POPÜLER UYDULAR => TÜRKSAT 5A,5B, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER => Konuyu başlatan: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ - 15 Nisan 2013, 00:11:38

Başlık: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER
Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ - 15 Nisan 2013, 00:11:38
TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER

(http://i.imgur.com/VHaLWFs.jpg)
Başlık: TÜRKSAT 5 A VE 6 A HAKKINDA GELİŞMELER.
Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ - 15 Nisan 2013, 00:13:41
Özkan Dalbay: "Türksat-5A ve Türksat-6A Türkiye'de üretilecek"


(http://2.bp.blogspot.com/-jfS7A4X1tFw/UOWJ8qqJX4I/AAAAAAAACB8/_HBO_zPo5L4/s1600/odalbay.jpg)


 Türksat AŞ Genel Müdürü Özkan Dalbay yeni uydulara ilişkin hedef ve çalışmaları Anadolu Ajansı'na verdiği mülakatta aktardı.

 Türksat resmi internet sitesindeki makaleyi aşağıda okuyabilirsiniz.

 Genel Müdürümüz Dr. Özkan Dalbay, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, Türksat ve Türkiye’nin önümüzdeki 10 yıldaki uydu çalışmaları hakkında bilgi verdi. AA’dan Fatih Tekçan ile Zeki Arıtürk’ün sorularını cevaplandıran Dr. Özkan, Türksat 5A ve Türksat 6A haberleşme uydularının Türkiye’de üretileceğini söyledi.

 Türkiye’nin uzaydaki yörünge hakkının genişletilmesi ile birlikte, Türksat’ın uydu ve uzay alanında insan gücü yetiştirme çalışmalarının devam ettiğine işaret eden Dr. Dalbay, Türkiye’de kurulacak uydu üretim merkezinde yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi.

 Genel Müdürümüz Dr. Özkan Dalbay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yerli haberleşme uydusu imal etmenin uzun soluklu bir çalışma olduğunu, bu konuda girişimde bulunabilmek için öncelikle yörünge haklarının geniş olması gerektiğini söyledi. Uluslararası Telekomünikasyon Birliği'nce 31, 42 ve 50 derecelerdeki yörünge haklarının Türkiye'ye tahsis edildiğini ifade eden Dalbay, söz konusu yörünge haklarını kaybetmemek için buralarda başından bu yana uydu işlettiklerini kaydetti.

 2005 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla uydu ve uzay konusunda çok ciddi bir adım atıldığına dikkati çeken Dr. Dalbay, ortaya çıkan vizyon sonucunda 10 yıllık planın ortaya konulduğunu söyledi. 10 yıllık planın önemli bir kısmı da bu alanda yetişmiş insan gücü, insan kaynağı oluşturmak olduğunu dile getiren Dr. Dalbay, şöyle devam etti:

 'Yörünge hakları olmadan uydu işletmeciliği yapamıyorsunuz. Geniş yörünge haklarının olacak ki yerli haberleşme uydusu üretimi için önemli bir alan olsun. Yerli haberleşme uydusu için de insan kaynağınızın olması lazım. Bu anlamda Bakanlar Kurulu kararıyla Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımız ile TÜRKSAT'a bu görev veriliyor. Biz de 2006 yılında TÜRKSAT 3A projesine başlamıştık. TÜRKSAT 3A projesinin içine uydu haberleşmesi ve haberleşme uydularıyla ilgili teknoloji transfer programı da konuldu. Bu program çerçevesinde 22 mühendis arkadaşımız bizim 3A uydumuzun üretildiği Fransa'daki üretim merkezinde yaklaşık 1,5 yıl eğitim gördüler ve bu alandaki teknolojiyi Türkiye'ye transfer etmek için bilgi birikimi adımı atıldı. Teknoloji transfer programı bittikten sonra Türkiye'ye dönen mühendislerle yerli haberleşme uydusu yapabilme ve kendimize ait özgün bir haberleşme uydusu tasarlayabilme çalışmasına başladık. Bunda önemli bir mesafe kat ettik.''

 Türkiye'de bu alanda çok ciddi bir açık olduğuna dikkati çeken Dr. Dalbay, Türkiye'ye dönen mühendislerin bir kısmının yerli haberleşme uydusu tasarımı projesine devam ettiğini, bir kısmının da Göktürk 1 Projesi'nin içindeki kurulumu devam eden Uydu Üretim Merkezi'nde yaklaşık 3 yıldır tam mesai görev yaptığını anlattı.

 Mühendislerden 8'i Japonya'da
 Özkan Dalbay, Türkiye'ye dönen 8 mühendisin de Japonya'daki uyduların üretiminde görev aldığını, önümüzdeki günlerde 7 kişiyi daha Japonya’ya göndereceklerini söyledi.

 Japonya'daki toplam 15 kişilik ekibin daha sonra Türkiye'de 2013 yılında hizmete girecek olan Uydu Üretim Merkezi'nde fiilen görev alacağını ifade eden Dr. Dalbay, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Japonya'daki arkadaşlarımız TÜRKSAT 4A ve 4B uydularının üretimine bizzat katılıyor. Bu çok önemli bir bilgi birikimiydi. Teknoloji transferi konusunda Türksat 4A ve 4B dışında yeni bir program yapma ihtiyacımız kalmayacak. Haberleşme uydusu tabi çok karmaşık bir iş. Çok karmaşık elektronik sistemler olan haberleşme uydularıyla ilgili bilgi birikimi daha büyük bir çabayı gerektiriyor. 4A ve 4B dışında artık bilgi transferi ya da tecrübe kazanma için yeni bir projeye gerek kalmayacak. O arkadaşlarımız üretim programını bitirdikten sonra Türkiye'ye dönecekler. Burada kavramsal tasarımı bitmiş olan yerli haberleşme uydusunu son haline getirip önümüzdeki yıl da hizmete görecek olan Uydu Üretim Merkezi'nde tamamen tasarımı TÜRKSAT mühendislerine ait haberleşme uydusunu üretmeye başlayacaklar.''

 Ekip, öğrencileri de yetiştiriyor
 Söz konusu 22 mühendisin yurt dışında ve yurt içinde bu alanlarda çalışmış kişilerden seçildiğini dile getiren Dalbay, ''2006 yılında, Amerika'da, Avrupa'da, Avustralya'da bu alanlarda görev yapmış üniversitelerde ya da şirketlerde çalışan veya yurt içinde değişik kurumlarda çalışanlardan oluşturulan bir ekip bu'' dedi.

 Yetişen mühendislerin Türkiye'de bilgi ve birikimleriyle gençleri de yetiştirdiğini belirten Dalbay, sözlerini şöyle sürdürdü: ''İTÜ ile biz mini uydu projesi yaptık. 30 santimlik bir haberleşme uydusu bu. İnşallah 2013'ün şubat ayında uzaya fırlatacağız. İTÜ'de bizimle bu projeye katılan öğrenci ya da öğretim üyelerinden bir kısmını biz Japonya'ya göndereceğimiz ekibin içine dahil ettik. Dolayısıyla yeni seçtiğimiz arkadaşlarımızı da benzer alanlarda belli bir yetkinliğe erişmiş arkadaşlarımız arasından oluşturuldu.”

 Ülkedeki istikrarın önemi
 Uydu uzay programlarının 10-15 yıllık projeler olduğunu ifade eden Dalbay, ''Dolayısıyla ancak böyle bir istikrar ortamında hayata geçebilen ve Türkiye'nin vizyonunun parçası haline gelmişse sonuç alınabilen bir çalışmalar. Şu anda bu konuda hiçbir eksik yok. Yaptığımız çalışmalar Türkiye'nin vizyonunun parçası haline gelmesi ve istikrar sayesinde hayata geçti ve ciddi bir aşamalar kaydetti'' diye konuştu.

 2009 yılında kendilerinin de 10 yıllık uydu stratejik planı yaptıklarını söyleyen Dalbay, şunları kaydetti: ''Uydu sayısını 7'ye çıkardık. Bu projeyi böldük. 2015 yılı sonunda yerli üretimi de içeren yeni bir uydu projemiz var. Onun da inşallah sözleşmesini imzalayacağız. TÜRKSAT 5A Türkiye'de TAI Tesisleri'nde üretilecek. Bu uyduda 20 civarında yerli katkı olacak. Bir sonraki uydu projesinde yerli katkı oranını yüzde 50'nin üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. TÜRKSAT 6A projemizin de 2014 yılında sözleşmesini imzalayıp 2017 ya da 2018'de uzaya göndermeyi planlıyoruz. TÜRKSAT 6A'da tamamen Türkiye'deki Uydu Üretim Merkezi'nde üretilecek. Tasarımı da tamamen TÜRKSAT mühendislerine ait olacak. TAI'de şu anda kurulumu devam eden 2013'te hizmete açılacak Uydu Üretim Merkezi'nde üretilecek.''

 Kaynak: AA
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5 A VE 6 A HAKKINDA GELİŞMELER.
Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ - 27 Haziran 2013, 01:56:45
Tasarımı yenilenen Türksat-5A uydusu Afrika'yı kapsayacak

(http://3.bp.blogspot.com/-OE-2_do5HRs/TqAx66aT1bI/AAAAAAAAAfA/KhGxJYckDS0/s1600/Turksat-Logo-1.jpg)

 2015 yılı sonunda gönderilmesi beklenen Türksat 5A hakkında yeni bilgiler geliyor.

31 derece Doğu boylamından sinyal gönderecek Türksat 5A haberleşme uydusu tasarım planlarında önemli değişikliklere gidildiği ifade ediliyor. TUSAŞ/TAI ve Mitsubishi Electric ortaklığında üretilecek haberleşme uydusunun hibrid özellikli olması bekleniyor. Hem Ku hem de C bant transponderleri bulunacak uydu Türkiye'nin yanında Afrika'nın tamamını kapsayarak Türksat AŞ'nin büyüme hedeflerine katkı sağlayacak.

Türksat-5A uydusunun 31 derece Doğu yörüngesinde kullanacağı frekans aralıkları:
Ku bant 1: 10950-11200 MHz
Ku bant 2: 11450-11700 MHz
C bant: 3400-3700 MHz

UYDU DA NE VAR
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5 A VE 6 A HAKKINDA GELİŞMELER.
Gönderen: Şahin Bey - 27 Haziran 2013, 13:17:38

AZERSAT GİBİ OLACAK ! KUBAND YAYINLAR!
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 6 A B C 7 A GELİYOR.
Gönderen: Harun IŞIK - 19 Ağustos 2013, 13:12:13
uydu dan önce kanal üretin
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 6 A B C 7 A GELİYOR.
Gönderen: Turkuaz - 19 Ağustos 2013, 16:49:14
uydu dan önce kanal üretin

Arkadasim sana benden iki cevap
Birincisi; Kanal uretilmez ,acilir
ikincisi; Turksat kanal acmaz, frekans verir yani ancak arz olununca
yerli yabanci gozetmeksizin frekans verilir.Kapasite mumkun oldukca
Tabi
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 6 A B C 7 A GELİYOR.
Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ - 08 Eylül 2013, 00:42:06

(http://www.haberler.com/haber-resimleri/944/turksat-genel-muduru-dalbay-aciklamasi-2_6662_o.jpg)

"2017'de Türksat 5A ve Türksat 6A, 2019'da Türksat 7A ve Türksat 7B haberleşme uydularımız, uzaydaki yörüngelerinde hizmet vermeye başlayacaklar" dedi. - Ankara
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER.
Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ - 12 Eylül 2013, 23:15:05
İlk Milli Haberleşme Uydusu "Türksat 6A" 2018 yılında fırlatılacak(http://3.bp.blogspot.com/-OoHKacSUjnE/UjGdYlnl3KI/AAAAAAAADBw/myq0BfEBsJM/s1600/son_konusma_01.JPG)

 Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 2018 yılında ilk milli uyduyu uzaydaki yörüngesine göndermeyi planladıklarını söyledi.

Bakan Yıldırım 11. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Şurası’nın kapanış konuşmasında, “2035 yılına kadar uzaya güneş enerjisinden elektrik üreten güneş panelleri yerleştirip, buradan üretilecek enerjiyi radyo frekans dalgalarıyla yeryüzüne ulaştıracak bir projeyi de gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bu da bir vizyon projesi olarak şura’da kararlaştırılmıştır” dedi.

 Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye’nin hedefleri arasında uzaya uydu gönderip enerji elde etmenin de yer aldığını söyledi. 11. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Şurası’nın kapanış konuşmasını yapan Bakan Yıldırım, “Uzaya, güneş enerjisinden elektrik üreten güneş panelleri yerleştirip, burada üretilecek enerjiyi radyo frekans dalgalarıyla yeryüzüne ulaştıracak bir projeyi gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.” dedi.

 11. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Şurası’nın kapanışı Harbiye’deki İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

 Kapanış programına Bakan Yıldırım’ın yanı sıra, yabancı bakanlar ve çok sayıda davetli katıldı. Şura’da 2023 hedeflerinin değerlendirildiğini belirten Yıldırım, şunları söyledi:

 “Dayandığımız ana hedef, Türkiye’nin 2023 genel görünümüdür. 10 büyük ekonomi içerisinde yer alacağız. Bu ana hedefi ortaya koyduktan sonra, ulaşım, eğitim, sanayi, sağlık, şehirleşme, teknolojik gelişmeler, ticaret ve sosyal devlet olma yönünde hedeflerimiz var. Yani insanın ihtiyacı olan tüm hedeflerin birleştiği nokta, Türkiye’nin cumhuriyetimizin 100. yılında büyük Atatürk’ün bize işaret ettiği çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmak ve dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri hâline gelmektir. Bunu yeni yollar, yeni hızlı ve normal tren hatlarıyla, havaalanlarımızı hava taşımacığımızı büyüterek, denizlerimizi daha fazla kullanarak, içinde bulunduğumuz bilişim çağının imkânlarından yapacağımız ortak çalışmalarla başaracağız.”

 2023 hedefleri içerisinde uçak yapımı olduğunu da değinen Yıldırım, konuşmasına şu şekilde devam etti:

 “2023 hedefimiz, bir bölgesel uçak yapımı ve uçurtulmasıdır. Bu hedef kararlaştırılmış bir hedeftir. Adımları da atılmıştır. Bu bölgesel bir projedir, sadece Türkiye’nin tek başına planladığı bir proje değildir. 3 bin km menzil içerisinde kalan bütün noktalara ulaşabilecek projeyi gerçekleştireceğiz. Benzer şekilde uydu yapılması konusunda da adımlarımızı atmış bulunuyoruz. 2018 yılında kendi imalatımız olan uyduyu yapıp yörüngesine göndermeyi hedefliyoruz. 2035 yılına kadar uzaya güneş enerjisinden elektrik üreten güneş panelleri yerleştirip, buradan üretilecek enerjiyi radyo frekans dalgalarıyla yeryüzüne ulaştıracak bir projeyi de gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bu da bir vizyon projesi olarak şura’da kararlaştırılmıştır.”

 Diğer projelerden de kısaca bahseden Yıldırım, “Yakın vadede gerçekleştireceğimiz projelerden bir tanesi de Kanalİstanbul projesidir. Çalışmaları başlamış olup, bugünlerde adımları atılma noktasına gelinmiştir. Çanakkale Geçiş Projesi de diğer bir projedir.” diye konuştu.

 Türksat AŞ
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER.
Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ - 14 Eylül 2013, 00:40:21
Türksat 6A için hazırlıkların başladığını önceki haberimizde belirtmiştik. Teknik detaylara gelirsek:


(http://3.bp.blogspot.com/-9F78Y_n3wgo/TekgRs0yntI/AAAAAAAAANE/t90Y5WmdtQE/s200/Turksat-Logo-1.jpg)


Uydu 42º Doğu'ya konumlanacak.

 16 Ku transponder aktarıcısı ile yayın iletiminde kullanılacak.

 Doğu, Batı, Türkiye kapsamaları bulunacak.

 11.70-12.75 GHz aralığında çalışması öngörülüyor.

 Fırlatma için hedeflenen tarih 2018.

UYDU DA NE VAR
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER.
Gönderen: ÜMİTBEY - 14 Eylül 2013, 13:51:50
Yanlış Anlamadıydam TÜRKSAT 6A Avrupa Asya Türkiye Kapsama Alanı İçine Alıcak Doğrumu.
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER.
Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ - 16 Eylül 2013, 00:15:35
Tübitak, İlk Yerli Haberleşme Uydusu İçin Kolları Sıvadı(http://www.haberler.com/haber-resimleri/346/tubitak-ilk-yerli-haberlesme-uydusu-icin-koll-5062346_o.jpg)


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün: "TÜBİTAK, yerli haberleşme uydusu TÜRKSAT 6A'nın geliştirilmesi ve üretimi için yüksek bütçeli projelere yüzde 100 Ar Ge desteği verecek" "Uydunun özgün tasarımı, platformu ve uydu üzeri yazılımları, proje kapsamında yerli olarak geliştirilecek" "Ülkemizin ihtiyaç duyduğu haberleşme uydusunun yerli imkanlarla geliştirilmesi, bir eşik değerin daha aşılacağı anlamına gelecek"

RECEP DEMİR - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TÜBİTAK'ın, yerli haberleşme uydusu Türksat 6A'nın geliştirilmesi ve üretimi için yüksek bütçeli projelere yüzde 100 Ar-Ge desteği vereceğini bildirdi.

Türkiye'nin milli gözlem uyduları GÖKTÜRK-2 ve RASAT'ı uzaya fırlatarak önemli bir başarıya imza atan TÜBİTAK, şimdi de yerli haberleşme uydusu için çalışmalara başladı. Bu amaçla Kamu Kurumları Araştırma ve Geliştirme Projelerini Destekleme Programı (1007 Programı) kapsamında "Yerli Haberleşme Uydusu Geliştirilmesi ve Üretimi" konusunda çağrı duyurusu yayınlandı.

 "Türksat 6A" olarak adlandırılan uydunun tasarımı tamamen yerli olacak ve bütün entegrasyonları Türkiye'de yapılacak. Azami ölçüde yerli imkanlarla geliştirilmesi amaçlanan Türksat 6A haberleşme uydusu sivil, ticari ve askeri kamu kuruluşlarına da hizmet verecek.

Anahtar teslim uydu yapılacak

Yerli haberleşme uydusu hakkında AA muhabirine açıklamalarda bulunan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TÜBİTAK tarafından açılan çağrı ile milli uydulara bir yenisinin daha ekleneceğini söyledi. Bu amaçla yüksek bütçeli projelere yüzde 100 Ar-Ge desteği verileceğini belirten Ergün, kamu Ar-Ge birimleri, üniversiteler veya özel sektör kuruluşlarının çağrıya başvuruda bulunabileceğini kaydetti.

Geliştirilecek haberleşme uydusunun yörüngede çalışır halde teslim alınacağını ifade eden Ergün, "Uydunun özgün tasarımı, platformu ve uydu üzeri yazılımları, proje kapsamında yerli olarak geliştirilecek. Diğer bileşenlerin hangilerinin yerli olarak geliştirileceğine, projeyi yürütecek kuruluşlar karar verecek ancak geliştirilecek bileşenler azami ölçüde yerli olacak" dedi.

 "Türksat 6A için çalışmalar 2014'de başlayacak"

Bakan Ergün, Türksat 6A uydusunun proje sözleşmesinin 2014 yılında yapılarak, çalışmalara başlanacağını belirterek,  uydu tasarımı, entegrasyon ve testlerinin ECSS, Nasa ve uygulanabilir MIL standartlarına göre gerçekleştirileceğini söyledi.

Milli haberleşme uydusunun 15 yıl uzayda görev yapabilecek özelliklerde geliştirileceğini anlatan Ergün, şunları kaydetti:

 "Türksat 6A uydusu Türkiye'nin yanı sıra Avrupa, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Asya kıtasının büyük bir bölümünü kapsayacak. Hizmet ömrü 15 yıl, tasarım ömrü ise hizmet ömrünün en az bir buçuk katı olacak. Uydu yakıtı ise bu süreye göre ayarlanacak. Çağrı kapsamında uydu tasarımının en az iki fırlatma aracı ile uyumlu olması ve uzay şartlarına dayanıklı olması isteniyor. Uydunun müşteri kurum olan Türksat'a teslimi, yörünge testlerinin başarı ile tamamlanmasının ardından gerçekleşecek. Bu teslime kadar tasarım, entegrasyon, test, fırlatmaya gönderme, fırlatma öncesi çalışmalar, fırlatma, yörünge testleri gibi çalışmalar yüklenicinin sorumluluğunda olacak."

Uydunun teknik özellikleri

Geliştirilecek uydunun teknik özelliklerine de değinen Ergün, Türksat 6A uydusunun 16 aktif, 4 yedek Ku-bant ve 2 aktif, 1 yedek X-bant aktarıcıya sahip olacağını söyledi. Nihat Ergün, uydu projesi gerçekleştirmek isteyen kuruluşların 22 Kasım 2013 tarihine kadar TÜBİTAK'a başvuru yapabileceğini ifade etti.

Bu tür yüksek teknolojili projelerin, Türkiye'nin prestiji açısından önemli olduğunu dile getiren Ergün, TÜBİTAK tarafından milli olarak tasarlanan gözlem uydularının yanı sıra şimdi de ülkemizin ihtiyaç duyduğu haberleşme uydusunun yerli imkanlarla geliştirilmesinin, bir eşik değerin daha aşılacağı anlamına geleceğini sözlerine ekledi. - Ankara
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER.
Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ - 16 Şubat 2014, 21:57:31

Uzayda Uydu Filosu Kuracağız

(http://www.haberler.com/haber-resimleri/367/uzayda-uydu-filosu-kuracagiz-5675367_o.jpg)


TÜRKSAT 4A uydusunu başarıyla uzaya fırlatan Türkiye, 2019'a kadar uzaya 5 uydu daha fırlatacak.

4B, 5A, 6A, 7A ve 7B uydularını tamamlayarak 2019 yılına kadar uzaya göndermeyi planlayan Türkiye, böylece uzayda bir uydu filosu kuracak. Türk-Japon ortak yapımı olan Türksat 4A'dan sonra bu yılın ikinci yarısında da 4B uydusunun fırlatılması için hazırlıklar sürüyor. İlk yerli uydu 6A'nın da 2014-2018 arasında üretilmesi planlanıyor.

SİNYAL GELDİ

Kazakistan'daki Baykonur Uzay Üssü'nden başarılı şekilde fırlatılan Türksat 4A uydusundan ilk sinyal Türkiye saatiyle 8.30'da Avustralya'nın Gnangara yer istasyonundan alındı. 4A uydusu fırlatmadan 5 dakika 47 saniye sonra atmosferden çıktı.

Ahmet Topal/Sabah


Teknokulis : http://www.teknokulis.com
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER.
Gönderen: A.Caner Özdemir - 17 Şubat 2014, 18:02:51
TÜRKSAT Genel Müdürü Canlı yayında açıkladı Türksat'ın diğer uyduları Ankara'nın Kazan İlçesinde Türk Mühendisleri tarafından yapılacakmış,buda benim için gurur verici bir haber çünkü kendi uydumuz kendi memleketimde yapılacak.
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER.
Gönderen: Hayresoğlu - 14 Mart 2014, 00:36:55
Dr. Dalbay: “Türksat 6A’yı TAI’de Yapacağız”

(http://www.turksat.com.tr/image.php?data=tYXy_h6dfQqSeDMi0qhrqjhlKRDIIQsXA6nKkdV6S6ckVBWh9p9Z5TAtsxIYETvIl71_LnuV_u-HCyUUUOx8NDTeUbsf17YDME6kJEoLHlq5JuKFfhwFlXiTV_91JAdbv1abvOEEChSbjPDDmo_ManjJ-ackwhyiUEKNltmS0BTkxN7yojp5FPISNT-URFE8cYm3K8GO45FvRg5cCr5Kmw)

Uzayda uydusu olan 30 ülkeden birisi olan Türkiye, yeni nesil uydularda yerli üretimi hedefliyor. Türksat A.Ş., geçtiğimiz ay Kazakistan Baykonur’dan uzaya fırlatılan Türksat 4A haberleşe uydusunun ardından, hâlihazırda test süreci devam eden Türksat 4B uydusunu 2014 yılı içinde uzaya göndermeyi planlıyor.

Türksat Genel Müdürü Dr. Özkan Dalbay, şirketimizin 2023 hedeflerini TRT Haber’e açıkladı. Türksat 4A’nın Japonya’da üretildiğine işaret eden Dr. Dalbay, şunları söyledi: “Bu uydumuzda Japonya katkısı %70 düzeyinde gerçekleştirilmiştir. Ülkemizde uydu ve uzay çalışmalarında nihai hedefimiz %70 ve üzeri yerli katkı ile uydu üretmektir.” 

Türkiye’nin en fazla katkı sağladığı uydu olması planlanan Türksat 6A haberleşme uydusu hakkında Genel Müdürümüz Dr. Dalbay, şunları söyledi: “TAI’deki Uydu Üretim Merkezinde imal edilecek, bütün imalatı, montaj ve testleri yapılacak olan yerli haberleşme uydumuzu, 2018’de uzayda işletmeye almayı planlıyoruz.” Söz konusu tesisin önümüzdeki aylarda hizmete girmesi öngörülüyor.

kaynak : http://www.turksat.com.tr/tr/haberler/243-dr-dalbay-turksat-6ayi-taide-yapacagiz
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER.
Gönderen: Dalaman - 14 Mart 2014, 11:31:09
Turkiyenin gururu olucak bu uydularimiz diger ulkeler Turksattan frekans isticek zamanla..
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER.
Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ - 28 Mart 2014, 01:38:16

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "Hedefimiz, 2019 yılında TÜRKSAT-6A olarak çok gelişmiş çok yüksek çözünürlükte ve haberleşme noktasında dünyanın en iyi teknolojisini barındıran uydumuzu yüzde 100 yerli mühendislikle, yerli dizaynla uzaya fırlatmak" dedi.


(http://www.haberler.com/haber-resimleri/455/bilim-sanayi-ve-teknoloji-bakani-isik-1-5835455_1627_o.jpg)

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "Hedefimiz, 2019 yılında TÜRKSAT-6A olarak çok gelişmiş çok yüksek çözünürlükte ve haberleşme noktasında dünyanın en iyi teknolojisini barındıran uydumuzu yüzde 100 yerli mühendislikle, yerli dizaynla uzaya fırlatmak" dedi.

Karamürsel'de muhtarlar, oda başkanları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelen Işık, burada yaptığı konuşmada, iktidara geldikleri günden itibaren en fazla öncelik verdikleri iki alanın Türk insanının yaşam kalitesini ve devletin itibarını yükseltmek olduğunu söyledi.

 İnsanların yaşam kalitesini yükseltmek adına pek çok çalışmayı hayata geçirdiklerini, geçirmeye de devam ettiklerini ama diğer taraftan en önemli önceliklerinin devletin itibarını yükseltmek olduğunu vurgulayan Işık, Ak Parti iktidara geldiği gün Türkiye'nin IMF'nin onayı olmadan adım bile atamayan ve memurun, işçinin maaşını ödeyemeyen ülke durumunda olduğunu kaydetti.

 Işık, IMF'nin Türkiye'ye borç para vermek için Kemal Derviş'i gönderdiğine dikkati çekerek, "Şimdi bizi acımasızca eleştirenler, o gün Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) 15 günde 15 tane Derviş yasasını geçirdi. Hem de öyle kolaysa tartış ama bakın, bugün geldiğimiz noktada Türkiye'nin IMF'ye tek kuruş borcu yok" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin çok borçlandığı iddiasına işaret eden Işık, sözlerini şöyle sürdürdü:

 "Eğer Türkiye, çok borçlansaydı, şu 2008 krizinde Yunanistan'dan beter olurdu. Yunanistan, hala belini doğrultamadı. İspanya, İtalya hala sıkıntı çekiyor ama Türkiye, hala dimdik ayakta. Hatta öyle bir noktaya geldi ki hükümet olarak biz bazen fren yapma ihtiyacı hissediyoruz. Artık telefonlarda taksidi kaldırdık. Niye? 'Cari açık artıyor' diye. Vergiyi arttırıyoruz. Niye? 'Cari açığa karşı önlem alalım' diye. Artık IMF'nin talimatıyla ekonomide karar alan hükümet yok. Kendi kararını tam zamanında ve tam kararında alan hükümet var. Devletin itibarı budur."

 - "Bu füze tamamen yerli imkanlarla TÜBİTAK tarafından Gebze'de geliştirildi"

 Işık, nutukla, lafla milliyetçi olunamayacağını savunarak, devleti ve ülkeyi stratejik noktalarda dışa bağımlılıktan kurtarmadıkça akşama kadar "ben milliyetçiyim" diye bağırmanın bir şey ifade etmeyeceğini söyledi.

 İktidara geldikleri 2002 yılında savunma sanayisinde yerlilik oranının yüzde 24 olduğuna dikkati çeken Işık, "Bu da çok düşük bir teknolojiydi. Bugün Türkiye, kendi tüfeğini kendi üretiyor, kendi topunu, kendi tankını, kendi insansız hava aracını, kendi helikopterini, kendi gemisini kendi yapıyor. Tüm bu yaptıklarını da kendi yazılımıyla yapıyor, öyle dışarıdan yazılım satın almıyor, tamamen Türk mühendislerin yazdığı yazılımlarla yürütüyor" ifadesini kullandı.

 Işık, birkaç gün önce SOM Füzesi'nin test atışının yapıldığını hatırlatarak, şöyle konuştu:

 "Bu füze Amerika'dan, Rusya'dan veya Çin'den satın alınmadı. Bu füze tamamen yerli imkanlarla TÜBİTAK tarafından Gebze'de geliştirildi. Şimdi füzenin 300 kilometrelik menzilini 800 kilometreye çıkarmakla ilgili çalışma yapıyoruz. Türkiye dahil, bildiğim kadarıyla 10'a yakın ülke F-35 savaş uçağını ortak üretecek ama o ortak üretilecek savaş uçağına takılacak füze, bu SOM füzesi olacak. Daha düne kadar tüfeğini bile dışarıdan satın almak zorunda olan bir ülkeden bahsediyoruz.

 Şu anda 2 uydumuzu uzaya fırlattık. İnşallah, TÜSRKSAT-6A uydusu için de çalışmaları başlattık. Hedefimiz, 2019 yılında Türksat 6A olarak çok gelişmiş, çok yüksek çözünürlükte ve haberleşme noktasında dünyanın en iyi teknolojisini barındıran uydumuzu yüzde 100 yerli mühendislikle, yerli dizaynla uzaya fırlatmak. Milliyetçilik bu, memleket sevgisi burada. Slogan milliyetçiliği yapmıyoruz, gerçek milliyetçilik yapıyoruz. Şimdi inşallah 2023 yılında yüzde 100 yerli dizayn, yerli mühendislik ve yerli yazılımla ilk Türk savaş uçağını uçuracağız. Şu an tüm çalışmalarımız, hazırlıklarımız bu yönde ilerliyor."

HABERLER.COM
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER.
Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ - 29 Nisan 2014, 00:16:55
Haberleşme Uydumuz Yerli Üretim Olacak

Yurtdışında üretilerek uzaya gönderilen Türksat uydularından bir yenisi olan Türksat 6A, tamamen yerli olacak.


(http://www.haberler.com/haber-resimleri/461/auto-haberlesme-uydumuz-yerli-uretim-olacak-5959461_o.jpg)


Yurtdışında üretilerek uzaya gönderilen Türksat uydularından bir yenisi olan Türksat 6A, tamamen yerli olacak. Uydu, Türk Havacılık ve Uzay Sanayisi (Tusaş) ve TÜBİTAK ile yurtiçindeki savunma kuruluşları ile birlikte üretilecek. Tusaş, ilk üretim sonrasında Türkiye’nin müttefik ülkelerine aynı uydu üretimini yaparak ihraç etmeyi hedefliyor.

TUSAŞ GENEL MÜDÜRÜ: Türksat 6A UYDUSUNU BİZ ÜRETECEĞİZ

 Abdullah Gül Üniversitesi’nde düzenlenen 1. Uluslararası Plazma Teknolojileri Kongresi’ne konuşmacı olarak katılan Tusaş Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. “Türksat 6A uydusunu biz üreteceğiz” diyen Genel Müdür Dörtkaşlı, şu bilgileri verdi; “Heyecanlandıran tarafı üretimden önceki tasarım aşaması ve test aşamasını Türkiye’de yapılacak olmasıdır. Türksat’ın ihtiyaç duyduğu haberleşme uydusunda yönetim, Ulaştırma Bakanlığı, sanayi ve teknoloji bakanlığı koordinasyonluğunda TÜBİTAK’taki platform tarafından yürütülüyor. Burada ülkemizde TÜBİTAK Uzay Enstitüsü, Aselsan ve diğer yerli milli sanayiciler ile enstitülerle işbirliği içinde en uygun modelle iş payı yaparak çalışmalar yürüyecek.”

"İNCE ELEYİP SIK DOKUYORUZ"

 Çalışma ile ilgili olarak idarenin ince eleyip sık dokuduğuna dikkat çeken Dörtkaşlı, “En optimum çözümü bulmaya çalışıyor. Yapılan çalışmalar sonunda edinen kabiliyetler sadece Türk kullanıcıları ile sınırlı kalmayacak. Yurt dışında müşterileri de olacağını düşünüyoruz. Bu anlamda görev alma ve kabiliyetlerimizi azami ölçüde kullanma, benzer uyduların tasarımlarının üretilerek, müttefik ülkelere ihraç edilmesini arzuluyuz. Kadrolarımız bunu yapma konusunda büyük bir arzusu vardır. İdareye bildirdik. Bakanlarımıza konuyu arz ettik. Sözleşme modeli çerçevesinde çalışmalar kısa sürede başlayacağını düşünüyoruz. Yalnız yaptığımız çalışma değil. TÜBİTAK ve yurt içindeki savunma kuruluşları ile olacak” şeklinde konuştu.

HABERLER.COM
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER.
Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ - 05 Mayıs 2014, 23:12:16
http://www.youtube.com/watch?v=UaL_wEHH6V0
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER.
Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ - 25 Mayıs 2014, 21:46:36
İlk yerli uydunun mimarı!

(http://4-ps.googleusercontent.com/h/www.son.tv/pic/news/657x350x25520141752558867863.jpg.pagespeed.ic.3znIod3VJ7.jpg)

Türkiye'nin ilk yerli uydusu TÜRKSAT-6A'nın mimarı belli oldu!

Türkiye'nin ilk yerli mühendislik ve tasarımla yapılacak TÜRKSAT-6A uydusu, TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü önderliğinde TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI), Aselsan ve diğer yerli sanayi kuruluşlarının desteğiyle yapılacak.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme AŞ tarafından TÜRKSAT-6A'nın yapımı için açılan çağrıya TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü ve TAI teklif verdi.

Türkiye'nin ilk yerli haberleşme uydusunun yapımı TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü önderliğinde TAI ve Aselsan ile diğer yerli sanayi kuruluşlarının desteğiyle üretilecek. Yaklaşık 250 milyon dolarlık uydunun maliyetinin, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile TÜBİTAK tarafından karşılanması planlanıyor. Yerli mühendislik ve tasarımla yapılacak uydunun 2020'de uzaya fırlatılması hedefleniyor.

TÜBİTAK Uzay tarafından TÜRKSAT-6A tasarım ve geliştirme model çalışması yapıldıktan sonra uydu, daha önce geliştirilen uydu projelerinde görev yapan mühendislerin de katılımıyla Türk mühendis ve araştırmacılar tarafından yapımına başlanacak.

Yakıt dahil yaklaşık 3.5 ton ağırlığında olacak uydu, 42 derece doğu boylamındaki bir yörüngeye yerleştirilecek. TÜRKSAT-6A, Avrupa, Asya ve Türkiye kapsama alanlarına sahip olacak. Proje kapsamında uydu üzerinde kullanılacak birçok alt sisteme uzay tarihçesi kazandırılacak. Söz konusu alt sistemler, milli haberleşme uydularının alt yapısını oluşturacak.

Üzerinde 4 yedek toplam 20 aktarıcının (transponder) bulunacağı uydunun hizmet ömrü 15 yıl olacak.
2020'E KADAR UYDU FİLOSU 7'YE ÇIKMIŞ OLACAK

Uydu Montaj ve Entegrasyon Merkezi (UMET) binasında üretilecek TÜRKSAT-6A uydusunun 2020 yılında, TÜRKSAT-5A uydusunun ise 2017 yılında uzaya fırlatılması öngörülüyor.

Türkiye, 2020 yılında en az 3'ü yerli, toplam 7 uydudan oluşan uydu filosu ile dünyanın büyük bir kısmını kapsama alanına katacak. Böylece dünya nüfusunun yüzde 91'inde Türk uyduları aracılığıyla erişim imkanına kavuşulacak.

SON TV HABER
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER.
Gönderen: Memo85 - 26 Mayıs 2014, 00:40:45
hayırlı olsun daha çok var.
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER.
Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ - 26 Mayıs 2014, 23:32:06
Türkiye'nin ilk yerli uydusu TÜRKSAT-6A, TÜBİTAK önderliğinde TAI, Aselsan ve diğer yerli sanayi kuruluşlarının desteğiyle yapılacak.


(http://www.haberler.com/haber-resimleri/238/yerli-uydu-calismalari-basladi-6074238_5373_o.jpg)


Türkiye'nin ilk yerli mühendislik ve tasarımla yapılacak TÜRKSAT-6A uydusu, TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü önderliğinde Tusaş Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI), Aselsan ve diğer yerli sanayi kuruluşlarının desteğiyle yapılacak.

ULAŞTIRMA BAKANLIĞI'NIN ÇAĞRISINA CEVAP

 Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme AŞ tarafından TÜRKSAT-6A'nın yapımı için açılan çağrıya TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü ve TAI teklif verdi. Türkiye'nin ilk yerli haberleşme uydusunun yapımı TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü önderliğinde TAI ve Aselsan ile diğer yerli sanayi kuruluşlarının desteğiyle üretilecek.

250 MİLYON DOLAR

 Yaklaşık 250 milyon dolarlık uydunun maliyetinin, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile TÜBİTAK tarafından karşılanması planlanıyor. Yerli mühendislik ve tasarımla yapılacak uydunun 2020'de uzaya fırlatılması hedefleniyor.

TÜRK MÜHENDİSLER YAPACAK

 TÜBİTAK Uzay tarafından TÜRKSAT-6A tasarım ve geliştirme model çalışması yapıldıktan sonra uydu, daha önce geliştirilen uydu projelerinde görev yapan mühendislerin de katılımıyla Türk mühendis ve araştırmacılar tarafından yapımına başlanacak. Yakıt dahil yaklaşık 3.5 ton ağırlığında olacak uydu, 42 derece doğu boylamındaki bir yörüngeye yerleştirilecek.

ÖMRÜ 15 YIL

 TÜRKSAT-6A, Avrupa, Asya ve Türkiye kapsama alanlarına sahip olacak. Proje kapsamında uydu üzerinde kullanılacak birçok alt sisteme uzay tarihçesi kazandırılacak. Söz konusu alt sistemler, milli haberleşme uydularının alt yapısını oluşturacak. Üzerinde 4 yedek toplam 20 aktarıcının (transponder) bulunacağı uydunun hizmet ömrü 15 yıl olacak.

2020'YE KADAR UYDU FİLOSU YEDİYE ÇIKACAK

 Uydu Montaj ve Entegrasyon Merkezi (UMET) binasında üretilecek TÜRKSAT-6A uydusunun 2020 yılında, TÜRKSAT-5A uydusunun ise 2017 yılında uzaya fırlatılması öngörülüyor. Türkiye, 2020 yılında en az 3'ü yerli, toplam 7 uydudan oluşan uydu filosu ile dünyanın büyük bir kısmını kapsama alanına katacak. Böylece dünya nüfusunun yüzde 91'inde Türk uyduları aracılığıyla erişim imkanına kavuşulacak.

HABERLER.COM
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER.
Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ - 13 Haziran 2014, 17:48:55
İlk Milli Uydu Rampası Yolda

(http://www.haberler.com/haber-resimleri/624/ilk-milli-uydu-rampasi-yolda-6150624_o.jpg)


İlk milli haberleşme uydusu Türksat 6A için imzaların atılmasına sayılı günler kala, uydu fırlatmayı sağlayan ilk milli rampanın yapımı için de çalışmalar.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı milli projeleri tek tek hayata geçiriyor. Rasat ve Göktürk-2 uydularını yerli imkânlarla geliştirerek Türkiye'nin gururu haline gelen TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü, bir ilki daha gerçekleştiriyor. Bu ayın sonunda ilk milli haberleşme uydusu olacak Türksat 6A için imzalar atılırken, diğer yandan uyduları fırlatmayı sağlayan ilk milli rampa için de geri sayım başladı.

 Artık Çin'e gidilmeyecek

 Göktürk-2 uydusunun fırlatılması için Türk yetkililer Çin'e gitmişti. Yeni projenin hayata geçmesiyle artık uydu fırlatmak için Çin'e veya başka bir ülkeye gidilmeyecek. Cumhuriyetin 100'üncü yılı olan 2023'te bitirilmesi planlanan uydu rampası için fizibilite çalışmaları tamamlandı. Rampanın denizi olan ve yerleşim yerine uzak bir yere yapılması karalaştırıldı. Öne çıkan şehir ise Muğla oldu. Rampanın yaklaşık 1 milyar dolara mal olması bekleniyor. Bakanlığın bir diğer projesi ise takım uydu olacak. Tarım, ulaşım, gıda gibi birçok alanda hizmet verecek olan takım uydu projelerinin yapılması için en kısa sürede çalışmalara başlanacak.

 250 milyon dolara mal olacak

 Yaklaşık 250 milyon dolara mal olacak olan Türksat 6A uydusunun, 2018'de uzaya fırlatılması planlanıyor. Uydunun fırlatılmasının ardından Türksat 3A ve Türksat 4A uyduları devredışı kalacak.

Eda Işık - Sabah
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER.
Gönderen: ADMİN KARTAL DEMİR - 24 Temmuz 2014, 15:50:41
ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANI, TÜRKSAT 4B, 5A VE 6A HAKKINDA KISA BİR AÇIKLAMA YAPTI.
Elvan, Türksat 4B Uydusu’nun 2014 yılı içerisinde uzaya fırlatacağını da sözlerine ekledi. Türksat 5a ile 6A uydularının yapımına bu yıl başlanacağını bildiren Elvan, 6A Uydusu’nun Türk mühendisleri tarafından Kazan’da yapılacağını belirtti.Milliyet
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER.
Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ - 28 Temmuz 2014, 01:26:53
Elvan: "5A uydu ihalesine bu yıl çıkılacak" -


(http://www.haberler.com/haber-resimleri/238/yerli-uydu-calismalari-basladi-6074238_5373_o.jpg)

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Türk havayolları şirketlerince İsrail'e yapılacak uçuşlara getirilen yasağın 24 saat daha uzatıldığını bildirdi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Türk havayolları şirketlerince İsrail'e yapılacak uçuşlara getirilen yasağın 24 saat daha uzatıldığını bildirdi.

Bakan Elvan, Türk Telekom Ahlatlıbel Tesislerinde basın mensuplarıyla iftar yemeğinde bir araya geldi.

 Türk havayolları şirketlerince İsrail'e yapılacak uçuşlara, dün akşam 22.00 itibariyle 24 saat süreyle uçuş yasağı uygulandığını anımsatan Elvan, bu sürenin 24 saat daha uzatıldığını belirtti.

 Bakanlık çalışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Elvan, 3. Köprü ve kısa süre içinde ihale ilanına çıkılacak olan Kuzey Marmara Otoyolu çalışmalarının 2015 yılında tamamlanacağını söyledi.

 25 Temmuz'da Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattının açılışının gerçekleştirileceğini anlatan Elvan, Ankara-İstanbul arasının 3,5 saate düşeceğini, hatta test çalışmalarının tamamlandığını, herhangi bir sıkıntının söz konusu olmadığını kaydetti.

Mardin, Balıkesir ve Konya havalimanlarının terminal binalarının tamamlandığını ifade eden Elvan, söz konusu terminal binalarının kısa süre sonra faaliyete başlayacağını bildirdi. Hakkari Yüksekova havalimanının yıl sonu itibariyle tamamlanacağını da belirten Elvan, Ordu Giresun Havalimanının ise 2015 yılı Nisan ayında açılacağını, ancak açılışın daha erken de olabileceğini söyledi.

 Demiryollarının serbestleştirildiğini anımsatan Elvan, yasal alt yapının oluşturulduğunu, ikincil düzenlemelerin tamamlandığını kaydetti. Elvan, yük ve yolcu açısından özel kesimin de demiryolları sektörüne girebileceğini belirtti.

 - "5A uydu ihalesine bu yıl çıkılacak"

Türksat 4B uydusunun bu yıl içinde uzaya fırlatılacağını bildiren Elvan, yüzde 25'i yerli üretim olarak gerçekleşecek 5A uydusu ile 6A uydusunun da yapımına bu yıl başlanacağını bildirdi. Elvan, 6A uydusunun Türk mühendisleri tarafından Kazan'daki UMET tesislerinde yapılacağını ifade etti.

 Türk Telekomun fiber optik kablolarının diğer mobil operatörler tarafından kullanabilmesine ilişkin sıkıntının çözüldüğünü dile getiren Elvan, sektörün alt yapı yatırımlarının daha da hızlanacağını söyledi.

 - "Vatandaşlar Ankara-İstanbul YHT hattını gönül rahatlığıyla kullanacak"

Bakan Elvan konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

 Ankara-İstanbul YHT hattının bilet fiyatıyla ilgili soru üzerine Elvan, fiyatın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacağı söyledi.

 Elvan, açılışın ardından seferlerin hemen başlayacağını, ilk etapta günde 6 gidiş 6 geliş olmak üzere 12 sefer düzenleneceğini kaydetti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile gerekli görüşmelerin yapıldığını dile getiren Bakan Elvan, Ankara-İstanbul YHT'nin varış noktası Pendik'ten, Kartal, Sabiha Gökçen Havalimanı başta olmak üzere ilgili hatlara otobüs seferlerinin konulacağını bildirdi.

 Ankara-İstanbul YHT hattındaki trenlerde 4 sınıf bulunacağını ifade eden Elvan, business, plus, ekonomi plus ve ekonomi olmak üzere trenin 4 sınıftan oluşacağını, fiyat farkı olmak kaydıyla yemek servisinin yapılacağını belirtti.

 Ankara-İstanbul YHT'nin tüm testlerinin yapıldığını ve sistemlerin sorunsuz bir şekilde çalıştığını anlatan Elvan, vatandaşların YHT'yi gönül rahatlığıyla kullanabileceğini kaydetti.

 - TİB'in kapatılması

Başbakan Erdoğan'ın, TİB'in kapatılmasıyla ilgili açıklamasının hatırlatılması üzerine Elvan, Başbakanın gereken açıklamayı yaptığını söyledi.

 Bu konuda bakanlık olarak bir çalışma yürüttüklerini belirten Elvan, zaman içinde detayların paylaşılacağını ifade etti.

 TİB'in sisteminin 1 hafta süreyle devre dışı kaldığı iddiasının gerçeği yansıtmadığını belirten Elvan, değişik kurumlardan gelen bazı kişilerin sisteme farklı komutlar yüklediğini ve sistemin sadece 25 dakika devre dışı kaldığını, sonrasında ise bu durumun fark edilerek sorunun çözüldüğünü anlattı.

 TİB'deki bazı kişilerin ortak erişim şifreleri kullandığının ve bunların kayıtlarının tutulmadığının tespit edildiğini ifade eden Elvan, bakanlığa geldiği dönemden itibaren böyle bir durumun kesinlikle yaşanmadığını ve tüm çalışmaların kaydının tutulduğunun altını çizdi. Elvan, TİB'in dışardan hizmet satın aldığı dönemde bazı firma yetkililerine kritik yerlere giriş şifreleri verildiğinin tespit edilmesinin ardından söz konusu şifrelerin derhal iptal edildiğini anlattı.

 Dinleme sayılarında çok ciddi oranda düşüş görüldüğünü ifade eden Elvan, Mart 2013'te 51 bin 413 hedef dinleme talebi bulunurken, bu yılın Mart ayında sösz konusu sayının 5 bin 114'e düştüğünü söyledi. Elvan, Ocak-Haziran dönemine bakıldığında ise geçen yıl 290 bin 490 dinleme hedefi varken, bu yılın ilk altı aylık döneminde bu sayının 76 bin 86'ya düştüğünü bildirdi.

 3. havalimanı ile ilgili çalışmalara yönelik soruya da Elvan, herhangi bir sorunun olmadığını, sürecin normal işlediği cevabını verdi.

DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal da havalimanının yapılacağı alanda zemin etütü ve sondaj çalışmalarının yapıldığını, yer tesliminin ise yakın zamanda gerçekleşeceğini bilgisini verdi.

 - "Twitter yetkilileri Ağustos'ta Türkiye'ye gelecek"

Bakan Elvan, Twitter yetkilileriyle görüşmelerin ne aşamada olduğu sorusu üzerine, uygulanması istenen 55 civarında mahkeme kararı bulunduğunu, Twitterin bunların hepsini dikkate aldığını ve erişimi engellediğini ifade etti. Twitter yetkilileriyle görüşmelerin olumlu geçtiğini dile getiren Elvan, "Ağustos ayında tekrar Türkiye'ye gelmek istiyorlar. Büyük ihtimalle Ağustos ayının son haftasında gelecekler" dedi. Twitter'da Türkçe itiraz sitesinin hazırlıklarının tamamlandığını anlatan Elvan, "Türkiye iyi ve güçlü bir pazar. Onlar da burada olmak istiyor. Burada ofis açılması gibi konular müzakere edilecek" diye konuştu.

 - 4G'ye geçiş

 4G'ye geçmeyi istediklerini dile getiren Bakan Elvan, karasal sayısal yayına geçildikten sonra boşalacak alanın devralınacağını ve 4G çalışmalarının başlayacağını belirtti.

Türksat 4A uydusunda kanal geçişlerinin televizyon yayıncılarından gelen talep üzerine ertelendiğini anımsatan Elvan, bir milletvekilinin Uydu Kontrol Merkezinde görevden alınmalar nedeniyle geçişlerin ertelendiğiyle ilgili soru önergesi verdiğini, ancak bu önergenin henüz kendisine ulaşmadığını bildirdi.

Türksat 4A uydusundan 37 yeni kanalın yayın yaptığını belirten Elvan, gelen talepler doğrultusunda kanal geçişlerinin gerçekleşeceğini söyledi.

 Boğaziçi Köprüsünde devam eden bakım çalışmasıyla ilgili soruya Elvan, şu an itibariyle yüzde 70 seviyesinde tamamlanan çalışmaların ağustos ayı sonunda bitirilmesinin ardından eğik olan askı halatların dik hale getirileceği cevabını verdi. Çalışmaların 2015 yılı yaz aylarında tamamlanacağını belirten Elvan, trafikte herhangi bir sıkışmanın söz konusu olmadığını kaydetti.

HABERLER.COM
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER.
Gönderen: Satcity34 - 28 Temmuz 2014, 11:41:16
türksat 4ayi faliyete sokamadilar kaldi türksat 5a, birakin ya.
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER.
Gönderen: ADMİN KARTAL DEMİR - 01 Ağustos 2014, 11:28:26
(http://www.turkiyegazetesi.com.tr//Resources/2014/7/31/175081_uydu_1.jpg)
Türkiye iki yeni uydu için düğmeye bastı!

Uzaya kendi uydusunu fırlatabilecek teknik altyapıya sahip 13 ülkeden biri olan Türkiye, önce 5A ve 6A isimli iki yeni uydu yapacak.

Türkiye, iletişim, istihbarat, keşif, gözlem konusunda uzaya uydu fırlatmada yeni atağa geçiyor. Bu yıl içerisinde Türksat 4B uydusu uzaya fırlatılırken 5A ve 6A'nın da yapımı için de hazırlıklara başlandı. Türkiye'nin 5'inci uydusu olan Türksat 4A, bu yılın başında Kazakistan'daki Baykonur Uzay Üssü'nden başarıyla fırlatılmıştı. Bu sene içerisinde ise Türksat 4B uydusu uzaya gönderilecek. Türkiye bununla da yetinmeyip, milli imkânlarla Türksat 5A ve 6A uydularının yapımını da başlatacak. Türkiye'nin uzaya fırlatacağı uydular Ankara Kazan'da kurulan Uydu Montaj Entegrasyon Test Merkezinde (UMET) yapılacak. Uydu yapımında yüzde 25 oranında yerli malzeme kullanılacak. Bunun için görevli Türk mühendisler Fransa ve Japonya'da eğitim alırken TAİ'de de 40-50 kişilik bir ekip, uydu yapımında önemli katkılar sağlayacak.

FIRLATMA DA BİZDEN

Uydularını Kazakistan'daki Baykonur Uzay Üssü ile Çin'deki Jiuquan  Fırlatma Üssü'nden fırlatan Türkiye kendi fırlatma merkezini yapmak için de harekete geçti. Geçtiğimiz yıl Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile Roketsan Türk Uydu Fırlatma Sistemi Projesi Ön Kavramsal Tasarım Dönemi Sözleşmesi imzalamıştı. Merkezin Cumhuriyet'in 100'üncü yılı olan 2023'te tamamlanması bekleniyor. Türkiye, Göktürk-2 uydusunun uzaya gönderilmesi için Çin'e 20 milyon dolar ücret ödemişti. Türkiye Uydu Fırlatma Üssü'nü tamamlamasının ardından üçüncü ülkelere de ücreti karşılığında hizmet verebilecek. Dünyada sadece 12 ülke kendi uydusunu fırlatabilecek teknik alt yapıya sahip bulunuyor. Bu ülkeler arasında Rusya, ABD, Fransa, Çin, Japonya, İngiltere, Hindistan, İsrail, Ukrayna, İran ve Kuzey Kore var.Tgrt Haber
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER.
Gönderen: ADMİN KARTAL DEMİR - 29 Ağustos 2014, 20:35:52
(http://www.satturkey.com/pictures/uydu.jpg)
Türkiye’nin ilk uydu merkezi açılıyor!

Türkiye, iletişim, istihbarat ve gözlem uyduları konusunda atağa kalkıyor. Bu yıl uzaya fırlatılan 4B’nin ardından Türkiye’nin yeni uydusu TÜRKSAT 5A’nın yapım ve test çalışmalarının yapılacağı Uydu Montaj Entegrasyon Test Merkezi (UMET) tamamlandı. merkez ağustos ayı içerisinde açılacak. Milli imkânlarla üretilecek olan TÜRKSAT 5A, 5B ve 5C uydularının uzaya fırlatılmadan önce test edileceği merkez, bu ay törenle açılacak. İşletme hakkının TAİ’ye verildiği tesisle birlikte gözlem uydularıyla haberleşme uyduları test çalışmaları tamamlandıktan sonra Türk roketleri tarafından uzaya gönderilecek. Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve TÜRKSAT tarafından finanse edilen UMET, TAI tesisleri içinde bulunan Ankara Akıncı Hava Üssü’nde yer alıyor. TÜRKSAT 5A uydusu 2015′te uzaya fırlatılacak.


SatTurkey
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER.
Gönderen: ADMİN KARTAL DEMİR - 30 Kasım 2014, 10:58:45
(http://www.turksat.com.tr/image.php?data=tYXy_h6dfQqSeDMi0qhrqjhlKRDIIQsXA6nKkdV6S6ckVBWh9p9Z5TAtsxIYETvIl71_LnuV_u-HCyUUUOx8NDTeUbsf17YDME6kJEoLHlq5JuKFfhwFlXiTV_91JAdbgnIdepsNx6gd49brmwWiCeylknWqN9CL9VlasRcxr507bI2FNCqJPywuI9OGRLFNMfeMRr1EjlqBavke618ERw)
Türksat A.Ş.’den Açıklama

Ulusal yayın organlarında Türksat-5A uydusunun temini ile ilgili çıkan haberler gerçekleri yansıtmamaktadır.

Türksat-5A uydusu ile ilgili çalışmalar devam etmekte olup her hangi bir üretici firma veya işbirliği ortakları belirlenmemiştir. Söz konusu uydu temini projesine ilişkin bilgi edinmek amacı ile 2014 yılı içinde RFI (Request For Information) Bilgi İstek Dokümanları, ticari yeredurağan haberleşme uydusu üretimi konusunda tecrübeli, belirlenecek uluslararası uydu üreticisi firmalara gönderilecektir. Türksat-5A uydusunun temininde %25 oranında yerli katkı hedeflenmiştir.
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER.
Gönderen: Hayresoğlu - 13 Aralık 2014, 20:00:57
2020'ye kadar uydu filosu 7'ye çıkacakİlk yerli haberleşme uydusunun bütçesi 548 milyon lira.

Türkiye'nin ilk yerli haberleşme uydusu Türksat 6A'nın proje başlatma imzası 15 Aralık'ta atılacak.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme AŞ tarafından Türksat 6A'nın yapımı için açılan çağrıya TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü ve TAI teklif verdi. Türkiye'nin ilk yerli haberleşme uydusu, TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü öncülüğünde TAI ve ASELSAN ile diğer yerli sanayi kuruluşlarının desteğiyle üretilecek.

Türksat 6A projesi imza törenine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılması bekleniyor.

Türksat 6A'nın tasarım ve geliştirme çalışmaları, daha önce uydu projelerinde görev yapan Türk mühendislerce gerçekleştirilecek.

Uydunun 548 milyon lira olan bütçesinin, 398 milyon lirası Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, kalan kısmı ise TÜBİTAK Kamu Araştırmaları Geliştirme Grubu tarafından karşılanacak.

Yerli mühendislik ve tasarımla yapılacak uydunun 2020'de uzaya fırlatılması hedefleniyor. Yakıt dahil yaklaşık 4,5 ton ağırlığında olacak uydu, 42 derece doğu boylamındaki bir yörüngeye yerleştirilecek.

Türksat 6A, Avrupa, Asya ve Türkiye kapsama alanlarına sahip olacak. Üzerinde 4 yedek toplam 20 aktarıcının (transponder) bulunacağı uydunun hizmet ömrü 15 yıl olacak.

2020'ye kadar uydu filosu 7'ye çıkacak

Uydu Montaj ve Entegrasyon Merkezi (UMET) binasında üretilecek Türksat 6A uydusunun 2020 yılında, Türksat 5A uydusunun ise 2017'de uzaya fırlatılması öngörülüyor. Türkiye, 2020 yılında en az 3'ü yerli, toplam 7 uydudan oluşan uydu filosu ile dünyanın büyük bir kısmını kapsama alanına katacak.

 kaynak : trthaber
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER.
Gönderen: ADMİN KARTAL DEMİR - 11 Nisan 2015, 12:20:17
(http://www.medyatava.net/uploads/news/e867fe3a-a75e-4ec9-aa22-d82f03b75837.jpg)
Türksat 5A'da imzalar bu yıl atılıyor!

Türksat AŞ Genel Müdürü Ensar Gül, Türksat 5A uydusunun yapımına ilişkin bu yıl içinde sözleşme imzalamayı planladıklarını söyledi.

Türksat AŞ Genel Müdürü Ensar Gül, yüzde 25’i yerli Türksat 5A uydusunun yapımı için dünyada uydu üretimi konusunda tecrübeli firmalara gönderilen bilgi istek dokümanının cevaplarının alındığını ifade etti.

Uydunun ihalesi için şartname yazılmasının ardından tedarik sürecinin devam edeceğini belirten Gül, bu yıl içinde sözleşme imzalamayı planladıklarını bildirdi.

Türksat 5A uydusunun bazı parçalarının Türk şirketleri tarafından yapılacağını dile getiren Gül, öncelikleTürksat 6A uydusu yapımında görev alan firmalarla yerli katkı olarak ne sağlayabilecekleri konularında görüştüklerini kaydetti.

Fırlatıldıktan sonra 31 derece doğu yörüngesinde işletilecek Türksat 5A uydusu ile Avrupa, Afrika, Orta Doğu, Asya ve Avrupa ülkelerine yönelik televizyon yayıncılığı ve veri haberleşmesi hizmetleri verilecek.Medya Tava
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER.
Gönderen: Satcity34 - 11 Nisan 2015, 14:15:09

hayirli olsun!
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER.
Gönderen: Dalaman - 11 Nisan 2015, 15:21:43
acaba yinemi avrupadan turk tvler alinlicak yinemi atv avrupaya inter stara show turke bakicaz
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER.
Gönderen: Memo85 - 12 Nisan 2015, 09:38:52

Eu avrupa inter yayinlarinin sonu gelmez!
Bu yüzden digitürk para kazaniyor!
Birde 5 a 31 derece de hızmet verecek!
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER.
Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ - 12 Nisan 2015, 13:25:19

HABER İÇİN TEŞEKKÜRLER SÜPER MODERATÖR KARTAL HOCAM...

HAYIRLI OLSUN......
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER.
Gönderen: ADMİN KARTAL DEMİR - 19 Nisan 2015, 22:28:08
(http://s1.trthaber.com/resimler/400000/401904.jpg)
Türksat 6A için düğmeye basıldı!

Türksat Genel Müdürü Gül, Türksat 6A uydusu için çalışmaların başladığını duyurdu.
Türksat Genel Müdürü Ensar Gül, Türkiye'nin ilk yerli haberleşme uydusu Türksat 6A'nın yapımı için TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü, TAI, ASELSAN ve Ctech sanayi kuruluşlarının çalışmalara başladığını bildirdi.

(https://scontent-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xft1/v/t1.0-9/p370x247/11112935_978967948788223_6179030529333295393_n.jpg?oh=aaf6de296e6e501c810ff2454d9ca4d6&oe=55DCFB39)

Gül, uydunun, Türksat'ın 3A, 4A ve 4B uydularının yapımında görev alan 33 mühendisin de aralarında bulunduğu 354 kişinin çalışmasıyla 5 yılda tamamlanmasının planlandığını söyledi.

Uydunun yapım aşamalarının kontrolü için Türksat içinde 15 kişilik Türksat Proje İzleme Ekibi kurulduğunu belirten Gül, "Tasarım ve üretim faaliyetlerini adım adım izleyeceğiz. Uydu ne durumda, hangi parçalar yapıldı, programa uygun gidiyor mu diye takip ediyoruz" diye konuştu.

Uydunun, 548 milyon lira olan bütçesinin, 398 milyon lirasının Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, kalan kısmının ise TÜBİTAK Kamu Araştırmaları Geliştirme Grubu tarafından karşılanacağını kaydeden Gül, yerli mühendislik ve tasarımla yapılacak uydunun 2020'de uzaya fırlatılmasının hedeflendiğini dile getirdi.

Türksat 6A uydusunun, 42 derece doğu boylamında işletileceğini anlatan Gül, "Türksat 6A, Avrupa, Asya ve Türkiye kapsama alanlarına sahip olacak. Üzerinde 4 yedek toplam 20 aktarıcının bulunacağı uydunun hizmet ömrü en az 15 yıl olacak" dedi.AA
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER.
Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ - 20 Nisan 2015, 11:21:52
(http://www.belge.com.tr/s/lib/images/haber/normal/7153f08d2dba7a8619c0226c5c3c8904.jpg)


HABER İÇİN TEŞEKKÜRLER SÜPER MODERATÖR KARTAL HOCAM...

HAYIRLI OLSUN......
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER.
Gönderen: Satcity34 - 20 Nisan 2015, 12:00:24

Hayirli olsun!
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER.
Gönderen: Memo85 - 20 Nisan 2015, 14:40:28

Hayirli olsun.
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER.
Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ - 14 Mayıs 2015, 12:51:41
http://www.youtube.com/watch?v=5tp7e2F0988
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER.
Gönderen: Şahin Bey - 18 Mayıs 2015, 13:01:52
TürkSat 5A    31° East    2nd half of 2015            16 Ku, 4 C

http://www.flysat.com/launches2015.php
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER.
Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ - 29 Mayıs 2015, 20:46:52

http://www.youtube.com/watch?v=w1-O3gWpJ64
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER.
Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ - 01 Temmuz 2015, 10:19:59
Prof. Dr. Gül: “Türksat 6A yurt içinde üretilen, ilk iletişim uydusu olacak”

Türksat A.Ş. Genel Müdürü Prof. Dr. Ensar Gül, Türksat 6A haberleşme uydusunun yurtiçinde üretilen ilk iletişim uydusu olacağını söyledi.

Prof. Dr. Gül, Via Satellite dergisiyle yaptığı mülakatta, Türksat 6A haberleşme uydusunun Türksat liderliğinde Tübitak Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK UZAY), Türkiye Havacılık ve Uzay Sanayi (TAI), Aselsan ve CTech işbirliğiyle üretileceğini belirtti. Prof. Dr. Gül, bu konuda şunları söyledi:

“Programın mali bütçesi 546 milyon TL ve bütçe Türksat, Türkiye Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı (UDHB), Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu tarafından paylaşılıyor. Uyduda ticari iletişimler için 16 Ku-Bantlı cevaplayıcı ile askeri iletişimler için iki X-Bantlı cevaplayıcı bulunacak. Türksat 6A, tüm Türkiye, Asya ve Avrupa’yı kapsayacak olan 42 derece Doğu orbital slotunda faaliyet gösterecek.”

“Türksat 4A yüzde 97 doluluk oranına kavuştu”

Türksat 4A haberleşme uydusunun 2014 yılı Şubat ayında fırlatıldığını hatırlatan Prof. Dr. Gül, “Türksat 4A, 42 derece Doğu kapasitemizi artırdı. Uydu gelirimiz 2014 yılında 250 milyon TL’ye ulaştı. Gelirin yüzde 84’ünü TV yayınları oluştururken, yüzde 16’sını ise VSAT veri iletişimi sağlıyor” dedi.

Prof. Dr. Gül, Türksat 4A haberleşme uydusunun yüzde 97 doluluk oranına kavuştuğunun altını çizerek, şöyle konuştu:

“Yüzde 97 dolum oranına ulaşarak sürekli bir büyüme elde ettik. Özenli bir pazarlama çalışması ile uydumuz Türksat 4A, daha operasyonuna başlamadan neredeyse tüm kapasitesini satmış oldu. Müşterilerimizi yavaş yavaş Türksat 2A’dan Türksat 4A’ya aktardık. Türksat 4B uydusu ise fırlatılmaya hazır ve Proton roketini bekliyor.”

Türksat’ın Türkiye yayıncılık piyasasında büyüme açısından lider konumda olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Gül konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Yüzde 97 dolum oranı ile beklentilerimizi karşılayan Türksat 4A’nın dolum oranı, piyasa standartlarından oldukça yüksek. Türksat 4B’nin de pazarda veri iletişimi konusunda potansiyeli var. Biz de bu alanda büyümeyi hedefliyoruz. Ka-Bant kapasitesinin, bölgede veri aktarımını kolaylaştırarak, piyasa için bir büyüme yönlendiricisi olarak hizmet vereceğine inanıyoruz.  Ayrıca Türksat 4B’nin veri iletişimi ve SNG için Ku-Bant kapasitesi de bulunuyor.”

“Çanak antenlerin yüzde 96’sı Türksat uydularına bakıyor”

Türkiye’de çanak antenlerin yüzde 96’sının Türksat uydularına ayarlandığını ifade eden Prof. Dr. Gül, “Türkiye’de yayıncılık piyasasına hâkim durumdayız. Buna ilave olarak, çevremizdeki ülkelere de önemli miktarda kapasite sağlıyoruz ve pazarlama planlarımız kapsama ışın demetlerimizin ulaştığı mesafeye kadar uzanıyor. 17 ülkede 93 televizyon kanalına TV yayını hizmeti sunuyoruz.” şeklinde konuştu.   

Türksat uydularının mevcut kapsamı alanın 118 ülke ve 3 milyar nüfusa hizmet sağlayabilecek kadar geniş bir coğrafyada olduğunu belirten Prof. Dr. Gül, “Bu nedenle, planlanan gelecek uydularımızın sunacağı yeni kapsama alanları ile birlikte Türkçe konuşulan ülkelerde, Doğu Avrupa’da, Arap ülkelerinde, Afrika ve Asya’daki pazarımızı arttırmayı planlıyoruz” diye konuştu.   

 

Prof. Dr. Gül, Türksat 4B haberleşme uydusunun 50 derecedeki yörüngesine gönderilmeye hazır olduğunu söyleyerek, şunları söyledi:

“Türksat 4B uydusunun fırlatılması için Proton roketini bekliyoruz. Ayrıca, Türksat 5A ve Türksat 5B için RFP hazırlıyor. Bu uyduların ikisinin de 2018 yılında 31 ve 42 derece Doğu orbital slotlarına fırlatılmasını planlanıyoruz. Türkiye’nin ilk yerli iletişim uydusu Türksat 6A’nın ise 2020 yılında fırlatılmasını hedefliyoruz.”

Prof. Dr. Gül, Türksat’ın sağladığı birinci sınıf içerik ile kapsama alanlarındaki ülkeleri cezbettiğini dile getirerek, “Buna ilave olarak, çevremizdeki ülkelerde Türk sinema ve film endüstrisinin yükselişe geçtiğini gördük. Bu da Türksat uydularının tercih edilmesinde bir etken olarak göze çarpıyor. Ancak Türksat’ın en önemli rekabet avantajı yüksek kaliteli ücretsiz (FTA) yayınları ve FTA HD yayınlarıdır. Bu durum, DTH operatörleri ile işbirliği yapmamızda bize önemli bir avantaj sağlıyor ve 42 derece Doğu lokasyonumuzu oldukça popüler hâle getiriyor.”  Dedi.

Türksat’ın yer sistemlerinin yeni işletmelere, hizmetlere ve teknolojilere ayak uydurmak amacıyla sürekli olarak güncellendiği ifade eden Prof. Dr. Gül, “Türksat, Hughes ve Idirect VSAT HUB platformlarında faaliyet gösteriyor. Türksat 4A ile birlikte GMW uydu kontrol yazılım araçlarını kullanmaya başladık. Yakın gelecekteki uydu filosu genişletme planlarımız doğrultusunda, yer altyapısı da operasyonlarımızı ve hizmetlerimizi destekleyecek şekilde genişletildi” dedi.

 

Türkiye 4K kanalları olan 4’üncü ülke oldu

Prof. Dr. Gül Türkiye pazarında her yıl HD hizmetlerin popülerliğinin artığını gözlemlediklerini belirterek, şunları aktardı:

“Uydularımız üzerinden HD yayın yapan kanalların sayısı Haziran 2014’te 50 taneydi. Türksat 4A’nın fırlatılmasından sonra bu sayı 96’ya çıktı ve toplamda 609 olan kanal sayısının yüzde 16’sına ulaşıldı. HD kanalların daha da artmasını bekliyoruz ve STB ile TV üreticilerinin yanı sıra TV yayıncılık şirketleri ile işbirliği yaparak, HD yayıncılığı teşvik ediyoruz. Türksat Şubat 2015’te TRT 4K Ultra HD HEVC yayınına başladı. Böylece, Türkiye 4K kanalları olan 4’üncü ülke oldu. Haziran 2015’e kadar Türkiye’de 200.000’den fazla 4K televizyon satıldı. Önümüzdeki günlerde 4K TV’lerin toplam TV satışlarının yüzde 60-70’ine ulaşmasını bekliyoruz. Tüketicinin bu talebinin yeni 4K kanallarını beraberinde getirmesini umuyoruz.”

Türksat’ın pazarda 6000 VSAT terminali ile hizmet sunduğunu belirten Prof. Dr. Gül konuşmasına şu şekilde devam etti:

“VSAT terminalleri temel olarak okullarda ve devlet kuruluşlarında kullanılıyor. Türkiye’deki tüm okullarda internet bağlantısı var. Türksat, xDSL veya Fiber gibi yer bağlantısı olmayan yerlerde uydu bağlantısı sağlıyor. Bu da kırsal alanlarda yaşayan öğrencilerin de internet çağına katılmasına yardımcı oluyor. Türksat 4B Ka-Bant kapasitesi ile bu VSAT işini genişleteceğiz. Talihsiz Proton fırlatma hataları Ka-Bant VSAT pazarına girmemizde gecikmeye neden oluyor.”   

 

Türksat’ın kısa vadede yörünge lokasyonlarında en az 6 uyduyla faaliyet göstermek istediğini söyleyen Prof. Dr. Gül, “42 derece Doğu lokasyonunda kapasitemizi arttırmak, 31 ve 50 derece lokasyonlarında diğer ülkeler için yeni iyi lokasyonlar yaratmak istiyoruz. Bu orbital lokasyonlarında işletme işbirliği fırsatları için müzakereler yapıyoruz” dedi.

TÜRKSAT
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER.
Gönderen: Hamit58 - 09 Ağustos 2015, 23:37:11
TÜRKSAT-6A 'DA SIRA TASARIMDA

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsünde incelemelerde bulundu. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsünde (UZAY) incelemelerde bulundu. TÜBİTAK Başkanı Arif Ergin ve TÜBİTAK UZAY'ın Müdürü Lokman Kuzu'dan çalışmalar hakkında bilgi alan Işık, bazı projeleri de
yerinde inceledi. Yerli haberleşme uydusu TÜRKSAT 6A'nın geliştirilmesine yönelik çalışmaların durdurulduğu iddialarının hatırlatılması üzerine Işık, TÜBİTAK'ta yürüyen hiçbir projenin durmadığını, böyle bir şeyi asla kabul etmeyeceklerini söyledi. TÜRKSAT 6A projesinin devam ettiğini ve çalışmaların, belirlenen takvime uygun ilerlediğini anlatan Işık, "İnşallah 2019 yılı içinde proje tamamlanacak. Şu anda herhangi bir durma veya aksama söz konusu değil" dedi. Işık, bunun yanı sıra diğer uydu çalışmalarının da devam ettiği bilgisini verdi. Bu arada, TÜBİTAK uzmanlarının yoğun olarak uydulardaki merceklerin de yerli imkanlarla üretilmesi için çalıştıklarını aktaran Işık, "Tüm bunların Türkiye'de yapılıyor olması, ülkemizi önemli bir aktör haline getiriyor" diye konuştu. "Karakollara yapılacak saldırıları önceden tespit etme imkanı olabilir" TÜBİTAK'ın, hassas tarım uygulamalarında kullanılması için geliştirdiği droneler hakkında da bilgi veren Işık, geleneksel tarıma artık uzay teknolojileri desteği sağlanacağını ifade etti. Proje kapsamında uydu ve dronelerden alınan görüntülerle, tarım alanlarının analizinin yapılacağını ve hassas tarım uygulamalarının geliştirileceğini anlatan Işık, hiperspektral görüntüler kullanılarak, yetiştirilen ürünlerin detaylı analizinin gerçekleştirileceğini kaydetti. Bakan Işık, incelemeleri sırasında TÜBİTAK uzmanlarına ilettiği bir görüşünü de paylaşarak, "Karakolların etrafının güvenliğini sağlamakta droneler kullanılabilir mi? Arkadaşlarımızdan bunu incelemesini istedim. Mesela, geliştirilmiş ve havada kalma süreleri artırılmış dronelere takılacak termal kameralarla, geceleri karakollara yönelik yapılacak saldırıları önceden tespit etme imkanı kolaylıkla olabilir" dedi. TÜBİTAK'ın bu konu üzerinde çalışacağı bilgisini veren Işık, Türk Silahlı Kuvvetleri ile de bu konuya ilişkin görüşüleceğini bildirdi.
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER.
Gönderen: ADMİN KARTAL DEMİR - 12 Aralık 2015, 11:42:18
(http://www.erguncel.com/resim/80198_11122015.jpg)

Yerli oto duradursun, Milli Uydu geliyor!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Milli Uydu için tarih verdi.
“6A Uydumuzun tamamen yerli imkanlarla, yazılım ve donanım olarak yapılması için elimizde yeteri kadar alt yapı var” diyen Ulaştırma Bakanı Yıldırım, tarih olarak 2019 sona işaret etti.


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobilin kamuflajlı prototip ile test sürüşü gerçekleştirmiş, yerli otomobil Cadillac BLS ile benzerliği ile dikkat çekmişti.

Yerli otomobil Cadillac kopyası çıktı!
Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) ile TÜRKSAT iş birliğiyle düzenlenen “Uydu, Uzay ve Teknoloji Günleri” başladı.

İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde, Anadolu Ajansı’nın “global iletişim ortağı” olduğu, MÜSİAD ile TÜRKSAT’ın iş birliğinde gerçekleşen “Uydu, Uzay ve Teknoloji Günleri”nin açılış programının açılışına Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç katıldı.

” ALT YAPIMIZ VAR, 2019 SONU”

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, açılışta bir konuşma yaparak, “6A Uydumuzun tamamen yerli imkanlarla, yazılım ve donanım olarak yapılması için elimizde yeteri kadar alt yapı var” diyerek, 2019 sonu itibarıyla imal edileceğine dikkati çekti.

Bakan Yıldırım,  “Sayın Bakanımız Fikri Işık’tan benim bir talebim var. 2019 sonu kritik bir tarih. Bunu 2019′un başına çekmemiz gerekiyor. Bu konuda delaletinizi bekliyoruz. Anlaştık. Biraz fazla çalışacağız, 3 vardiya çalışacağız” diye konuştu.

Yeni uydulara ihtiyaç olduğunu vurgulayan Yıldırım, önümüzdeki yılın ilk yarısında 5A ve 5B uydularının yapımı için gerekli adımları atacaklarını anlattı.

Bakan Binali Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi kurulması için 2009 yılında adım attık. Savunma Sanayii Müsteşarlığına giderek TAI’de böyle bir tesis kurmak istediğimizi dile getirdik. Bu merkezin, hastane ortamından 100 kat daha fazla steril olması gerekiyor. Bu tesisin yapımı için iş birliği anlaşması imzaladık. Orada da tabii TÜRKSAT’ın parası yok, gariban bir şirket. Öyle bir yol bulduk. Dedik ki ‘Atacağımız uyduda size de şu kadar yer veririz. Askeri amaçlı bant ayırırız, bunu da şu kadar paraya sayalım, ortaklığı kuralım’. Onların paraları çok. Yaptık onu ama o sonra soruşturma konusu olmuş maalesef. Neyse onlar geldi geçti. Şimdi, bu test yerimiz de hazır. Özet, TÜRKSAT aslında uydu işletmeciliği amacıyla başlayan bir şirket olmasına rağmen günümüzde artık teknoloji geliştirme şirketine dönüştü. Aynı zamanda e-Devlet uygulamaları, analog yayın, sayısal yayın, web üzerinden yayın, uydu üretim ve milli yazılım…

O zaman TÜRKSAT’ın kanununa milli yazılımların, kritik kurumların yazılımlarını yapması için bir hüküm de koymuştuk. TÜRKSAT, milli yazlım konusunda çok çeşitli, çok güzel hizmetleri vermeye devam ediyor. Bundan sonra TÜRKSAT’ın rolü TÜBİTAK ile birlikte, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımı ile birlikte, daha çok Ar-Ge faaliyetleri daha çok yenilikçi, ürünler geliştirilmesi, ve Türkiye’deki yüksek teknoloji, yüksek teknolojik değere sahip ürünlerin yapılması konusunda çok ciddi katkıları olacak.”

” E-DEVLET İŞİNİ ALDIK ÜZERİMİZE”

Binali Yıldırım, “Bugün e-devlet işini bir türlü sahiplenen yok. Konuşuyor, konuşuluyor, ‘kim yapacak?’ deyince ortada kimse yok. Bizde durumdan vazife çıkardık, e-Devlet işini aldık üzerimize. Allah’a şükür şu anda 25 milyonun üzerinde vatandaşımız e-Devlet’ten işlem yapar hale geldi” dedi. Yıldırım, bu rakamın yeterli olmadığını, e-Devlet sistemine 135 belediyenin katıldığını, aslında belediye sayısının daha fazla olduğunu, bunların da sisteme dahil edilmesi için daha fazla gayret gösterilmesi gerektiğini söyledi.

İzmir’de 103 yaşında yaşayan bir vatandaşın e-Devlet’i kullandığını anlatan Yıldırım, bu kişiyi evinde ziyaret ettiğini, teknolojinin yaşının

olmadığının, yaşı 65-70′den yukarı olanlar için özel programlar geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Yıldırım, artık eleştirme döneminin geçtiğini, “e”leştirme döneminin başladığını vurgulayarak, “Eskiden evde anne, baba ve çocuklar vardı. Şimdi aile bireylerine cep telefonu da katıldı. O olmayınca sanki hayat duruyor. Bu güzel bir şey, bu nimetleri kullanalım ama insanlığımızı da unutmayalım” dedi.

“GÖKTÜRK 2 UYDUSUNUN SON AYLARDA TERÖRLE MÜCADELEDE YAPTIĞI KATKI”

Açılışta konuşma yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “GÖKTÜRK 2 uydusunun son aylarda terörle mücadelede yaptığı katkıyı hatırlamak bile, bu alanda milli projelerin ne kadar gerekli olduğunu anlamak için yeterli olacaktır. Ancak uydulara ihtiyacımız, elbette sadece askeri amaçlarla, savunma politikalarımızla sınırlı değildir” diye konuştu.

Uyduların sağladığı verilerin tarım, afet yönetimi, iletişim, şehir planlaması ve hizmet sektörü gibi değişik alanlarda birçok ihtiyaca cevap verdiğini söyleyen Işık, “Şunu memnuniyetle ifade etmek isterim ki ülkemiz, hem yer gözlem uydularında hem de haberleşme uydularında gerçekten de ciddi bir atılım içindedir. İlk milli yer gözlem uydumuz GÖKTÜRK 2, 2.5 metre çözünürlüğe sahip” ifadelerini kullandı.

3. KÖPRÜ VE 3. HAVALİMANINA, 4K BAĞLANTI

Daha sonra, dünyada ilk kez halka açık 4K telekonferans ile TÜRKSAT 4B Uydusu’ndan ilk yayın yapıldı ve İstanbul’da yapımı devam eden 3. köprü, 3. Havalimanı, Körfez Geçiş Köprüsü ve Ankara’da bulunan Uzay Sistemleri Test ve Entegrasyon Merkezi’ne canlı bağlantı gerçekleştirildi. Bağlantı esnasında Yıldırım’a, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, AK Parti İstanbul Milletvekili Nureddin Nebati ve TRT Genel Müdürü Şenol Göka eşlik etti.
Sözcü
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER
Gönderen: Satcity34 - 13 Aralık 2015, 09:44:27

Hayırlı Olsun!
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER
Gönderen: ADMİN KARTAL DEMİR - 14 Aralık 2015, 20:16:11

http://www.youtube.com/watch?v=E-AwByTHpYo
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER
Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ - 07 Ocak 2016, 18:15:25
15 Aralık 2014 tarihinde imzalanan sözleşme ile başlayan Türksat 6A Milli Haberleşme Uydusu Projesinde önemli bir adım daha atıldı.  Ön tasarım çalışmaları tamamlanan milli uydunun ön tasarım sonuç raporu, 31 Aralık 2015 tarihinde TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsünde gerçekleştirilen toplantıda sunuldu.

(https://www.turksat.com.tr/sites/default/files/haber-resim/galeri/dsc_0383.jpg)

Türksat A.Ş. Genel Müdürü Prof. Dr. Ensar Gül, toplantının açılışında yaptığı konuşmada Türkiye’nin söz konusu projeyle birlikte uzay teknolojileri alanında önemli bir aşama kaydedeceğini bildirdi. Prof. Dr. Ensar Gül, projenin 2019 yılı başında tamamlanması talebinin, projenin yönetici kurumu TÜBİTAK Uzay ile yürütücü kurumlar TUSAŞ, ASELSAN ve CTECH temsilcilerine iletildiğini ifade etti. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Türksat, müşteri olarak hem proje finansmanına katkı sağlıyor, hem de projenin takibini yapıyor.

Üretildiğinde 4,2 ton ağırlığında olacak olan Türksat 6A uydusu üzerinde haberleşme ve TV yayıncılığı için 20 adet Ku-Bant aktarıcı yer alacak. Türksat 6A, Türkiye ve Avrupa kapsama alanlarının yanı sıra, Hindistan, Bangladeş, Malezya, Singapur ile Tayland’ı kuşatan Uzak Doğu kapsama alanına sahip ilk uydumuz olacak.

Uçuş yazılımı ve tasarımı tamamen Türk mühendislerince gerçekleştirilen Türksat 6A haberleşme uydusu546 Milyon TL’lik bütçe ile Türkiye’nin en büyük AR-GE projesi unvanına sahip. Uydunun 2019 yılında uzayda yerini alması hedefleniyor.

TÜRKSAT
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER
Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ - 08 Ocak 2016, 23:36:24
Uydu, Uzay ve Teknoloji Günleri Ekosisteme Nasıl Bir Katkı Sağlayacak?
08 Ocak 2016 Cuma 19:39
Medya City Genel Müdürü Hakan Kurt, Uydu, Uzay ve Teknoloji Günleri uydu alanındaki ekosisteme sunduğu katkıları Wise TV aracılığı ile anlattı.

(http://img.haberler.com/haber/908/uydu-uzay-ve-teknoloji-gunleri-ekosisteme-nas-8044908_x_300.jpg)

Medya City Genel Müdürü Hakan Kurt, Uydu, Uzay ve Teknoloji Günleri uydu alanındaki ekosisteme sunduğu katkıları Wise TV aracılığı ile anlattı.

http://www.youtube.com/watch?v=-G6CmtVyTnQ

Türksat'ın bir uydu operatörü olduğunu ve görevinin de uydu uzaya fırlatılıp yörüngeye girdikten sonraki süreç de onu işletip satmak olduğunu söyleyen Kurt: "Türkiye artık uydu oluşturulurken ki süreci teknolojik anlamda yönetme sürecine girdi. En son fırlattığımız 4B Uydusunu Mitsubishi firması Japonya'dan gerçekleştirdi. Rus firması fırlattı, Amerikalılar organize etti. Biz sadece parasını ödedik. Dolayısıyla biz artık bu böyle olsun istemiyoruz. Ülkemizde de en azından hem teknoloji transferi anlamında 5A 5B'de hem de 6A'da yerlilik anlamında ortaya Türkiye'nin kendisinin şekillendirdiği, kendisinin kullanacağı bir uydu çıksın istiyoruz. Bu tabi ki bir ekosistemle yani TUBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü, Aselsan ve TAİ gibi bu sürece destek veren firmalarla oluyor. Dolayısıyla bunun etrafında bir kümelenme olması gerekiyor. Biz bu etkinlikte onu arıyoruz. Hangi firmalarımız hangi sürece destek verebilirler, yine roket fırlatma rampası konusunda da Türkiye'de yetenekli firmalar var, roket konusunda da öyle bu etkinlikte bunları bir araya getirip buluşturup ortak bir yol haritası çıkartmak istiyoruz" dedi.

HABERLER.COM
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER
Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ - 08 Ocak 2016, 23:38:25
Uydu, Uzay ve Teknolji Günleri Etkinliğinde Hangi Konular Ele Alınacak?


(http://img.haberler.com/haber/910/uydu-uzay-ve-teknolji-gunleri-etkinliginde-ha-8044910_x_300.jpg)


Medya City'nin Genel Müdür'ü Hakan Kurt, Uydu, Uzay ve Teknoloji Günleri etkinliğinde işlenecek olan konuları Wise TV aracılığı ile anlattı.

Medya City'nin Genel Müdür'ü Hakan Kurt, Uydu, Uzay ve Teknoloji Günleri etkinliğinde işlenecek olan konuları Wise TV aracılığı ile anlattı.

Uydu yapabilmenin devletlere çok büyük fonksiyonlar kazandırdığını, bugün trafikte giderken bile kullandığımız uygulamaların hepsinin uydudan veri sağlayarak gerçekleştirilen aktiviteler olduğunu dile getiren Kurt sözlerine şu şekilde devam etti:

"Uydu yapmak devletler için önemli bir yetenek. Şu an biz 5A ve 5B Uydusunu, Türksat Haberleşme Uydularını %25 yerlilik payı, 6A Uydusunda da %100 yerli bir planlama üzerine gidiliyor. Bunu da üstlenen kurumlar var. Süreç ilerliyor, bir kısmı tamamlanmış durumda. Dolayısıyla bu etkinliğin en önemli çıktısının milli uydu ekosistemi olacağını düşünüyorum. ikinci en önemli çıktısının da 4,5 - 5G teknolojisi üzerine gerçekleştiğini düşünüyorum. İki tane panel var. Birisinde bu işi regüle eden frekans kullanıcıları konuşmacı olarak yer alacaklar 4,5 - 5 G teknolojisinin bize neler kazandırdığını, firmalarının farklarını ortaya koyacaklar. İkinci panelde ise özellikle sektörde faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin bu ekosisteme eklenme hususunda görüşlerini dile getirecekler. Yani sözleşmelerde yer alan yerlilik şartının nasıl bir karşılık bulacağını gösterecekler."

HABERLER.COM
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER
Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ - 08 Ocak 2016, 23:40:15
Uydu, Uzay ve Teknoloji Günleri Etkinliği Nasıl ve Hangi Amaçla Kurgulandı?

Medya City'nin Genel Müdürü Hakan Kurt, Uydu, Uzay ve Teknoloji Günleri etkinliğinin nasıl ve ne amaçla düzenlendiğini Wise TV'ye anlattı.

http://www.youtube.com/watch?v=07G9VTc4V5c

(http://img.haberler.com/haber/911/uydu-uzay-ve-teknoloji-gunleri-etkinligi-nasi-8044911_x_300.jpg)

Medya City'nin Genel Müdürü Hakan Kurt, Uydu, Uzay ve Teknoloji Günleri etkinliğinin nasıl ve ne amaçla düzenlendiğini Wise TV'ye anlattı.

Türksat'ı büyütmenin, ekosistemini büyütmek anlamına geldiği felsefesiyle yola çıkıldığını söyleyen Kurt: "Türksat milli uydu operatörümüzdür ama bunun yanı sıra E- Devlet moderatörlüğü, bilişim alanında kamu kurumlarına hizmet verme anlamında faaliyetler gösteriyor. Bunların yanı sıra kablolu TV kısmında da rolü var. Yeni 4B Uydusu fırlatıldı buradan K bant alanında da çalışmalar yürütecek. Dolayısıyla Türksat büyük bir aile. Büyük bir ailenin büyük bir ekosisteminin olması lazım. Bu etkinlik temelinde bir kaç çıktı oluşturmak üzere planlandı. Bunlardan bir tanesi  milli uydu olarak tasarlanan Türksat 6A Uydusunun ekosistemini oluşturmak. Yani uyduyu yapacak olan dört şirket var bu şirketlere destek sağlayacak ekosistem yan sanayisi lazım. İkinci önemli çıktısı, E- Devlet'i bir marka haline getirmek. Mesela Türksat Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin E- Devlet projesini yürüttü. KKTC'de dijital kimlik bile var yani bir marka haline geldi. Dolayısıyla dost, müttefik ve kardeş ülkelere Türkiye'nin elde ettiği bu başarıyı paylaşmak istiyoruz. Fakat bir marka haline gelmesi lazım. Üçüncüsü 4,5 - 5 G Vadisi yaptık burada 26 Kasım'da 5G frekansları belli olacak. Hem 4,5 G teknolojisinin ne olduğu hem de 5G teknolojisinde hem kullanıcıyı hem üreticiyi hem frekans kullanıcılarını nelerin beklediğini, regülasyon tarafında neler olacağı ve 4,5 G frekans sözleşmelerinde yerli katkıları kimin sağlayacağı konuları önemli. Dolayısıyla bu etkinlik bu tür ekosistemleri kuvvetlendirmek ve bir algı oluşturmak üzere kurgulandı" diyerek konuşmasını sonlandırdı.

HABERLER.COM
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER
Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ - 08 Ocak 2016, 23:45:23
Türkiye Uydu Sistemlerinde Kendini Nerede Konumlandırıyor?
08 Ocak 2016 Cuma 19:40
Medya City Genel Müdürü Hakan Kurt, Türkiye'nin uydu sistemleri alanındaki konumunu ve gelişimini Wise TV'ye anlattı.

http://www.youtube.com/watch?v=g1QfkSa2tts


Medya City Genel Müdürü Hakan Kurt, Türkiye'nin uydu sistemleri alanındaki konumunu ve gelişimini Wise TV'ye anlattı.

İnsansız hava araçları seviyesine kadar yerel faaliyetler yürüttüklerini söyleyen Kurt: "İnsansız hava araçlarımızı kendimiz kullanıyoruz. Göktürk 2 gözetleme uydusunda yine belli yerlilik oranı var ama %100 yerli bizim ürettiğimiz ürün en yüksekte insansız hava aracı var. 5A ve 5B'de yine yerlilik katkıları devam edecek ama 6A olduğu zaman biz atmosferin çok yukarlarında iş yapmış olacağız. Yani kendi uydumuzu fırlatmış olacağız. Bu anlamdaki ilk donenin Türksat 6A uydusu olacağı gözüküyor" dedi.

HABERLER.COM
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER
Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ - 08 Ocak 2016, 23:46:56
Türksat'ın Uydu, Uzay ve Teknoloji Günleri Etkinliğindeki Fonksiyonu Nedir?
08 Ocak 2016 Cuma 19:40
Medya City'nin Genel Müdürü Hakan Kurt, Türksat'ın Uydu, Uzay ve Teknoloji Günleri etkinliğindeki fonksiyonunu Wise TV'ye anlattı.

http://www.youtube.com/watch?v=uz8GttEFen0

Medya City'nin Genel Müdürü Hakan Kurt, Türksat'ın Uydu, Uzay ve Teknoloji Günleri etkinliğindeki fonksiyonunu Wise TV'ye anlattı.

Türksat'ın süreci modere eden, %100 hazine sermayeli bir uydu operatörü şirketi olduğuna dikkat çeken konuşmasına şöyle devam etti: "Türksat'ın 5. İstanbul Bilişim Kongresi'ndeki fonksiyonu, elini taşın altına koyarak bu ekosistemi arama çabası, bu ekosistemi oluşturma çabası ve sonuçta da bu ekosistemi yönetme çabasıdır."

HABERLER.COM
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER
Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ - 10 Ocak 2016, 16:57:27
Aselsan'ın Milli Uydu Projesinde Üstlendiği Rol ve Çözümler Neler?

http://www.youtube.com/watch?v=HV7okdpUO20

Aselsan Uzay Teknolojileri Grup Başkanı Şenol Uzun, Aselsan'ın milli uydu projesi kapsamında sunduğu çözümleri Wise TV'ye anlattı.

Aselsan Uzay Teknolojileri Grup Başkanı Şenol Uzun, Aselsan'ın milli uydu projesi kapsamında sunduğu çözümleri Wise TV'ye anlattı.

Aselsan olarak milli uydu projesinde özellikle haberleşme altyapısını uyduya kazandırmak için yer aldıklarını söyleyen  Uzun: "Dünyaya senkron çalışan uydularda ilk haberleşme uydusu olan TÜRKSAT-6A projesi ile milli uydu yapmak üzere yola çıktı. Biz Aselsan olarak bu uydu projesinde almış olduğumuz rol asıl görevi olan haberleşme altyapısını uyduya kazandırmak. Bu kapsamda Aselsan olarak görev yüklerinin tamamının Aselsan olarak hem tasarımını hem de gerçekleştirmesini yapacağız. 2019 yılının sonunda tamamlanması hedefleniyor projenin. Bunun dışında sadece görev yükü düzeyinde değil, alt ekipman düzeyinde de Aselsan olarak ekipmanları hem tasarlamak hem de üretmek üzere yola çıktık. Bu kapsamda Aselsan'da yaklaşık 100 kişilik bir ekip çalışıyor ve bu yakın dönem içerisinde oldukça hızlı bir şekilde artacak" dedi.

HABERLER.COM
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER
Gönderen: ADMİN KARTAL DEMİR - 14 Ocak 2016, 18:18:53
(https://www.turksat.com.tr/sites/default/files/haber-resim/galeri/dsc_0313.jpg)
Milli Haberleşme Uydusu Türksat 6A’nın Ön Tasarımı Tamamlandı!

15 Aralık 2014 tarihinde imzalanan sözleşme ile başlayan Türksat 6A Milli Haberleşme Uydusu Projesinde önemli bir adım daha atıldı.  Ön tasarım çalışmaları tamamlanan milli uydunun ön tasarım sonuç raporu, 31 Aralık 2015 tarihinde TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsünde gerçekleştirilen toplantıda sunuldu.
(https://www.turksat.com.tr/sites/default/files/haber-resim/galeri/dsc_0302.jpg)
Türksat A.Ş. Genel Müdürü Prof. Dr. Ensar Gül, toplantının açılışında yaptığı konuşmada Türkiye’nin söz konusu projeyle birlikte uzay teknolojileri alanında önemli bir aşama kaydedeceğini bildirdi. Prof. Dr. Ensar Gül, projenin 2019 yılı başında tamamlanması talebinin, projenin yönetici kurumu TÜBİTAK Uzay ile yürütücü kurumlar TUSAŞ, ASELSAN ve CTECH temsilcilerine iletildiğini ifade etti. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Türksat, müşteri olarak hem proje finansmanına katkı sağlıyor, hem de projenin takibini yapıyor.
(https://www.turksat.com.tr/sites/default/files/haber-resim/galeri/dsc_0383.jpg)
Üretildiğinde 4,2 ton ağırlığında olacak olan Türksat 6A uydusu üzerinde haberleşme ve TV yayıncılığı için 20 adet Ku-Bant aktarıcı yer alacak. Türksat 6A, Türkiye ve Avrupa kapsama alanlarının yanı sıra, Hindistan, Bangladeş, Malezya, Singapur ile Tayland’ı kuşatan Uzak Doğu kapsama alanına sahip ilk uydumuz olacak.
(https://www.turksat.com.tr/sites/default/files/haber-resim/galeri/tbtk.jpg)
Uçuş yazılımı ve tasarımı tamamen Türk mühendislerince gerçekleştirilen Türksat 6A haberleşme uydusu 546 Milyon TL’lik bütçe ile Türkiye’nin en büyük AR-GE projesi unvanına sahip. Uydunun 2019 yılında uzayda yerini alması hedefleniyor.
Türksat
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER
Gönderen: KEMO - 15 Ocak 2016, 12:18:16

hayırlı olsun!
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER
Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ - 20 Ocak 2016, 15:48:16
Türkiye Kendi Uydusunu Üretebilir mi Potansiyeller Neler?


http://www.youtube.com/watch?v=EkVaB60v4KE


Wise TV'ye konuşan TUYAD Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Özaydın, Türkiye'nin kendi uydusunu üretmesi noktasında mevcut potansiyelleri değerlendirdi.

Wise TV'ye konuşan TUYAD Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Özaydın, Türkiye'nin kendi uydusunu üretmesi noktasında mevcut potansiyelleri değerlendirdi.

Uydu üretimi dendiğinde akla fabrika geldiğini ancak konuşmasında oluşan bu algının tamamen yanlış olduğunu belirten Özaydın: "Bir fabrika düşünün malzemeler içeri giriyor ve bir taraftan da bir uydu çıkıyor gibi düşünülüyor ancak böyle bir şey söz konusu değil. Uydular 36 bin km. yukarıda Ekvator çizgisinin üzerinde yerleşik durumda. Her ülkenin kara, deniz, hava alanları olduğu gibi uydu alanları da var. Türkiye'nin uydu alanları var ve bu uydu alanlarını kullanmadığı takdirde elinden gidebilir. Biz uyduyu oraya koymak için şu an %100 dışarıya bağımlıyız. Koyamadığımız takdirde bu alanlar elimizden alınıyor. Dolayısıyla Türkiye'nin uydu üretmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Uydu bir projedir diyen Özaydın  ayrıca uydunun  tüm ekipmanlarının farklı farklı firmalarda üretilerek bir araya getirildiğine dikkat çekerek şunları söyledi: "Bu projeyi üreten bir maestro var. yani Türkiye bir maestro olma yolundadır. Bugün burada bir fuar organize edildi ve bu fuarda sanayiciler var. Sanayici seçecek bu nokrada akü, panel imal edebilir ya da uydunun peteğini imal edebilir vb. gibi. Daha sonra bu ekipmanlar bir araya gelip o projeyi yöneten maestro tarafından uydu olarak sunulacak. Bugüne kadar uydu imalatı yapan firmalar Türk mühendislerini kabul etmemişti. Türksat'ın yoğun ve başarılı çalışması ile 5A ve 5B uydularında % 25 oranında Türk mühendisleri çalışacak. 6A uydusunun ise % 100'ü Türk mühendisleri tarafından yapılacak. Bu bir taşeron, tedarikçi zincirinin yönetilme biçimidir. Dolayısıyla yeni uydumuzu Türkiye yapar, Türk milli uydularımız oluşur ve en önemlisi uydu alanlarımızı kaybetmeyiz."

Kaynak: Wise.tv
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER
Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ - 29 Ocak 2016, 11:58:30
TÜRKSAT 6A 2020'DEN ÖNCE UZAYA FIRLATILACAK

"TÜBİTAK MAM’da milli kanser ilacı ve gribe karşı pandemik ilaç projelerini yürütüyoruz." diyen Işık, TÜBİTAK UZAY Enstitüsü tarafından geliştirilen RASAT uydunun sağladığı görüntülerin; afet yönetimi, haritacılık, şehir bölge plânlama ve çevre alanlarında kullanıldığını vurguladı.

(http://www.dijitaluydu.org/wp-content/uploads/%C3%87engelk%C3%B6y-Uydu-Servisi.jpg)

İlk milli yer gözlem uydusu GÖKTÜRK 2'nin uzadya 3. yılını başarıyla tamamladığını ifade eden Bakan, açıklamalarını şöyle tamamladı: "Göktürk 2’yi daha da geliştirerek metre altı çözünürlüğe sahip bir yer gözlem uydusu için çalışmalara da başladık. Yer gözlem uydularımız için başlattığımız Milli Yer İstasyonu Geliştirme Projesi’ni de 2019 yılında tamamlayacağız. İlk milli haberleşme uydumuz olacak olan TÜRKSAT 6A’yı da 2020’den önce uzaya fırlatmayı hedefliyoruz. Ayrıca, TÜBİTAK’ı yeniden yapılandırmak için de çalışmalara başladık. Hedefimiz, desteklerin etkinliğini artırmak ve TÜBİTAK’ı reel sektör ile rekabet eden değil, işbirliği yapan bir yapıya kavuşturmaktır."

HABERLER.COM
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER
Gönderen: ADMİN KARTAL DEMİR - 30 Ocak 2016, 14:35:49
(http://i.ahaber.com.tr/2016/01/29/806x378/1454079506806.jpg)

YERLİ OTOMOBİL VE TÜRKSAT 6A İÇİN TARİH VERİLDİ.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık yerli otomobilin seri üretimi ile Türksat 6A uydusunun 2020 yılı öncesinde faaliyete geçeceğini belirtirken; bugüne kadar Araştırma-Geliştirme (Ar-Ge) projeleri kapsamında toplam 516.4 milyon TL hibe verildiğini söyledi.

Işık Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bakanlığının bütçesiyle ilgili sunumunda, "Yerli otomobil için TÜBİTAK bünyesinde şu ana kadar 4 farklı prototip üretildi. Yılın sonunda 30 adetlik test filosu oluşturmayı, 2018 Haziran ayı gibi aracın tanıtımını yapmayı ve 2020 yılından önce de seri üretime geçmeyi hedefliyoruz" dedi.

Ekim ayında yaptığı açıklamada Işık 2016 yılı içerisinde yerli otomobilin 30-40 prototipinin arazi şartlarında deneneceğini, yerli araç üretimi için yurt dışından platform alınacağını kaydetmişti.

Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) da yaptığı açıklamada yerli otomobil için platform alınmasının teknik olarak doğru olduğunu ancak üründe yerli oranının ne zaman yüzde 90'a çıkacağının kamuoyuna duyurulması gerektiğini vurgulamıştı.

"TÜRKSAT 6A 2020'DEN ÖNCE"

İlk milli yer gözlem uydusu GÖKTÜRK2'nin uzaydaki üçüncü yılının bittiğini söyleyen Işık, "Milli Yer İstasyonu Geliştirme Projesi'ni 2019'da tamamlayacağız. İlk milli haberleşme uydumuz olacak TÜRKSAT 6A'yı da 2020'den önce uzaya fırlatmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

Ar-Ge reform paketi ile araştırma ve geliştirme alanlarındaki projelerin hız kazanacağını da vurgulayan Işık, Ar-Ge teşvikleriyle ilgili rakamsal bilgileri de şöyle verdi:

"Ar-Ge merkezi kurmak için gerekli personel sayısını daha önce 50'den 30'a düşürmüştük. Şimdi belirli sektörler için bu rakamı 15'e düşürmeyi planlıyoruz.. TÜBİTAK'ın Ar-Ge teşvik programı kapsamında bugüne kadar 3,200 projeye 516.4 milyon TL hibe desteği sağladık"

Ekonomide Ar-Ge faaliyetleri ile tasarımlara teşvik kapsamını genişletmeyi amaçlayan ve bunlara katkı verebilecek yabancılara sürekli çalışma izni verilmesini düzenleyen tasarı iki hafta önce Meclis'e sevk edilmişti..

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından kamuoyuna duyurulan teşvik paketinde tasarım merkezlerinin tamamının harcamalarının vergi indirimine tabi olması, Ar-Ge faaliyetlerinde bulunanların sigorta prim desteklerinin 2023 yılına kadar Maliye Bakanlığı tarafından karşılanması ve Teknogirişimde 100,000 liraya kadar olan destek limitinin tavanının 500,000 liraya çıkarılması da bulunuyor.

Işık Mart ayında başlayacak KOBİ gelişim destek programı ile işletmelere 300 milyon TL'si hibe olmak üzere 1 milyon TL destek sağlanacağını da belirtti.

Işık bakanlığın ürün denetleme çalışmaları konusunda da şunları söyledi:

"2015 yılında denetimler sonucu 24,722 ürün arasından insan sağlığı, can ve mal güvenliği için risk oluşturan 113 ürünün piyasaya arzını yasakladık. Ayrıca tespit edilen uygunsuzluklar neticesinde toplam 9.1 milyon TL idari para cezası uyguladık."A Haber
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER
Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ - 08 Şubat 2016, 20:48:40
2016 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonunda

Yıldırım, Türksat 5A ve 5B uydularının yapımına bu yıl başlanacağına, 6A uydusunun ise tamamının Türkiye'de gerçektirileceğine ve yerli olacağına işaret etti.


(Bitti)
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER
Gönderen: A.Caner Özdemir - 09 Şubat 2016, 15:03:48
                                                       TÜRKSAT'IN GELECEĞE DAİR YENİ UYDULARI NE AŞAMADA

Türksat 6A yüzde 100 yerli uydu olacak
Yerli TÜRKSAT 6A’nın imzaları haftaya atılıyor. Uydunun tüm üretimi Türkiye'de yapılacak
2016 Yılı bütçe komisyonununun hemen hemen belirlendiği günlerde Türksat Uydularınında yapım aşamaları ne gerçekte yapıldığına dair haberlerde yavaş yavaş açıklanmaya başlandı.


ANKARA - TÜRKSAT 4B Uydusu’nun 2015 yılında uzaya fırlatılmasının ardından 6A’nın yerli üretimine başlanacak. 42 derece doğu yörüngesinde işletilecek yerli haberleşme uydusu TÜRKSAT 6A’nın tüm üretimi Türkiye’de yapılacak. Uydu için Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı arasında ‘TÜRKSAT 6A Uydusunun Üretim Entegrasyon ve Test Sözleşmesi’nin önümüzdeki hafta imzalanması planlanıyor.

TÜRKSAT 4B 14 Haziran itibariyle tamamlanırken, uydunun 2015 yılı ilk yarısında uzaya fırlatılması planlanıyor. Yerli haberleşme uydusu geliştirilmesi ve üretilmesi amacıyla başlatılan TÜRKSAT 6A Projesi’nin TÜBİTAK UZAY, TAI ve ASELSAN’ın katılımıyla yapılmasına karar verildi. TÜRKSAT 6A’nın üretimi, bu yılın sonuna kadar faaliyete geçecek Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi’nde (USET) gerçekleştirilecek.

Yerli mühendislik imkanlarıyla geliştirilip üretilecek TÜRKSAT 6A için proje bütçesi Ulaştırma Bakanlığı ile TÜBİTAK UZAY tarafından karşılanacak. Uydu için Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Ulaştırma Bakanlığı arasında sözleşme imzalanacak. İmzaların önümüzdeki hafta atılması planlanıyor. İlk yerli uydunun tasarımında yeni bir teknoloji üzerinde çalışılacak.

2019’da 7 TÜRKSAT uydusu

2019’da 2’si yerli olmak üzere 7 adet TÜRKSAT uydusunun uzayda işletilmesi planlanıyor. Yetkililer, mevcut 3 yörüngeyi de 5’e çıkartarak, dünya karasal coğrafyasının yüzde 71’ine, dünya nüfusunun da yüzde 91’ine Türkiye’den yayın götürmeyi hedefl ediklerini açıkladı.

5A Uydusu’nda Mitsubishi işbirliği

TÜRKSAT 5A Uydusu fizibilite komisyonu çalışmaları da tamamlandı, ihale sürecinin başlatılması bekleniyor. TÜRKSAT 5A Uydusu’nda yüzde 25 yerli katkı olması amaçlanıyor. Uydunun son testlerinin USET’te tamamlanması hedefl eniyor. TÜRKSAT 5A Uydusu’nun üretiminde Japonya merkezli Mitsubishi Elektric (MELCO) ile işbirliğine gidilmesi bekleniyor. TUSAŞ ana yükleniciliğinde bu yılın ikinci yarısında başlanacak projede MELCO’nun sunduğu DS2000 uydu modeli baz alınarak TÜRKSAT 5A imal edilecek. Ankara’da entegrasyonu gerçekleştirilecek uydu 3 ton civarı ağırlığa sahip olacak ve 31 doğu yörüngesinde görev yapacak.

NTV'nin özel haberi.
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER
Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ - 16 Şubat 2016, 18:19:40

http://www.youtube.com/watch?v=oE1PfCMQvcA
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER
Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ - 04 Mart 2016, 15:15:13

http://www.youtube.com/watch?v=E-AwByTHpYo
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER
Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ - 04 Mart 2016, 16:32:11

Türksat 6A Yerli Haberleşme Uydusu Geliştirme ve Üretim Projesi

(https://3.bp.blogspot.com/-_dbCpCtX4ig/VtS7JCqj0UI/AAAAAAAAEYU/FsLjAjArV-Y/s1600/T%25C3%25BCrkiye_Cumhuriyeti_Ula%25C5%259Ft%25C4%25B1rma%252C_Denizcilik_ve_Haberle%25C5%259Fme_Bakanl%25C4%25B1%25C4%259F%25C4%25B1_logo.png)


TURKSAT 6A, Türkiye’nin yerli olarak geliştirilecek ve bu alandaki ülkemizin yeteneklerini daha da ileri götürmeyi amaçlayan ilk haberleşme uydusu projesidir. 1994 yılında göreve başlayan TURKSAT 1B ve takipeden TURKSAT 1C, 2A, 3A, 4A, 4B uydularından beri Türkiye bu alanda hizmet sağlamaktadır. Ancak bu uydular yabancı firmalardan temin edilmiştir.


TURKSAT 6A projesinde ise TÜBİTAK UZAY, RASAT ve GÖKTÜRK-2 projelerinde kazanılan uzay alanındaki tecrübelerinden de faydalanarak, proje ortakları TUSAŞ, ASELSAN ve CTECH firmaları ile birlikte milli haberleşme uydu platformunu geliştirmektedir.

TURKSAT 6A Projesi 15 Aralık 2014 tarihinde başlamıştır. Projenin toplam süresi 60 ay olarak planlanmıştır. Projede yörüngede görev yapacak olan uçuş modelinin yanı sıra yer testlerinde kullanılmak üzere sistem seviyesinde ilave modeller de geliştirilmektedir.

TURKSAT 6A Projesine, TÜBİTAK ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından fon sağlanmaktadır. TÜRKSAT A.Ş., yörüngede devreye alma işlemlerin başarı ile tamamlanmasından sonra uydunun işleticisi ve sahibi olacaktır.

Uydunun genel özellikleri:

Yörünge   42° Doğu   
Faydalı Yük   20 Ku-Bant Aktarıcı
Hizmet Ömrü   >15 yıl
Kuru Kütle   ~1700 kg
Toplam Kütle   ~4000 kg
Güç Üretimi   ~7 kW (Ömür Sonu)
Fırlatma Tarihi   2019

ALINTIDIR!
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER
Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ - 05 Mart 2016, 15:57:18

2016 Yılı Bütçesi TBMM Genel Kurulu'nda

"TÜRKSAT 6A'yı da 2020'den önce hayata geçireceğiz"

Bakan Işık, AB Katılım Öncesi Yardım Aracı Programı 1. dönemi kapsamında, Rekabetçi Sektörler Programı'nın yürütüldüğünü, bu program ile Türkiye'nin doğusunda yer alan 43 ilde 490 milyon avro bütçeli 47 projenin sürdürüldüğünü kaydetti.

Milli yazılım anlayışının bir gereği olarak yerli uçak, helikopter, gemi gibi araçların beyin işlevi gören Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi'ni geliştirdiklerini belirterek, TÜRKSAT 6A'yı da 2020'den önce hayata geçireceklerini söyledi.

HABERLER.COM

Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER
Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ - 11 Mart 2016, 20:53:35


http://www.youtube.com/watch?v=YGYckB_KntY
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER
Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ - 16 Mart 2016, 18:15:57
Türksat A.Ş. Genel Müdürü Prof. Dr. Ensar Gül, Uludağ Üniversitesi tarafından düzenlenen 5. AR-GE Günlerinde konuştu. Prof. Dr. Gül, “Türkiye’nin en büyük AR-GE projesinin Türksat 6A milli haberleşme uydu projesi olduğunu” söyledi.

(https://www.turksat.com.tr/sites/default/files/haber-resim/galeri/img_1399.jpg)

15-16 Mart 2016 tarihlerinde Uludağ Üniversitesi Görükle Yerleşkesi Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezinde gerçekleştirilen etkinlikte üniversite, kamu ve sanayi temsilcileri bir araya geldi.

Beş ayrı panelin düzenlendiği etkinlik kapsamında, “Havacılık, Uzay ve Savunmanın Bugünü ve Yarını” başlıklı panelde Genel Müdür Prof. Dr. Gül’ün yanı sıra, Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi ve TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü Başkanı Doç. Dr. Lokman Kuzu konuşmacı olarak yer aldı.

Dünya’daki uydu çalışmalarının tarihi hakkında bilgi sunan Prof. Dr. Gül, milli haberleşme uydusu projesi Türksat 6A’nın planlanan iş takvimine göre yapımının devam ettiğini söyledi. Projenin TÜBİTAK Uzay, TUSAŞ, Aselsan ve CTech firmaları tarafından yürütüldüğünü vurgulayan Prof. Dr. Gül, 546 Milyon TL’lik bütçe ile Türkiye’nin en büyük AR-GE projesi olma özelliğine sahip Türksat 6A projesinin 2019 yılında tamamlanıp, uydunun uzaya fırlatılmasıyla birlikte uydu ve uzay alanındaki çalışmalarda kritik bir aşamanın geçilmesinin hedeflendiğini sözlerine ekledi.

Türkiye’nin, milli uydu projesinin gerçekleştirilmesiyle birlikte Dünya’da kendi uydusunu tasarlayıp montajını ve testlerini yapabilen ülkeler arasındaki yerini alacağını belirten Prof. Dr. Gül, yeni yörünge hakları için yürütülen çalışmalardan ve uydu fırlatma alanındaki AR-GE çalışmalarının sayısının artırılmasının gereğinden bahsetti.
'
TÜRKSAT
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER
Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ - 17 Mart 2016, 13:39:35
Türkiye'nin 4 Olan Uydu Sayısı 2023'te 10'a Çıkıyor
17 Mart 2016 Perşembe 11:15
Türksat A.Ş. Genel Müdürü Prof.Dr. Ensar Gül, Türkiye'nin şu anda 4 olan uydu sayısının 2023 yılına kadar 10'a çıkacağını söyledi.


(http://img.haberler.com/haber/578/turkiye-nin-4-olan-uydu-sayisi-2023-te-10-a-8267578_x_o.jpg)


Türkiye'nin 4 Olan Uydu Sayısı 2023'te 10'a Çıkıyor


Türksat A.Ş. Genel Müdürü Prof.Dr. Ensar Gül, Türkiye'nin şu anda 4 olan uydu sayısının 2023 yılına kadar 10'a çıkacağını söyledi. 2019 yılından sonra uyduların tamamen Türkiye'de yapılacağını anlatan Prof.Dr. Gül, "Gözlem değil; haberleşme uydularından bahsediyorum. Bu uydular yeni yörüngelerde olacak. Böylelikle dünyanın sayılı uydu operatörleri arasına girmiş olacağız" dedi.

Uludağ Üniversitesi 5'inci Bilgilendirme ve Ar-Ge Günleri'nin davetlisi olarak Bursa'ya gelen Türksat A.Ş. Genel Müdürü Prof.Dr. Ensar Gül, Türkiye'nin uydu sistemlerini anlattı. Yapımı devam eden Türksat 5A ve 6A uyduları hakkında da bilgi veren Prof.Dr. Gül, "Şu anda toplam 4 haberleşme uydumuz var. Türkiye'nin yüzde 97'ye yakını uydu üzerinden televizyon izliyor. 5B uydumuz ise 50'nci derecede ve onu daha çok internet hizmetleri için kullanıyoruz" dedi.

Türkiye'nin doğu yörüngesindeki 31'inci derecede uydusu olmadığını ve buradaki yörünge hakkının kaybetmemek için başka bir şirketten kiralanan uydusu bulunduğunu ifade eden Prof.Dr. Ensar Gül, şöyle devam etti:

"5A uydusu şu anda ihale aşamasında. 2018'de bitmesi planlanıyor. 5A uydusunu 31'inci dereceye yerleştireceğiz. 5B uydusuyla ilgili şu anda ihale çalışmaları sürüyor. 5B uydusu da 42'nci dereceye gelecek. 5A ve 5B uydularını da yine yabancılar yapacak. Yerli firmalarla da işbirliği yapacaklar. Türkiye uydu konusunda belli bir yere geldi. Şu anda kendi uydumuzu geç de olsa yapabiliyoruz. Tabii gönül isterdi ki biz bunu 1960'lı yıllarda yapabilelim, ama olmamış. Zararın neresinden dönülürse kardır. Türksat'ta 5A, 5B, 6A tamamlanırsa haberleşme uydularımız 3 uydudan 6 uyduya çıkacak. Uydu sayımızı 2023 yılına kadar 10'a çıkaracağız. Haberleşme uydularının bahsediyorum, gözlem uydularından bahsetmiyorum. Bu uydular yeni yörüngelerde olacak. Böylelikle dünyanın sayılı uydu operatörleri arasına girmiş olacağız. 6A'dan sonraki uydularımızı Türkiye'de yapacağız. Türkiye'de bunu yapan insanlar varken uydularımızı yurtdışında yaptırmak gibi bir düşüncemiz yok."

"GPS VERİLERİ HABERLEŞME UYDUSUNDAN ALINACAK"

Türksat  A.Ş. Genel Müdürü Prof. Dr. Ensar Gül, GPS sistemleri üzerinde de çalışma yaptıklarını hatırlattı. Prof.Dr. Gül, mevcut GPS sistemlerinin konumlama sistemindeki sinyalleri bozarak gönderdiğini Türksat'ın bu bozulmayı önlemek için çalışmalarını olduğunu söyledi. GPS uydularının kullanılmadan da konum tespit edilebileceğini ve bunu da haberleşme uyduları üzerinden yapılabileceğini kaydeden Prof.Dr. Gül sözlerine şöyle devam etti:

"GPS'le ilgili projelerimiz var. GPS, yani konumlama sistemi, sinyalleri bozarak gönderiyor. Onu düzeltmek için bir sistem geliştirdik. Yani bir referans istasyon havuz var. O referans istasyon havuzuna bizim uydularımız sinyal gönderiyor, oradan tekrar sinyaller yeryüzüne geliyor. Bizim istasyonu bulunduğu Ankara'ya gelen sinyal 10 santimin altında bir hassasiyete ulaşıyor. 500 kilometre öteye gidince yine 20 santimin altında bir hassasiyetle GPS düzeltmesi yapabiliyoruz. Yani konumlama sistemindeki bozulmaları çok aza indiriyoruz. Bir başka projemiz ise GPS uydularını kullanmadan sadece haberleşme uydularının kullanarak kendim milli konumlama sistemimizi geliştirilmek. Bu teorik olarak mümkün. Bazı pratikleri yaptık ve belirli sonuçları elde ettik. Bu proje üzerinde çalışmalarımız devam ediyor."

"HER ÜLKE UYDUSUNU YAPAMIYOR AMA BİZ YAPACAĞIZ"

Her ülkenin uydu yapamadığını vurgulayan Prof.Dr. Gül, Türkiye'nin 2019 yılında tamamen kendi uydusunu üreteceğini belirtti. Dünya liginde bir ülke olmak olmanın temel koşulunun uzay teknolojilerini geliştirmekte olduğunu söyleyen Prof.Dr. Gül, "Dünyada lider bir ülke olmak için uzay teknolojilerine yatırım yapmalıyız. Türkiye olarak dünyanın ilk 10 ekonomisine girmek istiyorsak, uzay teknolojilerini geliştirmeliyiz Uzay teknolojilerini geliştirmek için de Türksat olarak elimizden gelen katkıyı yapıyoruz. Türksat 6A'yı yaptığımız zaman kendi uydusunu yapan ülkeler arasına gireceğiz. Şu anda 30 küsür ülkenin kendi uydusu var ama her ülke kendi uydusunu yapamıyor. Biz 2019 yılında kendi uydumuzu yaptığımızda dünya ekonomisinde de ilk 10'a girmiş olacağız. Şu anda fırlatma sistemleriyle ilgili eksiğimiz var. Fırlatma sistemleri Üzerine de Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın bir projesi var. Eğer kendi uydumuzu da yörünge sistemine koyarsak büyük bir başarı sağlamış olacağız."

- Bursa
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER
Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ - 18 Mart 2016, 21:00:46


Türksat AŞ Genel Müdürü Gül

(http://img.haberler.com/haber/241/turksat-as-genel-muduru-gul-8270241_x_300.jpg)

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ :
Türksat AŞ Genel Müdürü Ensar Gül'ün açıklamaları,
Detaylar Türksat AŞ Genel Müdürü Ensar Gül, 2019 yılından sonra uyduların tamamen Türkiye'de yapılacağını belirterek, "6A'dan sonraki uydularımızı Türkiye'de yapacağız. Türkiye'de bunu yapan insanlar varken uydularımızı yurt dışında yaptırmak gibi bir düşüncemiz yok" dedi.
Uludağ Üniversitesi tarafından düzenlenen "5. Bilgilendirme ve Ar-Ge Günleri"ne katılan Gül, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin şu anda aktif 4 haberleşme uydusuna sahip olduğunu hatırlattı.
Türkiye'de nüfusun yaklaşık yüzde 97'sinin televizyon yayınlarını uydu aracılığıyla izlediğini anlatan Gül, yapımının 2018 yılında bitmesi planlanan 5A uydusu için ihale aşamasında bulunulduğunu dile getirdi.
Gül, 5A uydusunu 31. dereceye yerleştireceklerini ifade ederek, "5B uydusuyla ilgili de ihale çalışmaları sürüyor. 5B uydusu da 42. dereceye gelecek. 5A ve 5B uydularını da yine yabancılar yapacak. Yerli firmalarla da iş birliği yapacaklar" diye konuştu.
Ensar Gül, Türkiye'nin haberleşme uydusu sayısının 2023'e kadar 10'a ulaştırılmasının hedeflendiğine dikkati çekti.
Yeni projelerle Türkiye'nin, dünyanın sayılı uydu operatörleri arasına gireceğine değinen Gül, "6A'dan sonraki uydularımızı Türkiye'de yapacağız. Türkiye'de bunu yapan insanlar varken uydularımızı yurt dışında yaptırmak gibi bir düşüncemiz yok" ifadelerini kullandı.

Milli konumlama sistemi geliştirme projesi

Küresel Konumlama Sistemi (GPS) konusunda da bilgi veren Gül, mevcut sistemlerin sinyalleri bozarak gönderdiğini, Türksat AŞ'nin ise bu bozulmayı önlemek için çalışmalar yaptığını ifade etti.
GPS uyduları kullanılmadan da haberleşme uydularıyla konum tespiti yapılabileceğine işaret eden Gül, şöyle devam etti:
"GPS ile ilgili projelerimiz var. GPS yani konumlama sistemi, sinyalleri bozarak gönderiyor. Onu düzeltmek için bir sistem geliştirdik. Yani bir referans istasyon havuz var. O referans istasyon havuzuna bizim uydularımız sinyal gönderiyor, oradan tekrar sinyaller yeryüzüne geliyor. İstasyonun bulunduğu Ankara'ya gelen sinyal 10 santimetrenin altında bir hassasiyete ulaşıyor. 500 kilometre öteye gidince yine 20 santimetrenin altında bir hassasiyetle GPS düzeltmesi yapabiliyoruz. Yani konumlama sistemindeki bozulmaları çok aza indiriyoruz. Bir başka projemiz ise GPS uydularını kullanmadan sadece haberleşme uydularının kullanarak kendi milli konumlama sistemimizi geliştirilmek. Bu teorik olarak mümkün. Bazı pratikleri yaptık ve belirli sonuçları elde ettik. Bu proje üzerinde çalışmalarımız devam ediyor."
Türkiye'nin, 2019 yılında tamamen yerli haberleşme uydusunu üreteceğini anlatan Gül, şunları kaydetti:
"Dünyada lider bir ülke olmak için uzay teknolojilerine yatırım yapmalıyız. Türkiye olarak dünyanın ilk 10 ekonomisine girmek istiyorsak uzay teknolojilerini geliştirmeliyiz. Uzay teknolojilerini geliştirmek için de Türksat olarak elimizden gelen katkıyı yapıyoruz. Türksat 6A'yı yaptığımız zaman kendi uydusunu yapan ülkeler arasına gireceğiz. Şu anda 30 küsur ülkenin kendi uydusu var ama her ülke kendi uydusunu yapamıyor. 2019 yılında kendi uydumuzu yaptığımızda dünya ekonomisinde ilk 10'a girmiş olacağız. Şu anda fırlatma sistemleriyle ilgili eksiğimiz var. Fırlatma sistemleri üzerine de Savunma Sanayii Müsteşarlığının bir projesi var. Kendi uydumuzu da yörünge sistemine koyarsak büyük bir başarı sağlamış olacağız."

HABERLER.COM
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER
Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ - 18 Mart 2016, 21:03:59
Türksat ve Inmarsat İş Birliği Yapıyor
18 Mart 2016 Cuma 11:39
Türksat AŞ ve Inmarsat arasında stratejik iş birliğine gidildi.

(https://www.kymetacorp.com/wp-content/uploads/2015/08/inmarsat_featured.jpg)

(https://www.turksat.com.tr/sites/default/files/haber-resim/galeri/fullsizerender.jpg)


Türksat AŞ ve Inmarsat arasında stratejik iş birliğine gidildi.

Türksat AŞ'den yapılan açıklamaya göre, iki şirket arasında, geçen yılın aralık ayında yeni imkanlar ortaya koymak amacıyla stratejik ortaklık kurulması kapsamında imzalanan mutabakat resmiyet kazandı.

Washington'da düzenlenen Satellite 2016 Fuarı'nda, Türksat AŞ Genel Müdürü Ensar Gül ve Inmarsat Genel Müdürü Rupert Pearce katılımıyla iş birliği anlaşması imzalandı.

Gül, anlaşmanın iki şirkete de katkı vereceğini belirterek, bu stratejik ortaklıkla mobil uydu haberleşme hizmetlerinde daha geniş ve daha güçlü bir portföy sunabileceklerini ifade etti.

Pearce ise Türksat ile imzalanan anlaşma nedeniyle çok mutlu olduklarını bildirerek, bölgedeki kullanıcılara en güvenilir mobil uydu hizmetini getirmek için yeni ortaklarıyla çalışmak için sabırsızlandıklarını kaydetti.

Her iki şirket, iş birliği kapsamında öncelikle kamu, güvenlik, savunma, denizcilik ve havacılık sektörlerine L-Bant ve Global Xpress hizmetleri sunulması üzerinde çalışacak. Orta ve uzun vadede ise şirketler hizmetlerini, tüm sektörler ve kamu kuruluşları için yaygınlaştıracak.

Anlaşmayla Türksat, global kapsama alanında Türkiye, Avrupa, Ortadoğu, Kafkaslar ve Orta Asya başta olmak üzere müşterilerine mobil uydu ürün ve hizmet portföyü sağlayabilecek. Inmarsat ise müşterilerine Türksat'ın uydu ve bilişim alanındaki ürün ve hizmetlerini sunabilecek.

HABERLER.COM
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER
Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ - 30 Mart 2016, 13:50:24
TÜRKSAT 6A’ya milli enerji
Milli uydu Türksat 6A enerji sorununa yerli çözüm geldi. 2019'da fırlatılacak uyduda dışa bağımlılık 'sıfır' olacak

(http://image.cdn.haber7.com//haber/haber7/photos/2016/13/turksat_6aya_milli_enerji_1459328675_6043.jpg)

Uzay teknolojileri alanında Türkiye'nin en önemli hamlesi olan TÜRKSAT 6A için hazırlıklar sürüyor. Yazılımı tamamen yerli olan ilk milli uydunun kullanacağı enerji için de çözüm Türk mühendislerden geldi. Bunun için elektrikli itki sistemi kullanılacak. TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü'nün hummalı çalışmaları sonrasında TÜRKSAT 6A'nın yüzde 100 yerli üretimi için harekete geçen bilim insanları gerekli altyapıyı tamamladı. TÜRKSAT 6A'da kullanılacak sistem, uzay teknolojileri alanında Türkiye'ye önemli bir tecrübe kazandıracak. Proje kapsamında kurulan laboratuvarda aya yolculuk ve derin uzay görevlerinde kullanılabilecek kapasitede elektrikli itki sistemleri geliştirilecek. Bu sayede yerli sistemlerin sayısı artırılacak, bu alandaki dışa bağımlılık en aza indirilecek.
PROJE 2019'DA TAMAM
Türkiye'nin uzun süredir üzerinde çalıştığı ve nihayet "uzayda ben de varım" dediği TÜRKSAT 6A'nın 2019'da tamamlanması hedefleniyor. Uydu yapıldıktan sonra fırlatılması için gerekli başvurular gerçekleştirilecek. Uydunun uzaya çıkmasının ise 2020'nin ilk yarısında gerçekleşmesi öngörülüyor.
Kaynak : AHaber
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER
Gönderen: ADMİN KARTAL DEMİR - 09 Mayıs 2016, 19:24:54
(https://www.turksat.com.tr/sites/default/files/haber-resim/galeri/05.05.2016_kit_komisyonu_3.jpg)
Türksat 2013-2014 yılı Hesapları Genel Görüşe Sunuldu.

TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonunda, Türksat A.Ş.’nin 2013-2014 yılı hesapları genel görüşe sunuldu.

Türksat Yönetim Kurulu Başkanı Vecdi Gönül yaptığı konuşmada, birçok yeni projenin devreye alındığı bir dönemin yaşandığını belirtti.

Türksat’ın uydu haberleşme, kablo yayıncılığı ve bilişim olmak üzere 3 ana faaliyet alanında çalışmalar yürüttüğünü ifade eden Gönül, “Türksat, uydu, kablo ve bilişim alanlarında yalnızca Türkiye’nin değil, bölgenin de lider şirketleri arasında yer almak üzere hizmet veren ve projeler gerçekleştiren bir kurum” diye konuştu.

Gönül, Türkiye’nin Asya, Avrupa ve Afrika’nın ortasında yer alan kıymetli jeopolitik konumunun uzaydaki karşılığı olan uydu yörünge haklarını işlettiğini belirterek, “Böyle önemli bir sorumluluğu taşıyan bir şirket olarak yeni uydularımızla ilgili birçok projenin devreye alındığı bir dönemi yaşıyoruz.” dedi.

İki farklı yörünge üzerinde Türksat 2A, Türksat 3A, Türksat 4A ve Türksat 4B olmak üzere toplam 4 haberleşme uydusuyla faaliyetlerin sürdürüldüğünü vurgulayan Gönül, “Bu uydular aracılığıyla 3 milyarlık nüfusuyla 118 ülkeyi kapsayan bir alana seslenebiliyoruz.” ifadesini kullandı.

Gönül, Cumhuriyetin 100. kuruluş yıl dönümünde Türksat uydu filosunun, Dünya karalarının yüzde 71’ini kapsama alanı içine alarak, Dünya nüfusunun yüzde 91’ine Türksat uyduları üzerinden televizyon yayınlarını ulaştırmayı hedeflediklerini kaydetti.

““Türksat 5A ve Türksat 5B’nin Üretimine 2016’da Başlanacak!”

Komisyonda bir sunum yapan Türksat Genel Müdürü Cenk Şen ise 2004’te kurulan Türksat’ın, ülkenin haberleşme uydularını işletme görevinin yanı sıra, uydu teknolojilerinde uzman işgücü yetiştirilmesi, kablo altyapısının işletilmesi, e-Devlet Kapısı’nın hizmete açılması ve işletilmesi ile bilişim hizmetleri görevini yürüttüğünü bildirdi.

Türksat haberleşme uyduları olmasaydı ulusal TV kanallarının yabancı uydulardan hizmet alacağını vurgulayan Şen, “Yıllık 100 milyon dolardan daha fazla bir yerli kaynak dışarıya gidecekti. Türksat uyduları, sivil amaçlı haberleşme hizmetlerinin yanı sıra, ulusal güvenlik ve askeri amaçlı haberleşmeyi de sağlamaktadır” diye konuştu.

Türksat 5A ve Türksat 5B haberleşme uydu projelerine ilişkin çalışmaların devam ettiğini belirten Şen, 31 derece Doğu yörüngesinde işletilmek üzere Türksat 5A, 42 derece Doğu yörüngesinde uyduların yedekliğini sağlamak ve mevcut kapasiteyi arttırmak üzere Türksat 5B uydu projelerinin başlatıldığına dikkat çekti.

Yerli firmaların katkı sağlayacağı projede, uydu üretici firmalara Bilgi Talep Dokümanı ve Teklife Çağrı Dokümanı paketi gönderildiğini söyleyen ve tekliflerin alındığına değinen Şen, tekliflere yönelik değerlendirme çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Şen, söz konusu uyduların üretimine 2016’da başlanmasının hedeflendiğini, Türksat 5A’nın 2018’de, Türksat 5B’nin ise 2019’da uzaya fırlatılmasının planlandığını bildirdi.

Türksat olarak Cumhuriyetin 100. kuruluş yıldönümü olan 2023 yılına yönelik temel hedeflerini “uluslararası alanda iş yapan öncü bir teknoloji şirketi olmak” şeklinde belirlediklerini ifade eden Şen, “2023 yılına kadar tüm Dünya’yı kapsayan bir filoyla Dünya’daki ilk 10 uydu operatörünün arasına girmeyi amaçlıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Görüşmelerin ardından Türksat’ın 2013-2014 yılı hesapları genel görüşe sunuldu.Türksat
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER
Gönderen: ADMİN KARTAL DEMİR - 22 Haziran 2016, 18:28:20
(http://i.teknokulis.com/2015/05/03/400x279/352544268875400279.jpg)
Türksat 6A Uydusu, 2019’da Uzaya Gönderilecek!

Türksat 6A haberleşme uydusunu yerli kaynaklarla üretmenin en önemli hedeflerden biri olduğunu kaydeden Poyraz, şunları söyledi:

“Bunun için arkadaşlarımız, gerekli teknik çalışmaları yaptılar. Komponent tasarımlarına kadar gelmiş durumdalar. Birçok uydu davranış simülasyonları, TAİ’deki tesislerde tamamlandı. Bundan önce de bakanlığımızın desteği ile çok önemli bir uydu test merkezi oluşturulmuştu. Bu uydu test merkezinde de çok başarılı neticeler elde edilecek.”

Poyraz, Türksat’ın hem uyduyu hem fiberi hem de bilişimi yüklenici olarak içeren spektruma sahip bir şirket olduğunu ifade ederek, Türksat 6A uydusunu 2019’da uzaya fırlatmayı düşündüklerini söyledi.


TÜRKSAT
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER
Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ - 28 Haziran 2016, 14:50:30
http://www.youtube.com/watch?v=98W1iFvmx7k
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER
Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ - 09 Temmuz 2016, 22:05:47
Yerli uyduda ilk aşama tamamlandı
Türkiye'nin ilk yerli haberleşme uydusu Türksat 6A'nın teknik çalışmaları tamamlanarak parça tasarımda son aşamaya gelindi.

(http://i.hizliresim.com/MJZ831.jpg)

Türkiye’nin ilk yerli uydusu Türksat 6A’da son viraja girildi. Yaklaşık 550 milyon liraya mal olan ve tüm testlerden tam not alan uydunun 2019 yılında uzaya fırlatılması planlanıyor.

Uydu davranış simülasyonları ise Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi'nde gerçekleştirilirken, uydu tasarımı tüm testlerden tam not aldı. Ankara'nın Kazan ilçesinde kurulu Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tesisleri içerisinde yer alan Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi'nde (USET) Türkiye'nin ilk yerli uydusu olma unvanını taşıyacak olan Türksat 6A'nın çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

550 MİLYON LİRALIK PROJE

Türksat 6A'nın teknik çalışmaları mühendisler tarafından tamamlandı. Uydunun parça tasarımlarında ise sona gelindi. Uydu davranış simülasyonları da uydu test merkezinde yapılırken, Türksat 6A şimdiye kadar ki tüm testleri başarıyla geçti. Türksat 6A uydusunun toplam maliyeti yaklaşık 550 milyon lira olarak belirlendi. Bunun 150 milyon lirası TÜBİTAK tarafından, geri kalan kısmı da Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından karşılanacak. Türksat 6A haberleşme uydusu uzaya gönderildiğinde, Türkiye haberleşme uydusunu üretebilen 10 ülke arasına girecek.

2019'DA FIRLATILACAK

Öte yandan Türksat 5A ve 5B uydusu için de teknik şartname değerlendirme safhasına geçildi. Bu yılın sonunda proje toplantısı yaparak yüzde 25'i yerli olması planlanan 5A uydusunun 2018'in son çeyreğinde veya 2019'un başında, 5B uydusunun da 2019'un sonunda fırlatılması planlanıyor. 5A uydusu Türkiye'nin 31. derece doğu yörüngesinde konumlanacak ilk uydusu olma özelliğini de taşıyacak.

UZAYDA ETKİNLİĞİMİZ ARTACAK

2019'da fırlatılması planlanan 5A, 5B ve 6A uydularıyla birlikte Türkiye uzayda etkinliğini artırarak, söz sahibi ülkeler arasına girmeyi planlıyor. Türksat, mevcut 3 yörüngeyi de 5'e çıkartarak, dünya karasal coğrafyasının yüzde 71'ine, dünya nüfusunun da yüzde 91'ine yayın götürmeyi hedefliyor.

2019'DA 7 UYDU OLACAK

Türkiye 2019 yılında fırlatılacak 3 yeni uydu ile birlikte toplamda 7 uyduya sahip olacak. 2016 yılı başında ömrünü tamamlayan ancak yapılan çalışmalar neticesinde 3 yıl daha kendisine tanımlı yörüngede Türkiye'ye hizmet vermesi öngörülen 42 derece yörüngede konumlu 2A ile 3A ve 4A uyduları ile 50 derece yörüngede konumlu 4B uydusu hizmet vermeyi sürdürüyor.

6A KAZAN'DA YAPILIYOR

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından 21 Mayıs 2015'te açılışı gerçekleştirilen Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi (USET), Türkiye'nin uzay macerasında önemli dönüm noktalarına imza atacak. Yatırım maliyeti, Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile TÜRKSAT tarafından karşılanan merkezin işletme hakkı ise TUSAŞ'ta bulunuyor. USET merkezinin temeli, 29 Ekim 2011 tarihinde atıldı.


(Haber7)
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER
Gönderen: Satcity34 - 10 Temmuz 2016, 11:53:41
Hayırlı Olsun!
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER
Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ - 16 Ağustos 2016, 14:49:36
(http://i.hizliresim.com/oEYX2R.png)
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER
Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ - 18 Ağustos 2016, 14:33:48

(http://i.hizliresim.com/E3b2dB.png)
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER
Gönderen: Memo85 - 18 Ağustos 2016, 22:30:41
Hayırlı Ve Uğurlu Olsun!
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER
Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ - 21 Ağustos 2016, 16:25:26
(http://cdn.yeniakit.com.tr/images/news/940/uyduda-2023-hedefi-2h1471783156-02dfb4.png)

Uyduda 2023 hedefi
Ulaştırma, Denizcilik ve haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türksat 5A ve 5B uyduları hakkında açıklama yaptı.

Ulaştırma, Denizcilik ve haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türksat 5A ve 5B uyduları hakkında açıklamada bulundu.

Arslan, dünyada Türksat'ın uydu operatörleri arasında ilk 20'de yer aldığını belirterek, hedeflerinin 2023 yılına kadar 10 uyduya sahip ilk 10 ülke içinde yer almak olduğunu belirtti.

6A İÇİN 2019 HEDEFİ

Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi’nde (USET) üretilen Türkiye'nin ilk yerli uydusu Türksat 6A'nın yapım çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Arslan, Türksat 6A uydusunun, 2019'da tamamlanması ve uzaya fırlatılmasının hedeflendiğini kaydetti.

Arslan, büyük ölçekli yerli teknoloji projeleri için de bir model oluşturacak Türksat 6A uydusunun, üreticilerinin yerli firmalar olması, finansmanının yerli kaynaklarla yapılması bakımından önem arz ettiğini vurguladı.

1.5 - 2 AY İÇİNDE...

Yerli katkının mümkün olduğu kadar yüksek olacağı Türksat 5A ve 5B uydularının çok önemli olduğunu dile getiren Arslan, uyduların en iyi şekilde üretilmesi ve teknik personelin geliştirilmesini içeren çalışmaların çok sağlıklı sürdüğünü ifade etti.

Yaklaşık 1,5-2 ay içinde uyduların yapımına ilişkin kararın verilmesinin hedeflendiğini ifade eden Bakan Arslan, "Bu senenin son çeyreğinde, Türksat 5A ve 5B uydularına ilişkin sözleşmeleri yapmak, sene sonunda proje çalışmalarımızı bitirerek, işe başlamak istiyoruz" dedi.

Arslan, uyduların ihale süreçlerine ilginin çok iyi olduğunu belirterek, "Çalışmalarımız çok iyi gidiyor. Dünyada bu işi en iyi yapan ülkelerin iyi firmalarından teklif aldık. 1,5-2 ay içinde sonuçlandırıp, duyuracağız" diye konuştu.

5A VE 5B'NİN KAPSAMA ALANI

(http://i.hizliresim.com/qEY46W.png)

Arslan, Türksat 5A'nın 2018 sonununda 31 derece Doğu yörüngesine, Türksat 5B'nin ise 2019'da 42 derece Doğu yörüngesine fırlatılmasını hedeflediklerini belirterek, Türksat 5A uydusuyla Türkiye, Avrupa, Afrika, Ortadoğu, Asya ve Avrupa ülkelerine yönelik televizyon yayıncılığı ve veri haberleşmesi hizmetleri verileceğini sözlerine ekledi.

AKIT HABER
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER
Gönderen: Satcity34 - 21 Ağustos 2016, 22:48:34
Türksat 4B 50 Derecede  Göremedik Gitti!
Türksat 5A İse 31 Dereceye Yerleşecek!
31 Derecedende Hayır Gelmez!
5B Uydusuysa 42 Derecede Olacak!
5B Uydusu İse  2019 Da Fırlatılacak! Haydi Hayırlısı!
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER
Gönderen: ADMİN KARTAL DEMİR - 22 Ağustos 2016, 10:16:43
(http://www.kokpit.aero//image/cache/data/uzay/turksat/uydu%20ihale1-300x200.jpg)
Türksat 5A ve 5B İçin İhaleye Çıkılıyor!

Uydu çalışmaları hakkında bilgi veren Ulaştırma, Denizcilik ve haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türksat 5A ve 5B’nin ihalelerinin önümüzdeki aylar içinde tamamlanacağını açıkladı. Bakan Arslan, “Önümüzdeki 1,5-2 ay içinde ihaleler tamamlanıp yıl sonuna kadar sözleşmeler imzalanacak. Hedef, 2023’te 10 uyduya sahip ilk 10 ülke içinde yer almak” diye konuştu.

2018’TE FIRLATILACAK!

İhalenin tamamlanmasının ardından ilk olarak Türksat 5A uydusunun 2018 sonunda fırlatılması öngürülüyor. Bunu 2019 yılında Türksat 5B izleyecek. Bu uydular, Türkiye’nin yanı sıra Avrupa, Afrika, Ortadoğu, Asya ve Avrupa ülkelerine yönelik televizyon yayıncılığı ile veri haberleşmesi hizmetleri verilecek.

İLK YERLİ UYDU TÜRKSAT 6A OLACAK!

İlk yerli uydu ise Türksat 6A için çalışmalar sürüyor. Uydunun imalatı, Ankara Akıncı’daki TAI tesislerinde gerçekleştiriliyor. Dünyada çok az ülkenin sahip olduğu Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi (USET) aynı zamanda fırlatma öncesindeki tüm testlerin yapılmasına imkan veriyor.

Türkiye’de imal edilecek ilk yerli uydu olan Türksat 6A’nın 2019’da tamamlanması ve uzaya gönderilmesi öngörülüyor. İmalatta TAI’nin yanı sıra yerli şirketler de görev alıyor. Finansman konusunda da yerli imkanlar kullanılıyor.kokpit.aero
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER
Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ - 22 Ağustos 2016, 12:14:32
(http://www.akgazete.com.tr/images/haberler/f5094ebabc42e29b1115e1723258b905.jpg)
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER
Gönderen: Memo85 - 22 Ağustos 2016, 17:53:11
Türksat 4B 50 Derecede  Göremedik Gitti!
Türksat 5A İse 31 Dereceye Yerleşecek!
31 Derecedende Hayır Gelmez!
5B Uydusuysa 42 Derecede Olacak!
5B Uydusu İse  2019 Da Fırlatılacak! Haydi Hayırlısı!

2019 Yılına Daha Çok Var  :)
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER
Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ - 08 Eylül 2016, 12:07:16
Japonlar Türksat uyduları için Türkiye'ye geliyor
Japonya Uzay Teknolojileri Bakanı, Türksat 5A ve 5B uyduları için görüşmeye geliyor

(http://www.emlakeki.com/newsFiles/2016/9/8/143030/143030.jpg)

Başbakan Binali Yıldırım, bugün Japonya Uzay Teknolojileri Bakanı ile bir araya gelecek. Ziyarette Türkiye’nin dev projelerinden Türksat 5A ve 5B uyduları için görüşmelerde bulunulacağı öğrenildi. Türksat uydularının ihalesinin bu yıl içinde yapılmasının ve 2018’de fırlatılmasının planlandığı da bildirildi.
Türkiye’nin son dönem Japonlar tarafından yapılan Osmangazi Köprüsü, Marmaray ile Koreliler tarafından yapılan Yavuz Sultan Selim ve Avrasya Tüneli gibi projelerin ardından iki ülke arasında Türkiye’deki dev projelerle ilgili rekabet yaşandığı ifade edildi. 1915 Çanakkale Köprüsü’nün ihalesi için iki ülkenin de Türk yetkililerle görüşerek girişimlerine ve fizibilite çalışmalarına başladığı öğrenildi. Yıldırım’ın Ulaştırma Bakanlığı döneminde de yakından takip ettiği Türksat uyduları ile ilgili kritik bir ziyaretçi bugün Ankara’da olacak. Türkiye, yüzde 25 yerli katkı ile Türksat 5A uydusunu 2018 sonunda, Türksat 5B’yi ise 2019’da yörüngesine fırlatmayı hedefliyor.

Türksat 5A ve 5B uydusuyla Türkiye, Avrupa, Afrika, Ortadoğu, Asya ve Avrupa ülkelerine yönelik televizyon yayıncılığı ve internet veri haberleşmesi hizmetleri verilecek. Bu iki uydu ile ilgili ihale süreçlerinin yıl sonuna kadar tamamlanması ve sözleşmenin imzalanması hedeflenirken bu kapsamda Başbakan Yıldırım, Japon Uzay Teknolojileri Bakanı Tsuruho ile bugün bir araya gelecek. Uydulara ilişkin sözleşmeler ve proje çalışmaları toplatıda ele alınacak. Türksat 5A ve 5B uyduları, Türkiye’nin ilk yerli uydusu olması hedeflenen Türksat 6A’nın altyapısını oluşturması anlamında çok önemli.

2023’te 10 uyduya sahip olmak isteyen Türkiye, Türksat 6A’yı 2020’de uzaya fırlatmayı hedefliyor. Türkiye bu nedenle, 5A ve 5B’de yerli katkıyı mümkün olduğu kadar artırmayı amaçlıyor. Yeni uydunun internet ve TV altyapısını daha geliştirmesi bekleniyor.
Etiketler: bugün,Afrika,Ankara,Avrupa,

(http://www.emlakeki.com/assets/cs/emlakeki_logo.png?v=2)
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER
Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ - 11 Eylül 2016, 12:51:50
Dünya devlerini geride bırakacak
Türkiye uzayda emin adımlarla büyüyor. Türk mühendisler tarafından üretilen Türkiye'nin ilk yerli haberleşme uydusu Türksat 6A'da çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. 2019 yılında fırlatılması planlanan uydu tamamlandığında ülkemiz haberleşme uydusunu üretebilen 10 ülke arasına girecek.

(http://image.yenisafak.com/resim/imagecrop/2016/09/09/10/22/resized_b7706-e29b3d3bmilliproje.jpg)

Dışa bağımlılığın yüksek olduğu sektörlerde yerli ürün ve teknolojilerin geliştirilmesine yönelik olarak araştırma programlarının desteklenmesi ve teşviki konusunda yapılan çalışmalar sürüyor. Bu alanda eksikliği fark eden ve birçok çalışmaya imza atan hükümet, yerli Ar-Ge ve üretimi destekleyerek ülkemizin yeterliliğinin artırılmasına katkı sağlıyor. yenisafak.com olarak her hafta yerli projelerimizi mercek altına almaya devam ediyoruz. Bu hafta Türkiye'nin yerli olarak geliştirilecek ve bu alandaki yeteneklerimizi daha da ileri götürmeyi amaçlayan ilk haberleşme uydu projesi olan Türksat 6A'yı ele alıyoruz.
“Türksat 6A Yerli Haberleşme Uydusu Projesi” imza töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla 15 Aralık 2014 tarihinde Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Gebze Kampüsü'nde gerçekleşti.
TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü öncülüğünde, aralarında TAI ve ASELSAN'ın da bulunduğu yerli sanayi kuruluşlarının desteğiyle yapılacak olan “Türksat 6A Yerli Haberleşme Uydusu Projesi”, 1994 yılında göreve başlayan Türksat 1B, Türksat 1C, 2A, 3A ve 4A uydularının ardından milli olarak üretilecek.

(http://image.yenisafak.com/resim/imagecrop/2016/09/09/10/16/resized_3449e-1720_tur_picture_20141215_4047392_4047393.jpg)

Ağırlığı 4 tondan fazla
Üretildiğinde 4,2 ton ağırlığında olacak olan Türksat 6A uydusu üzerinde haberleşme ve TV yayıncılığı için 4 yedek toplam 20 adet Ku-Bant aktarıcı yer alacak. Türksat 6A, Türkiye ve Avrupa kapsama alanlarının yanı sıra, Hindistan, Bangladeş, Malezya, Singapur ile Tayland'ı kuşatan Uzak Doğu kapsama alanına sahip ilk uydu olma özelliği taşıyacak.
Türkiye'nin en büyük Ar-Ge projesi
Uçuş yazılımı ve tasarımı tamamen Türk mühendislerince gerçekleştirilen Türksat 6A haberleşme uydusu 546 Milyon TL'lik bütçe ile Türkiye'nin en büyük AR-GE projesi unvanına sahip.

Türkiye devler arasına girecek
Diğer uydulardan çok daha farklı ve ileri bir teknoloji olarak ön plana çıkan Türksat 6A, hem ticari hem askeri amaçlı görevler üstlenecek. Uydunun yapımında kullanılacak alt sistemler, yer istasyonları ve yazılımlar bütünüyle yerli kaynaklarla gerçekleştirilecek. Bu proje kapsamında geliştirilecek olan alt sistemler, daha sonra üretilecek milli haberleşme uydularının da altyapısını oluşturacak.
Türksat 6A haberleşme uydusu uzaya gönderildiğinde, Türkiye haberleşme uydusunu üretebilen 10 ülke arasına girecek. Uydunun hizmet ömrü en az 15 yıl olacak ve 42 derece doğu boylamında işletilecek.

http://www.yenisafak.com
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER
Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ - 22 Eylül 2016, 10:47:51
Türksat A.Ş. Genel Müdürü Cenk Şen, uluslararası bir uydu operatörü olarak uydu teknolojisine yönelik insan gücünü yetiştiren veya bu alanda yatırım yapan bir şirket hâline gelmeyi istediklerini söyledi.

Şen, Hacettepe Teknokent’te düzenlenen “Hacettepe ICT Buluşmaları” kapsamında “Milli Uydular ve Uzay” konulu konferansa katıldı.

Türksat’ın ana faaliyet alanlarının uydu, kablo ve bilişim hizmetleri olduğunu ifade eden Şen, şunları söyledi:

“Kısa süre içinde Türkiye’nin küresel bir markası olmak değil, uluslararası platformda hem uydu operatörü olarak faaliyet gösteren, hem de uydu teknolojisini milli alanlarda uygulayabilecek insan gücünü yetiştiren ve yatırım yapan şirket hâline gelmek istiyoruz. Buna yönelik hem AR-GE çalışmalarımız, hem de planlarımız devam ediyor.”

Bilişim hizmeti olarak e-Devlet Kapısı’nı ortaya koyduklarını anlatan Şen, e-Devlet Kapısı şifresi alan 29 milyon 600 bin kişiden yaklaşık 15 milyonunun aktif kullanıcı olduğunu, e-Devlet Kapısı’nda bin 500’den fazla hizmet verildiğini bildirdi. Şen, 23 ilde kablo altyapısının bulunduğunu belirterek, 3,5 milyon evde Türksat olarak yayın yapma kabiliyetlerinin olduğunu kaydetti.

Uydu hizmetlerinin televizyon yayıncılığı, veri haberleşmesi ve uplink hizmetleri şeklinde sunulduğunu ifade eden Şen, Türkiye’nin uzaya seyahatinin Türksat 1A, Türksat 1B ve Türksat 1C uydularıyla başladığını söyledi.

Türkiye’nin hâlihazırda uzayda 4 haberleşme uydusunun bulunduğunu hatırlatan Şen, bunlardan en yaşlısı olan Türksat 2A uydusunun kullanım ömrünün geçen yıl dolduğunu ancak, uydunun 2019’a kadar salınımlı yörüngede kullanılmaya devam edeceğini bildirdi.

Yeni uydulara yönelik çalışmaların devam ettiğini dile getiren Şen, 31 derece Doğu yörüngesinde işletilmek üzere Türksat 5A, 42 derece Doğu yörüngesinde uydu yedekliğini sağlamak ve mevcut kapasiteyi arttırmak üzere Türksat 5B uydu projelerinin başlatıldığını kaydetti.

Türksat 5A ve Türksat 5B haberleşme uydularının üretimine bu yıl başlanmasının planlandığını ifade eden Şen, Türksat 5A’nın 2018 yılının sonuna doğru, Türksat 5B’nin ise 2019 yılının ilk yarısında uzaya fırlatılmasının hedeflendiğini söyledi.

Türksat 6A 2020’de uzaya fırlatılacak

Şen, Türkiye’nin ilk milli uydusu olan Türksat 6A hakkında da bilgi verdi. Kritik tasarım çalışmaları devam eden milli uydunun 2019 yılında tamamlanmasının ve 2020 yılında uzaya fırlatılmasının hedeflendiğini söyledi.

Projenin toplam bütçesinin 546 milyon lira olduğuna işaret eden Şen, “Bu alanda, bir AR-GE projesine aktarılan kaynak olarak, ülkemiz için bir rekordur.” dedi.

Şen, 2023 yılında Türkiye’nin 10 küresel markasından biri olmayı hedefleyen Türksat’ın Dünya üzerindeki uydu operatörleri arasında söz sahibi olmak için uydu kabiliyetini geliştirmeyi ve bununla ilgili programlar yapmayı hedeflediğini sözlerine ekledi.

(https://www.turksat.com.tr/sites/default/files/logo_tr.png)
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER
Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ - 28 Eylül 2016, 10:20:22
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, uzay, havacılık ve haberleşme sektöründe akıl terinin çok öne çıktığı bir alan olduğunu belirtti.

Bakan Arslan, Türksat ve Inmarsat Stratejik İşbirliği Tanıtım Toplantısı’nda, söz konusu işbirliğinin çok önemli olduğunu ve bu coğrafyada bundan sonraki işbirliklerine örnek teşkil edeceğini ifade ederek, “Biz, bundan, insanlarımız adına daha fazla katma değer oluşturacağız.” diye konuştu.

İşbirliğinin, stratejik hedefler doğrultusunda Türkiye’yi uydu ve uzay alanında daha da büyütecek yeni işbirlikleri ile ortaklıkların başlangıcı ve habercisi olacağını dile getiren Arslan, bunun kurumlara ve bireylere evrensel normlar çerçevesinde verilecek servislerin artırılması adına gayretlerin başlangıcı olduğunu söyledi.

Türksat’ın, uydu operatörlüğünün yanı sıra, kablo operatörü ve kamunun bilişim çözüm merkezi olarak da faaliyet gösterdiğini anlatan Arslan, Türkiye’nin uzaydaki 4 haberleşme uydusundan en yaşlısı olan ve kullanım ömrü geçen yıl dolan Türksat 2A’nın 2019’a kadar salınımlı yörüngede kullanılmaya devam edeceğini kaydetti.

Yeni uydulara yönelik çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğine dikkati çeken Arslan, 31 derece Doğu yörüngesinde işletilmek üzere Türksat 5A uydusunu 2018 yılı sonuna doğru, 42 derece Doğu yörüngesinde uydu yedekliğini sağlamak ve mevcut kapasiteyi artırmak üzere Türksat 5B uydusunu 2019 yılının ilk yarısında uzaya fırlatmayı hedeflediklerini bildirdi.

Hükümetin stratejik alanlarda ve katma değerli işlerde millileştirme projelerinin bir bir hayata geçtiğini belirten Arslan, bu kapsamda yazılımı ve tasarımı bütünüyle yerli olacak Türksat 6A uydusunun, 2020’de uzaya gönderileceğini kaydetti.

Projenin toplam bütçesinin 546 milyon lira olduğunu dile getiren Arslan, Türksat 6A uydusu üzerinde, televizyon yayıncılığı gibi ticari faaliyetlerin yanı sıra, askeri haberleşmenin de yer alacağını söyledi. Arslan, Türksat 6A ile Türkiye’nin kendi haberleşme uydusunu üreten 10 ülke arasına gireceğini bildirdi.

Türkiye Uzay Ajansının kurulması ve uzaya yönelik faaliyetlerin düzenlenmesi hakkında Kanun Tasarısı Taslağı’nın meclise sevk edilecek aşamaya getirildiğini anlatan Arslan, uzay ajansının kurulmasıyla birlikte Türkiye’nin uzay teknolojileri alanında çok daha hızlı yol alacak seviyeye geleceğini ifade etti.

Çeşitli kuruluşlar tarafından yürütülen projelerin koordinasyonunu sağlamak amacıyla Başbakan Binali Yıldırım’ın başkanlığında, ilgili bakanların da olduğu Uzay Stratejileri Yüksek Kurulu oluşturulacağını dile getiren Arslan, böylece Türkiye’nin uzay alanındaki mevcut altyapısı ve yeteneklerinin hızla geliştirileceğini söyledi.

Türksat’ın, kara, hava ve denizcilik sektörüne mobil uydu haberleşmesi alanında hizmet sunan Inmarsat ile stratejik ortaklığa gittiğini ifade eden Arslan, Türksat ile Inmarsat arasında 8 Mart’ta imzalanan sözleşme kapsamında Türksat’ın bölgesel ölçekte sunduğu mevcut uydu haberleşme hizmetlerine ilave olarak mobil uydu haberleşmesi hizmetlerini de sunma imkânına kavuşacağını belirtti.

Arslan, iki şirket arasındaki anlaşmayla Inmarsat ürünlerinin kamu kurumlarına satışının gerçekleştirileceğini dile getirerek, şunları söyledi:

“Bir ya da birden çok Türk üretici firmanın Inmarsat donanımlarını üretmesine de fırsat sağlanacak. Böyle bir fırsatın sağlanması önemli. Türkiye’deki kamu kurum ve kuruluşlarına, askeri kurumlara, havacılık otoritelerine Inmarsat’ın L Bant ile GX ürünlerinin tanıtımı ve satışı artık, Türksat tarafından yapılabilecek.”

İşbirliği kapsamında ileride fırlatılacak Inmarsat uydularının olası yer istasyonlarının Türkiye’de kurulabilecek olmasını önemsediklerini belirten Arslan, şöyle konuştu:

“S Bant haberleşmesinin Türkiye’de yaygınlaştırılması maksadıyla yapılacak çalışmalar, bu anlamda Inmarsat terminallerinin Türkiye’de üretilmesi için yapılacak çalışmalar, yine bu işbirliğinin önemli ayaklarından. İki operatörün işbirliğinin bilgi ve deneyim paylaşımıyla iş yapmaya dayalı bir stratejik partnerlik olarak geliştirilmesi önemli hedeflerimizden.”

"Adımlarımızı daha hızlı ve büyük atmalıyız"

Atılan adımlarla hem uluslararası düzeyde işbirlikleri geliştirildiğini, hem de ülkenin uzay ve havacılıkla ilgili önemli deneyimler edindiğini belirten Arslan, bu alanlarda yerli ürünler üretebilme kabiliyetinin geliştiğini vurguladı. Arslan, “Artık, alın teri değil, akıl terini de akıtabileceğimiz alanları oluşturmak zorundayız. Bu kapsamda uzay, havacılık ve haberleşme sektörü akıl terinin çok öne çıktığı önemli bir alan. Bizim de adımlarımızı daha hızlı ve büyük atmamız gerek.” dedi.

Arslan, uydu teknolojileri alanındaki dışa bağımlılığı asgariye indirmeyi, sahip olunan imkân ve kabiliyetleri artırmayı, ülke kaynaklarını verimli kullanmayı, bu alanda bilgiyi üretime ve katma değere dönüştürmeyi önemli gördüklerinin altını çizdi.

"Inmarsat’ın dördüncü yer istasyonunu Türkiye’de kurulacak"

Türksat Genel Müdürü Cenk Şen de Türksat’ın ana faaliyet alanlarının uydu, kablo ve bilişim hizmetleri olduğunu ifade ederek, Türkiye'nin hâlihazırda uzayda 4 uydusunun bulunduğunu söyledi. En önemli iki uydunun Türksat 4A ve Türksat 4B olduğunu söyleyen Şen, milli hedeflere bağlı olarak kapsama alanlarının sürekli genişletilmesi gerektiğini, bu amaçla da Türksat 5A, Türksat 5B ve Türksat 6A uydularını 2020 yılına kadar uzaya göndermeyi hedeflediklerini kaydetti.

Inmarsat ile sadece ticari değil, teknoloji transferine yönelik işbirliğini amaçladıklarını bildiren Şen, merkezi İngiltere’de olan şirketin 1979’da kurulduğunu söyledi. Deniz, kara ve hava alanlarında mobil haberleşme hizmetleri sunan Inmarsat ile ilişkilerin 2013’te başladığını belirten Şen, Inmarsat’ın uydu hizmetlerinin verildiği Dünya üzerindeki dördüncü yer istasyonunun Türkiye’de kurulacağını aktardı.

Şen, Inmarsat ile teknoloji transferinin yanı sıra, uydudan yararlanarak uçakla seyahatte genişbant internet sağlanmasına yönelik çalışmalarının devam ettiğini sözlerine ekledi.

“Türksat ile stratejik ortaklık son derece cazip”

Inmarsat CEO’su Rupert Pearce, Türksat ile stratejik ortaklıklarının son derece cazip olduğunu belirterek, “Türkiye’yi ve Türk ekonomisini yatırım yapmak için oldukça heyecan verici bir alan olarak görmeye devam ediyoruz. Inmarsat’ın söz konusu ortaklık fırsatına karşı tutumunun son yaşanan olaylardan etkilenmediğini belirten Pearce, 15 Temmuz’daki başarısız darbe girişimine ilişkin, “Son gelişmeleri takip eden herkes, böylesine zor zamanlarda Türk milletinin gösterdiği gücü, cesareti ve metaneti hayranlık ile seyretmiştir" değerlendirmesinde bulundu.

Pearce, iki şirket arasındaki stratejik ortaklığın Türkiye‘deki ortak iş ve teknoloji ekosistemi ve Türk ekonomisi için muazzam bir potansiyel sunduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Inmarsat son yıllarda 4 milyar dolardan fazla yatırım yaptı. Müşterilerimize daha iyi hizmet verebilmek adına, AR-GE’ye yıllık 500 milyon dolardan fazla yatırım yapmaya devam etmekteyiz. Bu ortaklığın Türkiye’de yaygın bir sayısal toplumun gelişimine önemli katkı sağlayacağına inanmaktayız.”

Inmarsat ve Türksat arasındaki işbirliğinin gerçek anlamda hem ulusal, hem uluslararası bir etkiye sahip olabileceğine işaret eden Pearce, “Geleceğin Inmarsat ve Türksat’ın stratejik işbirliği için son derece parlak göründüğünü ve birlikte ileriye doğru atacağımız ilk adımlar için oldukça heyecanlı olduğumuzu söyleyebilirim." diye konuştu.

Konuşmaların ardından Avusturya’nın Graz şehrinden havacılık modülü kullanılan bir uçakla nehirdeki bir teknenin görsel takibi yapılarak, alınan görüntüler Inmarsat uydusuyla yer istasyonuna aktarıldı ve Turksat’ın VSAT terminali aracılığıyla Ankara’daki toplantı salonuna ulaştırıldı.

(https://www.turksat.com.tr/sites/default/files/logo_tr.png)
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER
Gönderen: Hamit58 - 15 Ağustos 2017, 23:57:04
(http://img1.aksam.com.tr/imgsdisk/2017/08/15/150820171419422345294_2.jpg)
TÜRKSAT-6A Uydusunda Üretim Aşamasına Geçildi!

Türkiye'nin tamamıyla yerli ilk haberleşme uydusu olacak TÜRKSAT-6A projesinde tasarım aşamasının sonuna yaklaşıldı ve uydunun yeterlilik test modellerinin üretimine başlandı.

Türksat 6A, uydu, üretim, uzay Türkiye'nin tamamıyla yerli ilk haberleşme
uydusu olacak TÜRKSAT-6A projesinde tasarım aşamasının sonuna yaklaşıldı ve uydunun yeterlilik test modellerinin üretimine başlandı.
AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan başkanlığında, "TÜRKSAT-6A Yerli Haberleşme Uydusu Geliştirilmesi ve Üretimi Projesi"ne ilişkin toplantı yapıldı. Özlü ve Arslan'ın yanı sıra Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI), ASELSAN ve CTech yetkililerinin de katıldığı toplantıda, TÜRKSAT-6A projesinde gelinen son durum ele alındı.
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Türksat AŞ mali desteği, TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK UZAY) ana yükleniciliği, TUSAŞ, ASELSAN, CTech, yerli sanayi kuruluşları ve üniversitelerin desteğiyle 2014 yılı sonunda başlatılan projede tasarım aşamasının sonuna yaklaşıldı. Tasarlanan uydunun yeterlilik test modellerinin üretimine başlandı.

"TÜRKSAT-6A'nın Maliyeti Yaklaşık 600 Milyon Lira"

Yeterlilik testleri 2018 yılı başında yapılması planlanan TÜRKSAT-6A'nın 2020 yılında fırlatılması hedefleniyor. Yaklaşık 600 milyon lira maliyetle gerçekleştirilecek TÜRKSAT-6A projesinde, uydu ve yer istasyonunda kullanılacak ekipman, yazılım ve birçok alt sistem tamamen milli imkanlarla geliştiriliyor.
Türkiye, yörüngede 15 yıl kalacak TÜRKSAT-6A'nın hizmete alınmasıyla haberleşme uydusu üretebilen 10 ülke arasına girecek ve bu alanda yurt dışına bağımlılık azalacak.Kaynak: AA
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER
Gönderen: ADMİN KARTAL DEMİR - 09 Ekim 2017, 10:11:37
(https://www.turksat.com.tr/sites/default/files/haber-resim/galeri/01664f1f-c97a-4d27-9f0b-12dc9697fbad.jpg)
TÜRKSAT 5A 2020'DE, TÜRKSAT 5B İSE 2021'DE UZAYA GÖNDERİLECEK!

Bakan Arslan: Türksat 5A ve 5B Uyduları İçin Airbus ile Fiyatlar Müzakere Ediliyor.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan Anadolu Ajansı Editör Masası programında Türksat 5A ve 5B uyduları ile ilgili olarak dünyanın önde gelen üç firmasından Airbus, Melco ve SSL firmalarından teklif alındığını Fransız İngiliz ortaklığında Airbus firması ile fiyat müzakerelerine başlandığını belirtti.

Bakan Arslan, "Mali ve yerli katkı anlamında Airbus en uygun teklifi verdi. Airbus'ı fiyatlarını müzakere etmek üzere görüşmeye davet ettik. Hedefimiz, bu ay fiyat müzakerelerini bitirmek, sözleşmeyi imzalamak ve hemen uyduların üretimine başlamak. Ülkemizin yerli ve milli uydusu 6A'nın fırlatabilmesi yolunda da bizimle en iyi iş birliği yapmak adına Airbus en uygun teklifi verdi.  2020 yılında Türksat 5A'yı, 2021 yılında da Türksat 5B'yi uzaya göndermeyi hedefliyoruz" dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türksat 5A ve 5B uydularının yapımı için en iyi teklifi veren Airbus Defence and Space'in (Airbus D&S) sözleşme görüşmelerine çağrıldığını bildirdi.

Türkiye'nin 31 derece, 42 derece ve 50 derecede olmak üzere üç yörüngede uydu hizmeti verdiğini anımsatan Arslan, 42 ve 50 derecelerde yerli uydu kullanılırken 31 derecedeki uydunun kiralık olduğunu söyledi.

Arslan, Türksat 5A ve 5B uydularına yönelik çalışmalarda gelinen son duruma ilişkin, şu bilgileri verdi:

"31 derecedeki kiralık uydu yerine kendi uydumuzu da fırlatmak üzerine biz Türksat 5A ve 5B ile ilgili süreçleri başlattık. Dünyanın önde gelen 3 firması teklif verdi; Fransız - İngiliz ortaklığı Airbus Defence and Space (Airbus D&S), Japonya'dan Mitsubishi Elektric Corporation (MELKO), Kanada - ABD ortaklığıyla MDA/Space System Loral ( MDA/SSL). Üçü de yeterli bulundu. Görüşmeler sonunda mali açıdan ve yerli katkı anlamında Airbus en uygun teklifi verdi. Bundan sonra 6A' ya giden süreçte de ülkemiz yerli ve milli uydusunu fırlatabilmesi yolunda da bizimle en iyi iş birliği yapmak adına Airbus teklifi verdi. Biz Airbus'ı fiyatlarını müzakere etmek üzere görüşmeye davet ettik. Onunla artık fiyatları müzakere edeceğiz. Hedefimiz bu ay içerisinde fiyat müzakerelerini bitirmek, sözleşmeyi imzalamak ve hemen devamında da uyduların üretimine başlamak."

Bakan Arslan, Türksat 5A'yı 2020'de, Türksat 5B'yi 2021'de uzaya göndermeyi hedeflediklerini belirtti.

Türksat 6A'ya ilişkin olarak Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile ortak çalışma yürüttüklerine işaret eden Arslan, söz konusu uyduyu 2020'de uzaya göndermeyi amaçladıklarını dile getirdi.

Arslan, süreç sonunda 3 olan uydu sayısının 6 ya çıkmış olacağını vurgulayarak, "Dünyada sadece beş ülkenin kullanım hakkına sahip olduğu bir özellik var. Yeni frekans bant aralığı dediğimiz yeni Q frekansı. Türkiye de Q frekansını kullanan ülkelerden biri olacak. Uzayda 6 uyduyla ciddi bir yer almış olacağız, adeta bu konuda sınıf atlayacağız." ifadesini kullandı.Türksat
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER
Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ - 09 Ocak 2018, 16:27:40
6A’nın yapımına başlandı
Türkiye’nin ilk yerli ve milli uydusu olacak Türksat 6A haberleşme uydusu için gerçekleştirilen özel oturumda uydunun 2020 yılı Aralık ayında fırlatılacağı ve şu ana kadar projenin yüzde 41’lik bölümü tamamlandı.

(https://i.hizliresim.com/0EbnrZ.jpg)

3.Global Satshow fuarı kapsamında gerçekleştirilen Türksat 6A Milli Uydu oturumunda Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI) Genel Müdürü Temel Kotil, TÜRKSAT Genel Müdürü Cenk Şen, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Orkun Hasekioğlu, ASELSAN Uzay Teknolojileri Grup Başkanı Şenol Uzun, TRT Genel Müdürü İbrahim Eren ile CTech Genel Müdürü Cüneyd Fırat konuşmalarıyla yer aldı.
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI) Genel Müdürü Temel Kotil, TÜRKSAT 6A'nın montajının başladığını belirterek, "Türksat 6A ile Türkiye ilk defa kendi uydusunu yapacak. Uydunun tasarım ve inşa çalışmaları paneller, ısıtma-soğutma sistemleri, enerji sistemleri, kendini konumlandırma sistemleri gibi pek çok alanda devam ederken, Ankara'da bulunan test merkezimizde birçok montaj ve test çalışması yapıyoruz. Bu merkez Avrupa'daki 4 merkezden biri olma özelliği taşıyor. Ayrıca Türksat 6A'nın yanında TAI'nin kendi imkanlarıyla ihracata dönük olarak yapacağı Small-GEO dediğimiz 1 ile 2 ton kütle aralığında uydu versiyonlarına başladık" dedi.
TÜRKSAT 6A UYDUSUNUN YÜZDE 41'İ TAMAMLANDI
TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Orkun Hasekioğlu, ilk yerli haberleşme uydusu Türksat 6A'nın çalışmalarına ilişkin, "Projenin 2014'te onaylanan bütçesi 546 milyon lira idi. Bugün projenin 187 milyon lirası kullanılmış vaziyette. 6A'nın 2020 yılının Aralık ayında fırlatmaya hazır hale gelmesi planlanıyor. Takvime göre proje süresi 72 ay, yani 6 yıl. Bu süre uzun gelebilir fakat yurt dışındaki örneklere baktığınızda, bir de tamamen yerli imkanlarla bir uydunun geliştirildiği de göz önüne alınırsa bu süre normal. Türksat 6A uydusu için toplam tamamlanma seviyemiz yüzdemiz 41 gibi bir aşamada. Türksat 6A'nın 2020 yılının aralık ayında fırlatmaya hazır hale gelmesi planlanıyor" şeklinde konuştu.
Panelin yöneticiliğini yapan TÜRKSAT AŞ Genel Müdürü Cenk Şen uydu yapımının özgün bir programla yürütülmesi gerektiğini belirterek, "Uydu evet bir güç ama kontrolsüz güç, güç değildir. O yüzden uydunun ömrünü içindeki yakıt belirliyor sanılsa da onu yeryüzünden yönetenin uzmanlığı burada oldukça belirleyicidir" ifadelerini kulandı.
ASELSAN Uzay Teknolojileri Grup Başkanı Şenol Uzun ise üretilen her bir ekipmandan 5 tane de testler için üretim yaptıklarını belirterek, çok yönlü ve geniş programlı bir çalışma yürüttüklerini söyledi.
Sabah
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER
Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ - 09 Ocak 2018, 16:32:02
Yeni uydularla küresel güç olacağız

(https://i.hizliresim.com/RnEkNY.jpg)

2020 ve 2021’de gönderilecek Türksat uyduları için imzalar atıldı. Ünlü girişimci Elon Musk’ın firmasının fırlatacağı uydular, Türkiye’yi global operatör yapacak.

Airbus'la Türksat 5A ve 5B haberleşme uydularının üretimi ve fırlatılmasını kapsayan 500 milyon dolarlık anlaşma imzalandı. Türksat 5A uydusunun 2020, 5B uydusunun ise 2021'de SpaceX tarafından Falcon 9 roketleriyle fırlatılması öngörülüyor. SpaceX firmasının sahibi Elon Musk, önceki gün Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya gelmişti. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "Onlardan da çok başarılı bir fırlatma bekliyoruz" dedi.
Türksat 5A ve 5B'yi yörüngedeki yerlerine yerleştirmek. Sadece ülkemize değil, Türksat üzerinden bu bölgeye, dünyaya hizmet vermeyi sağlamak. Bu yüzden anlaşmayı çok önemsiyorum ve beklentimiz yüksek. Uydularımızın önemli bir bölümü Türksat mühendisleri tarafından yerli imkânlarla üretilecek."

GLOBAL ÖLÇEKTE UYDU OPERATÖRÜ OLACAĞIZ
Türksat Genel Müdürü Cenk Şen ise yoğun ve titiz bir çalışmanın sonucu olan Türksat 5A ve 5B uydularının üretim sözleşmesini imzalamaktan onur duyduğunu anlatarak, hayırlı olmasını diledi. Şen, yeni nesil haberleşme uyduları ile global ölçekte bir uydu operatörü olma yolunda önemli bir adım attıklarını aktararak, "2023 hedeflerimiz doğrultusunda uydu filomuzu güçlendirerek pazarda Türksat olarak yerimizi alıp, kapsama alanımızı genişletmeye devam edeceğiz" dedi.

2 KAT UZUN YAŞIYOR
Airbus Savunma ve Uzay Sistemleri Fransa Başkanı Nicolas Chamussy, bugünün uzay teknolojileri endüstrisi için önemli olduğunu belirterek, "Türkiye artık kendi uzay ajansını kurmak üzere. Bizler de bu ajansın uzun vadeli ortağı olmaktan çok mutluyuz. Airbus ve Türkiye için de heyecan verici bir gün. Çünkü Türksat 5A ve 5B uydularının geleceği için buradayız" diye konuştu. Chamussy, uydular için elektrikli itki teknolojisinin kullanacağını ifade ederek, şunları söyledi: "Bu hem ağırlığı azaltıyor hem de uyduların yaşam beklentisini 2 kat artırıyor. Airbus, Türk havacılık endüstrisi ile uzun yıllardır birlikte çalışıyor. Türksat 5B Ankara'daki tesislerde oluşturulacak. ASELSAN gibi kurumlar da Türkiye'de üretilecek parçalarla bu projeye önemli katkılar sağlayacak. Biz bu teknolojiyi tamamen doğru zamanda ve performans içerisinde Türksat ile Fransa'daki Türk partnerlerle hayata geçirme sözünü veriyoruz."

Sabah
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER
Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ - 06 Şubat 2018, 18:07:47
 
(http://www.resimag.com/p1/d77371bbd9.jpeg)

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, bakanlığınca 3 yılda Ar-Ge Fonu'na 1 milyar 358 milyon 319 bin lira aktarıldığını bildirdi. Arslan, 2014 yılında başlatılan TÜRKSAT 6A Yerli Haberleşme Uydusu Geliştirilmesi ve Üretimi Projesi'nin bakanlıkları tarafından Ar-Ge Fonu ile desteklendiğini belirtti. Arslan, "Sözkonusu projeye bugüne kadar bakanlığımız tarafından toplam 243 milyon 839 bin 337 lira aktarılmıştır" bilgisini verdi. Arslan, ULAK projesiyle 5G projesine ise Ar-Ge Fonu'ndan herhangi bir para aktarımı olmadığını söyledi. Bakan Arslan, Ar-Ge fonundan desteklenecek projelerin seçiminin, ön değerlendirme ve proje değerlendirmesi olarak iki aşamada yapıldığını bildirdi. Arslan ön değerlendirmede projenin içeriği ve Ar-Ge tanımına uygunluğu, ikinci aşamada ise yenilikçi yönü, uygulanabilirlik, ekibin niteliği, teknolojik altyapısı ve geliştirilebilme eğilimi ile ticari risk içerip içermediği gibi kriterlerin esas alındığını söyledi.

Sabah
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER
Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ - 28 Nisan 2018, 15:10:57
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) tesislerindeki Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi'nde (USET) yapımına başlanan Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A'nın üretimi 2020 yılı sonunda tamamlanacak.
Türksat 6A'nın üretiminde 350'ye yakın araştırmacının çalıştığı, uydunun 546 milyon liralık bütçesinden bugüne kadar 150 milyon liralık kısmı harcandı.

(http://www.resimag.com/p1/8be079757c.jpeg)

Projenin yabancı bir firmaya verilmesi halinde fırlatma bedeli hariç 200 milyon liraya  yakın bir maliyetinin olacaktı. Ar-Ge projelerinde ise maliyetin ilk aşamada yüksek olmaktadır.Daha sonraki üretimler düşmektedir.
Türksat 6A'nın fırlatma bedelinin Türksat tarafından karşılanacak.Uydunun tasarımı ve üretiminin önemli bir bölümüyle testleri Türkiye'de gerçekleştirilecek.
Türksat 6A'nın, Aralık 2014'te yapımına başlanmıştı. Projede üçüncü yıla girdi.
TÜBİTAK Uzay, TUSAŞ, Aselsan ve CTech tarafından üretimi gerçekleştirilen Türksat 6A'nın 16 yıl kullanım ömrü olacak.

Satturkey
Başlık: Ynt: TÜRKSAT 5A, 6A, B, C VE 7A HAKKINDA BİLGİLER
Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ - 18 Aralık 2018, 16:07:38
Türksat 5A, Türksat 5B ve Türksat 6A Ne Zaman Uzaya Fırlatılacak?


Türkiye, uydu yayıncılığı ve uydu haberleşme teknolojilerinde birçok gelişmiş ülke ile aynı hizada koşuyor, hatta bazen onların önüne geçtiğimiz bile oluyor. Mesela dünya genelinde ilk defa 8K yayınlara başlayan ülkelerden birisi Türkiye! Türksat 3A ve Türksat 4B üzerinden yayın yapan Türksat 8K kanalı, sadece 8K tv’lerden izlenebiliyor olsa da Türksat 8K kanalı her iki uydunun kapsama alanındaki ülkelerden de izlenebildiği için ülkemizin teknolojik gelişimini dosta düşmana göstermek için harika bir araç görevi görüyor.

Türksat 8K test yayınlarına devam ederken diğer taraftan yeni uydularımızın da üretimleri tamamlanma aşamasına yaklaşıyor. Uzun zamandır merakla beklediğimiz Türksat 5A, Türksat 5B ve Türksat 6A, bir aksilik çıkmaz ise 2020 ve 2021 yıllarında uzaya gönderiliyor. Bu sayede ömrü dolan eski uydular emekliye ayrılırken, Türksat’ın uydu filosu dahada güçleniyor.


(http://www.resimag.com/p1/ba705f522e.jpeg)

Türksat 5A, Türksat 5B ve Türksat 6A Ne Zaman Uzaya Fırlatılacak?
Tags: 8k yayınlar, fırlatılıyor, fırlatma tarihi, haberleşme uydusu, ne zaman, özellikleri, türkiyenin uyduları, türksat, türksat 5a, türksat 5b, türksat 6a, türksat 8k, türksat uydusu, uydu sayısı, uzaya gönderilecek, uzaya gönderiliyor, yerli üretim, yerli uyduTürkiye, uydu yayıncılığı ve uydu haberleşme teknolojilerinde birçok gelişmiş ülke ile aynı hizada koşuyor, hatta bazen onların önüne geçtiğimiz bile oluyor. Mesela dünya genelinde ilk defa 8K yayınlara başlayan ülkelerden birisi Türkiye! Türksat 3A ve Türksat 4B üzerinden yayın yapan Türksat 8K kanalı, sadece 8K tv’lerden izlenebiliyor olsa da Türksat 8K kanalı her iki uydunun kapsama alanındaki ülkelerden de izlenebildiği için ülkemizin teknolojik gelişimini dosta düşmana göstermek için harika bir araç görevi görüyor.

Türksat 8K test yayınlarına devam ederken diğer taraftan yeni uydularımızın da üretimleri tamamlanma aşamasına yaklaşıyor. Uzun zamandır merakla beklediğimiz Türksat 5A, Türksat 5B ve Türksat 6A, bir aksilik çıkmaz ise 2020 ve 2021 yıllarında uzaya gönderiliyor. Bu sayede ömrü dolan eski uydular emekliye ayrılırken, Türksat’ın uydu filosu dahada güçleniyor.


 
Türksat 5A haberleşme uydusu 31 derece doğu yörüngesine gönderildiğinde Türkiye’nin söz konusu yörüngede kiralık uydu kullanmasına gerek kalmıyor.

Türksat 6A haberleşme uydusunun tamamlanmasıyla da Türkiye kendi uydusunu yapabilen sayılı ülkeler arasına giriyor.

Yeni uyduların uzaya fırlatılması ile radyo-tv yayıncılığının yanında genişbant uydu interneti servisi içinde büyük bir kapasite yaratılmış oluyor. Fakat Türksat 6A, 2021 yılında uzaya ulaştığı gibi hemen kullanıma geçirilemiyor. Öncesinde 6 ay ile 1 yıl arasında testler yapılması gerekiyor, sonrasında uydu da bir sorun çıkmaz ise aktif kullanım başlıyor.

Bu sebeple eğer bir sorun olmaz ise 2021 sonu yada 2022 yılı başı itibari ile çoğu tv kanalının SD yayınlarını sonlandırıp, HD yayına geçeceği, büyük ulusal kanallarında 4K yada 8K yayınlara başlayacağı, ayrıca internet hizmetleri açısından da rekabetin daha da artacağı ve fiyatların düşeceği tahmin ediliyor.

Zaman çabuk geçiyor. Bir bakmışız 2021 yılındayız. O gün geldiğinde yazımda güncelleme yapacak ve gelişmeleri buradan paylaşacağım. İnşallah yeni uydularımız sorunsuz bir şekilde uzaydaki yerlerini alırlar.

Not: Türkiye’nin hali hazırda 3 haberleşme, 3 gözlem uydusu bulunuyor. Türksat 3A, 4A ve 4B uyduları haberleşme görevini üstlenirken, Göktürk 1, Göktürk 2 ve Rasat uyduları gözlem görevini üstleniyorlar. Mevcut uydularımız 31, 42 ve 50 derecelerinde konumlanırken, üretimi devam eden Türksat 5A’nın 31 dereceye, Türksat 5B ve Türksat 6A’nın 42 dereceye fırlatılması ile, yeni uyduların eskiyen yada kiralık uydunun yerini alması planlanıyor.

Not2: Türksat 8K uydu yayın frekansı; Türksat 3A – 11176 Dikey/V 34285. Türksat 4B – 11587 Yatay/H 34285.

Not3: Dünya genelinde 8K yayın yapan kanallar; Japon NHK 8K, Türksat 8K.

Not4: Türksat 6A Türkiye’nin ilk yerli üretim haberleşme uydusu olacak. Üretim maliyeti 600 Milyon TL, üreticiler Aselsan, Tusaş, Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü, CTECH Bilişim Teknolojileri. Uydunun 2020 yılında uzaya fırlatılması planlanıyordu fakat üretimin 2020 sonunda tamamlanacağı görülünce fırlatma tarihi ileri çekildi.

Türksat 6A’nın ömrü 15 yıl, ağırlığı 4.3 TON olacak. Uydu, Türkiye, Avrupa, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Asya kıtasının büyük bölümünü kapsayacak.

Lordiz