19 Haziran 2018, 17:24:23

* İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK SPONSOR BAĞLANTILAR

* UYDUMTÜRK'TEN DEV REKLAM KAMPANYASI!  GÜNLÜK SADECE 1 TL

Gönderen Konu: RTÜK'TEN GÜNCEL HABERLER / KANALLARA VERİLEN CEZALAR!  (Okunma sayısı 39990 defa)

Çevrimdışı ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★

• ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
  • Kahraman Üye
  • Teşekkürler
  • -Aldı:
  • Karma +153/-0
  • اللهHAKİMİYET KAYITSIZ , ŞARTSIZ ALLAHINDIRالله
    • www.uydumturk.com
Ynt: RTÜK'TEN GÜNCEL HABERLER / KANALLARA VERİLEN CEZALAR!
« Yanıtla #255 : 07 Şubat 2018, 11:49:10 »
Facebook Facebook'da Paylas Twitter Twitter'da Paylas

RTÜK’ÜN İNTERNET DENETİMİ NE GETİRİR, NE GÖTÜRÜR?..

Dünyada hiçbir sistem yok ki topluma hitap edip herhangi bir denetim mekanizmasına tabi olmasın. RTÜK bu kararı almakta belki de geç bile kaldı. Kimileri “sansür” diyor… Aslında bu bir sansür değildir, RTÜK kuralları sansür olarak görülemez. Bu kurallar sadece toplumu oluşturan bireylerin yanlış etkilenmesinin önüne geçilmesi için var…
“Toplum bireylerin uzantısıdır” bağlamında düşündüğümüzde birçok kişiye hitap edebilme yetisine sahip internet yayıncılığının da aynı televizyonda olduğu gibi bir denetim mekanizması olması gerekir.

RTÜK artık Netflix, Youtube, Blu Tv, Puhu Tv gibi internet yayıncılığı yapan mecralara denetim getirebilecek.

Bu kararla birlikte artık bu yayınlarda küfür, içki, sigara, uyuşturucu ve erotizm temalı yayınlar yok olacak.

“Yok olmalı mı?” bence olmalı.

Kimileri Türkiye’de bu denetim mekanizmasının bu sektörü yavaşlatacağını düşünüyor.

Aslında yanılıyor…

İnternet yayıncılığı bu tarz dikkat çeken öğelerle yükselmeye mahkumsa o zaman yükselmemesi daha iyi değil mi?..

İnternet dışında topluma hitap eden bütün mecralar denetim mekanizmalarına sahip…

İnternetin bu noktada neden ayrıcalığı olsun?..

FETÖ rezilliğine imza atan bir Netflix dizisi neden bizim ülkemizde yasallaştırılsın?..

Bunların önüne geçecek bir denetim mekanizması neden olmasın?..

Toplum bireylerin uzantısı…

Sigara gösterilmesi, alkol gösterilmesi, erotizmin tavan yaptığı kliplerin gösterilmesi, uyuşturucu madde kullanımının gösterilmesine neden engel olunmasın?..

Kimileri internetin istek üzerine kurulu olduğunu söylüyor.

Televizyon da istek üzerine kuruludur.

İnsanın izlemeyi tercih ettiği programlar, kendi seçimleridir. Beğenmezse değiştirir.

Eğer internet yayıncılığı bu konuda denetlenmeyecekse televizyon neden denetlensin?..

Sonuçta televizyon yayıncılığı ile internet yayıncılığı arasında haksız bir rekabet vardı bu kararla o haksız rekabet ortadan kalkıyor.

Görüş ve yorumlarınızı bana yazabilirsiniz.

Mail:
anilcantanriyar1@gmail.com

• Kahraman Üye
  • Teşekkürler
  • -Aldı:
  • Karma +153/-0
    • www.uydumturk.com
« Yanıtla #256 : 09 Şubat 2018, 12:45:13 »
AK Parti iktidarına karşı bilenen kim varsa, aynı şarkının nakaratını tekrarlıyor:
" (...) İnternet Medyası'na büyük sansür getiriliyor."

Hem de...
Adnan Hoca (Oktar) kılıfıyla...

Türkiye'de bir RTÜK gerçeği var mı? Var. Peki bu RTÜK, kanuna nizama aykırı yayın yapan kanallara müdahale ediyor mu? Ediyor.
Adnan Hoca ve kediciklerinin her gün boy  gösterdiği A9 kanalına RTÜK müdahalesine razı mıyız? Toplum olarak rahatsız olduğumuz için razıyız öyle değil mi?

Yazgülü Aldoğan mesela...
" Adnan Hoca derken İnternet'e sansür geldi" diyor. Ablamız,  Adnan Hoca ve kediciklerinin İnternet'te boy göstermesine razı mı peki?
"He" diyorsa eyvallah...
Ablamız, o rezil yayınların İnternet'te olmasına razı değilse, neye karşı çıktığını anlatması lâzım o zaman. Hem ortada bir şey yok daha, "İnternet'e sansür geldi" demek de neyin nesi?

FETÖ'cüler İnternet'te cirit atıyor, boşverin siz Adnan Hoca'yı. İpini koparan kim varsa, açtığı kanalda Türkiye düşmanlığı yapıyor. Ekrem Dumanlı'dan tutun, Emre Uslu soysuzuna kadar... açmışlar birer kanal, Türkiye düşmanı kim varsa konuşuyor, konuşturuluyor...
PKK'sı, DEAŞ'ı, DHKP-C'si... hepsi!

Ha diyeceksiniz ki, bu soysuzların Türkiye aleyhine yaptıkları yayınlar bilinmiyor muydu? Ben bir şey söyleyeyim mi, ben biliyordum, siz biliyordunuz ama adım gibi eminim asıl bilmesi gerekenler bilmiyordu. Hâlâ bilmiyorlar belki...

Yazgülü Aldoğan'a bu yüzden hak veriyorum!
Adnan Hoca sebep oldu (olacak) bu işe.
RTÜK, İnternet'te yayın yapan televizyonlara (kanallar) da müdahale edebilecek. Bir tek Adnan Hoca'nın kanalı değil, Ahmet Arslan'ın dediği gibi, "Ahlâki düzene müzahir yanlışlık" yapan kimse, kimin kanalı ise... FETÖ'cüler, PKK'lılar, DEAŞ, DHKP-C teröristleri... kaçıklar göcekler artık istediği gibi at koşturamayacak.

Muhalif kanallar susturulacakmış!
Gaye susturmak olsaydı, Ruşen Çakır şimdiye dek özgürce yayın yapamazdı. Ayrıca niye susturulsun? Çok güzel yayınlar yapıyor. Türkiye düşmanlığı yapmıyor. Teröre, teröristlere destek vermiyor. Küfüre, hakarete izin vermiyor. RTÜK'ün müdahalesini gerektirecek bir yayın yapmıyor. O da her televizyon sahibi gibi, linans başvurusu yapacak, lisansını alacak, yayınlarına devam edecek. Ruşen Çakır lisanslı bir televizyonun patronu olacak, bunun neresi kötü?

Netflix'e, Blu TV'ye de RTÜK müdahale edecek mi peki?
Bu sorunun cevabını alabilmiş değilim henüz. Netflix ya da Blutv ya da başka bir film şirketi... bu işe dahil edilirse yanlış olur!

Paramı verip üye olduğum yerde RTÜK'ün işi olmaz, olmamalı. Ben televizyonda bipli yayımlanan bir diziyi, paramı vererek olduğu gibi izlemek istiyorum... Ne RTÜK, ne de bir başkası buna karışamaz, karışmamalı.

Netflix'in RTÜK'ün denetimine tabi tutulacağını zannetmiyorum. ama olursa bunun adı sansür olmaz; hak gaspı olur!

İNTERNET MEDYASI YASASI NİYE ÇIKARILMIYOR?

İnternet Medyası'nın bu işin neresinde olduğuna gelince. RTÜK'ün İnternet Medyası ile bir işi yok. O yüzden siz "İnternet Medyası'na büyük sansür geliyor" palavralarına inanmayın. Biz televizyon yayını yapmıyoruz çünkü. İnternet Medyası'nın ihtiyacı olan şey, Basın Yasası'na tabi olmak.

2005 yılından bugüne kadar çığlık çığlığayım. İnternet Medyası'nın başıboşluğunu herkese anlattım bugüne kadar. Yalvardım; "Ne olur gelin bizi sorumlu yapın" dedim durdum...
"Sorunlu"yuz çünkü...
Uygar ülkelerde var olanı istedim.
İnternet Medyası Yasası'nın çıkarılması için çalmadığım kapı kalmadı.
Başbakan Binali Yıldırım'la görüştüm, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a defalarca bizim sektördeki boşluğu anlattım. Bakanlara, milletvekillerine, AK Partililere, CHP'lilere, MHP'lilere... herkese ne istediğimizi, neden bu yasaya ihtiyaç olduğunu tane tane ilettim.

Bülent Arınç'ın hakkını teslim edelim; uğraştı, didindi, çırpındı... komisyonlar kuruldu, görüşmeler yapıldı, kavgalar oldu, tartışmalar yaşandı. Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü, Basın İlan Kurumu, dernekler... herkesle konuştuk ve bir noktada uzlaştık. İnternet Medyası, Basın Yasası'na bir madde ile eklenecek, bizler "sorunlu" olmaktan kurtulup, "sorumlu" hale gelecektik. Elimizde hazır bir taslak var; herkesin üzerinde uzlaştığı bir taslak.

Diyorum ki...
Şimdi tam zamanı...
Basın Kanunu'na bir madde eklenerek, İnternet Medyası Yasası da çıkarılsa ya...

NOT: Ankara'dayım, bir dizi temasta bulunacağım. İnternet Medyası Yasası'nın da sözü edilen torbadaya atılması için sonuç alabilsek keşke.

İnternethaber

• Kahraman Üye
  • Teşekkürler
  • -Aldı:
  • Karma +153/-0
    • www.uydumturk.com
« Yanıtla #257 : 11 Şubat 2018, 12:48:13 »
Sabah yazarı RTÜK'ü topa tuttu: Eski çağda kalma bir kurum, interneti denetleyemez!
Melih Altınok RTÜK'ün A Spor'a kestiği cezadan dolayı kurumu sert bir dille eleştirdi.

RTÜK interneti denetleyebilir mi?" sorusu son günlerde sıkça tartışılıyor. Melih Altınok RTÜK için "eşki çağdan kalma bir kurum" derken "interneti denetleyemeyeceğini" vurguladı.

İnternet çağında vpn gibi bir yol olduğunu söyleyen Melih Altınok "Kaldı ki vpn'in bininin bir para olduğu düşünülünce, zaten RTÜK istese de bunu yapamaz" dedi.

RTÜK'ün uyguladığı cezalarda "çarpıklıklar" olduğuna dikkar çeken Melih Altınok A Spor'a kesilen cezayı örnek gösterdi.

İŞTE MELİH ALTINOK'UN O YAZISI

RTÜK şimdi de Erman Toroğlu'nun bir terör saldırısı üzerine yaptığı yorum nedeniyle Aspor'a kestiği cezayla gündemde.

Bu, çalıştığım gruba yönelik kaçıncı ceza sayamadım, gerisini siz hesap edin.
Sabah'tan Fahrettin Altun dün köşesinde mevzuya dair tüm çarpıklıkları bir bir anlatmıştı.

Bense, her televizyoncu gibi kılıcını ensesinde hissettiğim kurumsal Demokles'le ilgili başka bir tartışmaya değinmek istiyorum.

Zira RTÜK'ün internet denetimi yapacağına dair iddialar ayyuka çıkmış durumda.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da geçtiğimiz günlerde onunla ilgili bir soruya şu yanıtı verdi:

"Televizyon yayıncılığında normal olan her şeyin internet yayıncılığında da yapılabilmesini istiyoruz. Bunun dışında bir yanlışlık varsa elbette o yanlışlığa müdahale edilmesi gerekir. Getirilen düzenlemenin amacı budur."

Lafı dolandırmadan söyleyeceğim bu zamanda eski çağa ait bir kurumun interneti düzenlemesi ya da denetlemesi düşünülemez.

Kaldı ki vpn'in bininin bir para olduğu düşünülünce, zaten RTÜK istese de bunu yapamaz.
Ayrıca hukuk sistemimizde, hangi içeriğin suç, hangisinin serbest olduğuna karar verecek mekanizmalar da zaten mevcut.

Tarihi filmlerde bile ne içilip ne yenildiğini denetleme hakkını kendisinde bulan bu kurum illa olacaksa işi belli... Lisans haklarını vs. düzenlemek, denetlemek, o kadar.

Medyaradar

« Son Düzenleme: 11 Şubat 2018, 12:57:25 Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ »

• Kahraman Üye
  • Teşekkürler
  • -Aldı:
  • Karma +153/-0
    • www.uydumturk.com
« Yanıtla #258 : 12 Şubat 2018, 17:04:08 »
İnternetten yayın yapan platformlar RTÜK'e bağlanacak mı?
Başbakan Yardımcısı Işık, internette yayın yapan Youtube, Netflix gibi platformların RTÜK'e bağlanması ve yeni düzenlemeler hakkında açıklamalar yaptı.

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, CNN TÜRK'te Hakan Çelik'in Hafta Sonu programına katıldı.

Başbakan Yardımcısı Işık, internette yayın yapan Youtube, Netflix gibi platformların RTÜK'e bağlanması ve yeni düzenlemeler hakkında şunları söyledi:

"RTÜK şu anda televizyonda hangi yetkiye sahipse internet platformlarında da aynı etkiye sahip olacak. İnternette hukuki boşluk oluştu. Gerek gençlere çocuklara ve ülkenin milli değerlerine yönelik tehditlere karşı harekete geçecek. Bunu özgürlükleri sınırlayıcı bir girişim olarak düşünmeyin. Televizyondaki düzenlemelerin aynısı, internet radyo ve televizyonunda da geçerli olacak. İlave ücret ve yayın sınırlanması gibi bir şey söz konusu değil" diyerek, RTÜK'ün kapatma kararı hakkında ise, "İnternette de televizyondaki yetkilerin aynısı kullanabilecek" dedi.

Medyaradar

• Kahraman Üye
  • Teşekkürler
  • -Aldı:
  • Karma +153/-0
    • www.uydumturk.com
« Yanıtla #259 : 14 Şubat 2018, 22:40:15 »

HADİSE RTÜK'ÜN CEZASI SONRASI DEKOLTESİZ KLİP ÇEKTİ!..

RTÜK tarafından klibine ceza kesilen Hadise, yeni klibinde tamamen kapalı kıyafetlerle kamera karşısına geçti.
Hadise, Sıfır Tolerans şarkısının akustik versiyonunu kliplendirdi. Klip bugün izleyicilerle buluştu.

CEZA VERİLMİŞTİ

Hadise'nin şarkının ilk versiyonu için çektiği klip erotik bulunmuştu. Hatta, RTÜK klibi yayınlayan kanallara ceza vermişti.

Uçankuş

« Son Düzenleme: 15 Şubat 2018, 12:12:54 Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ »

• Kahraman Üye
  • Teşekkürler
  • -Aldı:
  • Karma +153/-0
    • www.uydumturk.com
« Yanıtla #260 : 15 Şubat 2018, 12:10:11 »
RTÜK bu öpüşmeyi affetmedi! Çukur'a ne kadar ceza kesildi?
RTÜK, Show TV'de yayınlanan 'Çukur' dizisindeki öpüşme sahnesi nedeniyle, kanala ceza verdi.

RTÜK, Çukur dizisindeki öpüşme sahnelerinin gençlerin “Ahlakını bozduğunu” savunarak kanala 260 bin lira para cezası kesti. Sözcü'den Ali Ekber Ertürk'ün haberine göre, bu karara ret oyu veren üye İlhan Taşçı muhalefet şerhi de yazarak şöyle dedi:

'ÖPÜŞMEK SUÇ OLAMAZ'

“Öpüşme sahnelerinin çokluğu ve içki sahnelerinin yer aldığı gerekçesiyle yaptırım uygulanması şeklinde alınan çoğunluk kararına karşıyım. İçki içme sahneleri suç değildir. Özendirici olması suçtur. Diziye bakıldığında ise içkiye dönük bir övgü ya da özendirici ifade yer almamaktadır Dizi içki içmeyi özendirici nitelikte kabul edilemez. Öpüşmek de suç olamaz. Öpüşmenin ahlak bozucu olduğu değerlendirmesi gerçeklikten kopuktur. İki yetişkin insanın birbirlerine olan duygusal düşkünlüklerini en iyi gösterme yoludur. Bütün dünyada da bu böyle kabul edilir.”

VATANDAŞLARA GÖRE ASIL SORUN BİTMEK BİLMEYEN ŞİDDET

RTÜK, son dönemde öpüşme sahnelerine gösterdiği tepkilerle gündeme geliyor. Vatandaşlara göre ise ekrandaki asıl sorun bitmek bilmeyen şiddet. Kanallar, dizi projelerinde sürekli şiddet unsurlarını, mafyayı, silahlı çeteleri, işkence sahnelerini öne çıkarıyor.

Medyaradar

« Son Düzenleme: 15 Şubat 2018, 12:13:57 Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ »

• Kahraman Üye
  • Teşekkürler
  • -Aldı:
  • Karma +153/-0
    • www.uydumturk.com
« Yanıtla #261 : 19 Şubat 2018, 13:46:17 »
Ayşe Özyılmazel RTÜK'ü topa tuttu: Hadise'nin klibine, yatak reklamlarına kafayı takacağınıza...
Sabah yazarı Ayşe Özyılmazel, Hadise'nin klibine, Hülya Avşar'ın yatak reklamına ceza kesen RTÜK'e isyan etti.

Sabah yazarı Ayşe Özyılmazel, Hadise'nin klibine, Hülya Avşar'ın yatak reklamına ceza kesen RTÜK'e
isyan ederek "Bunlara kafayı takacağınıza dizilerdeki erkek şiddetin son verin" ifadelerini kullandı.

Ayşe Özyılmazel, RTÜK'e gelen şikayetlere tepki göstererek, öpüşmeye duyarlı olanların söz konusu kadına şiddet olunca sus pus olduğunu iddia etti..

İşte Ayşe Özyılmazel'in bugünkü yazısından "Hadise’nin klibine, yatak reklamlarına takacağınıza..." başlıklı o bölüm:

Hadise'nin 'Sıfır Tolerans' şarkısının klibi cezayı yedi. Çok seksiymiş, kötü örnek oluyormuş. Daha önce Gülşen'in klibi de ceza yemişti.
Bir dizide aşıklar öpüştü diye aile birliği ve dirliği derinden sarsıldı.
Allah, cümlemizi korudu da tak diye cezası kesildi!
Dün 'yatak reklamları aile adabına uygun değil, yasaklansın' bile dendi yani.
Tek korkumuz; seks, yatak, kadının dekoltesi, sevgililerin öpüşmesi... Aşktan, sevgiden, sevişmekten, dişi enerjisinden ödü patlıyor birilerinin.
Ama kimseler; televizyondaki silahlı, 'asarım keserim' edalı, kadınları döven, aldatan, evlere kapatan, ırzına geçen adamlardan şikayetçi olmuyor.
Ey aşktan, dekolteden, öpüşmeden şikayetçi zihniyetler!
Mesela şehrimiz İstanbul'u, mafya tipli, kadını eşya gibi gören adamlar bastı görmüyor musunuz? Kadın-erkek dengesi eskisinden beter oldu; en ama en karanlık çağını yaşıyor, farkında değil misiniz?

KADIN KARIŞMAZ!
Bu diziler, insanların davranış kodlarını sinsi sinsi nasıl etkiliyor, anlayamıyor musunuz?
Reyting rekortmeni dizilerin erkek karakterleri, bizim erkeklerimize de yol açmıyor mu zannediyorsunuz?
Erkek dediğin; silahını beline takar, tepesinin tası atar, üç-beş kadınla aynı anda birlikte olabilir, kadın evde onu bekler, kadın susar, kadın karışmaz, kadın anlamaz. Ama gelin görün ki; çocuklarımızın, gençlerimizin asıl korunması gereken onlar değil; aşk, güzel ve seksi kadınlar...
Hadi oradan!

Medyaradar

« Son Düzenleme: 19 Şubat 2018, 13:55:21 Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ »

• Kahraman Üye
  • Teşekkürler
  • -Aldı:
  • Karma +153/-0
    • www.uydumturk.com
« Yanıtla #262 : 19 Şubat 2018, 13:48:52 »
Keskin Kalem'den magazin bombası: Aldatma skandalı patladı, reklamlar yayından kalktı!
Medyaradar'ın gizemli yazarı Keskin Kalem, tv ve magazin dünyasında çok ses getirecek bir yazı kaleme aldı.

Sevgili Radar dostları,

Sömestr tatilinde çoluk çocuk söylemesi ayıptır Bolu’daydık.. Hatta size mangal dedikodularını da aktarmıştım…Ve inanın tadı damağımızda kaldı bu tatilin. İstanbul’un keşmekeşine geldiğimiz günden beri bizim hanım bana yaz tatilinde nereye gideceğiz diye sorup duruyor. Ben “minik kuşum, hele bir yaz gelsin bakarız uygun bir tatil paketine” dediğimde bana lafı yapıştırmasın mı? ‘Ben çoktan, Cem’le konuştum o bize uygun bir fiyat yapacak. Phuket’e gidiyoruz aşkım’ demesin mi?  İnanın kan beynime sıçradı. Yahu hanım ne Phuket’i dememe kalmadı. “Aşkım üstelik vize istemiyorlar” dediği anda ben bizim Cem’i aradım.

“Dost musun, düşman mısın arkadaş?" dediğimde bana, “Kızma be abi, yenge televizyon reklamlarında görmüş heveslenmiş. Hem merak etme sana çok uygun bir paket ayarladım” deyiverdi. Ben de, ‘Cem asıl ben seni paket edeceğim’ diyerek serzenişte bulundum. O da bana, “abi, bak paketin yanında sana bir de magazin dedikodusu vereyim de beni affet” demesin mi?
‘Hadi oradan kerata’ diyerek kepçe kulaklarımı yana yatırdım ve dinlemeye başladım…

Radar dostları, mevzu magazin biliyorum ‘Keskin Kalem sen de mi?’ diye kızmayın bana. Arada “renkli dedikodu” bünyeye iyi gelir. Biliyorum yine girizgahı uzattım ama dedikodumuz “erken rezervasyon güzelimiz” ile ilgili…

Güzel kızımızın adını son yıllarda magazin programında sıkça duyuyordum. Yaşı ilerlemiş olsa da Allah için mihrabı hala yerinde. Popülaritesi de reytingi de zirveye yakın bu kızımızı bir süredir reklamlarda görmüyordum. Ailemizin turizm danışmanı Cem kardeşim konuyu anlattıkça “yok canım, hadi yaa” diyerek hayret belirtilerini içeren cümleler hanımın da dikkatini çeker hale geldi. Arada, “ne olmuş, çatlatma beni” diye beni taciz etse de telefonu kapatamıyordum.

Gelelim bizim saadete… Saadet de eski asistanımdı… İyi cici kızdı… O artık 2 çocuk annesi.
Neyse mevzuya giriyorum dostlar…

Bu güzelimiz çok ünlü bir turizm acentasının ekran yüzüydü. Firma sahipleriyle de yakın çalışma içine girmişti “iş” icabı… Derken firmanın ortaklarından evli-barklı ama cüzdanı kalın beyimizle iş ilişkisini, gönül ilişkisine çevirince olanlar oldu. Önce bu dedikodu, şirket içinde kulaktan kulağa derken de evli beyimizin hanımına kadar gitmiş. Kadıncağız kocasından o kadar emin ki “toz konduramamış” ilk başlarda. Sonra Türk filmlerindeki sahneden fırlayan bir replik hasıl olur. Telefonu çalar ve “….. hanım kocanız sizi aldatıyor. Hem de ……. Oteldeler şimdi”… Gururu kırılmış kadın atlar arabasına ve soluğu o otelde ve o odada alır.

Sonuç mu?

Adeta kıyamet kopar, sunucu kızımız canını zor kurtarır. Olay duyulmuştur ama kapanması da şarttır. Ünlü turizmcimiz hanımına kendini affettirmeye çalışırken, sunucu kızımızın malüm reklamları yayından çekilir… Magazin medyasına da sahte bir ilişki kurgulanır ve o servis edilir. Amaç yaşanan bu skandalı unutturmaktır.

Olayı bizim Cem anlatmasa inanmazdım. Burada yazamadığım birçok detay var o da bana kalsın. Tabi ki hanımdan saklamadım ama sizden şimdilik kaydı ile saklıyorum.

Bu arada, Tayland'ın en büyük adası Phuket tatili şahsıma hayırlı uğurlu olsun. Hanım ödemeyi bile yaptı. Bu erken rezervasyon olayı her ne kadar Türk halkı için biraz zor olsa da yavaş yavaş insanları cezbetmeye başlamış bir uygulama.

Türkiye gibi yarın ne olacağı belli olmayan bir ülkede böyle bir olaya girmek insanları biraz tırstırıyordu doğal olarak ama tur şirketleri bir sürü değişiklikler yaptılar. Mesela artık kışın ortasında karar verilen ve parası ödenmeye başlayan tatilden istediğin an vazgeçip, paranı geri alabiliyorsun, benden demesi..

Şimdiden iyi tatiller diliyorum… Phuket hayalleri içinde Beşiktaş maçı için Ala-man-ya-ya gidiyorum ama geleceğim....

KESKİN KALEM

• Kahraman Üye
  • Teşekkürler
  • -Aldı:
  • Karma +153/-0
    • www.uydumturk.com
« Yanıtla #263 : 21 Şubat 2018, 23:42:11 »
İNTERNET YAYINLARINA RTÜK DENETİMİ KOMİSYONDAN GEÇTİ!..

İnternet yayınlarına Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) denetimi getiren düzenleme, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.
İnternet yoluyla yapılan yayınlara düzenleme TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

Bu düzenlemeye göre RTÜK'ten geçici yayın hakkı veya yayın lisansı bulunan medya hizmet sağlayıcı kuruluşlar, bu hak ve lisansları ile yayınlarını internet ortamından da sunabilecek.

Radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetlerini sadece internet üzerinden sunmak isteyen medya hizmet sağlayıcılar üst kuruldan yayın lisansı, bu yayınları internet ortamından iletmek isteyen platform işletmecileri de üst kuruldan yayın iletim yetkisi alacak.

SULH CEZA HAKİMİ, RTÜK'ÜN TALEBİNİ EN GEÇ 24 SAAT İÇİNDE DURUŞMA YAPMAKSIZIN KARARA BAĞLAYACAK

RTÜK'ten geçici yayın hakkı veya yayın lisansı bulunmayan ya da bu hak veya lisansı iptal edilen gerçek ve tüzel kişilerin yayın hizmetlerinin internet ortamından iletildiği tespit edilirse, sulh ceza hakimi, internet ortamındaki yayınla ilgili içeriğin çıkarılması veya erişimin engellenmesine karar verebilecek. Sulh ceza hakimi, RTÜK'ün talebini en geç 24 saat içinde duruşma yapmaksızın karara bağlayacak. Bu karara karşı Ceza Muhakemesi Kanunu hükümlerine göre itiraz yoluna gidilebilecek.

İçerik veya yer sağlayıcısının yurt dışında bulunmasına rağmen Türkiye'nin taraf olduğu, RTÜK'ün görev alanına ilişkin uluslararası anlaşmalar ve bu düzenlemeye aykırı yayın yaptığı RTÜK tarafından tespit edilen bir başka ülkenin yargı yetkisi altındaki medya hizmet sağlayıcılarının veya platform işletmecilerinin yayın hizmetlerinin internet ortamından iletimi ile internet ortamından Türkçe olarak Türkiye'ye yönelik yayın yapan ya da yayın dili Türkçe olmamakla birlikte Türkiye'ye yönelik ticari iletişim yayınlarına yer veren yayın kuruluşlarının yayın hizmetleri hakkında da bu hükümler uygulanacak.

6 AY İÇİNDE ORTAK ÇIKARTILACAK YÖNETMELİKLE DÜZENLENECEK

Kuruluşlar da internet ortamındaki yayınlarına devam edebilmeleri için Türkiye'nin yargı yetkisi altındaki diğer kuruluşlar gibi RTÜK'ten yayın lisansı, bu kapsamdaki platform işletmecilerinin de yayın iletim yetkisi alması zorunlu olacak.

İnternet ortamından radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetlerinin sunumuna, bu hizmetlerin iletimine, internet ortamından medya hizmet sağlayıcılara yayın lisansı, platform işletmelerine de yayın iletim yetkisi verilmesine, bu yayınların denetlenmesine ve maddenin uygulanmasına ilişkin esas ve usuller, RTÜK ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından maddenin yürürlüğe girdiği tarihten 6 ay içinde ortak çıkartılacak yönetmelikle düzenlenecek.

Uçankuş

• Kahraman Üye
  • Teşekkürler
  • -Aldı:
  • Karma +153/-0
    • www.uydumturk.com
« Yanıtla #264 : 02 Mart 2018, 15:13:50 »
RTÜK üyesi açıkladı: Blu TV, Puhu TV ve Netflix'i denetleyeceğiz!
RTÜK üyesi Doç. Dr. Hamit Ersoy, Meclis'te görüşülen yasa tasarısının kendilerine BluTV, Puhu TV ve Netflix platformları denetleme yetkisi vereceğini bildirdi.

Aynı zamanda İslam İşbirliği Teşkilatı Yayıncılık Düzenleyici Otoriteleri Forumu (IBRAF) Genel Direktörü olan Ersoy, düzenlemeye yönelik eleştirileri değerlendirerek, internetin denetiminin söz konusu olmadığını söyledi:

"Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun böyle bir görevi üstlenmesi hem yasal hem de pratik açıdan mümkün değil. Yapılmak istenen düzenleme öncelikle sadece karasal, uydu ve kablo ortamında yapılan yayıncılığın internet ortamındaki uzantısı şeklinde. Yani internet ortamında yapılacak yayıncılıkla ilgilidir."

BLUTV, PUHU TV, NETFLİX…

RTÜK üyesi Ersoy, yasal düzenlemenin ikinci ayağının ise sadece internet üzerinden yayıncılık faaliyeti yürüten BluTV, Puhu TV, Netflix gibi platformlarla ilgili olduğunu söyledi.

Dünyada linear ve nonlinear olarak adlandırılan program akışlı olan ve olmayan ya da isteğe bağlı yayıncılık olarak tanımlanabilecek bir yayıncılık sisteminin yaygınlaştığına işaret eden Ersoy, "Bu tip yayıncılık türünde izleyici daha aktif, karar verici ve merkezi pozisyonda. Yayıncı izlenecek içeriği belirlemiyor, izleyici belirliyor. Örneğin film, dizi, spor, müzik gibi içerikler var. Bunlar kataloglar halinde sıralanmış, depolanmış duruyor. İzleyici neyi izlemek istiyorsa istediği zamanda istediği içeriği izleme şansına sahip" diye konuştu.

'HEM UCUZ, HEM DENETİMSİZ, HAKSIZ REKABET OLUŞTURUYOR'

Bu tip yayınların sadece internet ortamından yapıldığını, izleyicinin çok zengin bir içerikten istifade ettiğini fakat bunun karasal, uydu ve kablo mecralarındaki yayıncılar açısından hem ucuz hem de denetimsizlik nedeniyle haksız bir rekabet ortamı oluşturduğunu savunan Ersoy, geleneksel yayıncıları korumak için RTÜK'ün bu alanı düzenlemek zorunda olduğunu iddia etti.

'RTÜK EL ATMAK ZORUNDAYDI'

Ersoy, çocuk ve gençlerin artık TV'den ziyade internet mecrasından yayınları izlediğini ifade ederek şöyle konuştu:

"Bu alanın denetlenmemesi çocukların çok sakıncalı içeriklerle karşı karşıya kalmasını da beraberinde getiriyor. Çocukların korunması Anayasal bir zorunluluk olduğu için (Anayasa 41. madde) RTÜK, çocukları, gelecek nesli korumak adına bu alana el atmak zorundaydı. Yani yeni yasal düzenleme, geleneksel yayıncıların internet ortamına uzanan yayınları ile geleneksel ortamlarda yayın yapmayan fakat onların sahip olduğu içeriğin tamamını hatta ötesini içinde barındıran yayıncıları da denetleme imkanı verecek."

'İNTERNET ORTAMINDA YAYINCILIK FAALİYETİ YAPANLARI DENETLEYECEĞİZ'

Doç. Dr. Hamit Ersoy, internetten yapılan söz konusu yayıncılık faaliyetlerinin hangi platformları kapsayacağına yönelik şunları söyledi:

"Netflix, BluTV, Puhu TV gibi aslında tamamen yayıncı olan ama sadece internet mecrasından yayın yaptıkları için yayıncı değilmiş, herhangi bir internet kullanıcısıymış gibi algılanan yayıncıları denetleyeceğiz. Yani internet ortamında yayıncılık faaliyeti yapanları denetleyeceğiz. Onların dışında YouTube, Twitter, Facebook ve benzeri, görsel içeriği paylaşan ve fakat yayıncı hüviyeti taşımayanlar için RTÜK'ün herhangi bir denetimi söz konusu değildir. İnternet ortamında 'geleneksel mecralarda yapılan içeriği' paylaşan, şimdilik 'yayıncı' denmeyen ama aslında internet ortamında yayıncılık yapan kuruluşları denetleyeceğiz sadece. Dolayısıyla şu ana kadar gösterilen tepkilerin yersiz olduğunu, endişeye mahal olmadığını, uçsuz bucaksız internet dünyası içinde çok sınırlı bir yetkinin RTÜK'e verildiğinin ve Avrupa Birliği standartlarına göre yayıncı kimliği taşımayan hiçbir kullanıcının içeriğinin denetlenmeyeceğinin bilinmesi gerekiyor."

Medyaradar

• Kahraman Üye
  • Teşekkürler
  • -Aldı:
  • Karma +153/-0
    • www.uydumturk.com
« Yanıtla #265 : 21 Mart 2018, 23:51:39 »
İnternete RTÜK denetimi getirildi.

İnternete Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), denetimi getiren tasarı biraz önce Meclis'te kabul edilerek yasalaştı.

İnternet üzerinden yapılan yayınlara RTÜK denetimi geldi. İnternet yayınlarına RTÜK denetimi getiren yasa tasarısı TBMM'de kabul edildi. Yasa tasarısına göre bireysel iletişim ile görsel işitsel içerik paylaşılabilen video paylaşım ve sosyal medya platformlarının düzenleme kapsamında olmadığı, erişimin engellenmesi kararının da internet sitesinin tümüne yönelik değil sadece ihlalin gerçekleştiği yayına yönelik uygulanacağı öğrenildi.

AK Parti’nin önergesiyle düzenlemede yapılan son dakika değişikliğiyle, bu kararın gereği yapılmak üzere Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunagönderileceği metne eklendi. Önergeyle içeriğin çıkarılması ya da erişimin engellenmesi kararının uygulamasına ilişkin de düzenleme yapılırken, bunun gerekçesi de, “Bireysel iletişim ile görsel işitsel içerik paylaşılabilen video paylaşım ve sosyal medya platformları gibi kullanıcıların maddenin kapsamında bulunmadığı hususu açıkça düzenlenmek suretiyle bu konudaki tereddütler giderilmektedir. Sulh ceza haiminin kararını verirken tabi bulunduğu mevzuat açıklığa kavuşturulmuş ve böylece erişimin engellenmesi kararının internet sitesinin tümüne yönelik olarak değil, öncelikle ihlalin gerçekleştiği yayın, kısım, bölüm ile ilgili olarak içeriğe erişimin engellenmesi yöntemiyle verileceği hususu açıkça düzenlenmektedir” denildi.

Medyahaber

« Son Düzenleme: 22 Mart 2018, 11:59:36 Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ »

• Kahraman Üye
  • Teşekkürler
  • -Aldı:
  • Karma +153/-0
    • www.uydumturk.com
« Yanıtla #266 : 25 Mart 2018, 14:48:44 »
RTÜK o sözlere ceza vermedi: Kadınlar sokakta bir şey yiyemezler, dayak yerler!
RTÜK, "Sahur Vakti" programındaki skandal ifadeler için incelemesini tamamladı. Akşit'in sözleri "ifade özgürlüğü" kapsamında değerlendirildi.

Prof. Dr. Cevat Akşit isimli bir ilahiyatçı, konuk olduğu TV8'de yayımlanan "Sahur Vakti" programında skandal ifadelerde bulunmuştu.

Acun Ilıcalı'ya ait olan kanalda Bekir Köse tarafından sunulan programda, oruç tutmayanların dışarıda yemek yememesi gerektiğini söyleyen Akşit, “O hayızlı kadınlar da biz tutmuyoruz diye sokakta bir şey yiyemezler. Dayak yerler ha bak. Dinen dayak yerler. Gizli yesinler” demişti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok ise, Akşit’i kullandığı ifadelerle şiddeti meşrulaştırdığı ve ayrımcılığı teşvik ettiği gerekçesiyle RTÜK’e şikayet etmişti.

Altıok'un şikayetinin ardından RTÜK, Akşit’in söz konusu ifadeleri kullandığı program hakkında inceleme başlatmıştı.

CEZA VERMEDİ

RTÜK, incelemesini tamamlarken, programda kadınların hedef alınmadığı ve toplumun tüm kesimlerine yönelik görüşlerin ifade edildiği belirtildi.

Akşit'in sözleri "ifade özgürlüğü" kapsamında değerlendirilirken, kararın oy çokluğuyla alındığı belirtildi.

RTÜK tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

"TV 8’de 05.06.2017 Tarihinde 02:16:30-03:36:35 Saatleri arasında Yayınlanan 'Bekir Köse ile Sahur Vakti' Adlı Program İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanlığının 15.06.2017 tarih ve 697 sayılı yazısına konu, TV 8 logosuyla yayın yapan MNG TV YAYINCILIK A.Ş. unvanlı medya hizmet sağlayıcı kuruluşun 05.06.2017 tarihinde 02:16:30-03:36:35 saatleri arasında yayınlanan 'Bekir Köse ile Sahur Vakti' adlı program yayınına ilişkin uzman raporu ile video görüntülerinin incelenmesi ve değerlendirilmesiyle yapılan görüşmeler sonucunda; ayrıntıları bahse konu uzman raporunda belirtildiği üzere, şikayete konu programda, program konuğu tarafından kadınlar hedef alınmadan toplumun tüm kesimlerine yönelik görüşlerin ifade edildiği, kullanılan ifadelerin ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilebileceği kanaatiyle, mezkur yayında, 6112 sayılı Kanun kapsamında ihlal olmadığı, dolayısıyla herhangi bir idari yaptırım uygulanmasına yer olmadığına, Üst Kurul Üyesi İsmet DEMİRDÖĞEN ve İlhan TAŞCI’nın karşı oyları ve oy çokluğuyla karar verildi"

Medyaradar

• Kahraman Üye
  • Teşekkürler
  • -Aldı:
  • Karma +153/-0
    • www.uydumturk.com
« Yanıtla #267 : 28 Mart 2018, 14:07:49 »
RTÜK'ten o reklamlara yasak geldi! İşte yasaklı liste..
RTÜK'ün yasak koyacağı reklamların listesi belli oldu.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), genel beslenme diyetlerinde aşırı tüketimi tavsiye edilmeyen yüksek kalorili yiyecek ve içeceklerin (cips, kola ve bazı çikolatalar) reklamını yasaklıyor.

Sağlık Bakanlığı’nın hazırlayacağı kırmızı listede (reklamına izin verilmeyecek) yer alan yiyecek ve içeceklerin reklamları, televizyonlardan yayınlanamayacak. Bakanlığın hazırlıklarına başladığı liste kırmızı, turuncu ve yeşil kategorilerini içerecek. Kırmızı, kalorisi yüksek ve zararlı, turuncu dikkatli tüketilmesi gerekenleri, yeşil ise sağlıklı gıdaları gösterecek.

Liste hazırlanacak

Sağlıkta dönüşümde ikinci döneme giren Sağlık Bakanlığı, stratejik planda sağlıklı bir yaşam için sağlıklı davranış alışkanlıklarının yaygınlaşması konusunda çalışma başlatmıştı. İlk etapta gıda ambalajlarının değişmesi için çalışma yapan Bakanlık, gıdaların trafik ışıklarının renkleriyle tanımlanmasını istemişti. Bakanlık şimdi de televizyonlarda yer alacak yiyecek ve içeceklerin kategorilerini belirleyecek. Bu amaçla RTÜK, “Yayın Hizmeti Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik” yayınladı. Dün Resmi Gazete’de yayınlanan hükümlere göre, genel beslenme diyetlerinde aşırı tüketimi tavsiye edilmeyen yiyecek ve içeceklere ilişkin olarak Sağlık Bakanlığı’nın hazırlayacağı liste esas alınacak. Bakanlık kırmızı ve turuncu liste yayınlayacak. Kırmızı listede (reklamına izin verilmeyecek) yer alan yiyecek ve içeceklerin reklamları, 15 günün sonunda yayınlanmayacak. Turuncu listede (reklamına belirtilen kriterlere uyması halinde izin verilecek) yer alan yiyecek ve içecekler için ise düzenleme iki yıl sonra devreye girecek. Daha önce zararlı olduğu düşünülen yiyeceklerin reklamına çocuk programları ile birlikte izin verilmiyordu. Program içinde yapılacak reklamlarda ise ekranın alt kısmında izleyiciler tarafından rahatça okunabilecek bir akar bant olacak. Burada düzenli ve dengeli beslenmeyi teşvik eden ifadelere yer veren Sağlık Bakanlığı uyarıları da bulunacak. Bu uyarılar RTÜK’ün internet sitesinde de yayınlanacak.

Konuyla ilgili olarak Sağlık Bakanlığı yetkililerinin verdiği bilgiye göre Dünya Sağlık Örgütü’nün tüm Avrupa’da Besin Profili Modelinin geliştirilmesinı anahtar faaliyetlerinden biri olarak belirledi. Yetkililer besin profili modeline göre hazırlanan listede 5 kategoride çocuklara yönelik yiyecek ve içecek pazarlamalarına izin verildiğini belirtti.

İşte, yasaklananlar listesi:

1. Çikolata, şeker ve şekerlemeler
2. Bisküvi ve kekler, cipsler
3. Meyve suları, gazlı içecekler
4. Enerji içecekleri
5. Yenilebilir buzlar

İzin verilenler:

1. Et, balık, tavuk ve yumurta
2. Süt, yoğurt, ayran, peynir
3. Sebze, meyve ve bakliyatlar
Medyaradar

« Son Düzenleme: 28 Mart 2018, 21:51:59 Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ »

• Kahraman Üye
  • Teşekkürler
  • -Aldı:
  • Karma +153/-0
    • www.uydumturk.com
« Yanıtla #268 : 30 Mart 2018, 15:32:13 »
RTÜK BAŞKANI YERLİKAYA, YENİ İNTERNET DÜZENLEMESİNİ ANLATTI!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı İlhan Yerlikaya, yeni internet düzenlemesine yönelik, "Başkalarının söylediğinin aksine özgürlükçü bir yasadır, asla 'sansür yasası' değildir. İnternetin tamamını da kapsamamaktadır." dedi.
Yerlikaya, RTÜK'e internetten yapılan yayıncılık faaliyetleri için içerik denetimi, lisans verme ve iptal etme yetkisinin tanındığı düzenlemeye ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Kamuoyunda "İnternet yasası" olarak adlandırılan düzenlemenin TBMM'de kabul edildiğini ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak Resmi Gazete'de yayımlandığını anımsatan Yerlikaya, "Bu yasa, başkalarının söylediğinin aksine özgürlükçü bir yasadır, asla 'sansür yasası' değildir. İnternetin tamamını da kapsamamaktadır." ifadelerini kullandı.

"RTÜK'ün internetin tamamında yapılan paylaşımları denetleyeceğine" yönelik doğru olmayan iddiaların ortaya atıldığına işaret eden Yerlikaya, "Yasa ile sadece, internet mecrasındaki radyo ve televizyon yayınları ile isteğe bağlı yayınlar RTÜK'ün denetimine geçti. Sadece bu alanları kapsıyor. Paylaşım siteleri, sosyal medya gibi mecralar bunun içinde değil. İnternet ortamından yapılan yayıncılık faaliyetlerini kapsıyor." bilgisini paylaştı.

RADYO VE TELEVİZYONLARDAN EKSTRA LİSANS ÜCRETİ ALINMAYACAK

RTÜK Başkanı Yerlikaya, internet ortamında yapılan yayıncılık faaliyetlerine yönelik denetim sürecinin, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile yürütüleceğini kaydetti.

Hem normal mecralardan yayın yapan radyo televizyonların internet ortamındaki yayınları hem de sadece internetten yayın yapan radyo ve televizyonlar için sürecin, 6 ay sonra başlayacağını vurgulayan Yerlikaya, BTK ile temel kriterler ve lisanslama ücretleri üzerine ortak bir çalışma yapılacağını bildirdi.

Bazı ülkelerde, yakın iki kuruluş olan BTK ile RTÜK'ün muadili kurumların, aynı çatı altında olabildiğine dikkat çeken Yerlikaya, şunları kaydetti:

"Denetim süreci BTK ile birlikte yürütülecek. Süreç şu şekilde işleyecek, 6 aylık bir geçiş süreci olacak yani hemen başlamıyoruz. İnternet ortamındaki radyo ve televizyon yayınlarının önce lisanslanması olacak. Bize başvuracaklar, lisans vereceğiz. Burada mevcut mecralarda yayın yapan radyo ve televizyonların internetteki yayınları için yapacağı lisans başvurularında ekstra bir ücret alınmayacak. Diğerlerinde ise (sadece internet üzerinden yayıncılık yapanlar) ücret çok yüksek olmayacak."

Yerlikaya, yasaya göre, internetten yayıncılık faaliyeti yürüten ve lisans almayan kuruluşların yayınlarının, sulh ceza hakimlikleri aracılığıyla engelleneceğinin altını çizdi.

"YAYINLARI KAPATACAĞIZ, GİBİ BİR ŞEY YOK"

Yasal düzenlemeye yönelik "sansür gelecek" eleştirilerine de tepki gösteren Yerlikaya, "Sansür gelecek, internet bitecek, böyle bir şey yok. Radyo ve televizyonlar bitti mi, şu anda Türkiye'de 1700 tane radyo ve televizyon var. Her geçen gün uydudan yeni televizyonlar da çıktığı için devamlı artıyor. Biz bunları kapattık mı, hayır." diye konuştu.

RTÜK'ün, kapatma yetkisini, sadece vatandaşları dolandıran, sağlığa zararlı ürünler pazarlayan ve sohbet hatları üzerinden faaliyet yürüten kanallar için kullandığını anımsatan Yerlikaya, "Bu tip kanallar için kapatma işlemini de yayınlardan sonra yaptık. Yani yayın öncesinde bir işlem yapmıyoruz. Sansür, önceden yapılan bir müdahale işlemidir. Dolayısıyla biz yanlış işler varsa onlara müdahale ettik. İnternet ortamında da 'yayınları kapatacağız' gibi bir şey yok. Nasıl ki şu anda meşru, vatandaşı dolandırmayan, sahte iş yapmayan televizyonlar yayınlarını yapıyorsa, internet ortamındaki yayınlar da o şekilde olacak." dedi.

"ÇOLUK ÇOCUĞUMUZ CEP TELEFONLARINDAN BU KÜFÜRLERİ İZLİYOR"

Yerlikaya, "yayıncılık" adı altında insanların kötü yola teşvik edilmesine, kişilik haklarına zarar verilmesine, aşırı argo ve küfre de müsamaha göstermeyeceklerinin altını çizerek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bazı televizyon kanallarında neredeyse 20 tane sinkaflı kelime peş peşe sıralanıyor. Bu, yayıncılık sorumluluğuna, anlayışına sığmaz. Senaryoya küfrü yazıyor, televizyonda RTÜK'ten çekindiği için uzun uzun bipler koyuyor, internet ortamında da bunları olduğu gibi yayınlıyor. Çoluk çocuğumuz cep telefonlarından bu küfürleri izliyor ve hele hele genç yaştaki çocuklarımız için bunlar çok kötü rol modeller olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü onları yapanların bir kısmı da o dizinin kahramanları. Dolayısıyla toplumsal sorumluluk isteyen bir şey yayıncılık, rastgele yapılacak bir şey değil. İnternet yasası da bu anlamda, radyo televizyon yayınlarının değişik mecradan yapılmasını, RTÜK düzenleme ve denetlemesine alan bir yasadır. Çok yerinde bir yasadır."

Yerlikaya, Avrupa'da da benzer düzenlemeler olduğunu ve çeşitli ülkelerde internet mecrasının nasıl düzenleneceğine yönelik tartışmaların sürdüğünü belirtti.

"RTÜK'ÜN VARLIĞI BİLE O ÜLKENİN DEMOKRATİK OLDUĞU ANLAMINA GELİR"

RTÜK Başkanı İlhan Yerlikaya, sadece internet ortamından yapılan yayıncılığa yönelik denetimlerin Netflix, Puhu TV, Blue TV ve buna benzer kanalları kapsayacağını anlatarak, "Netflix mesela, yurt dışında da ilgili ülkenin radyo televizyon üst kurulu tarafından denetleniyor, Hollanda lisanslı bir kuruluş. Dolayısıyla bizden de lisans alacak. Bu ilk defa bizim uyguladığımız bir şey değil. Bu kadar eleştirilecek bir nokta da değil ama çok değişik mecralara çekiliyor. Düzenleme de yanlış bir şey değil." dedi.

Sadece iletişim alanında değil farklı alanlarda da her yeni teknolojik gelişmenin, bir müddet sonra düzenleme ihtiyacı doğuracağına işaret eden Yerlikaya, otomobillerin çoğalmasıyla yeni trafik kurallarının getirilmesini örnek gösterdi.

İletişim alanında yeni mecraların oluşmasıyla onları kapsayan düzenlemelerin gerçekleştirildiğini dile getiren Yerlikaya, yasanın da bu amaçla yapıldığını vurguladı.

Yerlikaya, şunları kaydetti:

"RTÜK, bütün dünyada demokratik ülkelerde var olan bir kuruluştur. Bazı insanlar, 'RTÜK, 12 Eylül kurumudur, askeri darbenin ürünüdür' gibi şeyler söylüyor. Hayır, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, 90'lı yıllarda kurulmuştur ve Avrupa'da da vardır. Sadece kamu yayıncılığı olan yerlerde Radyo Televizyon Üst Kurulları yoktur. Yani Radyo Televizyon Üst Kurulunun bizatihi varlığı bile, o ülkenin demokratik bir yapıda olduğu anlamına gelir. Çünkü bu, orada özel radyo televizyonlar var demektir. Özel radyo televizyonlar yoksa bir ülkede RTÜK de yoktur. Asya, Afrika gibi ülkelerde bunun

örneklerini görebilirsiniz. Dolayısıyla RTÜK'e sansürcü, antidemokratik kurum demek çok yanlış ve bence bunu diyenin bu alanda hiçbir bilgisi de yok demektir."

Uçankuş

• Kahraman Üye
  • Teşekkürler
  • -Aldı:
  • Karma +153/-0
    • www.uydumturk.com
« Yanıtla #269 : 01 Nisan 2018, 13:08:56 »
RTÜK harekete geçti, ceza yağacak! Bunu yapan yandı!
Çikolata, şeker gibi ürün reklamlarını çocuk programlarında yayınlayanlar şimdi yandı.

Çocuk programlarındaki gıda reklamlarına sınırlama getiren "Yayın Hizmeti Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" düzenlemesi hakkında değerlendirmelerde bulunan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı İlhan Yerlikaya, “Genel beslenme diyetlerinde aşırı tüketimi tavsiye edilmeyen gıda ve maddeler içeren yiyecek ve içeceklerin ticari iletişimine, çocuk programlarıyla birlikte veya bu programların içinde yer verilemez." Hükmünü içeren kanunu hatırlattı.

"Aşırı tüketimi tavsiye edilmeyen gıdaların" neler olduğu, piyasada çok fazla bulunan çikolata, tuzlu, yağlı ürünlerin hangisine işlem yapılacağına yönelik tereddütlerin yaşandığını anlatan Yerlikaya, bunun üzerine Sağlık Bakanlığına bir yazı yolladıklarını ve yapılan istişareler sonucunda Resmi Gazete'de 27 Mart'ta yayımlanan düzenlemenin hazırlandığını bildirdi.

KIRMIZI, TURUNCU VE YEŞİL KATEGORİ

Sağlık Bakanlığının son derece titiz bir çalışma yürüttüğünü ifade eden Yerlikaya, hazırlanan listede çocuk programlarında reklamına izin verilmeyecek gıda ürünlerinin "Kırmızı", kriterlere uyulması halinde reklamı yapılabilecek gıdaların "Turuncu" ve reklamı yayınlanabileceklerin de "Yeşil" kategoriyle tanımlandığını anımsattı.

Belirli gıda ürünlerinin reklamına izin verilmemesine yönelik düzenlemenin tüm kanallardaki çocuk programları veya çocuk kanalları için geçerli olduğuna dikkat çeken Yerlikaya, turuncu kategorideki ürünlerin de içindeki yağ, tuz ve şeker oranının belirlenen miktarda olması şartıyla reklamına izin verileceğini kaydetti.

HANGİ ÜRÜNLER KIRMIZI KATEGORİDE?

Yerlikaya, reklamı yasak olan kırmızı kategorideki ürünlerin "çikolata ve şeker, gofret, enerji barları, tatlı soslar ve tatlılar, kekler, tatlı bisküviler, meyveli paylar, çikolata kaplı bisküviler, kek karışımları, cipsler, gevrek çerezler, meyve suları, enerji içecekleri, alkolsüz şekerli ya da tatlandırıcılı tüm içecekler ve yenilebilir buzlar" olduğuna dikkati çekti.

REKLAM DÜZENLEMESİNE UYMAYANA AĞIR YAPTIRIM

Düzenlemenin hem RTÜK hem de yayıncıların elini çok rahatlattığını, tereddüde düşülen konuların netliğe kavuşturulduğunu belirten Yerlikaya, çalışmanın ilgili paydaşların desteğiyle yapıldığını dile getiren RTÜK Başkanı, şunları söyledi:

“Düzenlemeye uymayana bir önceki ayın reklam gelirlerinin yüzde 1'i ile yüzde 3'ü arasında ceza vereceğiz. Fakat diyelim buna uymadı, ceza aldı ve tekrar etti. Belli bir süre tekrar ederse bu sefer ilgili programın 5 kez durdurulması gibi daha ağır cezalar geliyor. Yine de devam ederse 10 güne kadar program durdurma ve yine de devam ederse lisans iptaline kadar giden cezalar var. Yani kırmızı kategorideki gıdalarla ilgili reklam yasağına özellikle uymuyor ve bir yıl içerisinde devam ediyorsa, belli bir süreyi de aşmışsa lisans iptaline kadar gidebilir."

Medyaradar

« Son Düzenleme: 01 Nisan 2018, 18:08:25 Gönderen: ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★ »

* SON İLETİLER/KONULAR

topic SHOW TV'NİN YAYIN AKIŞI İLE İLGİLİ HABERLER
[TÜRKİYE'DEKİ TELEVİZYON KANALLARI İLE İLGİLİ GELİŞMELER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
Bugün, 15:26:49
topic D-SMART PLATFORMU HAKKINDAKİ GÜNCEL HABERLER
[D-SMART]
Bugün, 15:07:41
topic FLYSAT'TAN GÜNCEL HABERLER
[FLYSAT'TAN HABERLER]
Bugün, 13:22:17
topic FACEBOOK HAKKINDA GÜNCEL HABERLER
[FAYDALI BİLGİLER]
Bugün, 03:16:04
topic FUTBOL KULÜPLERİNE ŞOK! TRANSFERLER BİLE DURABİLİR!
[DİGİTÜRK]
Bugün, 03:08:09
topic KANAL D VE CNN TÜRK'ÜN YAYIN AKIŞI İLE İLGİLİ HABERLER
Bugün, 00:57:45
topic TGRT GRUBU KANALLARININ YAYIN AKIŞI İLE İLGİLİ HABERLER
Bugün, 00:53:23
topic ╚► TV'DE SPOR EKRANI
[TV'DE SPOR EKRANI- SPOR KANALLARININ YAYIN AKIŞI İLE İLGİLİ GÜNCEL HABERLER]
Bugün, 00:48:15
topic TV8'İN YAYIN AKIŞI İLE İLGİLİ HABERLER
Dün, 00:31:51
topic RADYO DÜNYASINDAN HABERLER
[RADYOLAR]
Dün, 00:28:02
topic 2018 DÜNYA KUPASI, TRT1,TRT SPOR VE TRT 4K EKRANLARINDA!
[TV'DE SPOR EKRANI- SPOR KANALLARININ YAYIN AKIŞI İLE İLGİLİ GÜNCEL HABERLER]
16 Haziran 2018, 19:28:42
topic TÜRKSAT'TAN GÜNCEL GELİŞMELER
[TÜRKSAT 2A,3A,4A,4B - 42.0° E / 50.0° HAKKINDA BİLGİLER]
16 Haziran 2018, 00:17:26
topic ES MEDYA İLE İLGİLİ GÜNCEL HABERLER
16 Haziran 2018, 00:02:40
topic BEYAZ TV'NİN YAYIN AKIŞI İLE İLGİLİ HABERLER
15 Haziran 2018, 23:59:47
topic UYDUMTÜRK FORUMUNDA GÜNÜN HABERİ
[FAYDALI BİLGİLER]
15 Haziran 2018, 00:38:11
topic TÜRKSAT UYDUSUNDAKİ RADYO VE TV KANALLARIYLA İLGİLİ GÜNCEL KONU,SORU VE YORUMLAR
14 Haziran 2018, 21:25:52
topic AZERSAT VE AFRİCASAT-1A 46° E GÜNCEL GELİŞMELER
[AZERSAT AZERSPACE VE AFRİCASAT-1A 46° E HAKKINDA BİLGİLER]
14 Haziran 2018, 15:34:31
topic ASTRA UYDULARI HAKKINDA BİLGİLER VE GELİŞMELER
[ASTRA UYDULARI HAKKINDA BİLGİLER]
12 Haziran 2018, 11:33:03
topic UÇAN KUŞ TV'NİN YAYIN AKIŞI İLE İLGİLİ HABERLER
11 Haziran 2018, 22:13:31
topic RTÜK'TEN GÜNCEL HABERLER / KANALLARA VERİLEN CEZALAR!
[FAYDALI BİLGİLER]
11 Haziran 2018, 22:10:14
topic MALATYA YURDUM TV, TÜRKSAT'TA YAYINDA!
11 Haziran 2018, 19:51:45
topic TRT KANALLARININ YAYIN AKIŞI İLE İLGİLİ GÜNCEL HABERLER
11 Haziran 2018, 12:58:52
topic FOX TV'NİN YAYIN AKIŞI İLE İLGİLİ HABERLER
11 Haziran 2018, 12:53:35
topic KANAL 33 MERSİN, HD YAYINA GEÇİYOR!
10 Haziran 2018, 14:37:45
topic YENİ HABER KANALI TR24, İDDİALI GELİYOR!
08 Haziran 2018, 19:17:52