26 Nisan 2018, 23:50:04

* İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK SPONSOR BAĞLANTILAR

* UYDUMTÜRK'TEN DEV REKLAM KAMPANYASI!  GÜNLÜK SADECE 1 TL

Gönderen Konu: YABANCI UYDULARDAN HABERLER  (Okunma sayısı 13850 defa)

Çevrimdışı ErenSAT_06

 • Kahraman Üye
 • *****
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 1304
 • Karma +14/-4
 • Cinsiyet: Bay
 • MƛƊЄ ƖƝ ƛƝGƛƦƛ
  • #MrySAT/Bsc
Ynt: YABANCI UYDULARDAN HABERLER
« Yanıtla #90 : 28 Mayıs 2016, 15:37:22 »
Facebook Facebook'da Paylas Twitter Twitter'da Paylas

                                                    
                                                              
                               RAH E FARDA TV EXSPRES AM 22 (Afghansat 1) SATELLİTE STARTTES UNDERGUARD ON    
                                                                11293 Vertical (V) 27500 FEC : 3/4     

                               


« Son Düzenleme: 27 Haziran 2016, 16:01:57 Gönderen: ErenSAT_06 »
Sevmek Bu Kadar Güzelse
Kimbilir Sevmeyi Yaratan Ne Kadar Güzeldir.Hz.Muhammed
 
ByCaner06 & Tutku87

Çevrimdışı ErenSAT_06

 • Kahraman Üye
 • *****
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 1304
 • Karma +14/-4
 • Cinsiyet: Bay
 • MƛƊЄ ƖƝ ƛƝGƛƦƛ
  • #MrySAT/Bsc
Ynt: YABANCI UYDULARDAN HABERLER
« Yanıtla #91 : 04 Haziran 2016, 15:25:32 »
         
                                 # DUBAİ HOLY QURAN AL AWARD TEST YAYINLARINA BAŞLADI...# 

« Son Düzenleme: 27 Haziran 2016, 15:59:58 Gönderen: ErenSAT_06 »
Sevmek Bu Kadar Güzelse
Kimbilir Sevmeyi Yaratan Ne Kadar Güzeldir.Hz.Muhammed
 
ByCaner06 & Tutku87

Çevrimdışı ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★

 • ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
 • Kahraman Üye
 • ************
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 11874
 • Karma +153/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • اللهHAKİMİYET KAYITSIZ , ŞARTSIZ ALLAHINDIRالله
  • www.uydumturk.com
Ynt: YABANCI UYDULARDAN HABERLER
« Yanıtla #92 : 27 Haziran 2016, 11:36:36 »
NASA, Hubble'un görev süresini 5 yıl uzattı
NASA, Hubble Teleskobu'nun bilimsel çalışma programını 2021'e kadar uzattı.NASA, Hubble Teleskobu'nun bilimsel çalışma programını 2021'e kadar uzattı.

Bunun sebebi ise Baltimore'deki Uzay Teleskop Bilim Enstitüsü'nün bilimsel çalışmaları teleskop ile devam ettirmek istemesi.

Bunun için NASA, Üniversiteler Astronomi Kuruluşu ile geçtiğimiz Perşembe günü bir anlaşmaya imzaladı.

Anlaşmanın değeri ise 196.3 milyon dolar artış göstererek 2.03 milyar dolara yükseldi. Elbetteki bu paralar Uzay Teleskop Bilim Enstitüsü'ndeki Hubble bilim programının devamlılığını sağlayacak.

Teknolojioku'nda yer alan habere göre Hubble görevine 30 Haziran 2021 yılına kadar devam edecek. Beklenenlere göre 2009 yılında gerçkeleşen ve Hubble'ı çok daha iyi duruma getiren bakımdan sonra veri toplama işlevinin 2020 yılına kadar devam etmesi bekleniyor. Hubble'ın mevcut yapısı ise şu şekilde:NASA, Hubble'ın görevine devam ettiğisüre içerisinde 2018 yılında yeni teknolojilerden de faydalanarak geliştirilen James Webb isimli uzay teleskobunun görevini başlatması bekleniyor.

Bu yeni teleskop da tıpkı Hubble gibi evrenin bilmediğimiz taraflarının araştırılmasında insanlığa faydalı olacaktır.

AKIT HABER
Çevrimdışı ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★

 • ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
 • Kahraman Üye
 • ************
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 11874
 • Karma +153/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • اللهHAKİMİYET KAYITSIZ , ŞARTSIZ ALLAHINDIRالله
  • www.uydumturk.com
Ynt: YABANCI UYDULARDAN HABERLER
« Yanıtla #93 : 05 Temmuz 2016, 20:15:05 »


Juno uzay aracı yörüngesine girdi
Juno uzay aracından sabah saatlerinden gelen haber herkesi heyecanlandırdı.

Juno uzay aracı 5 yıllık yolculuğunun ardından bugün Jüpiter'in yörüngesine girdi. Juno uzay aracının yörüngeye yerleşmesi büyük heyecan yarattı. Juno uzay aracı sayesinde Jüpiter'de aşırı yoğun manyetik alanının neden oluştuğunu, atmosferinin altında gerçekten neler olduğunu öğrenebileceğiz. Bu tarihi olayı Google'da anında Doodle yaparak ne kadar önemli olduğunu tüm dünyaya gösterdi.

Juno uzay aracı 5 yıl süren yolcuğun ardından Jüpiter'in yörüngesine girdi.  Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonun'dan, Güneş Sistemi'nin en büyük gezegeni Jüpiter'in sırlarını çözmek için 5 Ağustos 2011'de fırlatılan Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi'ne (NASA) ait uzay aracından sabah saatlerinde yeni bir haber geldi..

Haber ile ilgili metin girin!.

Dünyaya 869 milyon kilometre uzaklıkta gerçekleşen tarihi olayı ABD'nin California eyaletine bağlı Pasadena şehrindeki NASA'ya ait Jet Propulsion Laboratory'den (JPL) yöneten Juno Misyon ekibi, uzay aracının yörüngeye yerleşmesiyle büyük heyecan yaşadı.

Haber ile ilgili metin girin!.

ABD'nin Bağımsızlık Günü 4 Temmuz'da gerçekleşen tarihi olay, Türkiye saatiyle 06.18'de başladı. On üç aşamadan oluşan misyonun sekizinci aşamasını oluşturan Jüpiter Yörüngesine Yerleşme sırasında Juno'nun "Perijove 0" noktasına (uzay aracının Jüpiter'e en yakın olduğu nokta) ulaşmasının ardından, uzay aracı yavaşlatılarak ana motorun yanması sağlandı. 35 dakika süren bu işlem 06.53'te tamamlandı ve Juno uzay aracı Jüpiter'in yörüngesine başarıyla yerleştirildi. Yörüngeye yerleşme öncesi bin 232 kilogram yakıt taşıyan Juno'nun yavaşlama sürecinde 447 kilogram yakıt tükettiği belirtildi.

Haber ile ilgili metin girin!.

Juno uzay aracı bir ilke imza attı (Gelen haber tüm dünyayı heyecanlandırdı)"Jüpiter'i anlamak Güneş Sistemi'ni anlamak demek"

JPL'de görevli Türk astrofizikçi Umut Yıldız, tarihi bir ana tanıklık ettiklerini belirterek, "Juno, bugüne kadar Jüpiter'in en yakınına kadar gelip yörüngesine giren bir uzay aracı olarak Jüpiter hakkında bugüne kadar bildiklerimizi kökten değiştirebilir. Juno ile Jüpiter'in aşırı yoğun manyetik alanının neden oluştuğunu anlamamızın yanında, atmosferinin altında gerçekten neler olduğunu da öğrenebileceğiz. Aslında Güneş 4,5 milyar yıl önce daha yeni oluşurken, ilk gezegen olarak Jüpiter'in oluştuğunu tahmin ediyoruz. Jüpiter'i anlarsak, Güneş Sistemi'nin de, gezegenlerin de nasıl oluştuğuna ışık tutabiliriz." şeklinde konuştu.

Juno uzay aracı bir ilke imza attı (Gelen haber tüm dünyayı heyecanlandırdı)İlklerin uzay misyonu

Jüpiter'in iç yapısını inceleyecek Juno'nun, görevi sırasında gezegenin çekim kuvveti, manyetik alanları, ve atmosferik dinamiklerine dayanan veriler üzerinden Jüpiter'in oluşum ve evrimine ilişkin sırları çözmesi bekleniyor.

Bilim insanları, çapı ve yüksekliği 3 buçuk metre olan ve 9 metreye 2,6 metre uzunluğunda üç adet güneş paneli taşıyan uzay aracının, Jüpiter'in çevresini kaplayan yoğun bulutları aşarak bilim tarihinde bugüne dek söz konusu gezegenin en yakın ve yüksek çözünürlüğe sahip fotoğraflarını çekeceğini belirtiyor.

Dünya'ya mesafesi en uzak ilk güneş enerjili uzay aracı Juno, şimdiye kadar bir gezenin yörüngesine giren en hızlı uzay aracı olma özelliği de taşıyor. Misyon ayrıca, Juno'nun hassas malzemelerini Jüpiter'in yoğun radyasyon kemerlerinden korumak üzere uzay aracının içine yerleştirilen titanyum radyasyon kasasıyla da bir ilk niteliğinde.

Maliyeti 1,1 milyar dolar olan basketbol sahası büyüklüğündeki Juno'nun, 27 Temmuz'da gerçekleşecek sonraki aşamasında, "Apijove 0"a yani Jüpiter'in yörüngesinde gezegene en uzak mesafede olacağı noktaya gelmesi planlanıyor. Bilim insanları uzay aracının ilk kez ulaşacağı bu noktanın aynı zamanda Yörünge 1'e (Orbit 1) girişi temsil ettiğini kaydediyor.

Yörünge 4'ten (Orbit 4) Yörünge 36'ya (Orbit 36) kadar geçen sürede veri toplama görevini tamamlaması beklenen uzay aracının, 37'nci Orbit ile yörüngeden ayrılacağı ve 20 Şubat 2018'de Jüpiter'in şiddetli atmosferine düşürülüp yanarak misyonunu tamamlayacağı ifade ediliyor.

Fırlatıldığından Jüpiter'in yörüngesine yerleşmesine dek beş yıllık sürede 2,8 milyar kilometre kateden Juno uzay aracının, misyonunu tamamladığında 3,4 milyar kilometre mesafe katetmiş olması bekleniyor.

Juno misyonundan önce bugüne dek sırasıyla Pioneer 10, Pioneer 11, Voyager 1, Voyager 2, Ulysses, Galileo, Cassini-Huygens, New Horizons uzay araçları ve Hubble Uzay Teleskop'unun Jüpiter'in incelenmesine katkı sunduğu biliniyor.

Juno uzay aracınn görevi ne zaman bitecek?

Juno’nun görev süresi, 2018’de sona erecek.Juno’nun görevini tamamladıktan sonra Galileo gibi dev gezegenin üzerine düşürülmesi planlanıyor.

Juno 6 Ağustos 2011 de NASA'nın Florida'daki Cape Canaveral üssünden 2016'da Jüpiter'e ulaşmak amacıyla yollanan insansız uzay aracı. Juno'dan gelen verilerin büyük ihtimalle 2018 yılında analiz edilecek..

Juno uzay aracının görevleri

Juno'nun görevi Güneş Sistemi,Güneş Sistemi ve Evren konulu belli başlı tüm sorulara cevap arayacaktır. Jüpiter'in Eliptik yörünge'sinde dolanacak olan Juno Jüpiter'in Manyetosfer,Atmosfer ve iç yapısına ait bilgileri toplarken Meteorolojik etkenle nedeniyle değişken olan amonyak ve su konsantrasyonlarının yerini belirlemeye çalışacaktır.

Juno’nun Proje Müdürü Rick Nybakken, NASA’nın 5 Ağustos 2011’de uzaya fırlattığı Juno’nun 5 yıl süren 2,8 milyar kilometrelik yolculuğunu tamamlayarak hedefine ulaşmasıyla ABD’nin Bağımsızlık Günü 4 Temmuz’da çifte kutlama yapmaya hazırlandıklarını söyledi.

ABD'nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonun'dan, Güneş Sistemi'nin en büyük gezegeni Jüpiter'in sırlarını çözmek için 5 Ağustos 2011'de fırlatılan Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi'ne (NASA) ait uzay aracı Juno, 5 yıl süren yolcuğun ardından Jüpiter'in yörüngesine girdi.

Dünyaya 869 milyon kilometre uzaklıkta gerçekleşen tarihi olayı ABD'nin California eyaletine bağlı Pasadena şehrindeki NASA'ya ait Jet Propulsion Laboratory'den (JPL) yöneten Juno Misyon ekibi, uzay aracının yörüngeye yerleşmesiyle büyük heyecan yaşadı.

ABD'nin Bağımsızlık Günü 4 Temmuz'da gerçekleşen tarihi olay, Türkiye saatiyle 06.18'de başladı. On üç aşamadan oluşan misyonun sekizinci aşamasını oluşturan Jüpiter Yörüngesine Yerleşme sırasında Juno'nun "Perijove 0" noktasına (uzay aracının Jüpiter'e en yakın olduğu nokta) ulaşmasının ardından, uzay aracı yavaşlatılarak ana motorun yanması sağlandı. 35 dakika süren bu işlem 06.53'te tamamlandı ve Juno uzay aracı Jüpiter'in yörüngesine başarıyla yerleştirildi. Yörüngeye yerleşme öncesi bin 232 kilogram yakıt taşıyan Juno'nun yavaşlama sürecinde 447 kilogram yakıt tükettiği belirtildi.

ACUN MEDYA
Çevrimdışı ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★

 • ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
 • Kahraman Üye
 • ************
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 11874
 • Karma +153/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • اللهHAKİMİYET KAYITSIZ , ŞARTSIZ ALLAHINDIRالله
  • www.uydumturk.com
Ynt: YABANCI UYDULARDAN HABERLER
« Yanıtla #94 : 22 Temmuz 2016, 14:41:54 »
Uluslararası Uzay İstasyonu'na kenetlendi
SpaceX tarafından fırlatılan Dragon uzay aracı, Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) kenetlendi.Uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX tarafından fırlatılan Dragon uzay aracı, Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) kenetlendi.

Cape Canaveral'dan pazartesi günü fırlatılan uzay aracının, gelecekte uzaya gönderilecek roket gemileri tarafından kullanılmak üzere kenetlenme halkası götürdüğü bildirildi.

İki tondan fazla malzeme taşıyan Dragon'da, ilk virüs avcılığı işlevi görecek DNA şifre çözücü bulunduğu kaydedildi.

Amerika'nın Büyük Göller bölgesine tekabül eden yerden 400 kilometre yükseklikteki UUİ'de gerçekleşen kenetlenme işleminde robot bir kol kullanıldı.

SpaceX tarafından gönderilen yeni kenetlenme halkalarından ilki geçen yıl, fırlatma esnasında meydana gelen kazada imha olmuştu.

ABD'li girişimci Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX firmasına ait Falcon 9 roketi, 15 Haziran'da, 2 ayrı iletişim uydusunu başarılı şekilde fırlattıktan sonraki iniş denemesinde başarılı olamamış ve okyanusa düşmüştü.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), uzay mekiklerinin 2011'de emekliye ayrılmasının ardından UUİ'ye ikmal için SpaceX şirketi ile anlaşmıştı.

NASA'nın, Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) için tasarlanan roketi için geliştirilen şimdiye kadarki en kuvvetli güçlendirici motorunun ilk denemesi 2015'in Mart ayında, ikinci ve son denemesi de geçen ay sonunda yapılmıştı.

Uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX, Mars'a ilk uçuşunu 2018'de Kennedy Uzay Merkezi'nden yapmayı planlıyor.

Musk, nisan ayında Twitter'daki hesabından yaptığı açıklamada "Kızıl Ejderha (Red Dragon)" adlı uzay aracını 2018'de Mars'ın yüzeyine indirmeyi planladıklarını ve ilk deneme uçuşunda astronot olmayacağını belirtmişti.


AA
Çevrimdışı ErenSAT_06

 • Kahraman Üye
 • *****
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 1304
 • Karma +14/-4
 • Cinsiyet: Bay
 • MƛƊЄ ƖƝ ƛƝGƛƦƛ
  • #MrySAT/Bsc
Ynt: YABANCI UYDULARDAN HABERLER
« Yanıtla #95 : 23 Eylül 2016, 15:51:23 »
                         DOĞAL (YAPAY) UYDU NEDİR..? DOĞAL UYDULAR HAKKINDAKİ BİLİNMEYEN GERÇEKLER 

Yapay uydular, insanoğlunun geliştirip Dünya'nın veya başka gezegenlerin yörüngesine yerleştirdiği uydulardır. Bu uydular genellikle yarı-bağımsız bilgisayar kontrollü sistemlerdir.

1957'de SSCB tarafından fırlatılan ilk yapay uydu olan Sputnik 1'den beri, binlerce yapay uydu Dünya'dan fırlatılmıştır. Bu uyduların her birinin belli bir amacı vardır. 


Yapay uyduların tarihi 4 ekim 1957’de, S.S.C.B.’nin, 58 sm çapında ve 83,6 kg ağırlığında madenî bir küre olan Sputnik I’i Dünya çevresin­de dolanmak üzere uzaya fırlatmasıyla başladı. O günden bu yana uza­ya binlerce uydu fırlatılmıştır. Uyduların izlediği yola yörünge de­nilir. Bir uyduyu bir gökcisminin çev­resinde yörüngeye oturtmak için, bu uyduya, uydulaşma hızı denilen belli bir hız kazandırmak gerekir. Uydu­laşma hızı, her an gökcisminin çekim kuvvetini dengeleyen ve aracın bu gökcismi çevresinde dolanmasını sağ­layan bir merkezkaç kuvvet doğurur. Her yörüngenin kendine özgü ayrı bir uydulaşma hızı vardır: bu yüzden de­ğişik hızlarda hareket eden iki uydu aynı yörünge üzerinde bulunamaz.

Bir uydu bir gökcisminin ne kadar yakınında dolanırsa hızı da o kadar fazla olur. Dünya’mn çevresinde, 200 km’lik yükseltide bulunan bir cismin dairesel bir yörünge çizebilmesi için 7,8 km/saniye hızla hareket etmesi gerekir. Daha büyük bir hızla dönerse yörüngesi elips biçiminde olacak­tır. Eğer bu hız 11,2 km/saniyeye, ya­ni aşağı yukarı 40 000 km/saate (kur­tulma hızı) ulaşırsa, uydu yerçekimi­nin etkisinden kurtulur ve başka bir yıldızın uydusu haline gelir.
               
Peki bu Yapay uydular nelerdir :


Haberleşme uyduları
200px-Milstar Haberleşme uydusu MILSTAR
TV, radyo, telefon gibi iletişim araçlarını kullanabilmek için uzaya gönderilmiş olan yapay uydulardır. Modern haberleşme uyduları çoğunlukla “Molniya” veya “Alçak Dünya” yörüngelerini kullanırlar.

Meteoroloji uyduları
Bu uydular dünyadaki meteorolojik olayları gözlemlemek için kullanılırlar.

Anti-uydu silah sistemleri
Katil uydular” olarak da bilinen bu uyduların amaçları düşman uydularını yok etmektir. Düşman uyduları vurmak için kinetik mermiler ya da enerji veya partikül silah sistemleri kullanırlar.

Astronomi uyduları
Uzaydaki diğer gökcisimlerini gözlemek amacıyla kullanılırlar.

Biyouydular (Biosatellites)
Bilimsel amaçlarla canlı organizmalar taşıyan uydulardır.

Minyatür uydular
Çok çeşitli amaçlarla kullanılabilen sıradışı şekilde ufak cüsseli uydulardır. 500-200 kg arasında olanlara “miniuydu”, 200-10 kg arasında olanlara “mikrouydu”, 10-1 kg olanlara “nanouydu”, 1 kg’dan daha hafiflerine “pikouydu” denir.

Navigasyon uyduları
Radyo sinyalleri vasıtasıyla dünya üzerindeki mobil cihazların yerlerini tesbit etmeye yarayan uydulardır. Günümüzde uçaklarda, otomobillerde hatta elde kullanımı oldukça yaygınlaşmış olan bu sistem sayesinde dünya üzerindeki konum bir kaç metre hassasiyetiyle tesbit edilebilir.

Gözetleme uyduları (Reconnaissance satellites)
Daha çok askeri gözetleme ve keşif amaçlarıyla kullanılan bu uyduların gerçek kabiliyetleri konusunda detaylı bir bilgi mevcut değildir. Bunun nedeni, bu sistemlere dair bilgilerin “çok gizli” gizlilik derecesinde olmasıdır.

Gözlem uyduları (Earth observation satellites)
Bu uydular sivil gözlem amacıyla (çevre faciaları, harita yapımı vs.) kullanılan uydulardır.

Güneş enerjisi uyduları
Bu uydular güneş enerjisini dünya üzerindeki alıcılara yönlendirerek, alternatif enerji kaynağı olarak kullanılması planlanan uydulardır.

Uzay istasyonları
Uzay istasyonları, üzerinde insanların yaşaması için inşa edilmiş yapılardır. Günümüzde bilimsel amaçlarla kullanılan bu yapılar astronotların yıllarca barınmasına imkân verebilmektedir. Bu istasyonlar uzay taşıtı değillerdir ve iniş-kalkış kabiliyetleri yoktur. Bu istasyonlara gidiş geliş diğer uzay taşıtları vasıtasıyla sağlanır.

yapay uydular yörünge üzerinde

Uyduların çoğu, yerberi ve yeröte noktalarıyla, eğiklik ve dolanma sü­resiyle tanımlanan elips biçimi yö­rüngeler üzerinde dolanır. Yerberi, uydunun çizdiği yörüngenin, çevre­sinde dolandığı gökcismine en yakın olan noktası, yeröte ise aynı yörün­genin gökcismine en uzak noktasıdır. Eğiklik, yörünge düzleminin gökcis­minin ekvatoruyla yaptığı açı, dolan­ma süresi de uydunun gökcismi çev­resinde bir kez dönmesi (dolanma) için gerekli zamandır.

Dünya’nm çevresinde yoğun atmos­fer tabakalarının bulunması, yörün­gelerin sürtünme sonucu yavaş yavaş bozulmasına yol açar: yerberi nokta­sı gittikçe yaklaşır ve uydunun do­lanma süresi kısalır. Uygulamada, 200 km’den daha az yükseltideki yer yörüngesine hemen hiç bir zaman uy­du yerleştirilmez, çünkü böyle bir yörünge üzerinde uydular birkaç sa­atten fazla dolanamaz; 400 km’nin üstündeki yükseltilerde ise atmosfe­rin sürtünme etkisi çok azalır.

yapay uydular ve çeşitli görevler

Yapay uyduların görevleri sayıla­mayacak kadar çeşitlidir. Bazıları, yeni teknik malzemeyi uzayda dene­mek için kullanılır, bazıları bilimsel görevlerle uzaya fırlatılır. Sözgelimi Dünya’yı ve çevresini (“Ay’ın görün­meyen yüzü) incelemek, fotoğrafları­nı çekmek, atmosfer tabakalarından geçerken soğuruldukları için yere ka­dar ulaşamayan bazı ışımaları yaka­layarak ”’astronomiye çok değerli bil­gileri toplamak hep uyduların göre­vidir. Bazıları, askerî birlikler-in ha­rekâtını ya da füzelerin, roketlerin fırlatılışım haber veren askerî keşif ve gözetleme araçlarıdır. *Meteoroloji de, Dünya’nm çevresindeki bulutörtüsünün fotoğraflarını çekmek ve böylece daha sağlıklı hava tahminle­ri yapabilmek için gene uydulardan yararlanır. Geodezi alanında kullanı­lan bazı uydular ise, yerkürenin yü­zeyindeki binlerce kilometrelik uzak­lıkları büyük bir yaklaşıklıkla ölçme olanağı verir.

yapay uydular ve gökyüzünden mesaj

Havacılıkta ve denizcilikte 23 Transit uydunun gönderdiği sinyallerden yararlanılır: uçaklar ve gemiler bu sinyallere göre «yer tayini» yapabilir. Haberleşme uyduları, “radyo ve “televizyon yayınlarını doğrudan doğruya alamayan yeryüzü noktaları arasında bu mesajların alınıp verilmesini kolaylaştırır. Dünyada, bu mesajları alan otuz kadar yer istasyonu vardır.

Bağımsız uydu üretip gönderen ülkeler Order Country Year of first launch Rocket Satellite
1 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği 1957 Sputnik-PS Sputnik 1
2 Amerika Birleşik Devletleri 1958 Juno I Explorer 1
3 Fransa 1965 Diamant Astérix
4 Japonya 1970 Lambda-4S Ōsumi
5 Çin Halk Cumhuriyeti 1970 Long March 1 Dong Fang Hong I
6 Birleşik Krallık 1971 Black Arrow Prospero X-3
7 Hindistan 1980 SLV Rohini
8 İsrail 1988 Shavit Ofeq 1— Rusya[1992 Soyuz-U Şablon:Kosmos — Ukrayna[1992 Tsyklon-3 Strela (x3, Russian)
9 İran 2009 Safir-2 Omid
10 Türkiye 2011 Dnepr RASAT

Başka ülkelere ihtiyaç duyan ülkelerin uyduları
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği: (Rusya) 1957, (1992) Sputnik 1, (Cosmos-2175) 1398
Amerika Birleşik Devletleri 1958 Explorer 1 1042
Kanada 1962 Alouette 1 25
İtalya 1964 San Marco 1 14
Fransa 1965 Astérix 44
Avustralya 1967 WRESAT 11
Almanya 1969 Azur 27
Japonya 1970 Ōsumi 111
Çin Halk Cumhuriyeti 1970 Dong Fang Hong I 64
Birleşik Krallık 1971 Prospero X-3 25
Polonya 1973 Intercosmos Kopernikus 500 ?
Hollanda 1974 ANS 5
İspanya 1974 Intasat 9
Hindistan 1975 Aryabhata 34
Endonezya 1976 Palapa A1 10
Çekoslovakya 1978 Magion 1 5
Bulgaristan 1981 Intercosmos Bulgaria 1300 1
Brezilya 1985 Brasilsat A1 11
Meksika 1985 Morelos 1 7
İsveç 1986 Viking 11
İsrail 1988 Ofeq 1 7
Lüksemburg 1988 Astra 1A 15
Arjantin 1990 Lusat 10
Pakistan 1990 Badr-1 5
Güney Kore 1992 Kitsat A 10
Portekiz 1993 PoSAT-1 1
Tayland 1993 Thaicom 1 6
Türkiye 1994 Turksat 1A 5
Ukrayna 1995 Sich-1 6
Şili 1995 FASat-Alfa 1
Malezya 1996 MEASAT 4
Norveç 1997 Thor 2 3
Filipinler 1997 Mabuhay 1 2
Mısır 1998 Nilesat 101 3
Singapur 1998 ST-1 1
Çin Cumhuriyeti 1999 ROCSAT-1
Danimarka 1999 Ørsted 3
Güney Afrika 1999 SUNSAT 1
Suudi Arabistan 2000 Saudisat 1A 12
Birleşik Arap Emirlikleri 2000 Thuraya 1 3
Fas 2001 Maroc-Tubsat 1
Cezayir 2002 Alsat 1 1
Yunanistan 2003 Hellas Sat 2 2
Nijerya 2003 Nigeriasat 1 2
İran 2005 Sina-1 4
Kazakistan 2006 KazSat 1 1
Beyaz Rusya 2006 BelKA 1
Kolombiya 2007 Libertad 1 1
Vietnam 2008 VINASAT-1 1
Venezuela 2008 Venesat-1 1
Azerbaycan 2013 Azersat-1 1


Bilim Teknoloji ve İnsan adlı dergiden yansıtılmıştır.
« Son Düzenleme: 23 Eylül 2016, 15:57:52 Gönderen: ErenSAT_06 »
Sevmek Bu Kadar Güzelse
Kimbilir Sevmeyi Yaratan Ne Kadar Güzeldir.Hz.Muhammed
 
ByCaner06 & Tutku87

Çevrimdışı ErenSAT_06

 • Kahraman Üye
 • *****
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 1304
 • Karma +14/-4
 • Cinsiyet: Bay
 • MƛƊЄ ƖƝ ƛƝGƛƦƛ
  • #MrySAT/Bsc
Ynt: YABANCI UYDULARDAN HABERLER
« Yanıtla #96 : 17 Ekim 2016, 14:51:22 »
                                   

                                                           12015 H 30000 FEC : 3/4
         THOR 1 UYDUSU HİSTORY CHANNEL TÜRKÇE  ve BBC EART HD TÜRKÇE İP TV TEST MOD STX2.1.005/20161510
Sevmek Bu Kadar Güzelse
Kimbilir Sevmeyi Yaratan Ne Kadar Güzeldir.Hz.Muhammed
 
ByCaner06 & Tutku87

Çevrimdışı ErenSAT_06

 • Kahraman Üye
 • *****
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 1304
 • Karma +14/-4
 • Cinsiyet: Bay
 • MƛƊЄ ƖƝ ƛƝGƛƦƛ
  • #MrySAT/Bsc
Ynt: YABANCI UYDULARDAN HABERLER
« Yanıtla #97 : 25 Ekim 2016, 14:15:15 »
                                                                 Rosetta'ya veda vakti geldi  
         
Avrupa Uzay Ajansı'nın 12 yıl önce 67P kuyruklu yıldızını incelemek için fırlattığı uzay aracı Rosetta'nın görev süresi bugün sona erecek ve uzay aracı kuyruklu yıldıza çarpacak. Rosetta şu ana kadar 100 binden fazla fotoğraf ve ölçüm gönderdi.Avrupa Uzay Ajansı'ndan bilim insanları son iki yıldır 67P kuyruklu yıldızını izleyen Rosetta'nın kullanım ömrünün sonuna geldiğini ve kuyruklu yıldızdan nihai ve çok yakın ölçümler almak istediklerini vurguladılar.Rosetta'nın kuyruklu yıldıza çarpmasından sonra, yaşamına devam edebileceği sanılmıyor. Ancak bazı sistemleri hala çalışır olsa da, daha önceden yüklenen yazılımlar sayesinde her şeyin doğru bir şekilde kapandığından emin olunacak.
Rosetta 19 kilometrelik alçalmanın ardından Türkiye saatiyle 13.20'de kuyruklu yıldıza çarpacak.
Rosetta, tam adıyla P67 Çuryumov-Gerasimenko kuyruklu yıldızına 10 yıllık yolculuğun ardından Ağustos 2014'te ulaştı.25 ay boyunca buz ve tozdan oluşan kuyruklu yıldızı takip etti ve 100 binden fazla fotoğraf ve ölçüm gönderdi.Rosetta ayrıca, Kasım 2014'te Philae adlı küçük bir robotu kuyruklu yıldızın yüzeyine indirerek uzay araştırmalarında bir ilke imza attı.Rosetta'nın çarpmadan önce dünyaya kaç resim daha gönderebileceği bilinmiyor. Ancak uzmanlar kuyruklu yıldıza 15 ila 20 metre mesafede fotoğraflar almayı umuyor.
SAT NEWS
Sevmek Bu Kadar Güzelse
Kimbilir Sevmeyi Yaratan Ne Kadar Güzeldir.Hz.Muhammed
 
ByCaner06 & Tutku87

Çevrimdışı ErenSAT_06

 • Kahraman Üye
 • *****
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 1304
 • Karma +14/-4
 • Cinsiyet: Bay
 • MƛƊЄ ƖƝ ƛƝGƛƦƛ
  • #MrySAT/Bsc
Ynt: YABANCI UYDULARDAN HABERLER
« Yanıtla #98 : 05 Aralık 2016, 15:35:04 »
                                              Teknomobil ve Yahsat ortaklığı ile yeni uydu hizmetleri 
               
Birleşik Arap Emirlikleri merkezli uydu operatörü Yahsat, geniş bant uydu hizmeti olan YahClick'i Türkiye genelindeki kullanıcılara dağıtmak üzere yerel bir servis ortağı olan Teknomobil ile bir anlaşma imzaladığını duyurdu.

Yahsat'ın Ticaret Direktörü (CCO) Farhad Khan, ortaklıkla ilgiil şunları söyledi: “Tarihsel olarak, Türkiye uydu hizmetleri açısından önemli bir pazar olmuştur ve son birkaç yılda yüksek hızlı geniş bant talebinde ciddi bir artış yaşanmıştır. Yüksek aktarımlı uyduların ve yüksek bant genişliğinin kullanıma sunulmasıyla birlikte, giderek daha fazla sayıda devlet ve özel kuruluş, maliyet açısından etkin olan geniş bant hizmetlerine geçiş yapıyor. 2013 yılının Kasım ayından itibaren büyümekte olan bu pazara bağlantı hizmeti sağlıyoruz ve Teknomobil A.Ş.'nin stratejik değerli iş ortakları ağımıza eklenmesiyle birlikte, maliyet açısından etkin Ka-Bant çözümlerimizi kullanarak, giderek daha fazla artış gösteren yurtiçi talebi karşılamak istiyoruz."

Uydu haberleşme şirketlerinden biri olan Teknomobil; uydu haberleşme, el terminalleri, IP modemler, helikopterlere monte edilen havadan uydu haberleşme sistemleri ve gemi takip sistemleri gibi alanlarda çözümler üretiyor.

Teknomobil A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Selim Gençler ise şöyle konuştu: "YahClick çözümleri, devlet kuruluşlarından kurumsal firmalara kadar uzanan geniş yelpazede bir müşteri tabanına etkili bir şekilde hitap etmemizi sağlayacak. Mobil uydu hizmetlerimizin yanı sıra YahClick VNO bağlantı çözümlerinin sağlanması, pazara maliyet açısından daha etkin ve daha güvenilir hizmetler sunma şansımızı da artıracak."
 

-SAT NEWS-
Sevmek Bu Kadar Güzelse
Kimbilir Sevmeyi Yaratan Ne Kadar Güzeldir.Hz.Muhammed
 
ByCaner06 & Tutku87

Çevrimdışı ErenSAT_06

 • Kahraman Üye
 • *****
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 1304
 • Karma +14/-4
 • Cinsiyet: Bay
 • MƛƊЄ ƖƝ ƛƝGƛƦƛ
  • #MrySAT/Bsc
Ynt: YABANCI UYDULARDAN HABERLER
« Yanıtla #99 : 10 Ocak 2017, 16:21:54 »
                    FASHİON TV 4K ASTRA 19.2 & HOT BİRD 13.E UYDUSUN'DA YAYINDA... 
                               
Sevmek Bu Kadar Güzelse
Kimbilir Sevmeyi Yaratan Ne Kadar Güzeldir.Hz.Muhammed
 
ByCaner06 & Tutku87

Çevrimdışı ErenSAT_06

 • Kahraman Üye
 • *****
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 1304
 • Karma +14/-4
 • Cinsiyet: Bay
 • MƛƊЄ ƖƝ ƛƝGƛƦƛ
  • #MrySAT/Bsc
Ynt: YABANCI UYDULARDAN HABERLER
« Yanıtla #100 : 10 Ocak 2017, 16:31:14 »
                ÇİN'İN DEVLET KANALLARI 2017 YILIN'DA YENİ LOGOLARI İLE YAYINLARINA DEVAM EDİYOR. 

                 


Sevmek Bu Kadar Güzelse
Kimbilir Sevmeyi Yaratan Ne Kadar Güzeldir.Hz.Muhammed
 
ByCaner06 & Tutku87

Çevrimdışı ErenSAT_06

 • Kahraman Üye
 • *****
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 1304
 • Karma +14/-4
 • Cinsiyet: Bay
 • MƛƊЄ ƖƝ ƛƝGƛƦƛ
  • #MrySAT/Bsc
Ynt: YABANCI UYDULARDAN HABERLER
« Yanıtla #101 : 25 Ocak 2017, 15:27:15 »
                                 Eutelsat 16A Uydusun'da Pink Paketi Geçici ŞİFRESİZ Yayında  

Eutelsat 16A at 16.0°E
Frekans:11151 V 13268 Fec:2/3 

            

                                       
                                        
                                       

Özel Haberdir izinsiz paylaşılması yasaktır...
Sevmek Bu Kadar Güzelse
Kimbilir Sevmeyi Yaratan Ne Kadar Güzeldir.Hz.Muhammed
 
ByCaner06 & Tutku87

Çevrimdışı Oktay Altay

 • Yeni Üye
 • *
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 5
 • Karma +0/-0
Ynt: YABANCI UYDULARDAN HABERLER
« Yanıtla #102 : 17 Şubat 2017, 23:03:21 »
Hindistan tek roketle 104 uyduyu uzaya taşıdı!

Hindistan, 23 yıllık süreçte PSLV roketi ile uzaya 122 adet uydu taşımıştı. Bu roketle bir defada en fazla taşınan uydu sayısı ise, Haziran 2016 tarihinde 20 adetle gerçekleştirilmişti. ISRO’nun son başarısı ise, tek bir uzay görevinde 104 adet uyduyu uzaya göndermesi oldu. Yani neredeyse, 23 yıllık süreçteki sayıya bir günde erişildi. Bu da bir dünya rekoru anlamına geliyor!


Hindistan, Sriharikota’daki Satish Dhawan Uzay Merkezi’nden fırlatılan PLSV-C37 roketi, 88 adet Dove adı verilen uydu ve 16 adet Cortosat-2 serisi uydu taşıdı. ABD merkezli Planet tarafından üretilen Dove’lar ile Dünya’nın yüksek çözünürlüklü görüntülerinin çekilmesi planlanıyor. Hali hazırda 50 Dove uydusunun da yörüngede olduğu ve yeni uydularla birlikte insan tarihindeki en büyük uydu filosunun oluşturulduğu ifade ediliyor. Hindistan’ın Cartosat-2 serisi uyduları ise, Pakistan ve Çin’e yöneltilmiş durumda ve yüksek çözünürlüklü görüntüleme özelliğine sahipler.

104 uyduluk fırlatma ile ISRO’nun, Rus uzay ajansı Roscosmos’un Haziran 2014’te yörüngeye gönderdiği 37 uyduluk rekoru da egale ettiğini not olarak düşelim.

 


* SON İLETİLER/KONULAR

topic RTÜK'TEN GÜNCEL HABERLER / KANALLARA VERİLEN CEZALAR!
[FAYDALI BİLGİLER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
Bugün, 18:26:08
topic BEYAZ TV'NİN YAYIN AKIŞI İLE İLGİLİ HABERLER
[TÜRKİYE'DEKİ TELEVİZYON KANALLARI İLE İLGİLİ GELİŞMELER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
Bugün, 18:20:11
topic DİGİTÜRK PLATFORMU İLE İLGİLİ GÜNCEL HABERLER
[DİGİTÜRK]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
Bugün, 18:15:46
topic KANAL D VE CNN TÜRK'ÜN YAYIN AKIŞI İLE İLGİLİ HABERLER
[TÜRKİYE'DEKİ TELEVİZYON KANALLARI İLE İLGİLİ GELİŞMELER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
Bugün, 18:12:41
topic SHOW TV'NİN YAYIN AKIŞI İLE İLGİLİ HABERLER
[TÜRKİYE'DEKİ TELEVİZYON KANALLARI İLE İLGİLİ GELİŞMELER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
Bugün, 16:38:15
topic HABERTÜRK TV'NİN YAYIN AKIŞI İLE İLGİLİ HABERLER
[TÜRKİYE'DEKİ TELEVİZYON KANALLARI İLE İLGİLİ GELİŞMELER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
Bugün, 16:26:44
topic HOTBİRD 13 DERECE UYDUSU HAKKINDA BİLGİLER VE GÜNCEL GELİŞMELER
[HOTBİRD 13B/13C/13D°E HAKKINDA BİLGİLER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
Bugün, 14:52:10
topic WHATSAPP HAKKINDA GÜNCEL HABERLER
[FAYDALI BİLGİLER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
Bugün, 12:29:52
topic ATV VE A HABER'İN YAYIN AKIŞI İLE İLGİLİ HABERLER
[TÜRKİYE'DEKİ TELEVİZYON KANALLARI İLE İLGİLİ GELİŞMELER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
Bugün, 12:24:50
topic UYDUMTÜRK FORUMUNDA GÜNÜN HABERİ
[FAYDALI BİLGİLER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
Bugün, 12:22:04
topic AZERSAT VE AFRİCASAT-1A 46° E GÜNCEL GELİŞMELER
[AZERSAT AZERSPACE VE AFRİCASAT-1A 46° E HAKKINDA BİLGİLER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
Bugün, 00:54:17
topic YENİ HABER KANALI TR24, İDDİALI GELİYOR!
[TÜRKSAT 2A,3A,4A,4B - 42.0° E / 50.0° HAKKINDA BİLGİLER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
Bugün, 00:51:52
topic RADYO DÜNYASINDAN HABERLER
[RADYOLAR]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
Bugün, 00:44:32
topic ╚► TV'DE SPOR EKRANI
[TV'DE SPOR EKRANI- SPOR KANALLARININ YAYIN AKIŞI İLE İLGİLİ GÜNCEL HABERLER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
Bugün, 00:34:57
topic FLYSAT'TAN GÜNCEL HABERLER
[FLYSAT'TAN HABERLER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
Bugün, 00:31:23
topic FOX TV'NİN YAYIN AKIŞI İLE İLGİLİ HABERLER
[TÜRKİYE'DEKİ TELEVİZYON KANALLARI İLE İLGİLİ GELİŞMELER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
Dün, 17:01:18
topic TRT KANALLARININ YAYIN AKIŞI İLE İLGİLİ GÜNCEL HABERLER
[TÜRKİYE'DEKİ TELEVİZYON KANALLARI İLE İLGİLİ GELİŞMELER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
Dün, 00:18:39
topic FACEBOOK HAKKINDA GÜNCEL HABERLER
[FAYDALI BİLGİLER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
23 Nisan 2018, 12:35:06
topic TÜRKSAT UYDUSUNDAKİ RADYO VE TV KANALLARIYLA İLGİLİ GÜNCEL KONU,SORU VE YORUMLAR
[TÜRKSAT 2A,3A,4A,4B - 42.0° E / 50.0° HAKKINDA BİLGİLER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
22 Nisan 2018, 23:31:53
topic TÜRKSAT'TAN GÜNCEL GELİŞMELER
[TÜRKSAT 2A,3A,4A,4B - 42.0° E / 50.0° HAKKINDA BİLGİLER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
22 Nisan 2018, 15:42:24
topic TWİTTER HAKKINDA GÜNCEL HABERLER
[FAYDALI BİLGİLER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
21 Nisan 2018, 11:28:20
topic YABAN TV, ARTIK HD OLARAK YAYINDA!
[TÜRKSAT 2A,3A,4A,4B - 42.0° E / 50.0° HAKKINDA BİLGİLER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
21 Nisan 2018, 11:26:43
topic TR 6 TV, TÜRKSAT'TA YAYINDA!
[TÜRKSAT 2A,3A,4A,4B - 42.0° E / 50.0° HAKKINDA BİLGİLER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
21 Nisan 2018, 11:21:36
topic YENİ BİR HABER KANALI DAHA GELİYOR! TR HABER 19 MAYIS'TA TÜRKSAT'TA!
[TÜRKİYE'DEKİ TELEVİZYON KANALLARI İLE İLGİLİ GELİŞMELER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
21 Nisan 2018, 00:42:16
topic A9 TV VE ADNAN HOCA'DAN HABERLER /A9 TV KAPATILIYOR.
[TÜRKİYE'DEKİ TELEVİZYON KANALLARI İLE İLGİLİ GELİŞMELER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
19 Nisan 2018, 09:52:21