26 Mayıs 2019, 08:59:16

* İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK SPONSOR BAĞLANTILAR

* OCTAGON GERMANY-UYDU MALZEMELERİ

* UYDUMTÜRK'TEN DEV REKLAM KAMPANYASI!  GÜNLÜK SADECE 1 TL

Gönderen Konu: KARASAL YAYIN YAPAN RADYOLARIN FREKANSLARI  (Okunma sayısı 2669 defa)

Çevrimdışı KARTAL DEMİR

 • Kahraman Üye
 • ************
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 12545
 • Karma +102/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • UYDUMTÜRK, TARAFSIZ, BAĞIMSIZ VE İLKELİ.
  • UYDUMTÜRK, UYDU VE MEDYA HABER FORUMU
KARASAL YAYIN YAPAN RADYOLARIN FREKANSLARI
« : 23 Nisan 2013, 19:58:40 »
Facebook Facebook'da Paylas Twitter Twitter'da PaylasRTÜK Başkanı Davut Dursun : 'Sırada Radyo Frekansları Var'
   

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun, ulusal karasal sayısal televizyon yayın lisansı sıralama ihalesiyle ilgili, "İhale sonucunda ulaşılan rakam 800 milyon liranın üzerine çıkmış bulunuyor. Tabii bir de KDV'si var bu işin. Dolasıyla belki başta hesapladığımızın biraz üzerinde yani 1 milyar liraya yakın bir bütçe ortaya çıktı" dedi.
 
-Sırada radyo frekansları var"
 

Soru: Ulusal karasal sayısal televizyon yayın lisansı sıralama ihalesi tamamlandı. Peki bundan sonra ne gibi gelişmeler yaşanacak-

Cevap:
Bu ayın sonuna doğru bölgesel kuruluşlarla ilgili ihaleler de olacak. Onu takiben de yerel lisans almak için başvuran kuruluşlara yönelik mayıs ayında ihale düzenlenecek. Hazirana doğru tahminim, televizyonlarla ilgili ihaleler tamamlanacak. Arkasından da radyo frekanslarının ihalesi gündeme gelecek. Eğer o güne kadar her hangi bir yasal değişiklik olmazsa şu anki takvime göre 2015'in ikinci yarısında radyo frekanslarının da ihalesi tamamlanacak.
 
-"2015'in ilk yarısında dijital yayına bütün Türkiye'de geçilecek"
 
Soru: İhale süreci tamamlandığında neler değişecek-

Cevap: Şu anda yapılan analog yayınlar bitmiş olacak. O birden bitmiyor tabii. Biz TV kanallarının ihalesiyle sayısal yayıncılığa geçişin ilk adımını atmış oluyoruz. Zira bu sıralama ihalesinde lisans alma hakkını kazanan kuruluşlar kendilerine tahsis edilecek multiplekslerden sayısal yayıncılık yapma durumundadır. Yani bundan sonra ihaleyle lisansı kazanmış olanlar analog yayın değil dijital yayın yapacak. Dijital yayına geçişin ilk adımı oluyor bu. Bununla ilgili olarak belli bir takvim içinde Türkiye'de il il dijital yayına geçilecek. Örneğin Kasım 2013'te Ankara'da, Aralık 2013'te İstanbul, Bursa, Adana ve Yalova'da, 2015 yılının ilk yarısından itibaren ise bütün Türkiye'de dijital yayına geçilecek. Böylece analog yayınlar sonlandırılacak. Geçiş aşama aşama olacağı için bu dönemde aynı anda hem karasal analog hem karasal sayısal yayınlar bir arada yapılacak. Dolasıyla bu ihale sürecinin en önemli ayağı dijital yayına geçişin mümkün olmasıdır. Biz ihaleyi önemsediğimiz kadar dijital yayına geçişi de önemsiyoruz.
 
-"Şu anda bir kaos var"
 
İkincisi, şu anda bir kaos var, kaos belki biraz abartılı bir sözcük olabilir, şu anlamda söylüyorum, karasal yayın yapan kuruluşlar kendilerine herhangi bir resmi makamın, otoritenin tahsis etmediği, fiilen kendi iradeleriyle boş bulup yerleştikleri frekanslardan yayın yapıyor. Genişlemeleri mümkün değil. 1994'teki durumu sürdürüyorlar. Bu da birtakım tartışmalara, problemlere yol açıyor, yayıncılar yarınlarının göremiyor çünkü kullandıkları frekanslar kendilerine tahsisli olmadığı için ne kadar kullanabilirler, ne zamana kadar kullanabilirler, ellerinden alınabilir mi gibi tartışmalı, belirsiz bir durum yaratıyordu. Ben buna kaos diyorum. Dolasıyla yayıncıların elinde kendilerine tahsis edilmiş bir frekansın olması gerekir ki kendi geleceklerini ona göre planlayabilsinler, bir iş modeli oluşturabilsinler, genişleme yönünde bir çalışma yapabilsinler. Tüm bu belirsizlikleri ortadan kaldırabilecek ve önümüzdeki 10 sene için kendilerine tahsisli frekanslar olacak. Herhangi bir kuruluş kendisine tahsisli frekanstan 10 yıl boyunca taahhüt ettiği türde yayın yapacak. Bu belirsizliğin ortadan kalkması yayıncılar açısından son derece önemli bir gelişmedir.
Radyo Tava


« Son Düzenleme: 28 Ağustos 2016, 15:08:12 Gönderen: KARTAL DEMİR »

Çevrimdışı ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★

 • ★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
 • Kahraman Üye
 • ************
 • Teşekkürler
 • -Aldı:
 • İleti: 15317
 • Karma +153/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • اللهHAKİMİYET KAYITSIZ , ŞARTSIZ ALLAHINDIRالله
  • www.uydumturk.com
Ynt: RADYO FREKANSLARI İHALESİ HAKKINDAKİ GELİŞMELER
« Yanıtla #1 : 06 Mayıs 2013, 22:14:18 »
RTÜK'ten radyo frekansları açıklaması.
RTÜK Başkan Vekili Taha Yücel, radyo yayıncılığında televizyon gibi sayısal ortama geçmek için net bir takvim belirlenmediğini bildirerek, sayısal radyoculuğun 2015 yılına kadar detaylı bir şekilde ele alınabileceğini söyledi.

Yücel, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) ile Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği (RATEM) tarafından 6 Mayıs Radyo Günü dolayısıyla BYEGM konferans salonunda düzenlenen etkinliğe katıldı. Türkiye'nin ekonomik büyümesinin yaklaşık 2,5 ila 3 katı oranında reklam pastasının büyüdüğüne dikkati çeken Yücel, söz konusu pastadan radyo yayıncılarının yeterli payı alamadığını dile getirdi.

Kitle iletişim araçlarında teknolojinin etkisiyle yaşanan değişim ve gelişimin reklam pastasında geleneksel mecraların aldığı payı düşürdüğünü ifade eden Yücel, bu düşüşün Avrupa ülkelerine kıyasla Türkiye'de daha az hissedildiğini vurguladı.

"Radyo yayıncılığında televizyondaki gibi sayısal ortama geçmek için net bir takvim belirlenmedi" diyen Yücel, televizyonların tamamen sayısal yayına geçeceği 2015'e kadar olan sürede, sayısal radyoculuğun daha detaylı ele alınabileceğini ifade etti.

157 radyocu sarı basın kartına sahip

BYEGM Genel Müdür Yardımcısı Uğur Eroğlu da Türkiye'de radyo yayıncılığının 1927'de başladığını, radyo yayıncılığının kitle iletişim teknolojileri ile demokrasideki gelişmelere bağlı olarak bugünlere geldiğini anlattı.

Radyonun, doğru haber almanın, eğlenmenin, bilgi edinmenin en sıcak ve en kolay yolu olduğunu ifade eden Eroğlu, kitle iletişim araçlarının özellikle de televizyonun yaygınlaşmasının, radyonun önemini azaltmadığını savundu.

Türkiye'de yayın hayatına devam eden bin 60 özel radyo bulunmasına karşın, 157 radyocunun sarı basın kartına sahip olduğunu bildiren Eroğlu, bu sayının artırılmasının, çalışanların radyoculukla ilgili yasal hükümler çerçevesinde istihdam edilmeleriyle mümkün olacağını kaydetti.

BYEGM Genel Müdür Yardımcısı Erkan Durdu ise "Radyonun Gücü ve Etkin Kullanımı" konulu panelde, "Dünyalar Savaşı" isimli bilim kurgu romanın 1938'de Orson Welles tarafından radyoya uyarlanarak yayınlanmasıyla ABD'de kısa süreli bir panik yaşandığını anımsatarak, bu olayın radyonun inandırıcılığının en önemli örneklerinden olduğunu dile getirdi.

Kendisini "radyo kuşağı" olarak tanımlayan Durdu, çocukluğunda çokça radyo tiyatrosunu dinlediğini, radyonun insanların hayal dünyasını geliştiren ve zenginleştiren bir özelliğinin olduğunu belirtti.

Ekonomik krizler ilk medyayı etkiliyor

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Peyami Çelikcan da "2013 yılı Türkiye Radyo ve Televizyon Yayıncılığı Sektör Raporu"na dair özet bir sunum yaptı. Ekonomik krizlerin ilk olarak medya sektörünü etkilediğine dikkati çeken Çelikcan, kriz nedeniyle reklam gelirleri azalan yayın kuruluşlarının, ilk olarak "medya profesyonellerini" işten çıkartmaya başladığına işaret etti.

Çelikcan, medya kuruluşlarının ekonomik krizlerin olumsuzluklarından en az düzeyde etkilenmesi için gelir kalemlerini çeşitlendirmesi gerektiğini savundu.

RATEM Başkanı Dursun Güleryüz ise radyo gününün etkinliklerini ilk defa 6 Mayıs 2007'de kutlamaya başladıklarını, radyoculukla ilgili gelişmeleri yakından takip ettiklerini, Avrupa'daki sayısal radyoculuk ile Kuzey Amerika'daki HD radyoculuğunu yakından takip ettiklerini bildirdi.

Televizyonculukta sayısal yayına geçilmesinin ardından sıranın radyolara gelebileceğini kaydeden Güleryüz, mağduriyet oluşmaması için yeni yayın lisanslarına yayıncıların bedelsiz sahip olabilmesinin konuşulabileceğini söyledi.

Kaynak: AA

karadenizlim25

 • Ziyaretçi
ANKARA Radyo Frekansları (Güncel Liste)
« Yanıtla #2 : 28 Ağustos 2016, 13:52:52 »
ANKARA RADYO FREKANSLARI

(Metropolitan Alan İçindeki Radyo Frekansları)

87.5 RADYO A
http://www.radyoa.com/

87.7 VAV RADYO
http://www.turkuvazradyolar.com/vavradyo/

88.2 DİYANET KURAN RADYO
http://www.diyanetkuranradyo.com/

88.4 RADYO TRAFİK
http://www.radyotrafikankara.com

88.6 BABA RADYO
http://www.babaradyo.com/

88.8 SHOW RADYO
http://www.showradyo.com.tr/

89.0 RADYO SEYMEN
http://www.radyoseymen.com.tr/

89.2 DOST FM
http://www.dostfm.com/

89.5 BOŞ

89.8 RADYO 7
http:/www.radyo7.com/

90.0 ÜLKE RADYO
http://www.ulketv.com.tr/

90.2 TVNET RADYO
http://www.tvnet.com.tr/

90.4 RADYO MEGA
http:/www.radyomega.fm/

90.6 GİMSA RADYO
http://www.gimsaradyo.com.tr/

90.8 SÜPER FM
http://www.superfm.com.tr/
http://karnaval.com/superfm

91.0 RADYO İLEF
http://ilef.ankara.edu.tr/radyoilef/

91.2 TRT RADYO 3
http://www.trt.net.tr/Radyo/RadyoAna.aspx

91.4 PAL NOSTALJİ
http://www.palnostalji.com/

91.6 İSTANBUL FM
https://www.istanbulfm.com.tr/

91.8 HEDEF RADYO
http://www.hedefradyo.com/

92.1 RADYO DENGE
http://www.dengeradyo.com/

92.4 METEOROLOJİNİN SESİ (METEOR FM)
http://www.radyo.mgm.gov.tr/

92.7 RADYO SES
http://www.radyoses.com.tr/

93.0 RADYO VİZYON
http://www.radyovizyon.com.tr/

93.3 TRT RADYO 1
http://www.trt.net.tr/Radyo/RadyoAna.aspx

93.6 RADYO VİVA
http://www.radyoviva.com.tr/

93.8 VİRGİN RADİO TÜRKİYE
http://www.virginradioturkiye.com/
http://karnaval.com/virginradio

94.2 RADYO BEYAZ
http://www.radyobeyaz.com.tr/

94.4 ANKARA POLİS RADYOSU
http://www.polisradyosu.pol.tr/

88.2 DİYANET RADYO
http://www.diyanetradyo.com/

94.8 MAKRO FM
http://www.trt.net.tr/Radyo/RadyoAna.aspx

95.0

95.3 SLOWTÜRK
http://www.slowturk.com.tr/

95.5 POLİS RADYOSU
http://www.polisradyosu.pol.tr/

95.8 MAX FM
http://www.maxfm.com.tr/

96.0 OSTİM RADYO
http://www.ostimradyo.com/

96.2 BAYRAM FM
http://www.kralfm.com.tr/

96.4 TRT TÜRKÜ
http://www.trt.net.tr/Radyo/RadyoAna.aspx

96.6 RADYO BİLKENT
http://radyobilkent.com/

96.9 PARK FM
http://www.parkfm.net/

97.2 METRO FM
http://www.metrofm.com.tr/
http://karnaval.com/metrofm

97.4 NR1TÜRK
http://www.numberoneturk.com.tr/

97.7 RADYO MÜZİK
http://radyomuzik.com/

98.0 RADYO SHEMA
http://www.radioshema.com/

98.3 BEST FM
http://www.bestfm.com.tr/

98.8 RADYO FENOMEN
http://www.radyofenomen.com/

99.1 RADYO BANKO
http://www.radyobanko.com/radyo/

99.3 PAL STATİON FM
http://www.palstation106.com/

99.5 KRALWORLD (RADIO)
http://www.kralworld.com.tr/

99.7 A HABER RADYO
http://www.ahaberradyo.com.tr/

100.0 POWER FM
http://www.powerfm.com.tr/

100.3 TRT FM/TRT RADYO 2
http://www.trt.net.tr/Radyo/RadyoAna.aspx

100.5 ATLANTİS FM
http://www.atlantisfm.com.tr/

100.7 RADYO ON
http://www.radyoon.com/

100.9 RADYO DOĞA
http://www.radyodoga.com.tr/

101.1 RAFYO MEGASİTE
http://www.megasite.com.tr/

101.3 RADYO 7
http://www.radyo7.com/

101.5 NUMBER 1 TV
http://www.numberone.com.tr/

101.8  KRALPOP (RADYO)
http://www.kralpop.com.tr/

102.1 AŞK FM
http://www.askfm.com.tr/

102.4 KRAL FM
http://www.kralfm.com.tr/

102.6 RADYOSPOR
http://www.radyomega.fm/

102.8 TRT NAĞME
http://www.trt.net.tr/Radyo/RadyoAna.aspx

103.1 RADYO ODTÜ
http://www.radyoodtu.com.tr/

103.4 ERKAM RADYO
http://erkamradyo.com/

103.7 TRT RADYO 4
http://www.trt.net.tr/Radyo/RadyoAna.aspx

104.0 RADYO D
http://www.radyod.com.tr/

104.2 RADYO BAŞKENT
http://radyo.baskent.edu.tr/

104.4 TGRT FM
http://www.tgrt-fm.com.tr/

104.7 NTV RADYO
http://www.ntvradyo.com.tr/Home

104.9 MORAL FM
http://www.moralfm.com.tr/

105.3 ALEM FM
http://www.alemfm.com/

105.6 TRT KENT RADYO ANKARA
http://www.trt.net.tr/Radyo/RadyoAna.aspx

105.8 SEMERKAND RADYO
http://semerkandradyo.com.tr/

106.0 JOYTÜRK FM
http://www.joyturk.com.tr/
http://karnaval.com/joyturk

106.3 RADYO SILA
http://www.radyosila.com.tr/

106.5 JOY FM
http://karnaval.com/joyfm

106.7 RADYO ANKARA
http://www.radyocihan.com/

106.9 POWERTÜRK
http://www.powerturk.com/

107.1 RADYO AVRASYATÜRK
http://www.avrasyaturk.com.tr/

107.4 AKRA FM
http://www.akradyo.net/

107.6 CNN TÜRK RADYO
http://www.cnnturk.com/

108.0 RADYO ÖZGÜR
http://radyoozgur.com.tr/
« Son Düzenleme: 02 Eylül 2016, 22:35:05 Gönderen: Karadenizlim25 »

 


* SON İLETİLER/KONULAR

topic ╚► TV'DE SPOR EKRANI
[TV'DE SPOR EKRANI- SPOR KANALLARININ YAYIN AKIŞI İLE İLGİLİ GÜNCEL HABERLER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
Bugün, 02:50:04
topic İNTERNETTE DEVRİM GİBİ ADIM! SPACEX 60 İNTERNET UYDUSU FIRLATTI!
[DİĞER UYDULAR HAKKINDA BİLGİLER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
Dün, 21:29:30
topic FLYSAT'TAN GÜNCEL HABERLER
[FLYSAT'TAN HABERLER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
Dün, 21:22:20
topic WOMEN TV'NİN YAYIN AKIŞI İLE İLGİLİ HABERLER
[TÜRKİYE'DEKİ TELEVİZYON KANALLARI İLE İLGİLİ GELİŞMELER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
Dün, 21:17:56
topic DİGİTÜRK PLATFORMU İLE İLGİLİ GÜNCEL HABERLER
[DİGİTÜRK]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
24 Mayıs 2019, 14:00:33
topic AZERSAT AZERSPACE 46° E / VE AZERSPACE 2 45° E/ HAKKINDA BİLGİLER
[AZERSAT AZERSPACE 46° E / VE AZERSPACE 2 45° E/ HAKKINDA BİLGİLER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
24 Mayıs 2019, 13:56:54
topic AKSU TV, 1 HAZİRAN YENİ FREKANS BİLGİLERİ!
[TÜRKSAT 2A,3A,4A,4B - 42.0° E / 50.0° HAKKINDA BİLGİLER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
23 Mayıs 2019, 20:44:05
topic UYDUMTÜRK FORUMUNDA GÜNÜN HABERİ
[FAYDALI BİLGİLER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
23 Mayıs 2019, 14:39:23
topic RADYO DÜNYASINDAN HABERLER
[RADYOLAR]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
23 Mayıs 2019, 14:32:36
topic DÜMENİ EROTİK YAYINLARDAN ÖĞRENDİ!
[FAYDALI BİLGİLER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
22 Mayıs 2019, 15:47:34
topic TÜRKSAT'TAN GÜNCEL GELİŞMELER
[TÜRKSAT 2A,3A,4A,4B - 42.0° E / 50.0° HAKKINDA BİLGİLER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
22 Mayıs 2019, 15:40:49
topic KENAN İMİRZALIOĞLU'NUN YENİ DİZİSİ ARIZA, YAKINDA BAŞLIYOR!
[TÜRKİYE'DEKİ TELEVİZYON KANALLARI İLE İLGİLİ GELİŞMELER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
21 Mayıs 2019, 23:40:01
topic TRT SPOR'UN YAYIN AKIŞI İLE İLGİLİ HABERLER
[TV'DE SPOR EKRANI- SPOR KANALLARININ YAYIN AKIŞI İLE İLGİLİ GÜNCEL HABERLER]
KARTAL DEMİR
21 Mayıs 2019, 10:16:56
topic YAŞAM TV KAPATILDI ! YAŞAM TV’NİN EKRANI KARARTILDI !
[TÜRKİYE'DEKİ TELEVİZYON KANALLARI İLE İLGİLİ GELİŞMELER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
21 Mayıs 2019, 04:20:14
topic PEKİ, BU KARAR HUAWEİ TELEFONLARI NASIL ETKİLEYECEK?
[FAYDALI BİLGİLER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
20 Mayıs 2019, 18:15:36
topic HABER KANALI TV100, YAYINA BAŞLADI!
[TÜRKİYE'DEKİ TELEVİZYON KANALLARI İLE İLGİLİ GELİŞMELER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
20 Mayıs 2019, 18:10:09
topic HOTBİRD 13 DERECE UYDUSU HAKKINDA BİLGİLER VE GÜNCEL GELİŞMELER
[HOTBİRD 13B/13C/13D°E HAKKINDA BİLGİLER]
KARTAL DEMİR
19 Mayıs 2019, 11:38:57
topic KANAL BİZ, YAYIN HAYATINA BAŞLIYOR!
[TÜRKSAT 2A,3A,4A,4B - 42.0° E / 50.0° HAKKINDA BİLGİLER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
18 Mayıs 2019, 17:18:23
topic BEHZAT Ç, GERİ DÖNÜYOR!
[FAYDALI BİLGİLER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
18 Mayıs 2019, 14:47:39
topic INSTAGRAM HAKKINDA GÜNCEL HABERLER
[FAYDALI BİLGİLER]
★KURUCU-YÖNETİCİ/RECAİ KARAKUŞ★
17 Mayıs 2019, 22:02:52