADI...

Karatay’ın avukatı bu kez yerel mahkeme kararının iptali için Ankara Bölge İdare Mahkemesi 12. İdari Dava Dairesi’nde istinaf yoluna başvurmuş, ancak buradan da istediği sonuç çıkmamıştı. Karatay, bu kez Bölge İdare Mahkemesi’nin kararını 19 Mart’ta temyize götürmüştü. Ancak Karatay’ın bu girişimi de sonuç vermedi. 7 Haziran tarihinde verildiği ortaya çıkan mahkeme kararında, “Ankara Bölge İdare Mahkemesi 12. İdari Dava Dairesi’nin 19/03/2018 tarih kararı ile temyiz isteminin reddine ilişkin verilen kararda hukuka aykırılık görülmemiştir” ifadelerine yer verildi.

SAĞLIK BAKANLIĞI "DİSİPLİN İŞLEMİ UYGULANSIN" DEDİ...

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden, 19 Haziran tarihinde İstanbul Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü’ne gönderilen yazıyla da Prof. Dr. Karatay’a disiplin işleminin uygulanmasının istendiği bilgisine ulaşıldı. Kadıköy İlçe Sağlık Müdürlüğü’nden 26 Haziran tarihinde Prof. Dr. Karatay’ın çalıştığı özel sağlık kurumuna gönderilen yazıda ise, personel çalışma belgesinin aslının iadesinin talep edildiği ortaya çıktı.

KESİN HÜKÜM...

Kararın ardından şikayetçi Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği’nin avukatı Tahir Yahya İlhan şöyle dedi: “Prof.Dr. Karatay’ın 15 gün süreyle meslekten men edilmesi yönündeki işlem nihai olarak onanmıştır. Danıştay 8. Daire’nin verdiği karar, 15 günlük disiplin cezasının onanmış olduğuna ilişkin kesin hükümdür.  Hekimlerce gösteri mahiyetinde ve insanları allak bullak eden, bilimsel dayanaktan yoksun açıklamalar yapılmasını doğru bulmuyoruz.”

Medyaradar
 


* SON İLETİLER/KONULAR

topic İZMİR'İN YENİ TELEVİZYON KANALI TV 35 YAKINDA YAYINDA!
[TÜRKSAT 2A,3A,4A,4B - 42.0° E / 50.0° HAKKINDA BİLGİLER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
Dün, 23:21:54
topic NECATİ ŞAŞMAZ GERİ DÖNÜYOR!YENİ DİZİSİNİN ADI NÖBET!
[TÜRKİYE'DEKİ TELEVİZYON KANALLARI İLE İLGİLİ GELİŞMELER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
Dün, 22:53:47
topic KANAL D VE CNN TÜRK'ÜN YAYIN AKIŞI İLE İLGİLİ HABERLER
[TÜRKİYE'DEKİ TELEVİZYON KANALLARI İLE İLGİLİ GELİŞMELER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
Dün, 22:50:19
topic WHATSAPP HAKKINDA GÜNCEL HABERLER
[FAYDALI BİLGİLER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
Dün, 22:34:25
topic FLYSAT'TAN GÜNCEL HABERLER
[FLYSAT'TAN HABERLER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
Dün, 22:24:49
topic ╚► TV'DE SPOR EKRANI
[TV'DE SPOR EKRANI- SPOR KANALLARININ YAYIN AKIŞI İLE İLGİLİ GÜNCEL HABERLER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
Dün, 01:09:30
topic TÜRKSAT UYDUSUNDAKİ RADYO VE TV KANALLARIYLA İLGİLİ GÜNCEL KONU,SORU VE YORUMLAR
[TÜRKSAT 2A,3A,4A,4B - 42.0° E / 50.0° HAKKINDA BİLGİLER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
Dün, 01:03:33
topic TV8'İN YAYIN AKIŞI İLE İLGİLİ HABERLER
[TÜRKİYE'DEKİ TELEVİZYON KANALLARI İLE İLGİLİ GELİŞMELER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
20 Şubat 2019, 19:12:40
topic KANAL ANTALYA, TÜRKSAT'TA YAYINDA!
[TÜRKSAT 2A,3A,4A,4B - 42.0° E / 50.0° HAKKINDA BİLGİLER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
19 Şubat 2019, 23:37:47
topic TÜRKSAT'TAN GÜNCEL GELİŞMELER
[TÜRKSAT 2A,3A,4A,4B - 42.0° E / 50.0° HAKKINDA BİLGİLER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
19 Şubat 2019, 23:37:11
topic KIVANÇ TATLITUĞ'DAN YENİ DİZİ!ÇARPIŞMA!
[TÜRKİYE'DEKİ TELEVİZYON KANALLARI İLE İLGİLİ GELİŞMELER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
19 Şubat 2019, 13:12:42
topic KIRIKKALE WEB TV YAYINDA!
[YERLİ VE YABANCI YAYIN YAPAN İP TV KANALLARI]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
19 Şubat 2019, 01:12:41
topic RTÜK'TEN GÜNCEL HABERLER / KANALLARA VERİLEN CEZALAR!
[FAYDALI BİLGİLER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
18 Şubat 2019, 15:28:36
topic NETFLİX HAKKINDA GÜNCEL HABERLER VE GÜNCEL GELİŞMELER
[YERLİ VE YABANCI YAYIN YAPAN İP TV KANALLARI]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
16 Şubat 2019, 15:52:17
topic ULUSAL KANAL'IN YAYIN AKIŞI İLE İLGİLİ HABERLER
[TÜRKİYE'DEKİ TELEVİZYON KANALLARI İLE İLGİLİ GELİŞMELER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
16 Şubat 2019, 15:46:59
topic AZERSAT VE AFRİCASAT-1A 46° E GÜNCEL GELİŞMELER
[AZERSAT AZERSPACE VE AFRİCASAT-1A 46° E HAKKINDA BİLGİLER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
16 Şubat 2019, 14:55:24
topic TRT KANALLARININ YAYIN AKIŞI İLE İLGİLİ GÜNCEL HABERLER
[TÜRKİYE'DEKİ TELEVİZYON KANALLARI İLE İLGİLİ GELİŞMELER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
15 Şubat 2019, 12:58:17
topic GALATASARAY TV VE RADYO HAKKINDAKİ GÜNCEL HABERLER
[TV'DE SPOR EKRANI- SPOR KANALLARININ YAYIN AKIŞI İLE İLGİLİ GÜNCEL HABERLER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
15 Şubat 2019, 12:55:00
topic YENİ BİR TELEVİZYON KANALI GELİYOR! METEOROLOJİ TV!
[TÜRKİYE'DEKİ TELEVİZYON KANALLARI İLE İLGİLİ GELİŞMELER]
Hakan_
14 Şubat 2019, 22:08:24
topic TRT TÜRK,YAYIN HAYATINA YENİDEN BAŞLADI!
[TÜRKİYE'DEKİ TELEVİZYON KANALLARI İLE İLGİLİ GELİŞMELER]
Hakan_
14 Şubat 2019, 22:01:21