28 Ocak 2020, 01:12:34

* REKLAM ALANI

Gönderen Konu: RTÜK'TEN GÜNCEL HABERLER / KANALLARA VERİLEN CEZALAR!  (Okunma sayısı 79237 defa)

Çevrimiçi ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★

 • ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
 • Kahraman Üye
 • **********
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 16503
 • Karma +156/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • اللهHAKİMİYET KAYITSIZ , ŞARTSIZ ALLAHINDIRالله
  • www.uydumturk.com
Ynt: RTÜK'TEN GÜNCEL HABERLER / KANALLARA VERİLEN CEZALAR!
« Yanıtla #300 : 11 Nisan 2019, 23:26:28 »
Facebook Facebook'da Paylas Twitter Twitter'da Paylas

RTÜK'TEN İSLAM'I AŞAĞILAYAN İFADELERE CEZA!RTÜK, dini inançları ve milleti aşağılayan ifadelere programlarında yer verdiği için Ulusal 1 ve RS FM'e idari para cezası uyguladı.
AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun (RTÜK), dün gerçekleştirilen toplantısında, anayasal bir hak olan inanç özgürlüğüne karşı yayın yapan kanallar, bölücü ifadelere programında yer verenler, sağlık çalışanlarına şiddet içeriği olan diziler mercek altına alındı.

Üst Kurul, Ulusal 1 kanalında yayınlanan "Nasıl Yani?" isimli tartışma programında, programın sunucusu Gülgün Feyman ve konukların kullandığı "Bunlar, camilerden başlayarak halkı, çocukları dini eğitime sokarak kul yetiştirmeye çalışıyorlar, teknolojiyi safsata bilimiyle mi üretecekler, din bilgisiyle mi üretecekler?" ifadelerini eleştiri sınırları ötesinde İslam'ı aşağılayan, inanan insanları küçük düşüren, toplumda ayrımcılık yaratan sözler olarak değerlendirerek, Ulusal 1 kanalına idari para cezası uyguladı.

RTÜK, RS FM İstanbul radyosunda, program esnasında sunucunun "2019 bütçesinde 5 fen lisesi, 151 Anadolu lisesi, 160 küsur da imam hatip lisesi yapılması için planlama var" sözlerine karşılık, program konuğu Prof. Dr. Celal Şengör'ün "Efendim bakın bunu yapan millet deprem tarafından ezilmeye müstahak" ifadelerini yasaya aykırı buldu.

Üst Kurul, bahsi geçen ifadelerin insan onurunu ayaklar altına aldığını değerlendirerek, bu sözleri yayınlayan RS FM'e idari para cezası verilmesini kararlaştırdı.

Dizi filmlerde ahlak dışı ilişkilere geçit yok

FOX Life kanalında yayınlanan "9-1-1" isimli diziyi de inceleyen Üst Kurul, dizide yaşlı bir erkek çiftin uygunsuz görüntülerinin, toplumun milli ve manevi değerlerine, genel ahlaka, ailenin korunması ilkesine aykırı olduğu kanaatine vardı. RTÜK, eşcinsel birliktelikleri olağan gösteren "9-1-1" dizisini yayınlayan FOX Life'a 3 kez program durdurma cezası uyguladı.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA YÖNELİK ŞİDDET AFFEDİLMEDİ

RTÜK, Kanal D'de yayınlandığı tarihten bu yana 10 bini aşkın şikayet alan "Zalim İstanbul" dizisinin, Sağlık Bakanlığı ve Türk Tabipleri Birliği'nin de başvurusuyla yayın içeriklerini inceledi.

 

Üst Kurul, dizide sağlıkta şiddetin olağan gösterilerek hekimlere yönelik tehdit içeren ifadelere yer verilmesi ve şiddeti özendiren sahnelerin 6112 sayılı yasaya aykırı olduğu kanaatine vararak, Kanal D'ye idari para cezası uyguladı.

YAYINLARDA BÖLÜCÜ İFADELERE ÜST SINIRDAN CEZA

"Tele 1"de canlı yayınlanan HDP Grup Toplantısında sarf edilen "Kürdistan" ifadesini inceleyen Üst Kurul, kanala üst sınırdan idari para cezası verdi.

Üst Kurul, HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli'nin TBMM'deki Grup Toplantısında, "Kürdistan'da kazanacağız, batıda da AKP ve MHP'ye kaybettireceğiz" ifadelerini kullanarak, Türkiye'yi doğu ve batı olarak ikiye bölerek ülkenin doğusunu "Kürdistan" olarak nitelendirdiği sözlerini inceledi.

Sözlerin, 6112 sayılı yasanın 8. maddesinin a bendinde yer alan "Yayın hizmetleri, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin varlık ve bağımsızlığına, Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne, Atatürk ilke ve inkılaplarına aykırı olamaz" hükmünü ihlal ettiği gerekçesiyle, Tele 1 kanalına üst sınırdan idari para cezası verildi.

Uçankuş
Çevrimdışı ADMİN KARTAL DEMİR

 • Kahraman Üye
 • **********
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 13774
 • Karma +106/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • UYDUMTÜRK, TARAFSIZ, BAĞIMSIZ VE İLKELİ!
  • UYDUMTÜRK, UYDU VE MEDYA HABER FORUMU
Ynt: RTÜK'TEN GÜNCEL HABERLER / KANALLARA VERİLEN CEZALAR!
« Yanıtla #301 : 08 Mayıs 2019, 10:30:46 »

RTÜK'ten Yayın Yasakları İçin Yeni Uygulama

Radyo ve Televizyon Üst Kurulunca yayın yasaklarının içeriği hakkında medya hizmet sağlayıcı kuruluşların bilgilendirilmesi amacıyla hazırlanan içerik sorgulama modülü kullanıma açılacak.
RTÜK'ün internet sitesinde medya hizmet sağlayıcılara yönelik duyuruya yer verildi.

Buna göre, Üst Kurulun internet sitesinde duyurulan yayın yasaklarının içeriği hakkında medya hizmet sağlayıcı kuruluşların bilgilendirilmesi amacıyla hazırlanan içerik sorgulama modülü kullanıma açılacak.

Medya hizmet sağlayıcı kuruluşlar, vergi numarası ve şifreleriyle sorgulama modülüne giriş yapabilecek.

Bu kuruluşların yazılı olarak Üst Kurula başvurmaları halinde, sorgulama modülüne giriş yapabilmek için kullanacakları şifre, başvuru dilekçesinde bildirilen elektronik posta adresine gönderilecek.


Medya Radar
« Son Düzenleme: 09 Mayıs 2019, 00:06:03 Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ »


Çevrimiçi ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★

 • ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
 • Kahraman Üye
 • **********
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 16503
 • Karma +156/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • اللهHAKİMİYET KAYITSIZ , ŞARTSIZ ALLAHINDIRالله
  • www.uydumturk.com
Ynt: RTÜK'TEN GÜNCEL HABERLER / KANALLARA VERİLEN CEZALAR!
« Yanıtla #302 : 26 Mayıs 2019, 14:05:44 »
Mansur Yavaş görevden aldı! RTÜK'e daire başkanı olarak atandı!
RTÜK Başkanlığı, yeni atamaların yanı sıra dikkat çeken “görevden alma” kararlarına da imza atıyor.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanlığı, aralarında MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin özel kalem müdürünün eşi ve Mansur Yavaş’ın görevden aldığı eski Ankara Büyükşehir Belediyesi bürokratının da bulunduğu bazı isimleri çeşitli başkanlıklara atadı.

RTÜK’ün atamalarından ilki, Devlet Bahçeli’nin Özel Kalem Müdürü Murat Çeliker’in eşi Fatma Çeliker’in görevlendirilmesi oldu. Karara göre Fatma Çeliker, RTÜK Strateji Dairesi Başkanı oldu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’ın göreve gelmesinin ardından Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı görevinden alınan Orhan Özdemir de RTÜK’te daire başkanı oldu. Görevine son verildikten sonra Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin AKP Başkanvekili Fatih Ünal’ın, “Evine ekmek götürmenin peşinde olan çalışanın ‘mübarek günlerde’ işine son verilmesi bizi derinden üzmüştür” dediği Özdemir, RTÜK İzin ve Tahsisler Dairesi Başkanlığı’na atandı.

Birgün'den Hüseyin Şimşek'in aktardığına göre, RTÜK’ün bazı muhalif üyelerinin, “Kurumda başkanlık görevlerine atanabilecek uzun yıllardır görev yapmış 30 personel var” uyarısına karşın yapılan üçüncü dışarıdan atama Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı’na oldu. Ulaştırma Bakanlığı’nda görev yapan Olcay Çiçeklitaş, RTÜK Bilgi Teknolojileri Daire Başkanı oldu.

YARDIMCILAR GÖNDERİLİYOR

RTÜK Başkanlığı, yeni atamaların yanı sıra dikkat çeken “görevden alma” kararlarına da imza atıyor. İlk olarak RTÜK Üst Kurulu Başkan Yardımcısı Hikmet İnce’nin geçtiğimiz günlerde görevden alındığı bildirildi. Bir diğer Üst Kurul Başkan Yardımcısı İlker Ilgın’ın da bu görevden alınarak başka bir dairede görevlendirileceği ifade edildi.

Medyaradar


« Son Düzenleme: 26 Mayıs 2019, 14:09:50 Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ »Çevrimiçi ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★

 • ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
 • Kahraman Üye
 • **********
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 16503
 • Karma +156/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • اللهHAKİMİYET KAYITSIZ , ŞARTSIZ ALLAHINDIRالله
  • www.uydumturk.com
Ynt: RTÜK'TEN GÜNCEL HABERLER / KANALLARA VERİLEN CEZALAR!
« Yanıtla #303 : 09 Haziran 2019, 16:03:16 »
Küçük çocuktan RTÜK'e şikayet: Babam anneme aynısını yapamasın!
Radyo ve Televizyon Üst Kuruluna (RTÜK), geçen yıl vatandaşlardan ulaşan şikayetlerin büyük bölümü dizi filmler ile ilgili oldu.RTÜK İletişim Hattı'na ulaşan bir çocuk şikayetinde, "Annemle ben şu an babamdan kaçıyoruz. Lütfen diziyi bitirin. Kaç gündür size şikayet etmeye kalktım. Her seferinde beni dövdü. Lütfen bitsin de babam anneme aynısını yapamasın." ifadelerini kullandı.

RTÜK Kamuoyu, Yayın Araştırmaları ve Ölçme Dairesi Başkanlığınca hazırlanan 2018'e ait Vatandaş Bildirimleri Yıllık Raporu açıklandı.

AA muhabirinin rapordan derlediği bilgilere göre geçen yıl 124 bin 234 kişi, çeşitli kanallar üzerinden Üst Kurula şikayetlerini ulaştırdı. Ağırlıklı olarak RTÜK İletişim Merkezine yapılan bildirimlerin 123 bin 409'u televizyon, 825'i ise radyo yayınlarına yönelik gerçekleşti.

 Vatandaşlar, en çok 48 bin bildirimle dizi filmleri şikayet etti. Dizi filmlere yönelik şikayetlerin ortak noktası, "şiddet içerikli ve yasadışı eylemlerin yansıtıldığı sahnelerin, özellikle çocuklara ve gençlere olumsuz örnek olduğu, benzer eylemlere teşvik ettiği, bu durumun da toplumun hukuka güvenini sarsılabileceği" görüşü oldu.

RTÜK İletişim Hattı'na ulaşan bir çocuğun şikayet ise dikkat çekici bulundu.

Çocuk, yaptığı şikayet başvurusunda, babasının bir dizideki karısını döven karaktere çok benzediğini belirterek, "Annemle ben şu an babamdan kaçıyoruz. Lütfen diziyi bitirin. Kaç gündür size şikayet etmeye kalktım. Her seferinde beni dövdü. Lütfen bitsin de babam anneme aynısını yapamasın." ifadelerini kullandı.

RTÜK, 2018'de küçük çoçuğun şikayet ettiği dizinin de arasında bulunduğu en çok şikayet alan dizi filmlere 6 kez idari para cezası, bir kez de program durdurma cezası müeyyidesi uyguladı.


 

 

 RTÜK İletişim Hattı'na ulaşan bir çocuk şikayetinde, "Annemle ben şu an babamdan kaçıyoruz. Lütfen diziyi bitirin. Kaç gündür size şikayet etmeye kalktım. Her seferinde beni dövdü. Lütfen bitsin de babam anneme aynısını yapamasın." ifadelerini kullandı.

RTÜK Kamuoyu, Yayın Araştırmaları ve Ölçme Dairesi Başkanlığınca hazırlanan 2018'e ait Vatandaş Bildirimleri Yıllık Raporu açıklandı.

AA muhabirinin rapordan derlediği bilgilere göre geçen yıl 124 bin 234 kişi, çeşitli kanallar üzerinden Üst Kurula şikayetlerini ulaştırdı. Ağırlıklı olarak RTÜK İletişim Merkezine yapılan bildirimlerin 123 bin 409'u televizyon, 825'i ise radyo yayınlarına yönelik gerçekleşti.

 Vatandaşlar, en çok 48 bin bildirimle dizi filmleri şikayet etti. Dizi filmlere yönelik şikayetlerin ortak noktası, "şiddet içerikli ve yasadışı eylemlerin yansıtıldığı sahnelerin, özellikle çocuklara ve gençlere olumsuz örnek olduğu, benzer eylemlere teşvik ettiği, bu durumun da toplumun hukuka güvenini sarsılabileceği" görüşü oldu.

RTÜK İletişim Hattı'na ulaşan bir çocuğun şikayet ise dikkat çekici bulundu.

Çocuk, yaptığı şikayet başvurusunda, babasının bir dizideki karısını döven karaktere çok benzediğini belirterek, "Annemle ben şu an babamdan kaçıyoruz. Lütfen diziyi bitirin. Kaç gündür size şikayet etmeye kalktım. Her seferinde beni dövdü. Lütfen bitsin de babam anneme aynısını yapamasın." ifadelerini kullandı.

RTÜK, 2018'de küçük çoçuğun şikayet ettiği dizinin de arasında bulunduğu en çok şikayet alan dizi filmlere 6 kez idari para cezası, bir kez de program durdurma cezası müeyyidesi uyguladı.

Dizilerden sonra en çok sohbet programları tepki aldı

Vatandaşların RTÜK'e en çok şikayet ettikleri arasında ikinci sırayı sohbet programları aldı. Üst Kurula bu tür programlara ilişkin 17 bin 782 bildirim ulaştı.

En fazla "Adnan Oktar ile Sohbetler" şikayet edilirken, ilgili kanalın yayınları RTÜK kararıyla durduruldu.

Tele-alışveriş konusunda RTÜK'e yaklaşık 12 bin şikayet ulaştı. Bu bildirimler içerisinde ilk sırada yüzde 44,3 oranıyla cinsel ürün reklamları yer alırken, bunu bitkisel ürünler ve telefon satışı yapılan tele-alışveriş yayınları takip etti.

RTÜK, vatandaşların haklarını korumak ve dolandırılmalarını önlemek amacıyla geçen yıl reklam süresi kullanımına 154 kez, tele-alışveriş yayınlarına da 115 kez müeyyide uyguladı.

Üst Kurula ulaşan şikayetlerde dördüncü sırayı beceri ve direnç yarışmaları, beşinci sırayı ise haber bültenleri aldı.

Bildirimde bulunanların yüzde 67'si erkek

RTÜK’e bildirimde bulunanların yüzde 67'sini erkekler, yüzde 11,6'sını memurlar, yüzde 34,7'sini ise üniversite mezunları oluşturdu.

En çok bildirim, 26-30 yaş grubundaki vatandaşlar tarafından yapılırken, en fazla şikayet yüzde 27,8 ile İstanbul'dan geldi.


Şikayetler bir önceki yıla göre azaldı

Üst Kurula gelen bildirimlerde geçen yıl bir önceki yıla göre düşüş yaşandı. Bu azalış, 2017'nin ocak-haziran döneminde yayında olan ve çok sayıda şikayet alan evlilik programlarının 2018'de yayınlanmamasından kaynaklandı.

Program türlerinin ortalama share değerleri, 2018'de 2017'ye göre reality show program türünde azalma, haberler, beceri ve direnç yarışmaları program türlerinde artış olduğunu ortaya koydu.

"Her bildirim bizim için çok değerli"

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, yayınlar konusunda duyarlılık göstererek Üst Kurula bildirim yapan vatandaşlara teşekkür etti.

İzleyicilerin kendilerine ışık olduğunu vurgulayan Şahin, "Düzenleme ve denetleme faaliyetlerimizi yaparken aziz milletimizin ne düşündüğü bizler için çok önemli. Gerek RTÜK iletişim Merkezi gerekse CİMER ve başka mecralardan bizlere ulaşan halkımızın sesine kulak veriyoruz. Her bir bildirim bizim için çok değerli. Bütün şikayetleri tek tek ele alıyor ve gerekeni yapıyoruz." dedi.


Üst Kurul ile iletişim kuran vatandaşların çağrılarının karşılıksız kalmadığının bilinmesini isteyen Şahin, şunları söyledi:

RTÜK Başkanı olarak göreve geldikten sonra açık kapı iletişim anlayışını hayata geçirdik. Sosyal ağlardan, telefonla iletişim merkezimizden ve bizzat Bilkent’teki hizmet binamıza gelerek bizlere ulaşabilirler. Kapımız aziz milletimize her daim açık.

MedyaradarÇevrimdışı ADMİN KARTAL DEMİR

 • Kahraman Üye
 • **********
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 13774
 • Karma +106/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • UYDUMTÜRK, TARAFSIZ, BAĞIMSIZ VE İLKELİ!
  • UYDUMTÜRK, UYDU VE MEDYA HABER FORUMU
Ynt: RTÜK'TEN GÜNCEL HABERLER / KANALLARA VERİLEN CEZALAR!
« Yanıtla #304 : 21 Haziran 2019, 20:30:06 »

RTÜK'TEN TV'LERE SEÇİM UYARISI

RTÜK, 23 Haziran Pazar günkü İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Yenileme Seçimleri'ne ilişkin medya hizmet sağlayıcılarına yönelik duyuru yayımladı.
Radyo ve Televizyon Üst Kurulunca (RTÜK), İstanbul'daki yenileme seçimlerine ilişkin, bu gece yarısından 23 Haziran Pazar günü Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından açıklanacak saate kadar televizyon ve radyolarla her türlü yayın organlarınca siyasi reklam, seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılmasının yayın yasağı kapsamında olduğu bildirildi.
Yenileme seçimlerinde uygulanacak seçim takviminin, Yüksek Seçim Kurulunca belirlenerek ilan edildiği belirtilen açıklamada, kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi ve iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla herhangi bir siyasi parti ya da adayın lehine veya aleyhine vatandaşın oyunu etkileyebilecek şekilde yayın yapılmasının seçim yasakları kapsamında olduğu vurgulandı.
Oy verme gününden önceki son 24 saatte (bu gece yarısından itibaren) herhangi bir partinin ya da adayın siyasi reklamının da yayınlanmayacağı ifade edilen duyuruda, şunlar kaydedildi:
"22 Haziran Cumartesi saat 18.00'de seçim propagandaları sona erecektir. Yukarıda da açıklandığı üzere yayın yasakları, 22 Haziran Cumartesi saat 00.00’dan itibaren başlayıp oy verme günü olan 23 Haziran 2019 Pazar günü Yüksek Seçim Kurulu tarafından açıklanacak saate kadar sürecektir. Bu süre zarfında televizyon ve radyolar ile her türlü yayın organları tarafından siyasi reklam, seçim ve seçim sonuçları ile ilgili haber, tahmin ve yorum yapılması, yayın yasağı kapsamındadır.
Ayrıca yenilenmesine karar verilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin sonuçlarına ilişkin yayınların, bütün medya hizmet sağlayıcılar tarafından Yüksek Seçim Kurulunun belirlemiş olduğu seçim sonuçlarının yayınlanabileceği saatlere uygun olarak yapılması, seçim sürecinin sağlıklı şekilde yürütülmesi açısından çok büyük önem arz etmektedir."


Medya Radar
« Son Düzenleme: 01 Temmuz 2019, 23:40:55 Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ »


Çevrimdışı ADMİN KARTAL DEMİR

 • Kahraman Üye
 • **********
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 13774
 • Karma +106/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • UYDUMTÜRK, TARAFSIZ, BAĞIMSIZ VE İLKELİ!
  • UYDUMTÜRK, UYDU VE MEDYA HABER FORUMU
Ynt: RTÜK'TEN GÜNCEL HABERLER / KANALLARA VERİLEN CEZALAR!
« Yanıtla #305 : 01 Temmuz 2019, 21:33:55 »

Veriler Açıklandı! İşte En Çok Şikayet Alan Televizyon Kanalı!

CHP’li Tanal, RTÜK’ün 2017 verileri incelendiğinde ATV’deki “Kırgın Çiçekler” dizisinin, 1864 bildirimle en çok şikayet alan dizi filmlerden biri olduğunu aktardı.

RTÜK’ün bağlı olduğu Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması talebiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi veren CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, vatandaşların “Şiddete teşvik”, “Genel ahlak”, “Manevi değerler ve ailenin korunması ilkesine aykırılık” gibi gerekçelerle RTÜK’e en çok şikayet ettiği dizi filmlerin, iktidara yakınlığıyla bilinen ATV’de yayınlandığına dikkat çekti.

REKOR "SEN ANLAT KARADENİZ’DE"

CHP’li Tanal, RTÜK’ün 2017 verileri incelendiğinde ATV’deki “Kırgın Çiçekler” dizisinin, 1864 bildirimle en çok şikayet alan dizi filmlerden biri olduğunu aktardı. Yine RTÜK’ün Mart 2018 verilerine bakıldığında da “Sen Anlat Karadeniz”dizisinin, ayın en çok şikayet alan yayını olduğunu kaydetti. Tanal, ATV’nin bu dizisinin de sadece Mart 2018’de 1052 adet bildirimle şikayet edildiğini anlattı.

İZLEYİCİ: KANIM DONDU!

Tanal, İzleyicilerden birinin, ATV’nin “Sen Anlat Karadeniz” dizisini, “Dizideki şiddet sahnesini izlerken kanım dondu. Babam da annemi ve bizleri döverdi. Benzer sahne canımı yaktı. Kötü örnek teşkil ediyor. Lütfen dizilerimizden şiddet sahnelerini çıkaralım” sözleriyle RTÜK’e şikayet ettiğini belirtti.

BU NE YAMAN ÇELİŞKİ

Soru önergesinde, yıllardır muhafazakar söylemlerle oy toplayan AKP’nin çelişkisini dile getiren Tanal, “Muhafazakar söylemlerle toplumun önüne çıkan, her fırsatta ailenin korunmasından bahseden AK Parti’ye yakın bir televizyon kanalında ‘kötü örnek teşkil ettiği’ gerekçesiyle şikayet edilen dizi filmlerin yayınlanması çelişki değil midir?” diye sordu.

ATV’Yİ KİM KORUYOR!

Vatandaşların şikayet bombardımanına tuttuğu ATV’nin korunduğuna işaret eten CHP’li Mahmut Tanal, “Yayınları, programları yoğun şikayet alan ATV’ye en son hangi tarihte ceza verilmiştir? Yayın ilkelerini ihlal etmekle suçlanan ATV kim ya da kimler tarafından korunmaktadır? Eğer ortada bir ihlal söz konusuysa ATV’ye neden ceza verilmemektedir?” sorularını yöneltti.


Medya Radar
« Son Düzenleme: 01 Temmuz 2019, 23:41:21 Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ »


Çevrimdışı ADMİN KARTAL DEMİR

 • Kahraman Üye
 • **********
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 13774
 • Karma +106/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • UYDUMTÜRK, TARAFSIZ, BAĞIMSIZ VE İLKELİ!
  • UYDUMTÜRK, UYDU VE MEDYA HABER FORUMU
Ynt: RTÜK'TEN GÜNCEL HABERLER / KANALLARA VERİLEN CEZALAR!
« Yanıtla #306 : 10 Temmuz 2019, 20:14:32 »

SİYASİ PARTİLERİN RTÜK ADAYLARI BELLİ OLDU!

RTÜK’te boşalacak üç üyelik için partilerin göstereceği adaylar belli oldu.
CHP RTÜK üyeliği için adaylarını belirledi. Gazeteci Faruk Bildirici ve halihazırda CHP’nin RTÜK üyesi olan İlhan Taşçı aday gösterilen iki isim oldu.

Faruk Bildirici, CHP’nin RTÜK’teki üyesi İsmet Özdal Demirdöğen’in yerine aday gösterildi. RTÜK adayları için Meclis Genel Kurulu’nda oylama yapılacak.

Bildirici, Hürriyet gazetesinin 27 yıl boyunca okur temsilciliğini (ombudsman) yaptı. Bildirici’nin işine 4 Mart 2019’da son verilmişti. Bunun ardından Bildirici, yazılarını kendi sitesinde yayınlamaya devam etti. İlhan Taşçı ise CHP’nin mevcut RTÜK üyesi olarak görevini sürdürüyordu. Taşçı bir kez daha CHP tarafından RTÜK adayı olarak gösterildi.

Edinilen bilgiye göre AK Parti kontenjanından mevcut üye Nurullah Öztürk yeniden aday gösterilecek. 2 yıl aradan sonra RTÜK’e üye gönderecek olan HDP ise Genel Başkan Yardımcısı Ali Ürküt’ü aday olarak belirledi.


Medya Radar
« Son Düzenleme: 10 Temmuz 2019, 22:32:45 Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ »


Çevrimdışı ADMİN KARTAL DEMİR

 • Kahraman Üye
 • **********
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 13774
 • Karma +106/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • UYDUMTÜRK, TARAFSIZ, BAĞIMSIZ VE İLKELİ!
  • UYDUMTÜRK, UYDU VE MEDYA HABER FORUMU
Ynt: RTÜK'TEN GÜNCEL HABERLER / KANALLARA VERİLEN CEZALAR!
« Yanıtla #307 : 12 Temmuz 2019, 12:14:00 »

RTÜK'ÜN, 3 YENİ ÜYESİ BELLİ OLDU?

TBMM Genel Kurulunda yapılan oylamada, RTÜK üyeliğine, AK Parti kontenjanından Nurullah Öztürk, CHP kontenjanından Faruk Bildirici, HDP kontenjanından Ali Ürküt seçildi.
 
TBMM Genel Kurulunda yapılan oylamada, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyeliğine, AK Partikontenjanından Nurullah Öztürk, CHP kontenjanından Faruk Bildirici, HDP kontenjanından Ali Ürküt seçildi.

TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığında toplanan Genel Kurulda, RTÜK'te boşalan 3 üyelik için seçim yapıldı.

AK Parti Yunüs Emre Kars ile Nurullah Öztürk'ü, CHP Şafak Akça ve Faruk Bildirici'yi, HDP ise Mehmet Mahsum Akgündüz, Ali Ürküt'ü aday gösterdi.

3 YENİ İSİM BELLİ OLDU!

Genel Kurulda yapılan gizli oylamada, AK Parti kontenjanından Yunüs Emre Kars 17, Nurullah Öztürk 305 oy, CHP kontenjanından Şafak Akça 8, Faruk Bildirici 283 oy, HDP kontenjanından Mehmet Mahsum Akgündüz 6, Ali Ürküt 278 oy aldı.

Bu sonuçla Nurullah Öztürk, Faruk Bildirici ve Ali Ürküt RTÜK'ün yeni üyeleri oldu.

 


Medya Radar
« Son Düzenleme: 12 Temmuz 2019, 20:47:50 Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ »


Çevrimiçi ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★

 • ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
 • Kahraman Üye
 • **********
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 16503
 • Karma +156/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • اللهHAKİMİYET KAYITSIZ , ŞARTSIZ ALLAHINDIRالله
  • www.uydumturk.com
Ynt: RTÜK'TEN GÜNCEL HABERLER / KANALLARA VERİLEN CEZALAR!
« Yanıtla #308 : 20 Temmuz 2019, 22:08:04 »
RTÜK üyeliğine seçilen Faruk Bildirici’den, kurumun yönetici ve çalışanlarına e-posta!
RTÜK üyeliğine seçilen Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, RTÜK yönetici ve çalışanlarına e-posta yoluyla “başlama mesajı” gönderdi.
Bildirici mesajında “Demokrasiyi, laikliği, medya özgürlüğünü, ifade ve düşünce özgürlüğünü, halkın haber alma hakkını ve editoryal bağımsızlığı savunmaya devam edeceğim” ifadesini kullandı.

Evrensel’de yer alan habere göre; RTÜK’ün siyasi iktidarın kontrolünden uzak olmasının zorunlu olduğunun altını çizen Bildirici, “RTÜK’ün yasada belirtilen ‘yayın hizmetlerinin düzenlenmesi ve denetlenmesi, ifade ve haber alma özgürlüğünün sağlanması’ görevi, önce kendisinin özgür, özerk ve tarafsız davranabilmesini gerektirir” dedi.

11 Temmuz’da, Meclis Genel Kurulunda, Radyo Televizyon Üst Kurulunun (RTÜK) 15 Temmuz’da görev süresi dolan 3 üyesi için AKP, CHP ve HDP’nin önerdiği isimlere ilişkin oylama yapılmıştı. 330 üyenin katıldığı oylamada, HDP’nin adayı olan Genel Başkan Yardımcısı Ali Ürküt 278 oyla, CHP’nin adayı Hürriyet gazetesinin eski Ombudsmanı Faruk Bildirici 283 oyla ve AKP’nin adayı mevcut üye Nurullah Öztürk ise 305 oyla RTÜK üyesi seçildi. 9 üyeden oluşan RTÜK Üst Kurulunda 5 üyesi bulunan AKP’nin HDP kontenjanından bir üyenin seçilmesiyle birlikte üye sayısı 4’e düştü.

Bildirici’nin mesajının tamamı şöyle:

“Sayın RTÜK üye, yönetici ve çalışanları,

Yeni üyelerin seçimiyle birlikte RTÜK’ün yaklaşık 25 yıllık tarihinde yeni bir dönem başlıyor. Benim bireysel tarihimde de yeni bir sayfa açılıyor.

40 yıla yaklaşan gazetecilik yaşamımın son dokuz yılında Okur Temsilcisi (Ombudsman) olarak görev yaptım. RTÜK’e üye seçilmeden önce de kendi web sayfamda “Medya Ombudsmanı” olarak medya eleştirileri kaleme alıyordum.

Gazeteci olarak barış, demokrasi, basın özgürlüğü, ifade ve düşünce özgürlüğü, halkın haber alma hakkı ve editoryal bağımsızlık kavramları benim için her zaman büyük önem taşıdı. Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’nde gazetecilerin sorumluluğunu anımsatan şu madde hep pusulam oldu:

“Gazeteci; başta barış, demokrasi ve insan hakları olmak üzere, insanlığın evrensel değerlerini, çok sesliliği, farklılıklara saygıyı savunur. Milliyet, ırk, etnisite, cinsiyet, dil, din, sınıf ve felsefi inanç ayrımcılığı yapmadan tüm ulusların, tüm halkların ve tüm bireylerin haklarını ve saygınlığını tanır. İnsanlar, topluluklar ve uluslar arasında nefreti, düşmanlığı körükleyici yayından kaçınır. Bir ulusun, bir topluluğun ve bireylerin kültürel değerlerini ve inançlarını (veya inançsızlığını) doğrudan saldırı konusu yapamaz. Gazeteci; her türden şiddeti haklı gösterici, özendirici ve kışkırtan yayın yapamaz.”

Ombudsmanlığım sırasında da evrensel gazetecilik etik ilkelerini muhatabım kim olursa olsun aynı kriterlerle ve ödünsüz uyguladım; adil oldum, değerlendirmelerde bulunurken kişisel duygu ve düşüncelerimi dışarda tuttum. Tek amacım çalıştığım kuruma, mesleğime ve ülkemin bu alandaki birikimine eleştiriler üzerinden katkıda bulunmaktı.

RTÜK’te görev yaparken de ombudsman olarak edindiğim deneyimler ışığında davranacağımı ve aynı çizgiyi ödünsüz biçimde izleyeceğimi bilmenizi isterim. Yine demokrasiyi, laikliği, medya özgürlüğünü, ifade ve düşünce özgürlüğünü, halkın haber alma hakkını ve editoryal bağımsızlığı savunmaya devam edeceğim. Şiddete, ayrımcılığa, cinsiyetçiliğe, nefret söylemine karşı mücadele edeceğim. Kadınların toplumda -ve tabii bu Kurul’da- hakettikleri yeri alabilmeleri için kadınlara, bu uğurda mücadele veren kadın örgütlerine destek olacağım; kadın haklarını gözeteceğim.

Dayanağını Anayasa’dan alan RTÜK’ün radyo ve televizyon yayınlarını “düzenleme ve denetleme görevini” yerine getirirken yasalar, yönetmelikler ve etik ilkelerin herkese, her koşulda, her zaman aynı kriterlerle, adil ve eşit biçimde uygulaması benim için her tür kaygıdan çok daha önemlidir.

“Siyasi iktidarın kontrolünden uzak olmalı”

RTÜK’ün siyasi iktidarın kontrolünden uzak olmasının kurumun saygınlığı ve evrensel yayıncılık standartlarını hayata geçirebilmesi açısından zorunlu olduğunun da altını çizmek isterim. RTÜK’ün yasada belirtilen “yayın hizmetlerinin düzenlenmesi ve denetlenmesi, ifade ve haber alma özgürlüğünün sağlanması” görevi, önce kendisinin özgür, özerk ve tarafsız davranabilmesini gerektirir. Ülkemiz yayıncılığı ve insanlarımıza katkı için bu yasa hükmünün yerine getirilmesi şarttır. Kaldı ki, milli iradenin yansıması olan TBMM tarafından seçilen Üst Kurul üyelerinin yasal düzenlemelere uyma yükümlülüğü bulunduğu açıktır.

Ayrıca RTÜK’ün cezalandırma yerine denetleme ve düzenleme, yönlendirme işlevinin öne çıkarılması gerektiğine inanıyorum. Radyo ve televizyonlara sürekli ceza vermenin evrensel yayıncılık standartları ve etik ilkelerin uygulanmasında yeterli bir araç olmadığını geçmiş deneyimler kanıtlıyor.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm RTÜK üye, yönetici ve çalışanlarına “Merhaba” diyorum. RTÜK’ün çeyrek asırlık birikiminin bugüne kadar görev yapan Üst Kurul üye ve yöneticilerinin yanı sıra bulundukları birimlerde yıllardır emek ve mesai harcayan kurum personelinin çalışma ve deneyimlerinden süzülerek oluştuğuna inanıyorum.

Görevde bulunduğum süre boyunca kapım Üst Kurul personeline daima açık olacak. Görüş ve önerileri benim için her zaman büyük değer taşıyacak.

Heyecanla, mutlulukla, dostlukla…”

MedyaradarÇevrimdışı ADMİN KARTAL DEMİR

 • Kahraman Üye
 • **********
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 13774
 • Karma +106/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • UYDUMTÜRK, TARAFSIZ, BAĞIMSIZ VE İLKELİ!
  • UYDUMTÜRK, UYDU VE MEDYA HABER FORUMU
Ynt: RTÜK'TEN GÜNCEL HABERLER / KANALLARA VERİLEN CEZALAR!
« Yanıtla #309 : 26 Ağustos 2019, 17:18:48 »

RTÜK, EKRANDAKİ ŞİDDETİ GÜNDEME ALMADI!

RTÜK üyesi Faruk Bildirici sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda son 40 gün içinde kurulun gündemine şiddetle ilgili bir konu getirilmediğini açıklarken sosyal medyadan RTÜK'e tepki yağıyor.
 Emine Bulut'un eski eşi Fedai Varan tarafından öldürülmesinin ardından RTÜK içerisinde de 'ekrandaki kadına şiddete müdahale' tartışması yaşanıyor.

Sosyal medyada #RTÜKGerekeniYap başlığı altında, kadına yönelik şiddet içeren pek çok dizi sahnesi paylaşıldı.

RTÜK üyesi Faruk Bildirici sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda son 40 gün içinde kurulun gündemine şiddetle ilgili bir konunun gelmediğini söyledi.

Bildirici, “Ekranlar şiddet görüntülerinden geçilmiyor ama göreve başladığımdan beri geçen 40 gün içinde şiddet ile ilgili bir konu RTÜK gündemine getirilmedi. Üst Kurul, ağırlıklı olarak kamu ve zorunlu spotlar ile cinsel güç artırıcı vb ürün reklamıyla halkı aldatan kanallar ile meşgul” dedi.

Bildirici, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Salda Gölü ile ilgili spot filminin kamu spotu olarak yayınlanmasına karşı verdiği şerh metnini de paylaştı. Bildirici, bakanlığın Salda Gölü ihalesine spot filmi ile savunma yaptığını dile getirdi. Bildirici’nin paylaştığı şerh metni şöyle:

“Üst Kurul, İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanlığı’nın 2.8.2019 tarih ve 19901 sayılı yazısına konu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan Salda Gölü ile ilgili spot filminin kamu spotu olarak yayınlanmasına oy çokluğuyla karar vermiştir.

"SALDA GÖLܒNÜN BİLİNİRLİĞİNİN ARTTIRILMASINA İHTİYAÇ YOK!"
İzleme ve Değerlendirme Dairesi’nin kamu spotu hakkındaki yazısında “spotun Salda Gölü’nün kamuoyunca bilinirliğinin arttırılmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir” denilmektedir. Bu değerlendirme yanlış, yersiz ve gerçek durumlar hiçbir ilintisi olmayan bir yaklaşımdır. Şöyle ki;
‘Salda Gölü’nün kamuoyunun bilinirliğinin arttırılması’ gibi bir ihtiyaç yoktur. Son dönemde çekilen klipler, düzenlenmek istenen gençlik festivali, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın göl çevresine yapılacak ‘Millet bahçesi, sosyal donatılar ile altyapı ve çevre düzenleme ihalesi’ ve çevrecilerin bu ihaleye karşı başlattığı ‘Salda’ya dokunma’ kampanyaları nedeniyle Salda Gölü yeterince tanınmış durumdadır.

Hatta Kurban Bayramı sırasında da göl büyükşehirlerden gelenlerle doldu. Buna rağmen tanıtımdan söz etmek, ‘Türkiye’nin Maldivleri’ olarak anılan bu doğa harikasının, son dönemde en az Kaz Dağları kadar medya ve kamuoyu gündeminde yer aldığını görmezden gelmek demektir.

"BAKANLIK SPOT İLE SAVUNMA YAPIYOR!"

Üstelik kamu spotunda Salda’nın tanıtılması, bilinirliğinin arttırılması ile ilgili bir ifade de yer almıyor. Kamu spotunda Salda Gölü ve çevresinin ‘Özel Çevre Koruma Bölgesi’ ilan edildikten sonra eskisinde daha iyi korunduğu görsellerle anlatılıyor ve ‘Salda Gölü hep güzel kalacak’ sloganıyla noktalanıyor.

Kamu spotu bu haliyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, Salda Gölü ve çevresindeki ihaleye yönelik tepkilere yanıtı niteliğini taşıyor. Bilindiği gibi, çevreciler ve bölge sakinleri bakanlığı düzenlediği ihalenin göle zarar vereceğini, insan akınını arttıracağını savunuyorlar. Mimarlar Odası’ndan yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

Bildirici, Mimarlar Odası’nın Salda Gölü’ne ilişkin görüşlerine de şerhinde yer verdi.

Bildirici şöyle devam etti:

“Bununla da kalmadı, gölün çevresindeki bu yapılaşma girişimine karşı davalar açıldı. Isparta İdare Mahkemesi, 15 bölge sakininin açtığı davada, bakanlık ve TOKİ’den ihaleyle ilgili belgelerin istenmesine karar verdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bu kamu spotuyla göl çevresindeki yapılaşma ihalesine karşı toplumda oluşan tepkilere yanıt veriyor; kamuoyu oluşturmayı amaçlıyor. 1. Derece doğal SİT alanı iken Cumhurbaşkanlığı kararıyla ‘Özel Çevre Koruma Bölgesi’ ilan edilmesiyle ‘Millet bahçesi’ adı altında göl çevresinde yürüyüş yolları, bungalovlar, tuvalet, mescit, kafetarya gibi yapılaşmanın yolunun açıldığı gerçeğinin üzeri örtülmeye çalışılıyor.

Kamu spotları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bu amaçlarına uygun bir yöntem değildir. Bakanlık dilerse basın toplantıları, kampanyalar gibi yöntemlerle ihaleyi anlatabilir. Ama gerek 6112 sayılı yasa gerekse Kamu Spotları Yönergesi’nin 4. Maddesinin birinci fıkrası aynen şöyledir:

“Kamu spotları, ancak toplumu ilgilendiren ve yayınlanmasında kamu yararı bulunan olay ve gelişmelere ilişkin konularda hazırlanır. Başvuru yapan kuruluşlar, hazırladıkları spotlarda belirtilen konu dışında sadece kendi faaliyetlerinin tanıtımını yapamaz’

Bu kamu spotunun yayınlanmasında kamu yararı olmadığı, bakanlık faaliyetinin tanıtılmaya çalışıldığı açıktır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yasa ve yönetmeliğin ilgili hükümlerini kötüye kullanmak istemektedir. Bu gerekçelerle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Salda Gölü ile ilgili kamu spotunun tavsiye edilmesine karşıyım. Üst Kurul’un bu tür bakanlık faaliyet tanıtımlarına izin vermemesinin, kurulun saygınlığının korunması açısından da önem taşıdığına inanıyorum.”


Medyaloji


Çevrimiçi ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★

 • ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
 • Kahraman Üye
 • **********
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 16503
 • Karma +156/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • اللهHAKİMİYET KAYITSIZ , ŞARTSIZ ALLAHINDIRالله
  • www.uydumturk.com
Ynt: RTÜK'TEN GÜNCEL HABERLER / KANALLARA VERİLEN CEZALAR!
« Yanıtla #310 : 28 Ağustos 2019, 17:14:11 »
RTÜK'TEN YAPIMCILARLA ÖNEMLİ GÖRÜŞME!Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, dizi ve film yapımcılarıyla bir araya gelerek dizilerdeki kadına yönelik şiddet ve istismar konusunu masaya yatıracak.
Dizi ve filmlerde şiddet sahnelerine yönelik RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde dizi ve film yapımcılarıyla bir araya gelecek.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, 6 Eylül Cuma günü gerçekleştirilecek olan toplantının ana başlığı kadına yönelik şiddet sahnelerinin dizi ve filmlerde yer alması olacak.

Yaklaşık 40 dizi ve film yapımcısının katılacağı toplantıda, ekranlardaki kadına yönelik şiddetin haricinde, şiddet içeren her türlü sahneler, ürün yerleştirme uygulamaları, dizilerdeki uyuşturucuya ve alkole özendirme sahneleri gibi konular da masaya yatırılacak.

İNTERNET DİZİLERİNDEKİ ŞİDDET SAHNELERİ DE ELE ALINACAK

Dizi yapımcılarının tamamına yakının katılacağı toplantıda, internet platformlarına dizi yapan yapımcılar da görüşmede yer alacak. Televizyondaki dizilerin yanı sıra internet platformlarındaki dizilerin içeriğindeki şiddet sahneleri de ele alınacak.

İnternet üzerinden yayın yapan dizilerdeki şiddet sahneleri, uyuşturucuya özendirme gibi konular da görüşülecek.

Uçankuş


« Son Düzenleme: 28 Ağustos 2019, 17:26:45 Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ »Çevrimdışı ADMİN KARTAL DEMİR

 • Kahraman Üye
 • **********
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 13774
 • Karma +106/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • UYDUMTÜRK, TARAFSIZ, BAĞIMSIZ VE İLKELİ!
  • UYDUMTÜRK, UYDU VE MEDYA HABER FORUMU
Ynt: RTÜK'TEN GÜNCEL HABERLER / KANALLARA VERİLEN CEZALAR!
« Yanıtla #311 : 29 Ağustos 2019, 18:57:24 »

Faruk Bildirici'den Flaş Açıklama: RTÜK Başkanı, Neden Apar Topar FOX'a Ceza Verdi?

Medya Ombudsmanı ve RTÜK üyesi Faruk Bildirici, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin'in aylardır bekletilen ihlal raporları içinden FOX Tv’de yayınlanan Yasak Elma dizisiyle ilgili bir raporu seçerek Üst Kurul’un dünkü toplantısına getirdiğini söyledi

İşte Bildirici'nin Açıklamaları:


RTÜK Başkanı suçluyu çekmecesinde buldu: 5 aydır bekleyen raporu çıkarıp ceza verdirdi

Şiddet içeren program ve dizilere aylardır sessiz kalmakla suçlanan RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, kendisini “kadına yönelik şiddet” konusunda “suçlu”yu çekmecesinde(!) buldu.

Şahin, uzmanların hazırladığı ve aylardır bekletilen ihlal raporları içinden Fox Tv’de yayınlanan Yasak Elma” dizisiyle ilgili bir raporu seçerek Üst Kurul’un dünkü toplantısına getirdi. Garip olan bu yayının 1 Nisan’da yapılmış, raporun da 19 Nisan’da hazırlanmış olmasıydı. Görüntüyü kurtarmak için seçilip getirilen bu rapor, tam beş aydır bekletilmişti!

Oysa Şahin, yılbaşından beri cinsiyet eşitsizliği ve kadına karşı şiddet içeren dizi ve programlarla ilgili hiçbir ihlal raporunu gündeme getirmiyordu. Emine Bulut cinayetinin ardından toplumdaki tepkilerin yükselmesi üzerine siyasi iktidar sözcülerinin suçlamalarına maruz kalan Şahin’in, beş aydır beklettiği bir raporu gündeme alması, hakkında raporlar düzenlenen diğer kuruluşları kayırdığının ve tarafsızlığını yitirdiğinin yeni bir kanıtıdır.

Elbette bu dizide “toplumsal cinsiyet eşitliğine ters düşen, kadınlara yönelik baskıları teşvik eden ve istismar eden” görüntüler nedeniyle Fox TV’ye yaptırım uygulanması yönünde oy kullandım ve karar oy birliğiyle çıktı.

Diğer Raporlar Nerede?

Ama Şahin, diğer televizyon kanallarıyla ilgili raporları Üst Kurul gündemine getirmemekte ve kurula bilgi vermemekte ısrar ediyor.

Halbuki RTÜK, geçen yıl toplam 1.183 cezalandırma kararı almıştı. Bu kararların 19’u “toplumsal cinsiyet eşitliğine ters”, “kadınlara yönelik baskıları teşvik eden” ve “şiddeti özendiren veya kanıksatan” programlarla ilgiliydi.

Şahin’in başkanlığındaki 2019 yılının sekiz aylık döneminde ise kadına yönelik şiddet nedeniyle verilmiş bir tek yaptırım kararı bulunmuyor. Çünkü bu raporlar, Üst Kurul’dan gizleniyor.

6112 Sayılı Kanunun 36/3 maddesine göre, Üst Kurul Başkanı, hizmet birimlerinden gelen önerilere son şeklini vererek Üst Kurula sunmak ve gündeme alınmayan başvurular hakkında Üst Kurula bilgi vermek zorundadır. Şahin, çeşitli kanallarda cinsiyet eşitsizliği ve kadına karşı şiddet içeren dizi ve programlarla ilgili raporları işleme koymayarak yasaya aykırı davranıyor.

Üç Diziye Binlerce Şikayet Geldi!


Başkan Şahin, izleme raporlarını gündeme getirmeyerek bazı kanalları korumakla kalmıyor, RTÜK’te keyfi bir yönetim sergiliyor. Kamuoyu Yayın Araştırmaları ve Ölçme Dairesi Başkanlığı, vatandaş şikayetlerine ilişkin raporları kurul üyelerine günlük raporlarla iletiyordu.

Ama bu raporların üyelere gönderilmesi Şahin’in talimatıyla 23 Ağustos’tan itibaren durduruldu. Çünkü “Sen Anlat Karadeniz” (ATV), “Aşk Ağlatır” (Show TV), “Hercai” (ATV) dizilerinin fragmanlarıyla ilgili olarak vatandaşlardan gelen şikayetler çığ gibi artmıştı. Şahin, bu dizilerle ilgili olarak 15 bini aşan şikayet gelmesine rağmen hiçbir işlem yapmadı, kurul gündemine getirmedi.

Medyada Şiddetin Önlenmesi Hedefi Kağıt Üstünde!


2016-2020 ve 2019-2023 Stratejik planlarında “Görsel-İşitsel yayıncılık alanında şiddet içerikli yayınların önlenmesi ve toplumun bu yayınların zararlı içeriğinden korunmasına yönelik çalışmalar yapılması” hedeflenmesine rağmen, kadın cinayetlerinin bu kadar yayılmasına, dizilerdeki şiddet ile ilgili tepkilerin bu kadar yükselmesine rağmen RTÜK’ün bu konularda gözle görünür bir çalışması bulunmuyor.

Üç Yıldır Aynı Rapor Aynı Cümleler

Ne acıdır ki, Üst Kurul’un 2016, 2017 ve 2018 yılı faaliyet raporlarının üçünde de şiddetin önlenmesiyle ilgili faaliyetler bölümü birebir aynı, hiçbir değişiklik yok. RTÜK yönetiminin, şiddete karşı faaliyetlere ne kadar gayri ciddi yaklaştığını üç yıl üst üste hep aynı paragrafın, hiç değiştirilmeden tekrarlanmasından daha iyi kanıtı olabilir mi?

Özgecan Aslan, Sonrasında Başlayan Proje Askıda!


2015 yılında Özgecan Aslan adlı genç kızın vahşice öldürülmesi sonrasında da tıpkı bugün Emine Bulut’un öldürülmesi sonrasında olduğu gibi toplumsal duyarlılık harekete geçmişti. O dönemde de yayınlardaki şiddetle ilgili eleştiriler gelmesi üzerine RTÜK, “Televizyon Yayınlarında Şiddetin Ölçülmesi ve Önlenmesi Projesi” başlatmıştı. Ancak bu projenin de akıbeti belirsizdir.

Başkan Şahin’e Çağrı!


Üst Kurul’un bir an önce siyasi propaganda niteliğindeki zorunlu yayınlar ve kamu spotları ile cinsel güç artırıcı ürün vb. reklamı yapan uydu yayınlarıyla oyalanmayı bırakıp şiddet içerikli dizi ve programlara yönelmesi gerekir. Bütün bu olumsuzlukları aşabilmek, görsel ve işitsel medyada şiddetin önlenmesi için hep birlikte, yapıcı bir tutumla ciddi ve gerçekçi adımlar atabilmek için bütün tv kanallarına karşı tarafsız ve adil davranılması zorunludur.

RTÜK Başkanı Şahin’i şiddet ve kadın cinayetleri konusunda özel gündemli olaganüstü bir toplantı düzenlemeye, 1 Ocak 2019’dan bu yana hazırlanmış olan şiddet, cinsiyet ayrımcılığı ve kadına yönelik şiddet içeren ihlal raporlarını hangi TV kanalı olduğuna bakmaksızın derhal Üst Kurul gündemine getirmeye davet ediyorum.

Faruk Bildirici

RTÜK Üst Kurul Üyesi


Medya Radar


Çevrimdışı ADMİN KARTAL DEMİR

 • Kahraman Üye
 • **********
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 13774
 • Karma +106/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • UYDUMTÜRK, TARAFSIZ, BAĞIMSIZ VE İLKELİ!
  • UYDUMTÜRK, UYDU VE MEDYA HABER FORUMU
Ynt: RTÜK'TEN GÜNCEL HABERLER / KANALLARA VERİLEN CEZALAR!
« Yanıtla #312 : 08 Eylül 2019, 19:38:31 »

RTÜK, Davet Etti, Dizi Sektörü İçini Döktü!

Televizyon dünyası ve dizi sektöründen 31 kişinin hazır bulunduğu toplantıda RTÜK’le yaşanılan sorunlar ve beklentiler dile getirildi.

İnternetteki dijital platformları RTÜK denetimine alınınca, Netflix’in Türkiye’den çıkıp çıkmayacağının tartışıldığı, televizyon kanallarında yeni yayın döneminin başladığı şu günlerde sürpriz bir toplantı yapıldı.

Radyo Televizyon Üst Kurulu Başkanı Ebubekir Şahin’in ev sahipliğinde İstanbul’da yapılan toplantıya, Netflix Türkiye Temsilcisi, Puhu TV ve Blu TV ile Yapımcılar Derneği yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda dizi yapımcısı katıldı.

Milliyet yazarı Ali Eyüboğlu'nun aktardığına göre RTÜK’ten sorumlu Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un da katıldığı toplantıda RTÜK, televizyon ve dizi sektöründen misafirlerine üzerlerinde ‘Akıllı işaretler’, ‘Medya Okuryazarlığı, ‘Kalite Politikamız’, ‘Vizyonumuz’, ‘Misyonumuz’, ‘RTÜK Çocuk’, ‘RTÜK Hakkında’, ‘İyi Uykular Çocuklar’ ve ‘RTÜK İletişim Merkezi’ yazan, mini kitaplıktaki kitapla, paketlenmiş çikolata seti hediye etti.

31 kişi katıldı!

Televizyon dünyası ve dizi sektöründen 31 kişinin hazır bulunduğu toplantıya kimler katılıp, RTÜK’le yaşadıkları sorunlar ve beklentilerini dile getirdi? İşte o isimler: Acun Ilıcalı, Ali Gündoğdu, Ata Türkoğlu, Ayşegül Kılıç Hocaoğlu, Ayşe Su Zorlutuna, Birol Güven, Burak Sağyaşar, Burhan Gün, Can Birsay, Can Özcanlı, Emine İnci Gülen Oarr, Faruk Turgut, Gani Müjde, Hakan Tokyay, Halil Mithat Özbek, Hayri Aslan, Kerem Çatay, M. Fatih Aksoy, Mehmet Bozdağ, Mehmet Sinan Tuncer, Mustafa Alp Güler, Necati Akpınar, Nilgün Sağyaşar, Osman Sınav, Özkan İpek, Saner Ayar, Selim Arvas, Süreyya Önal, Şükrü Avşar, Türker İnanoğlu ve Uğur Veli.

BAŞKAN ŞAHİN: TV SEKTÖRÜYLE ORTAK NOKTADA BULUŞACAĞIZ!


Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun ev sahipliğinde, İstanbul’da televizyon ve dizi sektöründen 31 kişinin katıldığı toplantıdan sonra, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’le telefonla konuştum. İstanbul’dan Ankara’ya mutlu ve umutlu döndüğünü vurgulayan Şahin’in toplantıya dair söyledikleri şunlar oldu:

“Sağ olsun bu tür iletişime çok önem veren, bize hep yardımcı olan ve önümüzü açan Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Ersoy da katıldı toplantıya. Karşılıklı iletişim içerisindeydik. Onlar, taleplerini dile getirdi, biz notlarımızı aldık. Çok önem verdiğim böyle toplantılarda konuşulanlar, alınan kararlar orada kalmıyor. Her talebi deşifre edip, daha sonra madde madde uygulamaya geçiyoruz. Yapımcılara şunu söyledim: Sizi seviyoruz. Bu yolu beraber yürüyeceğiz. Siz, bize doğru geleceksiniz, biz, size... Ortak bir noktada buluşacağız.


Medya Radar


Çevrimdışı ADMİN KARTAL DEMİR

 • Kahraman Üye
 • **********
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 13774
 • Karma +106/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • UYDUMTÜRK, TARAFSIZ, BAĞIMSIZ VE İLKELİ!
  • UYDUMTÜRK, UYDU VE MEDYA HABER FORUMU
Ynt: RTÜK'TEN GÜNCEL HABERLER / KANALLARA VERİLEN CEZALAR!
« Yanıtla #313 : 11 Eylül 2019, 10:45:15 »


RTÜK, Düğmeye Bastı! Haber Bültenlerine Akıllı İşaretler Geliyor!

Son günlerde artan cinayet vakaları ve haberlerinin olduğu gibi yayınlanmasının ardından Radyo ve Televizyon Üst Kurulu düğmeye bastı. Haber bültenlerinde akıllı işaretler kullanılmaya başlanıyor.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, haber bültenlerinde akıllı işaretler kullanılmaya başlanması için çalışma yapıldığını duyurdu.

Kurul bu adımın sebebini, "Kadına karşı şiddet başta olmak üzere sadece cinayet ve kötümser olayları haberleştirmek ve bu görüntüleri hiçbir elemeden geçirmeden olduğu gibi yayınlamak" olarak açıkladı.

Bu Haberlerle İlgili Ciddi Şikayet Var!


RTÜK, bu haberlerle ilgili "ciddi oranda" şikayet alındığını savundu. Kadın cinayetleri son olarak, Kırıkkale'de 38 yaşındaki Emine Bulut'un eski eşi tarafından kızının önünde öldürülmesi ile gündeme geldi.

Emine Bulut'un, hayatını kaybetmeden önce çekilen bir görüntüsünde "Ölmek istemiyorum" diye çığlık attığı, yanında bulunan 10 yaşındaki kızının "Anne lütfen ölme" diyerek ağladığı görülüyordu.

Yayıncılar İzleyicileri Bilgilendirmek Zorunda!

RTÜK'e bu olay sonrasında, özellikle dizilerde kadına yönelik şiddetin konu olarak kullanılmamasına yönelik önleyici bir adım atmaması nedeniyle eleştirildi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'ndan yapılan açıklamada, "Şiddetle alakalı özellikle haber bültenlerindeki bu özensiz yayınlar, 6112 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun'un yayın ilkelerinin sıralandığı 8’inci maddesinde yer alan ‘Yayınlar, şiddeti özendirici veya kanıksatıcı olamaz’ ilkesi çerçevesinde titizlikle takip edilecektir." uyarısında bulunuldu.


Medya Radar


« Son Düzenleme: 11 Eylül 2019, 14:47:47 Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ »


Çevrimdışı ADMİN KARTAL DEMİR

 • Kahraman Üye
 • **********
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 13774
 • Karma +106/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • UYDUMTÜRK, TARAFSIZ, BAĞIMSIZ VE İLKELİ!
  • UYDUMTÜRK, UYDU VE MEDYA HABER FORUMU
Ynt: RTÜK'TEN GÜNCEL HABERLER / KANALLARA VERİLEN CEZALAR!
« Yanıtla #314 : 11 Eylül 2019, 17:05:12 »

Olay Yaratacak RTÜK Başvurusu

RTÜK üyesi Bildirici’den flaş başvuru: Ebubekir Şahin, RTÜK Başkanlığı ve üyeliğinden çekilmiş sayılmalı.

RTÜK Üyesi Faruk Bildirici, Basın İlan Kurumu’nun yanısıra Türksat’ın da yönetiminde görev aldığını saptadığı RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in “RTÜK’teki görevinden çekilmiş sayılması” için dilekçeyle başvurdu. Bildirici, Şahin’in RTÜK Kanunu’nun 38. Maddesi ile 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin ek 16. Maddesini ihlal ettiğini ve görevinin düştüğünü belirtti. Bildirici’nin dilekçesi RTÜK’ün ardından TBMM Başkanlığı’na da sunuldu.

Bugüne değin hiçbir RTÜK Başkanının başka bir yerde görev almadığını vurgulayan Bildirici, RTÜK yasasının 38. Maddesine göre, Üst Kurul’un başkan da dahil bütün üyelerinin resmi veya özel nitelikte hiçbir görev alamayacağını, maddi menfaat sağlayamayacağını ifade etti. Bildirici, 375 sayılı KHK’da da “düzenleyici ve denetleyici kurumların başkan ve üyelerinin kurumun görev alanıyla ilgili kamu kurum ve kuruluşlarında görev alamayacakları” yönünde yasal düzenleme bulunduğunu da hatırlattı.

TÜRKSAT’TA İLAN EDİLMEYEN YÖNETİM!


Bildirici, Ebubekir Şahin’in, Cumhurbaşkanlığı’nın 30 Ağustos 2019 tarih ve 2019/302 sayılı Kararı ile Basın İlan Kurumu Genel Kurulu Temsilciliği’ne atandığını, ayrıca TÜRKSAT Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme Anonim Şirketi’nin 11 Haziran 2019 tarihli Genel Kurul Kararı ile 10 Haziran 2022 tarihine kadar Yönetim Kurulu Üyesi seçildiğini açıkladı.

Ebubekir Şahin ile birlikte Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, Türksat Genel Müdürü Cenk Şen, TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Sağlık Bakanlığı bakan yardımcısı Şuayip Birinci, Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcısı Kemal Yüksek ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkan Vekili İbrahim Kolcu’dan oluşan Yönetim Kurulu seçimine ilişkin kararın Türkiye Ticaret Sicili Gazetesinin 30 Temmuz 2019 tarih ve 9879 sayılı nüshasının 859-860 sayfalarında yayımlandığını açıklayan Bildirici, “Yönetim Kurulu listesinin TÜRKSAT’ın web sayfasında ilan edilmemesi de dikkat çekicidir” dedi.

ETİK İHLAL VAR! TARAFSIZLIĞI İHLAL EDİYOR!


Ebubekir Şahin’in Türksat ve Basın İlan Kurumu (BİK) üyeliklerine getirilmesiyle, yasaların ihlal edildiğini, RTÜK’ün tarafsızlığına gölge düşürüldüğünü söyleyen Bildirici aynı zamanda da etik ihlalde bulunulduğunu vurguladı.

RTÜK Kanunu’na göre RTÜK Başkanının üyeler arasından seçildiğine ve üyelerle aynı niteliklere haiz olması gerektiğine değinen Bildirici, söz konusu kanunun, RTÜK üyelerinin “resmî veya özel nitelikte görev almalarını, özel veya kamu medya hizmet sağlayıcılarının görev ve yetki alanına giren konularda doğrudan veya dolaylı olarak taraf olmalarını” yasakladığını söyledi.

Bildirici, BİK’in 30. Dönem ilk toplantısını 9 Eylül 2019 tarihinde İstanbul’da yaptığını, bu toplantıyla ilgili olarak Basın İlan Kurumu’nun web sayfasında yer alan haberde Genel Kurul üyelerinin “A-Basın Grubu”, “B-Hükümet Grubu” ve “C-Tarafsızlar grubu” olarak sıralandığını, Ebubekir Şahin’in adının da “Hükümet Grubu” içerisinde yer aldığına dikkat çekti.

Bu durumun RTÜK Kanununun 34. Maddesine aykırı olduğunu belirten Bildirici, “Bu maddede RTÜK ‘idarî ve malî özerkliğe sahip, tarafsız bir kamu tüzel kişiliği’ olarak tanımlanmaktadır. Tarafsız olması gereken RTÜK’ün başkanı başka bir kuruluşta ‘Hükümet’i temsil ederek tarafsız kalamayacağı gibi RTÜK’ün tarafsızlığına da zarar vermektedir” diye konuştu.

AYNI GÖREV ALANINDAKİ ŞİRKETLERDE GÖREV YAPAMAZ!

Ayrıca, RTÜK yasasına istisnai bir hüküm ekleyen 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek 16. Maddesine atıf yapan Bildirici, düzenleyici ve denetleyici kurumların üyeleri kamu kurum ve kuruluşları ile sermayesinin yarıdan fazlası devlete ait kurum ve kuruluşlar tarafından yönetilen şirketlerin yönetim kurullarında “kurumun görev alanıyla ilgili olmaması kaydıyla” görevlendirilebileceklerini vurguladı.

Bildirici, “Oysa Basın İlan Kurumu ile TÜRKSAT Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme Anonim Şirketi, RTÜK’ün görev alanıyla ilgili alanlarda faaliyet göstermektedir” dedi.

Basın İlan Kurumunun “resmi ilanlar ile kamu kurum kuruluşlarına ait reklamların, gazete ve dergilerde yayınlanmasına aracılık etmek” ve “yazılı basını Basın Ahlak Esasları kapsamında denetlemek” ile görevli olduğunu söyleyen Bildirici, “Kurum’un görev alanındaki basılı yayın organlarının çoğu medya gruplarına bağlıdır ve bu grupların RTÜK’ün görev alanına giren internet ortamındaki yayınları ya da radyo ve televizyonları bulunmaktadır. Dolayısıyla RTÜK ve Basın İlan Kurumu’nun görev alanları kesişmektedir” diye konuştu.

TÜRKSAT Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme Anonim Şirketinin de RTÜK ile doğrudan ilgili, aynı alanda faaliyet yürüten ve hatta iş ilişkisi içerisine girilmiş bir kuruluş olduğunu vurgulayan Bildirici, şunları söyledi:

 “Kendi internet sitesinde de belirtildiği üzere TÜRKSAT’ın faaliyet alanı, uydular üzerinden ses, veri, internet, TV ve radyo yayıncılık hizmetleri ile kablo yayıncılık hizmetleri sağlamaktır. TÜRKSAT uydusu üzerinden yayın yapan radyo ve televizyonlara lisans verilmesi ve denetlenmesi RTÜK’ün görevidir. TÜRKSAT Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme Anonim Şirketi’nin, ‘Kablo Platform ve Altyapı İşletmecisi’ olarak denetimi de 6112 sayılı yasanın 29. Maddesine göre RTÜK’ün görev alanındadır. Hatta aynı maddeye göre platform işletmecilerinin medya hizmet sağlayıcı kuruluşlardan alacağı hizmet bedelleri bile Üst Kurul’un onayı ile belirlenmektedir.

Nitekim RTÜK’ün web sayfasında TÜRKSAT, ‘Uydu Platform ve Altyapı İşletmecileri Listesi’nin başında yer almaktadır. Ayrıca RTÜK son dönemde TÜRKSAT Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme Anonim Şirketi ile hizmet alım sözleşmesi yaparak eleman almaya başlamıştır.”

KURUL TOPLANTISINDA DİLE GETİRDİM.

Üst Kurul Üyesi Faruk Bildirici, Ebubekir Şahin’in Basın İlan Kurumu Genel Kurulu’nda temsilci ve TÜRKSAT Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme Anonim Şirketi’nde Yönetim Kurulu üyesi olarak görev almasının, adı geçen kuruluşların RTÜK’ün görev alanıyla ilgili olması nedeniyle KHK’nın ilgili maddesiyle getirilen istisna kapsamında olmadığını açıkladı.

Bildirici, 6112 Sayılı Yasa’nın 38. maddesinin altıncı fıkrasında da “Bu maddede belirtilen esaslara aykırı davranan Üst Kurul üyeleri görevlerinden çekilmiş sayılır. Bu husus Üst Kurul tarafından resen veya yapılacak müracaatın değerlendirilmesi sonucunda karara bağlanır ve gereği için TBMM Başkanlığına bildirilir” denildiğine dikkat çekti.

Üst Kurul’un 10 Eylül 2019 tarihli toplantısında konuyu dile getirdiğini kaydeden Bildirici, Ebubekir Şahin’in ise, bu kuruluşlarda görevli olduğunu kabul etmekle birlikte,

görevden çekilmeyi reddettiğini, talebi de tutanaklara geçirmediğini söyledi.

Bildirici, Şahin’in BİK ve TÜRKSAT’ta görev almasının Türkiye Cumhuriyeti Kamu Görevlileri Etik İlkeleri’ne de aykırı olduğunu belirterek, “Zira adı geçen bu iki kuruluş da RTÜK ile aynı alanda faaliyet göstermektedir; bu da 'Çıkar çatışması' doğmasına neden olmaktadır” dedi.

YASAL DURUM

6112 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkındaki Kanunun “Yasaklar ve denetim” başlığını taşıyan 38. Maddesinin ikinci fıkrası, “Üst Kurul üyeleri, aslî görevlerini aksatmayan bilimsel amaçlı eser hazırlama, ders ve konferans verme, jüri ve komisyon üyeliği yapma hariç, resmî veya özel nitelikte hiçbir görev alamaz, özel veya kamu medya hizmet sağlayıcılarının görev ve yetki alanına giren konularda doğrudan veya dolaylı olarak taraf olamaz ve bu konularda hiçbir maddî menfaat sağlayamaz ve siyasî partiye üye olamaz. Faaliyet alanı sosyal yardım ve eğitimle ilgili olan dernekler ve vakıflarda yürütülen görevler ve kooperatif ortaklıkları bu hükmün dışındadır” hükmünü taşımaktadır.

Yasada açıkça belirtildiği üzere, RTÜK üyeleri, yasanın 36. Maddesinin birinci fıkrasına istinaden kendi aralarından seçtikleri Başkan da dahil olmak üzere, “resmî veya özel nitelikte hiçbir görev alamaz”lar; “özel veya kamu medya hizmet sağlayıcılarının görev ve yetki alanına giren konularda doğrudan veya dolaylı olarak taraf olamaz”lar; “bu konularda hiçbir maddî menfaat sağlayamaz”lar.

38. maddenin altıncı fıkrasında da “Bu maddede belirtilen esaslara aykırı davranan Üst Kurul üyeleri görevlerinden çekilmiş sayılır. Bu husus Üst Kurul tarafından resen veya yapılacak müracaatın değerlendirilmesi sonucunda karara bağlanır ve gereği için TBMM Başkanlığına bildirilir” denilmektedir.

Bununla beraber, yukarıda anılan yasa hükmüne istisna getiren 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye 24/5/2013 tarihinde eklenen Ek 16. Madde ile “düzenleyici ve denetleyici kurumların başkan ve üyelerine, kendi mevzuatında yer alan kısıtlamalara bağlı olmaksızın kurumun görev alanıyla ilgili olmamak kaydıyla kamu kurum ve kuruluşları ile sermayesinin yarıdan fazlası devlete ait kurum ve kuruluşlar ile kayyım sıfatıyla TMSF tarafından yönetilen şirketlerin yönetim kurulu, denetim kurulu ve danışma kurulu üyeliği görevleri ile benzeri organlarda görev verilmesi” hükmü getirilmiştir.(Ek 6)

Ancak bu maddede de açıkça belirtildiği üzere, düzenleyici ve denetleyici kurumların başkan ve üyeleri kamu kurum ve kuruluşları ile sermayesinin yarıdan fazlası devlete ait kurum ve kuruluşlar tarafından yönetilen şirketlerin yönetim kurullarında “kurumun görev alanıyla ilgili olmaması kaydıyla” görevlendirilebilirler.

Oysa Basın İlan Kurumu ile TÜRKSAT Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme Anonim Şirketi, RTÜK’ün görev alanıyla ilgili alanlarda faaliyet göstermektedir.Odatv.com 


* SON İLETİLER/KONULAR

topic FLYSAT'TAN GÜNCEL HABERLER
[FLYSAT'TAN HABERLER]
ADMİN KARTAL DEMİR
Dün, 19:41:52
topic WHATSAPP HAKKINDA GÜNCEL HABERLER
[FAYDALI BİLGİLER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
Dün, 15:58:51
topic HABERTÜRK TV'NİN YAYIN AKIŞI İLE İLGİLİ HABERLER
[TÜRKİYE'DEKİ TELEVİZYON KANALLARI İLE İLGİLİ GELİŞMELER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
Dün, 15:54:34
topic NİMO TV, TÜRKİYE PAZARINA GİRMEYE HAZIRLANIYOR!
[FAYDALI BİLGİLER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
Dün, 15:44:35
topic DİYANET RADYO ARTIK KKTC'DEN DE YAYINDA!
[RADYOLAR]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
Dün, 15:37:18
topic HABER GLOBAL TV'NİN YAYIN AKIŞI İLE İLGİLİ HABERLER!
[TÜRKİYE'DEKİ TELEVİZYON KANALLARI İLE İLGİLİ GELİŞMELER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
Dün, 15:33:08
topic TRT SPOR'UN YAYIN AKIŞI İLE İLGİLİ HABERLER
[TV'DE SPOR EKRANI- SPOR KANALLARININ YAYIN AKIŞI İLE İLGİLİ GÜNCEL HABERLER]
ADMİN KARTAL DEMİR
Dün, 11:31:41
topic ANTAL AKEV ÜNİVERSİTE İLE TYT TÜRK ARASINDA 24 SAATLİK YAYIN ANLAŞMASI YAPILDI![
[TÜRKİYE'DEKİ TELEVİZYON KANALLARI İLE İLGİLİ GELİŞMELER]
ADMİN KARTAL DEMİR
Dün, 11:23:49
topic ╚► TV'DE SPOR EKRANI
[TV'DE SPOR EKRANI- SPOR KANALLARININ YAYIN AKIŞI İLE İLGİLİ GÜNCEL HABERLER]
ADMİN KARTAL DEMİR
Dün, 10:56:42
topic 2020 SEZONU TFF ZİRAAT TÜRKİYE KUPASI MAÇLARI HAKKINDAKİ HABERLER
[TV'DE SPOR EKRANI- SPOR KANALLARININ YAYIN AKIŞI İLE İLGİLİ GÜNCEL HABERLER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
26 Ocak 2020, 16:18:26
topic AZERSAT AZERSPACE 46° E / VE AZERSPACE 2 45° E/ HAKKINDA BİLGİLER
[AZERSAT AZERSPACE 46° E / VE AZERSPACE 2 45° E/ HAKKINDA BİLGİLER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
26 Ocak 2020, 16:12:43
topic RTÜK'TEN GÜNCEL HABERLER / KANALLARA VERİLEN CEZALAR!
[FAYDALI BİLGİLER]
ADMİN KARTAL DEMİR
26 Ocak 2020, 10:48:38
topic HABER İSTANBUL TV, 2 ŞUBAT'TA İZLEYİCİYLE BULUŞUYOR!
[TÜRKİYE'DEKİ TELEVİZYON KANALLARI İLE İLGİLİ GELİŞMELER]
Meraklı
25 Ocak 2020, 11:26:51
topic TÜRKSAT'TAN GÜNCEL GELİŞMELER
[TÜRKSAT 2A,3A,4A,4B - 42.0° E / 50.0° HAKKINDA BİLGİLER]
Meraklı
25 Ocak 2020, 11:25:11
topic HOTBİRD 13 DERECE UYDUSU HAKKINDA BİLGİLER VE GÜNCEL GELİŞMELER
[HOTBİRD 13B/13C/13D°E HAKKINDA BİLGİLER]
ADMİN KARTAL DEMİR
25 Ocak 2020, 10:25:29
topic 24 TV VE STAR GAZETESİ KAPANIYOR MU?
[TÜRKİYE'DEKİ TELEVİZYON KANALLARI İLE İLGİLİ GELİŞMELER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
24 Ocak 2020, 14:29:49
topic UÇAN KUŞ TV'NİN YAYIN AKIŞI İLE İLGİLİ HABERLER
[TÜRKİYE'DEKİ TELEVİZYON KANALLARI İLE İLGİLİ GELİŞMELER]
ADMİN KARTAL DEMİR
24 Ocak 2020, 11:01:46
topic TÜRKSAT UYDUSUNDAKİ RADYO VE TV KANALLARIYLA İLGİLİ GÜNCEL KONU,SORU VE YORUMLAR
[TÜRKSAT 2A,3A,4A,4B - 42.0° E / 50.0° HAKKINDA BİLGİLER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
23 Ocak 2020, 21:58:54
topic UYDUMTÜRK FORUMUNDA GÜNÜN HABERİ
[FAYDALI BİLGİLER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
23 Ocak 2020, 14:25:37
topic A SPOR'UN YAYIN AKIŞI HAKKINDA HABERLER
[TV'DE SPOR EKRANI- SPOR KANALLARININ YAYIN AKIŞI İLE İLGİLİ GÜNCEL HABERLER]
ADMİN KARTAL DEMİR
23 Ocak 2020, 09:39:27

* YAZI SEÇMEYİ ENGELLEME